Jump to content

Αγορά προσοφθάλμιων για DOB 8’’


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!!

Αρχικά να σας ευχαριστήσω όλους σε αυτό το site γιατί πραγματικά έχω μάθει ΠΑΑΡΑ πολλά με όσα έχω διαβάσει εδώ, σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα.

Λοιπόν πρόσφατα αγόρασα το πρώτο μου τηλεσκόπιο από εδώ, ένα SW dobsonian 8’’ το οποίο έχει τα SUPER 10 και 25mm. Θέλω να το αναβαθμίσω με καλύτερα προσοφθάλμια (οικονομικά προς το παρόν).

Βρήκα πρόσφατα στο astroshop.eu αυτό το set

https://www.astroshop.eu/eyepieces/skywatcher-eyepiece-1-25r-super-ploessl-set/p,67538

και μου έκανε εντύπωση η τιμή για 2 SUPER PLOSSLS, ξέρετε αν είναι τα κλασσικά super plossl η αν είναι υποδεέστερα, μήπως να πάω σε κάτι άλλο; Επίσης το 7,5mm στην εικόνα φαίνεται πολύ μικρή η κόρη εξόδου, φαντάζομαι και το eye relief θα είναι αρκετά χαμηλό.. αλλά προς το παρόν δε μπορώ να διαθέσω λευτά για barlow.

Και για ενδιάμεσο είδα αυτό

https://www.astroshop.eu/eyepieces/auriga-eyepiece-swa-15mm-1-25-/p,65318

το οποίο έχει φαινόμενο πεδίο 70 που απ ότι διάβασα είναι το όριο για προσοφθάλμια 1,25’’.

Θα εκτιμούσα πάρα πολύ οποιαδήποτε απάντηση σας!!!

Ευχαριστώ πολύ!!!

Ανδρέας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα Ανδρέα!

Έκανες καλή αγορά και σου εύχομαι να το χαρείς με καθαρούς ουρανούς.

Στην θέση θα κοίταγα τους vixen npl που είναι πολύ καλοί και οικονομικοί και μπορείς να τους προμηθευτείς και από ελληνικό μαγαζί με σχεδόν καθόλου διαφορά στην τιμή με μαγαζιά του εξωτερικού όπως επίσης και τον auriga που έχεις βάλει στο link.

Την κόρη εξόδου μπορείς να την υπολογίσεις διαιρώντας τον εστιακό λόγο του τηλεσκοπίου με το εστιακό μήκος του προσοφθάλμιου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

O 15mm δίνει μεγέθυνση 80 . δε μου φαίνεται πολύ βολική ούτε για ερευνητικό προσοφθάλμιο ούτε για μέση μεγέθυνση . Εγώ έχω 30mm 82 2 ιντσών για ερευνητικό που δίνει μεγέθυνση 40 και πεδίο 2 μοίρες , 12 και 9 για μέση μεγέθυνση και 6.5 και 4.7 για μεγάλες μεγεθύνσεις . Ένα ωραίο πακέτο 1.25 άμα δε θες 2 ιντσών είναι το 24μμ baader , 11μμ και ο 6.7 Εs 82 (περίπου 350 ευρώ και τα 3) μην πάρεις φτηνιάρικα θα χαλάσεις περισσότερα χρήματα γιατί σύντομα θα ζητήσεις ποιοτικότερα . Τα συγκεκριμένα είναι προσοφθάλμια μεσαίου κόστους και αρκετά καλά .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις και τις συμβουλές σας.. λογικά θα το πάω σιγά σιγά με βαθύτερη έρευνα για να μην πάρω κάτι και το μετανιώσω, θα σκεφτώ πολύ σοβαρά αυτά που μου προτείνατε και θα δω και πόσα μπορώ να διαθέσω!!

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης