Jump to content

ΕΥΡΕΣΗ ΚΑΙ ΑΓΟΡΑ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟΥ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας... καλώς σας βρήκα.. είμαι αρχάριος στο βαθμό του μηδέν και οπωσδήποτε θα χρειαστώ τις γνώσεις σας και την εμπειρία σας... που όπως βλέπω οι περισσότεροι εδώ μέσα είστε σε μεγάλο βαθμό. θα ήθελα να μου προτείνετε ένα τηλεσκόπιο η τιμή που μπορώ να διαθέσω είναι μάξιμουμ 250-270 ευρώ.. οι επιλογές που έχω τσεκάρει κάποια μοντέλα είναι τα εξής...(planitario.gr)

1)SKYWATCHER 130/900 EQ2

2)CELESTRON INSPIRE 70AZ

3)CELESTRON ASTROMASTER 114EQ1-C

4)SKYWATCHER 114/1000 EQ1 Compact -MOTOR

5)SKYWATCHER SkyWatcher 90/900 AZ3

6)CELESTRON

7)POWERSEEKER 80AZSCELESTRON STARSENSE EXPLORER™ LT 70 AZ

8)SKYWATCHER STARTRAVEL 80 AZ3

9)CELESTRON ASTROMASTER 70EQ

10)LEVENHUK SKYLINE TRAVEL 80mm

 

όπως καταλαβαίνετε έχω επιλέξει αρκετά μοντέλα και αυτό σίγουρα έχει να κάνει με την απειρία μου...

πιστεύω όμως πως επιτέλους ήρθε η ώρα να εκπληρωθεί ένα παιδικό όνειρο...

 

με εκτίμηση

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και καλως ήρθες θα σου πρότεινα αυτό

 

 

https://www.planitario.gr/dobsonian-truss-130mm.html΄

 

 

 

ειναι αρκετά καλό τηλεσκόπιο απλά πρέπει να είναι τοποθετημένο σε τραπέζι

"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστώ πολύ.. για κάποιο λόγω δεν έβαλα το συγκεκριμένο μοντέλο... και όμως οι περισσότεροι μου το συστήνουν...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα!

Να σου πω τη δικη μου εμπειρια, ειμαστε στο ιδιο level. (και εγω αρχαριος, πηρα τηλεσκοπιο προ 3μηνου, το astromaster 90EQ και το καταευχαριστιεμαι).

 

Οι παραγοντες που με οδηγησαν σε αυτην την επιλογη:

 

1. budget μεχρι 300 ευρω

2. απλοτητα του διοπτρικου συγκριτικα με το κατοπτρικο = το πρωτο δεν χρειαζεται collimation ( αν και τελικα μαλλον δεν ειναι κατι φοβερο). Επισης, το πρωτο ερχεται σε θερμικη ισορροπια με το περιβαλλον πιο γρηγορα και αρα παρατηρεις ποιοτικα και πιο γρηγορα, αν και σε μικρου διαμετρηματος μεγεθη φακων δεν εχει τοσο σημασια.

3. μεγεθος φακου τουλαχιστον 3 ιντσες και πανω για διοπτρικο ή 5 ιντσες και πανω για κατοπτρικο ωστε να ειναι ενα πρωτο εισαγωγικο αξιοπρεπες εργαλειο παρατηρησης για αρχαριους.

4. EQ στηριξη, που επιτρεπει το tracking του αντικειμενου παρατηρησης μονο με μικρομετρικο κοχλια. Πολυ σημαντικο, αν παρακολουθεις πλανητες με μεγαλη μεγεθυνση, δεν τους χανεις απο το οπτικο πεδιο. Επισης σημαντικο, αν θελεις να μοιραστεις τη χαρα της παρατηρησεις με παρεα. (φοβομουνα το setup της EQ στηριξης αλλα ειναι πανευκολο).

5. Στοιβαρη στηριξη, που μειωνει την ταλαντωση του τηλεοσκοπιου.

 

Απο τα παραπανω κριτηρια βρηκα για μενα τα πιο σημαντικα ειναι τα 3,4 και 5.

Γενικα στα παραπανω χρηματα προσφερονται τηλεσκοπια με αρκετους περιορισμους, Μην περιμενεις να ανοιξουν διαπλατα οι νυκτερινοι ουρανοι, για κατι τετοιο θελεις πολλες ιντσες και σκοτεινους ουρανους. Μπορεις ομως να βρεις ενα αξιοπρεπες οργανο εισαγωγης που θα σε απασχολησει για αρκετο διαστημα. Για κατι τετοιο, η συμβουλη μου ειναι

Για διοπτρικα τουλαχιστον 80mm φακου και πανω.Να απορριψεις την AZ στηριξη. Να προτιμησεις στοιβαρη στηριξη ( πχ EQ3 της Σελεστρον).

Για κατοπτρικο δεν εχω εμπειρια, γενικα επελεξε οσο δυνατον μεγαλυτερο μεγεθος αντικειμενικου φακου σου επιτρεπει το budget σου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε το dobsonian truss ειναι καλο οπτικα αλλα ειναι ανοιχτο οποτε χρειαζεται φωτοχοιτονιο και εχει μικρη διαμετρο για πολη. Ενα εξαιρετικο σε οπτικη αποδοση τηλεσκοπιο ειναι το 6ιντσο dob απο το πλανηταριο στα 334 ευρω. Ειναι λιγο πιο ακριβο αλλα εξαιρετικο τηλεσκοπιο για αρχαριο ακομα και μεσα σε πολη. Απο αυτα που ειδες εσυ μονο το πρωτο που εχω και εγω αξιζει τα λεφτα του αλλα η eq2 στηριξη δεν ειναι καλη και θα αναγκαστεις σε μερικους μηνες η 1,2 χρονια να παρεις αλλη. Θα σου προτεινα να μην παρεις διοπτρικα γιατι ειναι μικρα και μεσα απο πολη δεν θα δεις πολλα ασχετα που εχει καλυτερα οπτικα. Σου προτεινω να μαζεψεις λεφτα και να παρεις το 6ιντσο dob. Οτι ερωτησεις εχεις εδω ειμαστε.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε το dobsonian truss ειναι καλο οπτικα αλλα ειναι ανοιχτο οποτε χρειαζεται φωτοχοιτονιο και εχει μικρη διαμετρο για πολη. Ενα εξαιρετικο σε οπτικη αποδοση τηλεσκοπιο ειναι το 6ιντσο dob απο το πλανηταριο στα 334 ευρω. Ειναι λιγο πιο ακριβο αλλα εξαιρετικο τηλεσκοπιο για αρχαριο ακομα και μεσα σε πολη. Απο αυτα που ειδες εσυ μονο το πρωτο που εχω και εγω αξιζει τα λεφτα του αλλα η eq2 στηριξη δεν ειναι καλη και θα αναγκαστεις σε μερικους μηνες η 1,2 χρονια να παρεις αλλη. Θα σου προτεινα να μην παρεις διοπτρικα γιατι ειναι μικρα και μεσα απο πολη δεν θα δεις πολλα ασχετα που εχει καλυτερα οπτικα. Σου προτεινω να μαζεψεις λεφτα και να παρεις το 6ιντσο dob. Οτι ερωτησεις εχεις εδω ειμαστε.

 

Συμφωνω με τα παραπανω. Τα περισσοτερα χρηματα που θα δωσεις για το 6αρι dobsonian θα σου τα ανταποδωσει και με το παραπανω, ειναι καλο το cost-effectiveness.

Προσωπικα διαλεξα διοπτρικο γιατι δεν ηθελα collimation και διαβαζα οτι εχουν καλυτερο contrast και sharpness συκγριτικα με τα κατοπτρικα. Επειδη μενω στην Αθηνα, η φωτορρυπανση μου επιτρεπει να βλεπω ως επι το πλειστον πλανητες, και για αυτη τη δουλεια ενα διοπτρικο 90mm με μεγαλο εστιακο μηκος (1000mm) κανει καλα τη δουλεια. Διορθωστε με αν κανω λαθος, αλλα νομιζω ενα διοπτρικο 90mm φακου ειναι οπτικα παρομοιο με ενα κατοπτρικο 120 - 130mm. Σιγουρα ομως ενα κατοπτρικο 150mm (6inch) υπερτερει. Επισης υπαρχει και η αγορα μεταχειρισμενων που γενικα ειναι οργανα προσεγμενα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε εχεις δικιο οτι το διοπτρικο ειναι οπτικα καλυτερο με μικρης διαμετρου κατοπτρικα. Αλλα λογω μικρης διαμετρου εχουν μικρη φωτοσυλλεκτικοτητα και διακριτικη ικανοτητα που σημαινει οτι δεν θα μπορει να δει ευκολα νεφελωματα και γαλαξιες. Για εμενα παρε το 6ιντσο dob και για καμια 5 χρονια θα εχεις τηλεσκοπιο να βλεπεις τα παντα.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα στη παρέα.Ανάλογα τι θέλει ο καθένας να παρατηρεί και από που θα παρατηρεί,θα επιλέξει και τον κατάλληλο τύπου τηλεσκοπίου.Το κάθε ένα έχει τα θετικά και τα αρνητικά του.Εγώ έχω τρία τηλεσκόπια αυτή τη στιγμή και είναι και τα τρία διοπτρικά.Είχα και δύο νευτώνια τα οποία τα έδωσα,γιατί μετά από πειράματα και δοκιμές κατέληξα ότι αυτά που θέλω να παρατηρώ τα παρατηρώ καλύτερα με διοπτρικά.Σας βάζω παρακάτω και μία φωτογραφία,αντιστοιχία διοπτρικών και λοιπών τηλεσκοπίων.

v31.thumb.png.c7956c2a77557ecb64e30440c6eed458.png

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστώ σε όλους σας... σίγουρα η επιλογή δεν είναι καθόλου εύκολη όμως ο καθένας σας βάζει το λιθαράκι του ώστε να κάνω μια καλή επιλογή και όχι βιαστική..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήλθες στο astrovox και την ερασιτεχνική αστρονομία!

Θα συμφωνήσω με την πρόταση του SW Dob 6",150/1200 !

Έχει την καλύτερη οπτική ποιότητα απο όσα άλλα έχουν προταθεί,που συγκρίνεται με τηλεσκόπια πολλαπλάσιας τιμής ίσης διαμέτρου...

Συν την μεγαλύτερη διάμετρο και τον εστιαστή που δέχεται και προσοφθάλμια 2".

Αξίζει τα χρήματά του περισσότερο απο όλα τα υπόλοιπα!

 

Σημ: το διοπτρικό SW 90/900 σε AZ-3 είναι πολύ καλό για επίγεια παρατήρηση!

 

Επίσης διοπτρικά μικρού εστιακού λόγου (πχ.f/5) με εστιαστή 2",είναι πολύ καλά για θέαση μεγάλων οπτικών πεδίων και εκμάθηση του ουρανού.

Ένα τέτοιο είναι το SW 102/500 σε AZ-3.Το χρησιμοποιούν και στην βιντεοαστρονομία.

Καλύτερη επιλογή για μεγάλα πεδία (και αστροφωτογραφία),κάποιο 80/400 ED αποχρωματικό με εστιαστή 2",μεταχειρισμένο φυσικά...

Τα τηλεσκόπια αυτά μπορούν να χρησιμοποιηθούν συνδυαστικά με τα μεγαλύτερα που θα αγοραστούν κάποια στιγμή και δεν παροπλίζονται.

Φιλικά-Κώστας :)

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά,

 

θέλω να αγοράσω ένα τηλεσκόπιο για την κόρη μου που ειναι 9 ετών και η οποία δείχνει ιδιαίτερο ενδιαφέρον για την αστρονομία. Μου έχουν προτείνει το skywatcher 70/700 και το Celestron 70 DX. Θεωρείτε ότι για τις ανάγκες και τις απαιτήσεις της (περιστασιακή χρήση στην πόλη ή την εξοχή τα καλοκαίρια και εξοικείωση με τα στοιχεία του ουρανού), ειναι επαρκή τηλεσκόπια για τα επόμενα 2-3 έτη;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα και χρόνια πολλά.

 

Δήμο ναι δέχεται κινητό για φωτογραφία εάν αγοράσεις έναν ανταπτορα. Γενικά σε όλα μπαίνει πάνω στο προσοφθάλμιο και μπορείς ακόμα και χωρίς ανταπτορα, αλλά είναι εξαιρετικά δύσκολο να το κρατάς σταθερό με το χέρι.

 

Tasman75  έχω και εγώ αγοράσει το 70/700 για την κόρη μου και ήταν η αφορμή για να ασχοληθώ και εγώ. Μετά από ένα χρόνο αγόρασα για μένα το 8ιντσο dobsonian γιατί ήθελα και άλλο για μένα.  Το 70/700 το χρησιμοποιεί πλέον και μόνη της για να δουν το φεγγάρι και τους πλανήτες με τους φίλους της . Μπορεί να το στήσει μόνη της και είναι πολύ ανθεκτικό στα άτσαλα χέρια των παιδιών και συχνά στα λαδωμένα χέρια από πατάκια . τι μπορούμε να δούμε; Πέρα από το φεγγάρι και τους πλανήτες (Δίας Κρόνος , Άρης, Αφροδίτη)τα φωτεινά αστρικά σμήνη είναι καλοί και εύκολοι στόχοι ορατοί και από την πόλη. Όλα το υπόλοιπα φοβάμαι ότι χρειάζονται σκοτεινό ουρανό. Όταν βρεθείτε σε σκοτεινό ουρανό θα μπορέσετε να δείτε πολύ περισσότερα πράγματα.Tουλάχιστον στην αρχή πρέπει να μάθεις εσύ να το χρησιμοποιείς πολύ καλά και μετά να μεταφέρεις της πληροφορίες στο παιδί τόσο για την χρήση του τηλεσκόπιου όσο και για τον νυχτερινό ουρανό. Είναι άλλο να δείχνεις με το δάχτυλο μερικά φωτεινά σημεία στον ουρανό και άλλο την αλυσοδεμένη πριγκίπισσα Ανδρομέδα (Αυτό το λέω γιατί περάσαμε ένα μεγάλο διάστημα αδιαφορίας γιατί τις πρώτες μέρες που το είχαμε βασανιζόμουνα να βρω και να της δείξω πράγματα με αποτέλεσμα να γίνει βαρετό και αδιάφορο για το παιδί) . Τέλος τα παιδία το βρίσκουν πολύ διασκεδαστικό και σε επίγεια παρατήρηση.

 

Ο ερευνητής του δεν μου άρεσε καθόλου και τον άλλαξα με έναν red dot.

Αυτή είναι η προσωπική μου εμπειρία ως αρχάριος και εγώ από το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο, για το άλλο δεν ξέρω τίποτα.

“Matters of great concern should be treated lightly.” Master Ittei commented, “Matters of small concern should be treated seriously.”

― Yamamoto Tsunetomo, Hagakure

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σε ευχαριστώ θερμά για την άμεση απάντηση!

 

έστω κι αν ειναι κάπως πιο ακριβό, για το LEVENHUK skyline travel 80 mm, μήπως έχετε άποψη, τουλάχιστον συγκριτικά με τα 2 προαναφερθέντα μοντέλα;

Το επεξεργάστηκε ο tasman75
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προτεινω να δεις αυτο το σχόλιο (καθως και τα υπόλοιπα αυτου του thread):

Why_ST80_AZ3

Σε 80αρι, προτίμησε το startravel 80 ΑΖ3. 

Το Levenhuk 80 δεν το ξερω, αλλα και μόνο που βλεπω τον ισχνό του τρίποδα, είμαι σίγουρος ότι θα έχεις τα ιδιο μεγάλο προβλημα όπως με το travelscope 70 dx: Το είδωλο θα κουνιέται τρελά με το παραμικρό άγγιγμα ή άνεμο... Οταν μάλιστα χρησιμοποιείς τον εστιαστή θα ειναι σα να γινεται σεισμος. θα δυσκολεύεσαι να το σταθεροποιήσεις καθ' ύψος στο σημείο που θελεις κλπ κλπ. Ένα δράμα. Αυτα τα προβλήματα είχα εγω με το απλό travelscope 70 (όχι το dx... έχουν ομως τον ίδιο αξιοπρεπέστατο σωλήνα και τον ίδιο χάλια τρίποδα). Μόνο το φεγγάρι μπορούσα να δω καλά. Οταν πηρα ομως μια μεταχειρισμένη ΑΖ3 στήριξη, ο σωλήνας απέδωσε εκπληκτικά για το μέγεθος και την τιμή του. Τον δικό του τρίποδα τον χρησιμοποιώ πλέον μόνο για φωτογραφική (και με βολεύει, είναι μικρός και ελαφρύς).

Α, και κατι ακόμα: Τα δύο τηλεσκόπια που αναφέρεις έχουν διαγώνιο 45 μοιρών που προορίζεται κυρίως για επίγεια παρατήρηση. Για αστρονομική θα χρειαστείς διαγώνιο 90 μοιρών (που το startravel80 τον έχει ήδη) αν δε θέλεις να στραβώσει ο αυχένας σου (...παθών-μαθών)

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης