Jump to content

Γίνεται αυτό που θέλω;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, υπάρχουν πολλές επιλογές. Η βάση έχει την δυνατότητα δημιουργίας hot spot ή να συνδεθεί στο δίκτυο wifi του σπιτιού σου ή ακόμα και με ειδικό καλώδιο στην usb του miniPc. Από εκεί και πέρα υπάρχουν πολλοί τρόποι σύνδεσης σου από το σπίτι, τους οποίους νομίζω καταλαβαίνεις, αλλιώς ευχαρίστως να στους αναλύσω. Όταν είμαι στην ταράτσα, συνδέονται όλα στο wifi του σπιτιού και δουλεύω με team viewer ή anydesk. Όταν είμαι στο πεδίο κάνω hot spot την βάση και συνδέομαι σε αυτή με το laptop. Με windows θα δουλέψεις με ASCOM ,με Pi θα δουλέψεις INDI. Όταν έρθει η ώρα σου στέλνω links με όλα τα απαραίτητα προγράμματα και βήματα.

Άπαξ και εστιάσεις, αν δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές θερμοκρασίας, δεν χρειάζεται να ξαναεστιάσεις, ακόμα και αν αλλάξεις στόχο. Είπαμε budget 1000€, μένουμε εδώ για αρχή μαθαίνουμε και μετά σιγά-σιγά βάζουμε πράγματα πιο περίπλοκα. Αυτά που σου λέω είναι τα ελάχιστα. Είναι πάρα πολύ δύσκολο να ξεκινήσεις κατευθείαν με όλα τα καλούδια πάνω στο setup και να μην πελαγώσεις.

Στο αρχικό alignment επειδή το setup θα στήνεται και ξεστήνεται και επειδή ότι μπορεί να πάει στραβά θα πάει, είμαστε παρόντες για να προλάβουμε την περίπτωση που κάτι έχουμε κάνει λάθος και πάει η βάση να βρει στόχο κάτω από τον ορίζοντα ή σε θέση που μπορεί ο σωλήνας να χτυπήσει το τρίποδο. Όταν όλα είναι έτοιμα πάμε κάτω και συνεχίζουμε.

Πάντως πες με ρομαντικό, πες με μαζόχα ,ενώ τα έχω όλα αυτοματοποιημένα και αρκεί να ανοίξω το καπάκι για να κάνω λήψη, τα περισσότερα βράδια τα περνάω στην ταράτσα ακόμα και τον χειμώνα. Εμένα αυτό είναι που μου αρέσει στην αστροφωτογράφιση, η ηρεμία το βράδυ, να κοιτάω τον ουρανό και που και που ρίχνω και κανένα μάτι ότι όλα βαίνουν καλώς.

 

Καλησπέρα,

 

Για ακόμη μία φορά ήσουν εξαιρετικά κατατοπιστικός. Θα ήθελα μολαταύτα να μου πεις και τι χρειάζεται για να γίνεται το focus απομακρυσμένα. Καταρχάς για να δω τα συνολικό budget και για να καταλάβω αν ο πλήρης απομακρυσμένος έλεγχος είναι εφικτός. Επίσης, ήθελα να ξέρω αν με maksutov σωλήνα αποκλείεται δια ροπάλου το deep sky.

 

Σε ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 93
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Για remote focusing χρειάζεσαι κάτι σαν και αυτό

https://pegasusastro.com/products/focuscube-2/

εκτός αν πας σε ASIAIR οπότε θα πάρεις τον αντίστοιχο της ZWO.

Ο τυπάκος στο youtube που σου έδειξα χρησιμοποιεί και maksutov σε κάποια από τα βίντεο

για deep sky. Εδώ παίζει ρόλο το focal ratio του τηλεσκοπίου. To 130PDS είναι f/5 το Skymax 127 είναι f/11.8. Αυτό σημαίνει ότι και με βάση τον τύπο (f1/f2)^2 που μας δίνει για την συγκεκριμένη σύγκριση περίπου 0.18 ότι με το Maksutov θα χρειαστείς 5,5 φορές μεγαλύτερο χρόνο έκθεσης από ότι με το pds για να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα. Όσο αυξάνεται ο χρόνος έκθεσης ,αυξάνονται και τα προβλήματα. Θέλεις και καλύτερη οδήγηση και επειδή η κάμερα σου δεν είναι ψυχώμενη έχεις μεγαλύτερο θόρυβο.

Για να στο κάνω και πιο λιανά. Με το pds θα μπορείς να τραβάς frames των 10-30" χωρίς να χρειάζεσαι έξτρα οδηγητικό τηλεσκόπιο και οδηγητική κάμερα και να έχεις ένα αποδεκτό για αρχή αποτέλεσμα. Με το Maksutov θα πρέπει να πας σε εκθέσεις λεπτών οι οποίες θα είναι αδύνατες χωρίς οδηγητικό τηλεσκόπιο και θα πρέπει σίγουρα να γίνουν με την AZGTi σε ισημερινή χρήση, το οποίο συνεπάγεται έξτρα εξοπλισμό (wedge, αντίβαρα) αλλά και πολική ευθυγράμμιση που είναι άλλο κεφάλαιο.

Άρα η προσωπική μου άποψη είναι ότι ή πας σε Maksutov 127 και έναν barlow 2x και παίζεις με πλανήτες ή πας στο 130pds και πας για βιντεοαστρονομία αρχικά και σύντομες εκθέσεις για deep sky και ίσως ,ας βοηθήσει κάποιος φίλος που το έχει κάνει, με έναν barlow 3x ή 5x να κάνεις και πλανητική.

Δύο διευκρινήσεις, ο barlow που αναφέρω πολλαπλασιάζει ανάλογα με το είδος του το focal lenght του τηλεσκοπίου σου. Δηλαδή ο 3x κάνει το pds που είναι 650mm σαν ένα τηλεσκόπιο 1950mm. Αυτό επηρεάζει την ανάλυση που έχουν οι εικόνες σου ώστε να μπορείς ,ανάλογα και με τις ατμοσφαιρικές συνθήκες, να "πιάσεις" περισσότερες λεπτομέρειες στους πλανήτες. Το δεύτερο είναι, αν και όχι σημαντικό ,ότι σιγά-σιγά φεύγουμε από την εποχή των πλανητών και μέχρι να μαζέψεις τον εξοπλισμό και να τον μάθεις ίσως δεν θα έχεις αντικείμενο. Μπορείς βέβαια να είσαι έτοιμος για το επόμενο καλοκαίρι και να περιμένεις τον Άρη για το 2022.

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για remote focusing χρειάζεσαι κάτι σαν και αυτό

https://pegasusastro.com/products/focuscube-2/

εκτός αν πας σε ASIAIR οπότε θα πάρεις τον αντίστοιχο της ZWO.

Ο τυπάκος στο youtube που σου έδειξα χρησιμοποιεί και maksutov σε κάποια από τα βίντεο

για deep sky. Εδώ παίζει ρόλο το focal ratio του τηλεσκοπίου. To 130PDS είναι f/5 το Skymax 127 είναι f/11.8. Αυτό σημαίνει ότι και με βάση τον τύπο (f1/f2)^2 που μας δίνει για την συγκεκριμένη σύγκριση περίπου 0.18 ότι με το Maksutov θα χρειαστείς 5,5 φορές μεγαλύτερο χρόνο έκθεσης από ότι με το pds για να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα. Όσο αυξάνεται ο χρόνος έκθεσης ,αυξάνονται και τα προβλήματα. Θέλεις και καλύτερη οδήγηση και επειδή η κάμερα σου δεν είναι ψυχώμενη έχεις μεγαλύτερο θόρυβο.

Για να στο κάνω και πιο λιανά. Με το pds θα μπορείς να τραβάς frames των 10-30" χωρίς να χρειάζεσαι έξτρα οδηγητικό τηλεσκόπιο και οδηγητική κάμερα και να έχεις ένα αποδεκτό για αρχή αποτέλεσμα. Με το Maksutov θα πρέπει να πας σε εκθέσεις λεπτών οι οποίες θα είναι αδύνατες χωρίς οδηγητικό τηλεσκόπιο και θα πρέπει σίγουρα να γίνουν με την AZGTi σε ισημερινή χρήση, το οποίο συνεπάγεται έξτρα εξοπλισμό (wedge, αντίβαρα) αλλά και πολική ευθυγράμμιση που είναι άλλο κεφάλαιο.

Άρα η προσωπική μου άποψη είναι ότι ή πας σε Maksutov 127 και έναν barlow 2x και παίζεις με πλανήτες ή πας στο 130pds και πας για βιντεοαστρονομία αρχικά και σύντομες εκθέσεις για deep sky και ίσως ,ας βοηθήσει κάποιος φίλος που το έχει κάνει, με έναν barlow 3x ή 5x να κάνεις και πλανητική.

Δύο διευκρινήσεις, ο barlow που αναφέρω πολλαπλασιάζει ανάλογα με το είδος του το focal lenght του τηλεσκοπίου σου. Δηλαδή ο 3x κάνει το pds που είναι 650mm σαν ένα τηλεσκόπιο 1950mm. Αυτό επηρεάζει την ανάλυση που έχουν οι εικόνες σου ώστε να μπορείς ,ανάλογα και με τις ατμοσφαιρικές συνθήκες, να "πιάσεις" περισσότερες λεπτομέρειες στους πλανήτες. Το δεύτερο είναι, αν και όχι σημαντικό ,ότι σιγά-σιγά φεύγουμε από την εποχή των πλανητών και μέχρι να μαζέψεις τον εξοπλισμό και να τον μάθεις ίσως δεν θα έχεις αντικείμενο. Μπορείς βέβαια να είσαι έτοιμος για το επόμενο καλοκαίρι και να περιμένεις τον Άρη για το 2022.

 

Καλησπέρα,

 

Κατανοώ αυτά που γράφεις για τους οπτικούς σωλήνες. Πάντοτε γούσταρα πλανήτες περισσότερο αλλά είναι γεγονός ότι η γκάμα είναι περιορισμένη. Αναρωτιέμαι αν υπάρχει μέση λύση. Ξέρω ότι τα maksutov έχουν μεγάλα f, σε αντίθεση με διοπτρικά και dobsonian.

 

Βλέπω αυτές τις μέρες (με το μάτι) τον Άρη πολύ φωτεινό (ξέρω ότι είναι σε σύνοδο) και το Δία να ανατέλλει νωρίς - νωρίς (λόγω υποχρεώσεων δεν είμαι για πολλά ξενύχτια). Τι εννοείς όμως ότι «φεύγουμε από την εποχή των πλανητών»; Σε κάθε περίπτωση δε βιάζομαι ιδιαίτερα και έχω την υπομονή να καθίσω χαλαρά να διαβάσω κάποια πράγματα πριν ξεκινήσω να αγοράζω κομμάτια. Και κάτι άσχετο, υπάρχει περίπτωση με ένα τέτοιο σύστημα όπως αυτό που μου συστήνεις να δει κανείς τον ISS; Είναι εύκολο αυτός να γίνει track;

 

Αυτό που αρχικά είχα στο μυαλό μου ήταν σε μία νύχτα να μπορώ να αλλάζω στόχους συχνά πυκνά και όχι πάντα με σκοπό το να βγει μια σούπερ φωτογραφία, αλλά απλά να μπορέσω (μέσω stacking ενδεχομένως, άρα γίνεται real time αυτό ή θέλει post processing;) να βλέπω με αξιοπρεπή ποιότητα κάποιους πλανήτες. Αύτο σημαίνει ότι το focusing από απόσταση είναι μάλλον απαραίτητο.

 

Ένα άλλο μεγάλο κενό που έχω έχει να κάνει με το πόσο μεγάλοι θα φαίνονται οι στόχοι στο οπτικό πεδίο. Έχω εντοπίσει κάποια calculators αλλά δε βγάζω άκρη γιατί δεν ξέρω το focal length της κάμερας και γενικότερα δεν το έχω πιάσει πώς υπολογίζεται.

 

Κάτι άλλο που με απασχολεί είναι στο manual focus που θα πρέπει να γυρίζω ένα κουμπί (είμαι και λίγο άγαρμπος) δε θα επηρεάζει την ευστάθεια του τριπόδου και γενικότερα την κατάσταση η φυσική επαφή;

 

Τέλος να σημειώσω ότι επειδή γενικά γουστάρω οpen source και linux προσανατολίζομαι να παρακούσω τη συμβουλή σου και να πάω προς raspberry μεριά. Εννοείται ότι δεν είμαι εγκάθετος και αν δε βγαίνει άκρη θα σε ακούσω εν τέλει. Είπες ότι το πρωτόκολλο επικοινωνίας σε αυτή την περίπτωση είναι το INDI, οπότε όλα τα components θα πρέπει να είναι συμβατά με αυτό, αν καταλαβαίνω καλά.

 

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολλές απορίες μαζεμένες. Ιδανικά σε ένα καφέ μπροστά στην οθόνη ενός λάπτοπ θα μπορούσα να στις λύσω και οπτικά. Ας κάνω μια προσπάθεια με το άχαρο μέσο των ερωτοαπαντήσεων ηλεκτρονικά.

Το 1ο στο έχω απαντήσει ήδη. Θεωρώ το 130/650 pds την μέση λύση ώστε να μπορείς να κάνεις βιντεοαστρονομία στο 650 focal length και f/5 ratio. Δηλαδή θα στακάρεις live χρησιμοποιώντας το sharpcap εκθέσεις των 10" και όσο περνάει η ώρα θα βελτιώνεται το αποτέλεσμα. Θα μπορείς σε ένα βράδυ να δεις πολλούς στόχους deep sky. Αν τώρα θέλεις να κάνεις πλανητική, θα πρέπει να βγάλεις την κάμερα να παρεμβάλεις μεταξύ του focuser και αυτής έναν barlow 3x ώστε το focal length να πάει στα 3χ650=1950 και να κάνεις πλανητική. Είτε με το sharpcap, είτε με το firecapture. Όλα τα προγράμματα που σου αναφέρω είναι δωρεάν. Τώρα το open source δεν ξέρω που κολλάει, πρόκειται να παρέμβεις σε αυτά, παρακαλώ εξήγησε μου. Εδώ μπορεί να κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος πιο έμπειρος. Νομίζω ότι αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει δυνατότητα για βιντεοαστρονομία (live stacking) με εύκολο τρόπο από το Raspberry και σίγουρα η πλανητική θα είναι απογοητευτική, γιατί θα έχεις εκθέσεις πχ 200ms στον Δία και θα θες να μαζέψεις σε 2 λεπτά όσο πιο πολλά frames μπορείς με δύο σκοπούς. 1) να έχεις πολλά frames ώστε μετά πάλι με δωρεάν software να ξεχωρίσεις και να στακάρεις τα καλύτερα ώστε να φτιάξεις μία εικόνα που θα έχει παρακάμψει όσο γίνεται το seeing της ατμόσφαιρας 2) οι πλανήτες περιστρέφονται γρήγορα, άρα πρέπει να μαζέψεις αυτά τα frames σε διάστημα λίγων λεπτών (υπάρχουν προγράμματα που κάνουν derotation αλλά μην σε βοβαρδίσω άλλο) άρα θέλεις RAM και SSD.

Στο θέμα νομίζω του focusing εχεις μπερδέψει τα τηλεσκόπια με τους φωτογραφικούς φακούς. Στα τηλεσκόπια η μεγέθυνση είναι σταθερή (εκτός όταν βάλεις barlow που την πολλαπλασιάζεις). Κάνοντας focus μία φορά στο άπειρο είσαι έτοιμος εκτός και αν αλλάξει σημαντικά η θερμοκρασία περιβάλλοντος όπου θα έχεις μία μικρή μεταβολή. Σε βαριά να το πω αστροφωτογραφία deep sky αυτό είναι θέμα, στο Live stacking και πλανήτες, που θες να κάνεις εσύ και ακολουθώντας κάποιους κανόνες, δεν θα χρειάζεται να κάνεις refocus τόσο συχνά μπορεί και καθόλου. Όσο άγαρμπος και να είσαι ένα focusing είναι, μην γίνεσαι υπερβολικός. Τόσος και τόσος κόσμος κάνει, έχουν μάθει και κάνουν τα παιδιά μου που είναι 12 ετών γιατί τους φτιάχνω τα αντικείμενα τώρα που έχει ξεκινήσει η πρεσβυωπία και μου την λένε ότι δεν τα κάνω καλά.

Έχω φίλο που δουλεύει linux και indi (όλος ο εξοπλισμός που σου πρότεινα υποστηρίζεται) αλλά το έχει βάλει στο ίδιο miniPC που έχω και εγώ γιατί το Pi ήταν απελπιστικά αργό.

Εδώ βλέπεις μερικές εικόνες από πλανήτες με τον συνδυασμό που σου πρότεινα,δηλαδή 130pds, ASI224 και barlow3x

https://stargazerslounge.com/topic/313652-130pds-planetary-imaging/

και εδώ deep sky με διάφορες κάμερες

https://stargazerslounge.com/topic/210593-imaging-with-the-130pds/

Εδώ μπορείς να βάλεις εξοπλισμό και να δεις το πεδίο σου

https://astronomy.tools/calculators/field_of_view/

Πήγαινε στο tab που λέει imaging mode, διάλεξε τηλεσκόπιο και κάμερα και μετά διάλεξε στόχους, μπορείς εκεί που λέει barlow να δεις όταν χρησιμοποιήσεις κάποιον πως αλλάζει το πεδίο.

Από το https://stellarium-web.org

παίζοντας με τις ημερομηνίες θα δεις πότε γίνεται κάθε αντικείμενο ορατό. Θα δεις ότι οι πλανήτες σιγά-σιγά δεν θα είναι ορατοί σε λογικές ώρες , θα περάσουν σε φάση που θα είναι κοντά στον ήλιο και δεν θα είναι ορατοί μέχρι του χρόνου τον Ιούλιο.

Η πρόταση ισχύει πάντως, να πιούμε ένα καφέ, να τα πούμε πιο άμεσα, να τα ξεκαθαρίσεις και να επιλέξεις αυτό που θέλεις. Καιρού επιτρέποντως τα λέμε και στο πεδίο, όπου μέλη από τους φίλους αστρονομίας ανατολικής Αττικής χρησιμοποιούν την AZGTi και έχουμε και 130pds και startravel και maksutov, και την ASI224. Τέλεια λύση δεν υπάρχει, γι αυτό οι περισσότεροι έχουμε περισσότερα από ένα τηλεσκόπια και όχι μόνο.

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο σε ευχαριστώ και πάλι για όλη τη βοήθεια. Θα καθίσω μερικές μέρες να μελετήσω όλα όσα μου έχεις πει και θα επανέλθω στοχευμένα πλέον.

 

Μόνοι μία ακόμη ερώτηση, προς όλους όσους μας διαβάζουν. Υπάρχει κάποια πρόταση για αγορά εξοπλισμού (Ελλάδα ή Ευρώπη);

 

Κρατώ την πρόσκληση για καφέ κάποιο στιγμή που θα βολέψει! Καλή συνέχεια!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σε όλες και όλους,

 

Ήθελα να ευχαριστήσω από καρδιάς όλους όσους απάντησαν στα ερωτήματά μου και ειδικά το φίλο Γιώργο (@qforce) για την πολύτιμη βοήθεια.

 

Δυστυχώς και για λόγους ανωτέρας βίας, είμαι υποχρεωμένος να αναβάλλω το project για αρκετούς μήνες.

 

Προς το παρόν, μου έρχεται ως δώρο αυτό το τηλεσκόπιο:

 

https://www.banggood.com/CELESTRON-SCTW-80-From-Xiaomi-Youpin-HD-Zoom-Refractive-Astronomical-Telescope-80mm-Caliber-Red-Dot-Finder-High-Magnification-Space-Monocular-p-1447222.html

 

Αντιλαμβάνομαι ότι είναι μάλλον της πλάκας και ενδεχομένως στα λεφτά του υπάρχουν καλύτερες επιλογές, αλλά όπως προείπα είναι δώρο και ήδη καθοδόν από Κίνα.

 

Ίσως είναι μια ευκαιρία να παίξω λίγο μαζί του και ελπίζω να μάθω κάποια πράγματα για τον ουρανό και να επανέλθω εν καιρώ στο αρχικό project.

 

Καλή συνέχεια σε όλες και όλους!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα. Λογικά με βάση την τιμή και γενικότερα τον τρόπο που παρουσιάζεται το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο δεν θα πρέπει να έχεις και πολύ υψηλές προσδοκίες. Αυτό όμως δεν πρέπει να σε αποθαρρύνει.

Χρησιμοποίησε το ώστε να έχεις μια πρώτη επαφή με το πως λειτουργεί ένα τηλεσκόπιο. Βρες χάρτες του ουρανού και ξεκίνα να βρίσκεις "εύκολα αντικείμενα". Σελήνη, πλανήτες, Πλειάδες, αστρικά σμήνη κ.α. Ίσως και σε λίγο καλύτερο ουρανό να μπορείς να δεις κάποια από τα αντικείμενα Μεσσιέ. Το σημαντικό είναι να μάθεις να τα βρίσκεις και να γνωρίσεις μέσα από την διαδικασία τον ουρανό. Το πρώτο πράγμα που θα κάνεις είναι να ευθυγραμμίσεις το red dot finder, καλύτερα την ημέρα. Σημάδεψε κάποιο μακρινό κτήριο ή βουνό και βεβαιώσου ότι αυτό που σημαδεύει η κόκκινη κουκίδα είναι ακριβώς στο κέντρο του οπτικού σου πεδίου. Βγάλε και καμία φωτογραφία το φεγγάρι, δες αν σου αρέσει το χόμπι και προχώρα.

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο σε ευχαριστώ. Θα το πάω χαλαρά το πράγμα, αναγκαστικά. Ίσως και να είναι καλύτερα έτσι. Μήπως υπάρχει κάποια πρόταση για ένα φτηνό, αξιοπρεπή Barlow ή δεν έχει καν νόημα;

 

Σε ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο σε ευχαριστώ. Θα το πάω χαλαρά το πράγμα, αναγκαστικά. Ίσως και να είναι καλύτερα έτσι. Μήπως υπάρχει κάποια πρόταση για ένα φτηνό, αξιοπρεπή Barlow ή δεν έχει καν νόημα;

 

Σε ευχαριστώ

 

Πήγαινε χαλαρά, όπως λες, κάνε παρέα με κόσμο που έχει εξοπλισμό, δοκίμασε barlow από κάποιο φίλο πριν αγοράσεις. Η γνώμη μου, μην χτίζεις πάνω σε κάτι που πιθανότατα θα αλλάξεις και κράτα τα χρήματα για τον στόχο σου που είναι ένα φωτογραφικό setup.

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλες και όλους!

 

Παρέλαβα το τηλεσκόπιο - δώρο:

 

https://www.banggood.com/CELESTRON-SCTW-80-From-Xiaomi-Youpin-HD-Zoom-Refractive-Astronomical-Telescope-80mm-Caliber-Red-Dot-Finder-High-Magnification-Space-Monocular-p-1447222.html?cur_warehouse=CZ

 

500mm focal length και 80mm aperture. Χωρίς να είμαι ειδικός καταλαβαίνω ότι είναι της πλάκας,

Ειδικά το προσοφθαλμιο 4mm είναι για πέταμα.

 

Αναρωτιέμαι αν μπορώ να βρω κάπου φτηνά ένα Barlow ή zoom eyepiece και αν αξίζει τον κόπο.

Επισης έχω τσεκάρει την svbony sv105:

https://www.svbony.com/SV105/

 

Κι εδώ αναρωτιέμαι αν αξίζει τον κόπο αλλά σκέφτομαι πως θα ήταν μια εισαγωγή στον κόσμο της αστροφωτογραφιας. Υποστηρίζει sharpcap. Αναρωτιέμαι στο τηλεσκόπιο μου τι μεγέθυνση θα δίνει αυτή η κάμερα. Επισης είδα ότι συστήνεται για focal length από 400mm έως 800mm, αλλιως δεν εστιάζει.

 

Σίγουρα δε θέλω να δώσω πολλά χρήματα σε ένα setup που στάνταρ θα πάει χαμένο.

 

Τι προτείνετε;

 

Παρεπιπτόντως, έχω κλείσει ραντεβού για το Greek telescope 🔭:

https://greektelescope.gr/

 

Δε ξέρω την τυφλά μου, αλλά ο άνθρωπος που το έστησε προσφέρει και μια εκπαίδευση πριν. Το βρίσκω εξαιρετική ιδέα παντως, καθώς έχει στήσει ένα πανάκριβο setup και μπορεί ο κάθε άσχετος σαν εμενα να το χρησιμοποιήσει έναντι συμβολικού θα έλεγα αντιτίμου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην αποθαρρύνεσαι. Όλοι από κάπου ξεκινάμε.

Οπως έχω αναφέρει και πιο πριν, εγώ ξεκίνησα με μεταχειρισμένο εξοπλισμό στις αγγελίες του φόρουμ κι άλλων. Είναι ίσως η καλύτερη οικονομικά λύση για όταν δεν ξέρουμε τι θα μας αρέσει (και αν δεν μας αρέσει, η μεταπώληση δεν θα μας στοιχίσει ιδιαίτερα).

 

Μια καλή κάμερα θα αξιοποιηθεί και με ένα καλό τηλεσκόπιο. Ψάξε για reviews στις πλανητικές κάμερες.

 

Έχω παραγγείλει το ζουμ προσοφθάλμιο 8-24 της SVBONY, λένε ότι είναι μια καλή λύση για όσους δεν θέλουν να κάνουν βάλε-βγάλε προσοφθάλμια.

 

Υπόψη ότι η Vaonis ετοιμάζει ένα σχετικά προσιτό τηλεσκόπιο (μόνο για φωτογραφία, όχι οπτική παρατήρηση) στο Kickstarter, ίσως είναι κοντά σε αυτό που θέλεις;

 

 

Ν.Φ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η ερώτηση μου είναι η εξής: Είδες κάτι τι με το τηλεσκόπιο σου; Έστω τον Δία τον Κρόνο ή τον Άρη που αυτόν τον καιρό είναι και οι τρείς και που μπορείς εύκολα να τους σημαδέψεις οπουδήποτε κι αν βρίσκεσαι. Αν όχι χάνεις.

Το να δεις τους πλανήτες και την Σελήνη αποκτάς εμπειρία η οποία είναι πολύτιμη για αυτά που θέλεις να κάνεις με κάμερες και με φωτογράφιση. Μην χάνεις καιρό διότι παρά τα όσα αρνητικά που βλέπεις και που όντος κάποια από αυτά υπάρχουν, να ξέρεις ότι αν το σηκώσεις ψηλά στον ουρανό τότε σε περιμένουν και αναπάντεχες ευχάριστες εκπλήξεις.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα!

 

Είδα Δια και Κρόνο. Στο Δια φαίνεται ελάχιστα ο δίσκος και τρεις (μάλλον) δορυφόροι. Στον Κρόνο φάνηκε το δαχτυλίδι. Λόγω χαμηλής μεγέθυνσης (22x) με το eyepiece της προκοπής προφανώς δε περιμένω πολλά πράγματα σε πλανήτες.

 

Με το 10mm eyepiece έχω 50x αλλά είναι ψιλό τραγωδία. Πάντως με αυτό είδα Κρόνο και Δια.

 

Φεγγάρι δεν έχω δει ακόμη.

 

Deep space δεν ξέρω αν φαίνεται κάτι με 22x και δεν ξέρω και που να κοιτάξω. Αν και έχω εφαρμογές στο iPhone που κάνουν AR στον ουρανό και κάπως κάτι σημαδεύω σωστά. Μεταξύ μας, Άρη, Δια και Κρόνο τους διακρίνω με γυμνό μάτι από παλιά.

 

Το Red dot finder νομίζω κάπως το έχω ευθυγραμμίσει. Υποθέτω γίνεται και καλύτερα.

 

Ένα πράγμα που με σκοτώνει είναι ότι για να δεις από το eyepiece σαν άνθρωπος απαιτείται σκαμπό που ανεβοκατεβαίνει αλλιώς πρέπει να παίρνω διάφορες στάσεις που καταπονούν το γέρικο κορμί μου. :(

 

Αν ξέρει κάποιος θα ήθελα να μου πει τη μεγέθυνση θα έπαιρνα με το svbony 105 ή με τη zwo asi224mc με 500mm εστιακό μήκος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην αποθαρρύνεσαι. Όλοι από κάπου ξεκινάμε.

Οπως έχω αναφέρει και πιο πριν, εγώ ξεκίνησα με μεταχειρισμένο εξοπλισμό στις αγγελίες του φόρουμ κι άλλων. Είναι ίσως η καλύτερη οικονομικά λύση για όταν δεν ξέρουμε τι θα μας αρέσει (και αν δεν μας αρέσει, η μεταπώληση δεν θα μας στοιχίσει ιδιαίτερα).

 

Μια καλή κάμερα θα αξιοποιηθεί και με ένα καλό τηλεσκόπιο. Ψάξε για reviews στις πλανητικές κάμερες.

 

Έχω παραγγείλει το ζουμ προσοφθάλμιο 8-24 της SVBONY, λένε ότι είναι μια καλή λύση για όσους δεν θέλουν να κάνουν βάλε-βγάλε προσοφθάλμια.

 

Υπόψη ότι η Vaonis ετοιμάζει ένα σχετικά προσιτό τηλεσκόπιο (μόνο για φωτογραφία, όχι οπτική παρατήρηση) στο Kickstarter, ίσως είναι κοντά σε αυτό που θέλεις;

 

 

Ν.Φ.

 

Τι λες για το svbony 7 - 21 που είναι πιο μικρό κ ελαφρύ; Έχω δει το μικρό της vaonis και είναι ζόρικο πολύ αλλά εντελώς κατάλληλο για πλανήτες που νομίζω ότι τους γουστάρει περισσότερο. Πάντως το form factor είναι απίθανο και πιστεύω και τα components που επέλεξαν είναι όλα της προκοπής. Δε θα το απέκλεια πάντως. Απορώ γιατί δε βγάζουν και ένα αντίστοιχο για πλανητική κάποιος κατασκευαστής.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η εντύπωση που έχω είναι ότι το SVBONY 8-24 είναι λίγο καλύτερη ποιότητα, από ότι διαβάζω (δεν το έχω πιάσει ακόμα στα χέρια μου)..

 

Η Vaonis πέρυσι είχε βγάλει το Stellina, που είναι αρκετά καλύτερο, αλλά στοιχίζει κάπου 4.000 αν θυμάμαι καλά.

 

Αν θες πλανήτες, θέλεις μεγάλη εστιακή απόσταση για να δεις δίσκο, ή προσοφθάλμιο με ισχυρή μεγέθυνση. Δες στην σελίδα παρακάτω τι κάδρο παίρνεις με το τηλεσκόπιο σου και διαφορετικά προσοφθάλμια τους πλανήτες κτλ (αν δεν τα έχει στα menu, μπορείς να τα ορίσεις)

 

https://astronomy.tools/calculators/field_of_view/

 

Ν.Φ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για deep skay παρατήρηση με 22Χ είναι καλά για μεγάλα πεδία στο καλοκαιρινό γαλαξία. Το μικρό τηλεσκόπιο επάνω στο μεγάλο που βλέπεις στην φωτογραφία μου, είναι 80mm και μου δείχνει πολύ ωραίες τέτοιες εικόνες. Αν ανέβεις στις 40Χ θα δεις σχεδόν όλα τα αντικείμενα του καταλόγου Μ. (Messier). Βέβαια θέλεις σκοτεινό ουρανό. Από το Σούνιο είναι οριακά αποδεκτός.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα.

 

Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να υπολογίσω τη μεγέθυνση που δίνει μια δεδομένη κάμερα ccd (ειδικά εδώ η svbony 105) με ενα τηλεσκόπιο σαν το δικό μου (refractor, 500mm focal length, 80,mm aperture).

 

Σας ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://astronomy.tools/calculators/field_of_view/

 

επιλέγεις στόχο, βάζεις "Imaging mode", το τηλεσκόπιο σου, τη camera σου και είσαι κομπλέ

 

edit: δεν πρόσεξα ότι ήδη έχει προταθεί το συγκεκριμένο site :oops:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://astronomy.tools/calculators/field_of_view/

 

επιλέγεις στόχο, βάζεις "Imaging mode", το τηλεσκόπιο σου, τη camera σου και είσαι κομπλέ

 

edit: δεν πρόσεξα ότι ήδη έχει προταθεί το συγκεκριμένο site :oops:

 

ΔΕΝ ειχα προσέξει το imaging mode!!!!!

Σε ευχαριστώ φίλε μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρήγγειλα από Κίνα τα svbony zoom lens 7 - 21 και 3x Barlow με τη λογική ότι ήταν φτηνά (σχετικά) και ελπίζω να μην είναι παντελώς άχρηστα αν πάρω πιο σοαβρό εξοπλισμό στο μέλλον.

 

Σε σχέση με τη φωτογράφηση σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω το phone adapter που φωτογραφίζει το eyepiece. Το δοκίμασα σε ημερήσιες φωτό και ειναι half decent. Εντωμεταξύ θα μπορούσα ακόμη και stacking να κάνω, καθώς μπορώ να τραβάω βίντεο ή burst mode!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για το κινητό δοκίμασε αυτό: https://play.google.com/store/apps/details?id=de.seebi.deepskycamera

 

Ο εξοπλισμός μου είναι Apple. Έχω και ένα Galaxy s6. Αν αυτό υποστηρίζεται από το app δεν το ξέρω. Θα το τσεκάρω αργότερα.

 

Υπάρχει κάτι αντίστοιχο για iOS;

 

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρήγγειλα από Κίνα τα svbony zoom lens 7 - 21 και 3x Barlow με τη λογική ότι ήταν φτηνά (σχετικά) και ελπίζω να μην είναι παντελώς άχρηστα αν πάρω πιο σοαβρό εξοπλισμό στο μέλλον.

 

Σε σχέση με τη φωτογράφηση σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω το phone adapter που φωτογραφίζει το eyepiece. Το δοκίμασα σε ημερήσιες φωτό και ειναι half decent. Εντωμεταξύ θα μπορούσα ακόμη και stacking να κάνω, καθώς μπορώ να τραβάω βίντεο ή burst mode!!!

 

Καλή υπομονή, εγώ παραγγειλα τέλος Αυγούστου το ζουμ προσοφθάλμιο από την SVBONY, με ενημέρωσαν ότι δεν ήταν διαθέσιμο και πήρα ειδοποίηση ότι το έστειλαν 9 Σεπτεμβρίου.

Ακόμα δεν έχει φτάσει.

 

Ν.Φ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρήγγειλα από Κίνα τα svbony zoom lens 7 - 21 και 3x Barlow με τη λογική ότι ήταν φτηνά (σχετικά) και ελπίζω να μην είναι παντελώς άχρηστα αν πάρω πιο σοαβρό εξοπλισμό στο μέλλον.

 

Σε σχέση με τη φωτογράφηση σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω το phone adapter που φωτογραφίζει το eyepiece. Το δοκίμασα σε ημερήσιες φωτό και ειναι half decent. Εντωμεταξύ θα μπορούσα ακόμη και stacking να κάνω, καθώς μπορώ να τραβάω βίντεο ή burst mode!!!

 

Καλή υπομονή, εγώ παραγγειλα τέλος Αυγούστου το ζουμ προσοφθάλμιο από την SVBONY, με ενημέρωσαν ότι δεν ήταν διαθέσιμο και πήρα ειδοποίηση ότι το έστειλαν 9 Σεπτεμβρίου.

Ακόμα δεν έχει φτάσει.

 

Ν.Φ.

 

Παρήγγειλα από το banggood. Θεωρητικά θα στείλουν ως το τέλος του μήνα. Βλέπουμε!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα,

 

Χθες έιχα την ευκαρία να παρατηρήσω για λίγο τη Σελήνη. Με το Celestron STCW-80. 500mm εστιακό μήκος με τον προσοφθάλμιο των 23mm.

 

Έπαθα πλάκα με την ευκρίνεια. Είχα εξαιρετική λεπτομέρεια με το μάτι!

 

Έβγαλα και μερικές φωτό με ένα iPhone SE με έναν αντάπτορα που ήταν στη συσκευασία που επιτρέπει να φωτογραφίζεις με το κινητό τον προσοφθάλμιο. Υποθέτω είναι η χειρότερη δυνατή μέθοδος για να βγάλεις φωτογραφία ουράνια σώματα, αλλά είναι το μόνο που έχω.

 

Ανέβασα την καλύτερη που έβγαλα και πραγματικά είμαι συγκινημένος κυρίως από την ποιότητα της οπτικής παρατήρησης:

 

 

http:// https://imgur.com/a/OlTnhbU

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης