Jump to content

Νέος στο υπέροχο αυτό hobby


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Λόγω του ότι πάντα ήθελα ένα τηλεσκόπιο ώστε να παρατηρώ τον ουρανό αποφάσισα να το αγοράσω και το έκανα πρόσφατα. Από τότε άλλαξε η οπτική γωνία των πραγμάτων που βλέπω και αισθάνομαι δέος όταν καταλαβαίνω ότι το βλέμμα μου υπάρχει κάπου εκεί έξω όταν κοιτώ στο βαθύ σύμπαν όσο και αν αυτό φτάνει. Το τηλεσκόπιο είναι το skywatcher 70/700 AZ2. Κάποιοι θα γελάνε με αυτό αλλά δεν πειράζει αυτά τα χρήματα μπορούσα να διαθέσω και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Συγνώμη για την εισαγωγή μου και σκοπός του θέματός μου είναι ότι δεν κατάφερα να δω από το σκόπευτρο ίσια αλλά τα βλέπω ανάποδα και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. Το μοναδικό πρόβλημα. Εάν μπορεί κάποιος να βοηθήσει να το λύσω θα είμαι υπόχρεος. Παραθέτω και 2 φωτό για να καταλάβετε. :-({|=

1.thumb.jpg.3076be842a0b1ee042eb809361e64da4.jpg

.thumb.jpg.84f95600455678ab957d29fb0991c512.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλωσόρισες, ελπίζω να απολαύσεις το άθλημα.

 

Τώρα, για το αντεστραμμένο είδωλο, η λύση είναι μία διαγώνιος (diagonal), η οποία διορθώνει την οπτική αναστροφή.

 

https://www.planitario.gr/media/catalog/product/cache/1/image/650x/040ec09b1e35df139433887a97daa66f/t/s/tszs1dt2.jpg

 

Βγάζεις το προσοφθάλμιο, βάζεις την διαγώνιο με την γυαλιστερή σωλήνα στο τηλεσκόπιο, την σφίγγεις, και στερεώνεις το προσοφθάλμιο στην μαύρη σωλήνα. Κανονικά, πρέπει να έχει στην συσκευασία του τηλεσκοπίου σου μία.

 

Ν.Φ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλωσόρισες, ελπίζω να απολαύσεις το άθλημα.

 

Τώρα, για το αντεστραμμένο είδωλο, η λύση είναι μία διαγώνιος (diagonal), η οποία διορθώνει την οπτική αναστροφή.

 

https://www.planitario.gr/media/catalog/product/cache/1/image/650x/040ec09b1e35df139433887a97daa66f/t/s/tszs1dt2.jpg

 

Βγάζεις το προσοφθάλμιο, βάζεις την διαγώνιο με την γυαλιστερή σωλήνα στο τηλεσκόπιο, την σφίγγεις, και στερεώνεις το προσοφθάλμιο στην μαύρη σωλήνα. Κανονικά, πρέπει να έχει στην συσκευασία του τηλεσκοπίου σου μία.

 

Ν.Φ.

οχι δεν κατάλαβες το μικρό σκόπευτρο που σημαδεύεις είναι ανάποδο και όχι το κυρίως τηλεσκόπιο. Απο αυτό είμαι οκ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήρθες.

Τα τηλεσκόπια αναστρέφουν τα είδωλα. Γι’ αυτό βλέπεις ανάποδα. Και το μικρό που ερευνάς τον ουρανό και που το λέμε ερευνητή, κι αυτό τηλεσκόπιο είναι. Έτσι δεν κάνεις εσύ κάποιο λάθος. Έτσι δείχνει αυτό. Ανάποδα. Θα πρέπει να το συνηθίσεις.

Στο μεγάλο αν αφαιρέσεις το διαγώνιο που βάζεις το προσοφθάλμιο, και το βάλεις κατευθείαν στο τηλεσκόπιο, θα δεις ότι κι αυτό ανάποδα δείχνει. Με το διαγώνιο αν είναι κατοπτρικό κάνει μερική ανόρθωση του ειδώλου. Δείχνει κανονικά το επάνω κάτω, αλλά ανάποδα το δεξιά αριστερά.

Εμάς δεν μας πειράζουν αυτά όταν κάνουμε παρατήρηση στον ουρανό και βλέπουμε τα άστρα. Άλλα μας ενοχλούν. Και πιο πολύ απ’ όλα τα φώτα!

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τηλεσκόπιο είναι το skywatcher 70/700 AZ2. Κάποιοι θα γελάνε με αυτό αλλά δεν πειράζει αυτά τα χρήματα μπορούσα να διαθέσω και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Συγνώμη για την εισαγωγή μου και σκοπός του θέματός μου είναι ότι δεν κατάφερα να δω από το σκόπευτρο ίσια αλλά τα βλέπω ανάποδα και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. Το μοναδικό πρόβλημα. Εάν μπορεί κάποιος να βοηθήσει να το λύσω θα είμαι υπόχρεος. Παραθέτω και 2 φωτό για να καταλάβετε. :-({|=

 

Καλώς όρισες.

Καταρχάς κανείς δεν γελάει με τον εξοπλισμό των άλλων. Επίσης είναι μια χαρά το τηλεσκόπιό σου.

 

Όσον αφορά των ερευνητή σου, πάντα έχουν ανεστραμένη εικόνα αν δεν έχουν κορρέκτορα. Θα πρέπει να δεις τι ακριβώς ερευνητή (finderscope) έχεις και αν μπορεί να πάρει πρίσμα. Αν και δεν νομίζω οτι αξίζει τον κόπο να μπεις στην διαδικασία. Έτσι κι αλλιώς, όσο ασχολείσαι, θα αποκτήσεις τέτοια εξοικείωση με τον ουράνιο θόλο που δεν θα σε ενοχλεί, εύκολα θα μπορείς να χειριστείς το πάνω-κάτω ή το αριστερά-δεξιά. Οι περισσότεροι πάντως, ενώ στην αρχή ενοχλούνται απο το ανεστραμένο είδωλο, σύντομα συνηθίζουν σε αυτό.

 

ΥΓ: Μένεις κάπου κοντά στο Ίλιον; Κάτι μου θυμίζει η φώτο :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τηλεσκόπιο είναι το skywatcher 70/700 AZ2. Κάποιοι θα γελάνε με αυτό αλλά δεν πειράζει αυτά τα χρήματα μπορούσα να διαθέσω και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Συγνώμη για την εισαγωγή μου και σκοπός του θέματός μου είναι ότι δεν κατάφερα να δω από το σκόπευτρο ίσια αλλά τα βλέπω ανάποδα και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. Το μοναδικό πρόβλημα. Εάν μπορεί κάποιος να βοηθήσει να το λύσω θα είμαι υπόχρεος. Παραθέτω και 2 φωτό για να καταλάβετε. :-({|=

 

Καλώς όρισες.

Καταρχάς κανείς δεν γελάει με τον εξοπλισμό των άλλων. Επίσης είναι μια χαρά το τηλεσκόπιό σου.

 

Όσον αφορά των ερευνητή σου, πάντα έχουν ανεστραμένη εικόνα αν δεν έχουν κορρέκτορα. Θα πρέπει να δεις τι ακριβώς ερευνητή (finderscope) έχεις και αν μπορεί να πάρει πρίσμα. Αν και δεν νομίζω οτι αξίζει τον κόπο να μπεις στην διαδικασία. Έτσι κι αλλιώς, όσο ασχολείσαι, θα αποκτήσεις τέτοια εξοικείωση με τον ουράνιο θόλο που δεν θα σε ενοχλεί, εύκολα θα μπορείς να χειριστείς το πάνω-κάτω ή το αριστερά-δεξιά. Οι περισσότεροι πάντως, ενώ στην αρχή ενοχλούνται απο το ανεστραμένο είδωλο, σύντομα συνηθίζουν σε αυτό.

 

ΥΓ: Μένεις κάπου κοντά στο Ίλιον; Κάτι μου θυμίζει η φώτο :D

 

 

Όχι ζωγράφου μένω και ευχαριστώ για την απάντηση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου καλώς ήλθες στο astrovox και στην ερασιτεχνική αστρονομία!

Μην ανησυχείς για τον εξοπλισμό σου,πολλοί ξεκινήσαμε με μικρά τηλεσκόπια!Εγώ πριν 13 χρόνια με ένα 60/600-μικρότερο απο το δικό σου... :)

Μην σε απασχολεί το ανεστραμμένο είδωλο του ερευνητή.Αυτό το μικρό τηλεσκοπιάκι είναι ένα είδος σκοπεύτρου,που μας βοηθάει να εντοπίζουμε πιο εύκολα τα αντικείμενα που θέλουμε να παρατηρήσουμε,επειδή λόγω της μικρής μεγέθυνσής του έχει μεγάλο οπτικό πεδίο!

Αφού εντοπίσουμε με τον ερευνητή-σκόπευτρο τον στόχο μας,στη συνέχεια τον παρατηρούμε απο τον προσοφθάλμιο εστιάζοντας το είδωλό του με τον εστιαστή.

Για να βλέπουμε όμως απο το προσοφθάλμιο ό,τι και στον ερευνητή-σκόπευτρο,θα πρέπει να είναι ευθυγραμμισμένα ο ερευνητής και το τηλεσκόπιο.

Δηλ.ο ερευνητής στο τηλεσκόπιο παίζει τον ρόλο του σκοπεύτρου όπως σε ένα όπλο.Συν το ότι ανάλογα και με την διάμετρό του αντικειμενικού του φακού,σε βοηθάει να εντοπίζεις κάποια αμυδρά αντικείμενα που δεν φαίνονται με το μάτι.

Η ευθυγράμμιση είναι πολύ εύκολη και περιγράφεται συνήθως στο manual του τηλεσκοπίου.

1)Διαλέγουμε έναν επίγειο (όσο γίνεται πιο μακρινό) φωτεινό στόχο,τον βάζουμε στο κέντρο του οπτικού πεδίου του προσοφθάλμιου του τηλεσκοπίου-ΟΧΙ του ερευνητή-επιλέγοντας στην αρχή την μικρότερη μεγέθυνση και μετά την μεγαλύτερη για περισσότερη ακρίβεια.

2)Ακινητοποιούμε τον σωλήνα του τηλεσκοπίου κλειδωμένο στο στόχο,προσέχοντας ο στόχος μας να είναι σταθερά στο κέντρο του οπτικού πεδίου του προσοφθάλμιου στη μεγαλύτερη μεγέθυνση.

3)Με τις βιδούλες ρύθμισης του ερευνητή,τον μετακινούμε πάνω-κάτω,δεξιά-αριστερά μέχρις ότου δούμε τον στόχο μέσα στο κέντρο του σταυρονήματος.

Όταν ο στόχος μας φαίνεται στο κέντρο του σταυρονήματος και ταυτόχρονα στο κέντρο του οπτικού πεδίου του προσοφθάλμιου,τότε ο ερευνητής μας και το τηλεσκόπιο είναι ευθυγραμμισμένα.

Στην αστρική παρατήρηση ίσως χρειαστεί κάποια διόρθωση της ευθυγράμμισης του ερευνητή,οπότε καλύτερα να γίνεται πάλι ο έλεγχος και η διαδικασία και στον Πολικό Αστέρα που είναι πρακτικά ακίνητος!

Φιλικά-Κώστας :)

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και φυσικά την βοήθειά σας. Σε οποιαδήποτε απορία μου μελλοντικά τώρα ξέρω που θα βρώ απάντηση. Σας ευχαριστώ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης