Jump to content

Παρατήρηση διπλών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στην αστροπαρέα,χθες μου πήρε αρκετό χρόνο να σπάσω δύο διπλά,μέτριο seeing,αλλά άξιζε τον κόπο,τα αναφέρω εδώ και όταν μπορέσετε ρίξτε τους μία ματιά.Τεστ οπτικών,ματιών,εγκεφάλου χαχα.Πραγματικά αξίζει μία προσπάθεια.

 

Στον αστερισμό της Λύρας.

 

67164 18366+3328 STF2349 AB 1830 2016 22 204 7.2 5.39 9.40 4.01

και

17 Lyr 67835 19074+3230 STF2461 AB 1828 2017 69 281 3.2 5.26 9.10 3.84

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η παρατήρηση διπλών αστέρων έχει τη δική του ξεχωριστή μαγεία.

 

Καταρχήν μπορεί να γίνει και μέσα από την πόλη , δε χρειάζεται μεγάλη διαμετρο τηλέσκοπίου , είναι πιο εύκολα στην ανευρεσή τους μιας και είναι σημειακοι στόχοι , βλέπεις χρώματα και συνδυασμούς χρωμάτων , δεν χρειάζονται πανακριβοι wide field προσοφθάλμιοι.

 

Βέβαια για αμυδρά και σφιχτά διπλά αστρα χρειάζεται καλό seeing , πεντακάθαρος ουρανός χωρίς φωτορύπανση και καθαρά και καλοευθυγραμμισμένα κάτοπτρα.

 

Εκεί που απογειώνεται η παρατήρηση διπλών είναι όταν χρησιμοποιείς μικρόμετρο και μπορείς να μετρήσεις τη γωνιακή τους απόσταση. Τότε γνωρίζοντας την απόσταση που έχει το αστέρι από εμάς μπορείς να υπολογίσεις την μεταξύ τους απόσταση.

 

Γιώργο , τι τηλεσκόπιο και ποιους προσοφθάλμιους χρησιμοποίησες για να σπάσεις αυτά τα διπλά;;

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα διπλά είναι όντως πολύ ωραία ενασχόληση. Εγώ χρησιμοποίησα το Mak 127/1500 και το ζουμ της Baader 8-24, το οποίο έκανε την παρατήρηση απόλαυση. Έβρισκες το διπλό και μετά έπαιζες με την

μεγέθυνση μέχρι να "σπάσει". Ακολούθησα το πρόγραμμα της Astronomical league και κατάφερα να

διαχωρίσω τα 99 από τα 100. Δεν κατάφερα μόνο το Epsilon Canis Majoris, γιατί 4-5 βράδια που

προσπάθησα, ήταν χαμηλά στον ορίζοντα και το πρωτεύον που είναι 1.5, κρύβει στην λάμψη του το 7.5 δευτερεύον που είναι σε μόλις 7,9" απόσταση. Έχω έτοιμα τα αρχεία μου και λείπει μόνο αυτό για να τα καταθέσω και να πάρω το certificate μου. Το πρόγραμμα είναι στο παρακάτω λινκ για όποιον ενδιαφέρεται.

 

https://www.astroleague.org/al/obsclubs/dblstar/dblstar1.html

 

Πολύ χρήσιμο ήταν και το astrometric eyepiece της Meade. Το πρόγραμμα απαιτεί εκτός από ένα απλό σκίτσο με τα άστρα ως κουκκίδες να σημειώσει όποιος θέλει την απόσταση μεταξύ τους αλλά και την γωνία τους.

Τέλος εμένα μου άρεσε και το βιβλίο "The Cambridge double star atlas" γιατί έμαθα αρκετά πράγματα για τα διπλά άστρα καθώς και πως κατηγοριοποιούνται και καταγράφονται.Έχει επίσης ωραίους χάρτες για να βρεις πολλά από τα πιο ενδιαφέροντα διπλά.

[/url]

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενδιαφέρουσες παρατηρήσεις! Εγώ την Παρασκευή αφού παρατήρησα και φωτογράφισα Δια, Κρόνο, Αρη και Ουρανο Ποσειδώνα (πέντε πλανήτες σε μια βραδιά!) αποφάσισα να κλείσω την παρατηρησιακή συνεδρία, μιας και το seeing ήταν καλό, με έναν δύσκολο διπλό αστέρα τον λ Κύκνου αποτελούμενο από δυο αστέρες 4.5 και 5.8 που η φαινομανική τους απόσταση είναι 0.9" και πραγματική 183 αστρονομικές μονάδες. Οι δύο αστέρες απέχουν 770 έτη φωτός και συμπληρώνουν μια περιστροφή γύρω από το κοινό κέντρο μάζας κάθε 400 χρόνια περίπου. Ξεκίνησα την παρατήρηση με το παλιό πορτοκαλί Celestron 8 σε 500x (4mm Orthoscopic). Ο δευτερεύων διακρίνονταν οριακά πάνω στον δακτύλιο περίθλασης. Ανέβασα την μεγέθυνση σε 889x (6.3mm Plossl & 2.8x UO Klee Barlow). Πολύ πάνω από το θεωρητικό όριο μιας και στους διπλούς παρατηρούμε τους ψευδοδίσκους των άστρων και δεν μας ενδιαφέρει. Ο αστέρας διασπώνταν άνετα με αρκετό μαύρο για να περάσει... φορτηγό! :cheesy: Δοκίμασα και την εντελώς τρελά υψηλη μεγέθυνση 1400x αλά William Herschel (γνωστός οπαδός των υπερυψηλών μεγεθύνσεων) και παρότι το είδωλο ήταν αμυδρό και σχετικά θολό ενώ "χόρευε" από την όχι απολύτως ομαλή σε αυτή τη μεγέθυνση οδήγηση του τηλεσκοπίου διακρίνονταν και πάλι τα δυο άστρα. Δεν έβγαλα τον 1.25" πρισματικό διαγώνιο!

 

lamda_Cygni.jpg.a0f37b70df5a15fe33541264a801edf4.jpg

Η τροχιά του λ Κύκνου

lamda_Cygni_map.jpg.ad313e5c95adadd9be1a9364cd6a1ae0.jpg

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η παρατήρηση διπλών αστέρων έχει τη δική του ξεχωριστή μαγεία.

 

Καταρχήν μπορεί να γίνει και μέσα από την πόλη , δε χρειάζεται μεγάλη διαμετρο τηλέσκοπίου , είναι πιο εύκολα στην ανευρεσή τους μιας και είναι σημειακοι στόχοι , βλέπεις χρώματα και συνδυασμούς χρωμάτων , δεν χρειάζονται πανακριβοι wide field προσοφθάλμιοι.

 

Βέβαια για αμυδρά και σφιχτά διπλά αστρα χρειάζεται καλό seeing , πεντακάθαρος ουρανός χωρίς φωτορύπανση και καθαρά και καλοευθυγραμμισμένα κάτοπτρα.

 

Εκεί που απογειώνεται η παρατήρηση διπλών είναι όταν χρησιμοποιείς μικρόμετρο και μπορείς να μετρήσεις τη γωνιακή τους απόσταση. Τότε γνωρίζοντας την απόσταση που έχει το αστέρι από εμάς μπορείς να υπολογίσεις την μεταξύ τους απόσταση.

 

Γιώργο , τι τηλεσκόπιο και ποιους προσοφθάλμιους χρησιμοποίησες για να σπάσεις αυτά τα διπλά;;

 

Φίλε Θανάση μετά από αποτυχημένες προσπάθειες με το ED80,τελικά τα έσπασα με το Εvostar 120.

Το stf 2349 με Takahashi LE 7,5 μεγέθυνση 1000/7,5=133

Το stf 2461 με Takahashi LE 5 μεγέθυνση 1000/5=200

Δεν είχε καλό seeing και με δυσκόλεψαν λίγο,ειδικά το 17 Λύρας(stf 2461) μου έβγαλε το λάδι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης