Jump to content

Κλασσική φιλμάτη αστροφωτογραφία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε Γιάννη δυστυχώς η F-801 δεν δουλεύει καθόλου χωρίς μπαταρία και το ντεκλανσέρ της είναι ηλεκτρικό και αυτό. Τα γνωρίζω αυτά τα προβλήματα που αναφέρεις αλλά αυτή είχα έτοιμη και φορτωμένη με φιλμ και είπα να τη δοκιμάσω. Μπορεί το πράσινο να είναι και του φιλμ χρειάζονται σίγουρα και άλλα τεστ με το φιλμ αυτό αν και το πρώτο αποτέλεσμα είναι ενθαρρυντικό!
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατ΄αρχήν ξέχασα να σου γράψω ότι η φωτογραφία είναι πάρα πολύ καλή.

Τέλος αυτό το οποίο νομίζω ότι συμβαίνει είναι η φωτορίπανση. Η D max στο fuji superia είναι πράσινη.

Ίσως να είναι πράσινη και σε αυτό το φιλμ. Καλού κακού όμως καπάκωνε και το σκόπευτρο.

Η για χρόνια χρησιμοποιημένες μηχανές, παίρνουν και από εκεί φως. Συνήθως φθείρεστε το αφρώδες υλικό που ακουμπά ο καθρέφτης όταν είναι σηκωμένος.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφήνοντας αρκετό πράσινο η πληροφορία φαίνεται περισσότερη... Όπως στην επισυναπτόμενη. Θέλει περισσότερο ψάξιμο με το gimp. Πιθανόν για το πράσινο να είναι όπως τα λες Γιάννη.

Perseus-California-Pleiades.thumb.jpg.15050c4ad1f85b7cc9e3327602807faf.jpg

  • Μου αρέσει 1
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραία φωτογραφία Γιώργο. Μπράβο!

 

Προσωπικά μου αρέσει η δεύτερη φωτό κι ας

εχει πράσινο. Εχει περισσότερη πληροφορία.

Φαίνονται ακόμη και τα νεφελώματα των Πλειάδων!.

 

Λευτέρης Βακαλόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Λοιπον σημερα εδειχνα στον πεθερο μου για το barn door tracker που σκοπευω να φτιαξω και του ειπα οτι ειναι για να βαζω επανω φωτογραφικη μηχανη. Εχω σκοπο να δοκιμασω με την Canon D60 που εχει ενα συγγενης. Και γυρναει και μου λεει οτι εχει μια παλια nikon 20ετιας slr, αν κανει να την χρησιμοποιησω. Γνωριζω πως ο giorgosgr δεν δειχνει ιδαιτερη συμπαθεια στις slr με μπαταρια :mrgreen:

Το μοντελο ειναι nikon f-601 με εναν φακο 35-80mm. Αξιζει να ασχοληθω με αυτη τη μηχανη ή οχι; Παντως σαν λειτουργιες ισως ειμαι συνηθισμενος και απο canon dslr με τα ευκολα menu σε μια lcd οθονη, αλλα μου φαινεται δυσκολη στο χειρισμο. Κατεβασα το 114 σελιδες εγχεριδιο για να την καταλαβω.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ πιο εύκολη είναι να την χειριστείς από οποιαδήποτε Canon DSLR. Όπως και οποιαδήποτε φιλμάτη μηχανή είναι πολύ απλούστερη στο χειρισμό από τις ψηφιακές SLR με τα ατελείωτα μενού. Ο μοχλός-επιλογέας εστίασης στο Μ (manual) το ίδιο και το mode (M = manual) και με ντεκλασέρ που κλειδώνει για ταχύτητα Β. Το πρόβλημα ειναι πως παίρνει τις μπαταρίες λιθίου 6V που ούτε οικονομικές είναι ούτε τις βρισκεις παντού και θα στις τρώει το Β. Μια και την έχεις πάντως δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις. Ο φακός επίσης δεν ειναι από τους οξύτερους ούτε από τους ταχύτερους. Ένας Nikkor 50mm f/1.8 είναι πολύ προτιμότερος. Θα βγάλεις και ωραίες καθημερινές φωτογραφίες με αυτήν.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 10 μήνες αργότερα...

Βάζω κι εδώ τις φωτό που έβαλα στις αστροφωτογραφίες αλλά σε χαμηλότερη ανάλυση. Φιλμ το φτηνό Kodak Gold 200 που το βρίσκεις στην κυριολεξία και στα περίπτερα. Πρέπει να ειναι το ίδιο με το Kodak Color Plus 200 καθότι το καρούλι του φιλμ είναι ίδιο παρότι η συσκευασία διαφορετική.

Οι εκθέσεις ήταν της τάξεως των 15 λεπτών στην EQ6 ενώ οδήγηση έγινε μέσα από το 6" f/8 νευτώνιό μου χειροκίνητα με προσοφθάλμιο φωτεινού σταυρονήματος 12.5mm. Οι φακοί ήταν ο 50mm Pentacon της Praktica VLC3 κλεισμένος στο f/2.8 και ένας 200mm Kiron κλεισμένος στο f/4 τον οποίο είχα αγοράσει για 10(!!!) ευρώ από έναν πάγκο στο Μοναστηράκι.

Το φιλμ γράφει πολύ καλά το κόκκινο και δειχνει να είναι άριστο για αστροφωτογραφία! Όπως βλέπω στο φύλλο με τα χαρακτηριστικά του έχει κορυφαία απόδοση στα 656nm δηλ στο κόκκινο.

 

http://www.kodak.com/ek/uploadedFiles/Content/Consumer_Products/Films/E7022_Gold200.pdf

 

Δεν χρειάζεστε ούτε DSLR ούτε πανάκριβους φακούς, ούτε πολύπλοκη επεξεργασία βγάλτες τις παλιές καλές φιλμάτες SLR από την ντουλάπα ή αγοράστε μια "για ένα κομμάτι ψωμί" και φωτογραφίστε τον ουρανό με φιλμ! Είναι διασκεδαστικό και εύκολο! :cheesy:

M8_M20.thumb.jpg.d04bf8f4997ca59c24347b476267a90e.jpg

california_pleiades.thumb.jpg.a1bdc28fdbbcd1b7ca047ad85010f945.jpg

M31_200mm.thumb.jpg.4d75aa03dbe172ecb15d684fdf8422c7.jpg

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο καταπληκτικές οι φωτογραφίες.

Τέλος οι όποια επεξεργασία δεν είναι κακό πράγμα. Θα σου έλεγα μάλιστα να δοκιμάσεις να στακάρεις κιόλας. Όπως στην ψηφιακή το στακάρισμα ελαττώνει το θόρυβο και αυξάνει την πληροφορία, στην αναλογική ελαττώνει τον κόκκο και κάνει τα νεφελώματα πολύ πιο χυτά και αιθέρια.

Πράγματι το φιλμ πολύ καλό. Είδες πως έγραψε στο νεφέλωμα Καλιφόρνια;

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια φίλε Γιάννη! Όντως είναι πολύ καλό και πάμφθηνο και το datasheet που έβαλα στο σύνδεσμο παραπάνω επιβεβαιώνει την μεγάλη του ευαισθησία στο κόκκινο. Βγάζει τα νεφελώματα πραγματικά "κοκκινέλια" και όχι βιολέ μπλέ που βλέπω να βγαίνουν στις περισσότερες DSLR. Θα το δοκιμάσω πάλι στην πρώτη ευκαιρία. Το επόμενο στάδιο είναι να πειραματιστώ με την schmidt camera!
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 έτη αργότερα...

Δύο φιλμάτες αστροφωτογραφίες που τράβηξα χωρίς ιδιαίτερη προετοιμασία το 2009. Για την ακρίβεια είχα ξεχάσει πως υπήρχαν και τυχαίως τις ανακάλυψα ψάχνοντας τα CD με τα σκαναρισμένα φιλμ μου.

Skywatcher 6" f/8 νευτώνειο πάνω στην EQ3-2, Praktica VLC3, Ilford delta 3200 εμφανισμένο σε Kodak HC-110 διάλυμα B. Έκθεση δεν καταγράφηκε. Υποθέτω πως ήταν 2-3 λεπτά χωρίς διορθώσεις στην οδήγηση γι αυτό και τα ελαφρώς οβάλ άστρα. Ρύθμιση κοντράστ με το IrfanView, μείωση θορύβου με το Neat Image καθότι το Ilford 3200 έχει υπερβολικά μεγάλο κόκκο που δεν μου άρεσε.

M42_M45.thumb.jpg.fa3d6dcaeea2cc7e4c7680e8c4b4418e.jpg

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 έτη αργότερα...
Χρόνια είχα να τραβήξω φιλμάτη αστροφωτό και ήρθε η ώρα. Αυτή τη φορά πλανητική φωτογράφιση. Τηλεσκόπιο 6" f/8 νευτώνιο, προσοφθάλμια προβολή περίπου f/100 με προσοφθάλμιο Baader Eudiascopic 10mm. Μηχανή Praktica VLC3 με aerial screen και μεγεθυντή εστίασης. Οι λήψεις έγιναν με τη μέθοδο της "μαύρης κάρτας" για να μην κουνηθεί το τηλεσκόπιο. Εκθέσεις: Διας κιτρινοπράσινο φίλτρο 4 δευτ, Κρόνος χωρίς φίλτρο 4 δευτ, Άρης πορτοκαλί φίλτρο 1 δευτ. Το φιλμ Agfaphoto 400 εμφανίστηκε στο σπίτι από εμένα σε εμφανιστή υψηλού κοντράστ Kodak D-11 που δεν υπάρχει εδώ και δεκαετίες στο εμπόριο αλλά τον έφτιαξα μόνος μου από πρώτες ύλες με βάση την συνταγή από παλιό βιβλίο της Kodak. Οι φωτό βγήκαν αρκετά υπερφωτισμένες αλλά τις έσωσα με το gimp :cheesy: Την επόμενη φορά θα κάνω γενναίο braketing κρατώντας σημειώσεις. Στον Άρη οριακά διακρίνεται και το νότιο πολικό πηλίδιο (προτιμώ τον όρο αυτό από το "κάλυμα") πράγμα που σημαίνει πως η εστίαση ήταν καλή. Η φωτογραφία αυτού του είδους είναι ΔΥΣΚΟΛΗ πρέπει κανείς να την δοκιμάσει για να αντιληφθεί την αξία της δουλειάς των παλιών μαιτρ του είδους!

Saturn.jpg.344b0550c508676e238bbc4a4f6d7f8c.jpg

Mars.jpg.d95b3a076bf59fa63ba14b2cdd743fb4.jpg

eyepice_projection.jpg.b55412eaaa86e98463c0b7a48f596fdf.jpg

Jupiter.jpg.0c56878d38766305cab5747bdd9c904e.jpg

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια παιδιά! Αυτή είναι ΔΥΣΚΟΛΗ φωτογράφιση! Είναι μια αλυσίδα από προϋποθέσεις που μια να μην πάει καλά αποτυγχάνει το αποτέλεσμα. Πρέπει καλό seeing, καλή οδήγηση, άψογη εστίαση και τεχνική λήψης, κατάλληλος συνδυασμός φίλμ και εμφανιστή. Αν δε προσθέσουμε και την αναλογική εκτύπωση (καθότι "ψιλοκλέβω" με το σκανάρισμα και επεξερασία αρνητικού ψηφιακά) καταλαβαίνουμε το πόσο δύσκολη ήταν η δουλειά των παλιών "μαιτρ" του είδους. Ελάχιστοι ερασιτέχνες καταπιάνονταν σοβαρά τότε. Τράβηξα και έγχρωμες με το Celestron 8 και άλλη μηχανή (Fujica ST605n) αλλά πρέπει να τελειώσω το φιλμ και να το δώσω για εμφάνιση και σκανάρισμα.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια Γιώργο!!! Μοναδικό κατόρθωμα!!!

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολλά συγχαρητήρια, εδώ τόσα ηλεκτρονικά καλούδια έχουμε και δυσκολευόμαστε. Στακάρισμα με τα αρνητικά υπάρχει άραγε τρόπος να γίνει;
Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στακάρισμα των καρέ γίνεται και αναλογικά στον σκοτεινό θάλαμο (ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ δεν θέλω να περιγράψω την τεχνική που κανείς δεν νομίζω να εχει κουράγιο να την κάνει) και ψηφιακά μετά το σκανάρισμα του αρνητικού (πολύ εύκολο). Φυσικά πρέπει οι λήψεις που θα στακαριστούν να βγουν μέσα σε 1-2 λεπτά για να μην αλλάξει η όψη του πλανήτη. Για οικονομία φίλμ μπορούμε στο ιδιο καρέ να βγάλουμε πολλές φωτό του κάθε πλανήτη (καλύπτουμε το άνοιγμα, μετακινούμε λιγο το τηλεσκόπιο, αποκαλύπτουμε και φωτογραφίζουμε, ξανακαλύπτουμε μετακινούμε κλπ). Δεν ασχολούμαστε καν με φωτογράφιση πλανητών με αναλογικά μέσα αν δεν είναι πολύ καλό το seeing (εξετάζουμε τα είδωλα σε πολύ υψηλή μεγέθυνση αν "χορεύουν" ή αν φυσάει το παραμικρό αεράκι το ξεχνάμε). Παρόλα αυτά μπορει σε ένα ολόκληρο φιλμ να μην πάρουμε ούτε ένα καλό είδωλο γι αυτό καλό είναι οι πολλαπλές εκθέσεις στο ίδιο καρέ. Εγώ έχω χόμπυ και την αναλογική φωτογραφία οπότε θέλω να το συνδυάζω με την αστρονομία και μου αρέσει να εξερευνώ τις παλιές τεχνικές. (Επισυνάπτω και μια καταπληκτική για την εποχή της έγχρωμη φωτογραφία του Δία με το τηλεσκόπιο 82 ιντσών του αστεροσκοπείου Mc Donald από τον Charles Capen Jr σε φιλμ Kodachrome).

jupiter1.jpg.44450ae732fccfe8d1549a5536ffff7b.jpg

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης