Jump to content

ht αγορά καινούργιου τηλεσκοπίου


geozisis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα Θα ήθελα τη γνώμη σας για την αγορά του συγκεκριμένου τηλεσκοπίου. . Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p10748_TS-Optics-6--f-12-Cassegrain-Teleskop-154-1848-mm-OTA.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχθές έκανα την παραγγελία για το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο.. όταν με το καλό έρθει και κάνω τις πρώτες δοκιμές θα γράψω τις εντυπώσεις μου..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε το τηλεσκοπιο που διαλεξες ειναι αρκετα μεγαλο για να δεις πολλα πραγματα αλλα λογω του οτι ειναι cassegrain ειναι λιγο πιο περιεργο στην χρηση του σε σχεση με τα κατοπτρικα και τα διοπτρικα. Πες μας λιγο τι στηριξη σκοπευεις να παρεις για να το βαλεις. Το astroeshop.eu ειναι εγκυρο site αν και λογω covid θα αργησει να ερθει.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε καλημέρα και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.. σκοπεύω να αγοράσω την συγκεκριμένη στήριξη

 

https://www.planitario.gr/ishmerinh-sthrixh-eq3-2.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε εψαξα να βρω το βαρος που αντεχει η στηριξη και αυτο ειναι 5 κιλα. Που σημαινει οτι με προσοφθαλμια και κατοπτρα θα ξεπερναει τα 6. Θα σου προτεινα να παρεις την eq4 η την eq5 η την heq5 για πιο στιβαρες. Τουλαχιστον την eq4 χρειαζεσαι. Σου βρηκα αυτην για πιο φθηνη που αντεχει και 10 κιλα βαρος. https://www.astroshop.eu/equatorial-without-goto/omegon-eq-500-mount/p,33347#tab_bar_1_select στα 339ευρω. Εχει μια διαφορα 100 ευρω αλλα αν παρεις την eq3 θα σου χαλασει αργα η γρηγορα.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε να είσαι καλά.. έτσι κι αλλιώς δεν θα γίνει άμεσα η αγορά της στήριξης.. ένα-ένα τα πράγματα σιγά-σιγά..

Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ.. αρκεί το τηλεσκόπιο να βγει καλό..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε ομως χωρις στηριξη το τηλεσκοπιο μονο του ειναι αχρηστο. Θα ηταν προτιμοτερο να τα αγοραζες μαζι αλλα αυτο ειναι στον καθενα.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Φίλοι καλησπέρα... Σήμερα το πρωί ήρθε το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο από Γερμανία...Δυστυχώς δεν έχει έρθει η βάση ακόμη που έχω παραγγείλει από το eBay... Έκανα μία επίγεια παρατήρηση επάνω από το τραπέζι... Και σε σύγκριση με το τηλεσκόπιο του 114 που έχω... Σε μεγένθυση καμία μα καμία σχέση... Η παρτήρηση έγινε προσοφθάλμιο 23 της celestron και με barlow

2χ .. και με ένα προσοφθάλμιο 10χ... Η παρατήρηση έγινε από το Πήλιο προς Βόλο... Επειδή η ατμόσφαιρα δεν ήταν πολύ καθαρή σήμερα στο Βόλο τα πράγματα δεν ήταν τόσο καλά όσο τα περίμενα.. περιμένω πως και πως την βάση για να το στρέψω προς τον ουρανό... Και θα ξαναγράψω τις εντυπώσεις μου...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Φίλοι καλημέρα.. παραθέτω μια φωτογραφία του Κρόνου με το cassegrain ..στο τηλεσκόπιο είχα 23 mm προσοφθάλμιο και η φωτογραφία τραβήχτηκε μέσω κινητού..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε μπραβο για τις πρωτες φωτο. Μπορεις να παρεις και εναν ανταπτορα smartphone για να μενει σταθερο πανω στο προσοφθαλμιο. Επισης για το φεγγαρι προσπαθησε να πιανεις ολη την σεληνη στην αρχη για να δεις πως θα φαινεται καλυτερα.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε σε Ευχαριστώ πολύ για την ενθάρρυνση...Ναι έχω έναν ανταπτορα για κινητό..το έχω εκτός Βόλου και τώρα δεν μπορώ να πάω να τον πάρω μαζί με τα προσοφθάλμια λόγω covid..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης