Jump to content

Προβλήματα με focus σε νευτωνιο τηλεσκόπιο.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους! Σαν πολλούς είμαι και εγώ καινούργια στην αστροπαρατηρηση! Έχω ένα 8" skywatcher DOB και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Έχω διάφορες απορίες αλλά θα σταθώ μόνο σε μια για σήμερα. Έχω αγοράσει ένα προσοφθαλμιο skywatcher plossl 7mm για πλανητική παρατήρηση αλλά έχω δει πως το focus δεν είναι ότι καλύτερο. Με το 25mm που ήρθε με το τηλεσκόπιο όλα καλά. Περιμένω το λέιζερ ευθυγράμμισης οπότε δεν ορκίζομαι πως δε φταίει αυτό. Αν αγόραζα το Baader Hyperion 5mm θα είχα καλύτερα αποτελέσματα?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς όρισες στο άστροβοξ.

Το εμβαδόν ενός πλανήτη όταν βάζεις το 7mm προσοφθάλμιο, αυξάνεται 12,75 φορές περισσότερο από αυτό που έχει όταν τον παρατηρείς με το 25mm. Επομένως ατέλειες που με το 25mm είναι αμελητέες κι όχι παρατηρήσιμες τώρα πολλαπλασιάζονται * 12,75 φορές. Αυτές μπορεί να οφείλονται: Στο seeing. στην θερμική ισορροπία του τηλεσκοπίου με το περιβάλλον. Τα 8ιντσα θέλουν 2 ώρες εκτεθειμένα και ανοιχτά στον τόπο παρατήρησης για να αρχίσουν να αποδίδουν σε μεγάλες μεγεθύνσεις. Στην ευθυγράμμιση των κατόπτρων, στην θέση του πλανήτη. Δεν πρέπει να είναι κάτω από 30 μοίρες ύψος. Καθώς επίσης στην εμπειρία του χρήστη στο να ξέρει να εστιάζει σε ψηλές μεγεθύνσεις.

Τώρα τι θα γινόταν αν έπαιρνες τον 5mm προσοφθάλμιο Hyperion;

Η αύξηση του εμβαδού του παρατηρούμενου πλανήτη σε σχέση με το 25mm προσοφθάλμιο θα ήταν 25 φορές μεγαλύτερη! ή 2 φορές μεγαλύτερη από το 7mm! Επομένως το πράγμα θα γινόταν πολύ πιο δύσκολο. Εκτός αυτού βάζοντας το Hyperion λόγο μεγάλου βάρους του προσοφθάλμιου, το τηλεσκόπιο αν δεν έκανες κάτι να το ισορροπήσεις, θα έπεφτε μπροστά.

Άρα κάνουμε μικρά - μικρά βήματα, διορθώνοντας κάτι που ενδεχομένως νομίζουμε ότι φταίει. (την ευθυγράμμιση των κατόπτρων που σκέφτηκες). Όμως θα σε συμβούλεψα να μην πάρεις λέιζερ αλλά κάποια προσοφθάλμια ευθυγράμμισης που υπάρχουν. Είναι πολύ πιο αξιόπιστα. Διότι η ακτίνα στο 90% των λέιζερ, δείχνει στραβά με αποτέλεσμα να είναι φάλτση όλη η ευθυγράμμιση που έκανες.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Αλήθεια ένα 8 ιντσών τηλεσκόπιο θέλει 2 ώρες για να μπορείς να κάνεις μεγάλες μεγενθυσεις;;;

Σοκαρίστηκα τώρα! Δηλαδή ένα 10αρι η 12 πόσες ώρες θέλει;

Αν βγεις πχ. Στο 20λ με το 8 ιντσών και πας να μεγεθύνεις τι ακριβώς θα δεις; μια θολούρα απλά; η μέχρι μια συγκεκριμένη μεγενθυση είναι όλα οκ;

Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε συμφωνω σε οσα λεει ο Γιαννης για τις ωρες που χρειαζεται για να ερθει σε θερμικη ισορροπια με το περιβαλλον. Σιγουρα θα κανει διαφορα αλλα οχι τεραστια. Αμελητεα θα ελεγα για εναν απειρο παρατηρητη. Ενα πολυ καλο προσοφθαλμιο για ευθυγραμμιση ειναι το concerter 2'' απο το astroeshop. Τα 10αρια και τα 12αρια απο 3 μεχρι 4 ωρες νομιζω θελουν. Που να δεις τα 18αρι και 20αρια που θελουν να τα στεινεις κανα 6ωρο πιο πριν. :D :D :D
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε συμφωνω σε οσα λεει ο Γιαννης για τις ωρες που χρειαζεται για να ερθει σε θερμικη ισορροπια με το περιβαλλον. Σιγουρα θα κανει διαφορα αλλα οχι τεραστια. Αμελητεα θα ελεγα για εναν απειρο παρατηρητη. Ενα πολυ καλο προσοφθαλμιο για ευθυγραμμιση ειναι το concerter 2'' απο το astroeshop. Τα 10αρια και τα 12αρια απο 3 μεχρι 4 ωρες νομιζω θελουν. Που να δεις τα 18αρι και 20αρια που θελουν να τα στεινεις κανα 6ωρο πιο πριν. :D :D :D

 

Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα στην πράξη πίστεψε με. Δεν έχει να κάνει με τη διάμετρο του κατόπτρου αλλά περισσότερο με το υλικό του (πχ plate glass ή borosilicate) και το πάχος του. Φυσικά παίζει ρόλο και η εποχή καθώς και που το έχεις αποθηκευμένο. 1 με 2 ώρες το πολύ φτάνουν για να δεις διαφορά δεν χρειάζεται να περιμένεις τόσο πολύ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλήθεια ένα 8 ιντσών τηλεσκόπιο θέλει 2 ώρες για να μπορείς να κάνεις μεγάλες μεγενθυσεις;;;

Σοκαρίστηκα τώρα! Δηλαδή ένα 10αρι η 12 πόσες ώρες θέλει;

Αν βγεις πχ. Στο 20λ με το 8 ιντσών και πας να μεγεθύνεις τι ακριβώς θα δεις; μια θολούρα απλά; η μέχρι μια συγκεκριμένη μεγενθυση είναι όλα οκ;

Ευχαριστώ!

Το πόσο χρόνο χρειάζεται το τηλεσκόπιο,εξαρτάται κυρίως απο τις ατμοσφαιρικές συνθήκες που επικρατούν,καθώς και την ώρα παρατήρησης.

Παίζει ρόλο κυρίως η θερμοκρασία του αέρα και η ανανέωσή του (δηλ.αν φυσάει έστω και λίγο),ώστε να ψύξει κυρίως το εσωτερικό του σωλήνα (εκτός απο το πρωτεύον κάτοπτρο) και να μειωθούν τα θερμικά ρεύματα που υπάρχουν στο εσωτερικό του τηλεσκοπίου.

Παρατηρώ πλανήτες κυνηγώντας μεγεθύνσεις άνω των 200x εδώ και 9 χρόνια με το SW Dob 10" (254/1200),και σε δυο περιοχές (ταράτσες σε ημιαστικό περιβάλλον) που το έχω χρησιμοποιήσει,δεν χρειάστηκε πάνω απο 30-45 λεπτά μόνο για να σταθεροποιηθεί το είδωλο!

Εννοείται οτι παίζει μεγάλο ρόλο και η ώρα παρατήρησης.Μέχρι τις 22:30 επειδή αποβάλλεται περισσότερη θερμότητα συνεχώς απο το έδαφος-ειδικά απο το μπετόν και την άσφαλτο-τα θερμικά ρεύματα είναι πιο έντονα,η θερμοκρασία μεγαλύτερη και η ψύξη του σωλήνα καθυστερεί περισσότερο.

 

Την ποιότητα του ειδώλου θα επηρεάσει μακροπρόθεσμα πολύ περισσότερο η ποιότητα της ατμόσφαιρας (διαύγεια και seeing)...

Δείτε εδώ κάποια πρακτικά:

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=25707&highlight=%D0%E1%F1%E1%F4%DE%F1%E7%F3%E7+%B6%F1%E7

 

Οι χρόνοι της τάξεως των ωρών που αναφέρθηκαν πιο πάνω για ψύξη του σωλήνα,ειδικά σε ανοιχτού τύπου τηλεσκόπια,όπως τα νευτώνια,συνήθως δεν ισχύουν...εκτός και αν επικρατούν κακές συνθήκες στο περιβάλλον της παρατήρησης.

Η ταχύτερη ψύξη του τηλεσκοπίου μπορεί να γίνει με ανεμιστήρα στην βάση του πρωτεύοντος εξωτερικά,ή με τον ΚΡΥΟ αέρα ενός σεσουάρ (ποτέ στο ζεστό,γιατί μπορεί να γίνει ζημιά στο κάτοπτρο).

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά να μην είμαστε υπερβολικοί, φυσικά και δεν χρειάζονται τόσες ώρες για να κρυώσουν τα κάτοπτρα! Κάτι γράφτηκε για 6 ώρες στα μεγάλα κλπ. Φυσικά και όχι. Όπως και να'χει όμως η προσθήκη ενός ανεμιστήρα λύνει το πρόβλημα και μειώνει κατακόρυφα τον χρόνο που απαιτείται.

 

Το κακό με το 8άρι είναι πως δεν έχει έτοιμη θέση για ανεμιστήρα, θέλει λίγο πατέντα αλλά γίνεται. Με λίγο ψάξιμο βρήκα έναν τύπο που το έχει φτιάξει έτσι και δεν είναι άσχημο, απλά θα πρέπει να έχεις και μια μικρή μπαταρία Μολύβδου στα 12Volt για να του δώσεις ρεύμα. Μια στα 7Ah ή 9 Ah φτάνει για πάρα πολλές ώρες.

384098439_dob8fan.jpg.89a62719e514c87dc84ba426abe3cd88.jpg

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 8 ιντσο δεν χρειάζεται ανεμιστήρα είναι υπερβολή. Το στήνουμε με το που δύει ο ήλιος και όταν εχει λήξει το αστρονομικό λυκόφως (1.5 ώρα το πολυ) ειμαστε έτοιμοι. Αποφεύγουμε τις διαφορές θερμοκρασίας (από θερμαινόμενο δωμάτιο στο ύπαιθρο το χειμώνα, από κλιματιζομενο στη ζέστη το καλοκαίρι). Δεν πειράζει η υψηλή ή η χαμηλή θερμοκρασία αλλά η διαφορά θερμοκρασίας. Αν επιμένετε να το ψύξετε γρήγορα ένας ανεμιστήρας σπιτιού κανονικός αρκεί για να το έχει έτοιμο σε δέκα λεπτά.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποια η επίπτωση στο να βγαίνει πχ από τους 23 βαθμούς που μπορεί να έχει ένα δωμάτιο το χειμώνα, στους 10 που μπορεί να έχει έξω; σίγουρα όσο πιο μεγάλη η διαφορά θερμοκρασίας τόσο και περισσότερος ο χρόνος που χρειάζεται για να έρθει εκεί που πρέπει και να έχουμε μια καλή παρατήρηση!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στη τελευταία παρατήρηση που έκανα στον Κιθαιρώνα, το 8άρι μου έκανε πάνω από μια 1,5 ώρα να προσαρμοστεί πλήρως. Ήταν βραδιά με πλήρη άπνοια και αρκετή υγρασία.

 

Ένα κόλπο να ελέγξουμε την προσαρμογή είναι να αφεστιάσουμε και να δούμε αν ο σωλήνας καπνίζει σαν κανόνι μετά από βολή. Θα δούμε εύκολα το ρεύμα του αέρα να εξέρχεται. Τότε μπορούμε να βάλουμε μπροστά από τον σωλήνα την ανοιχτή παλάμη μας για να διαπιστώσουμε ότι όντως ο αέρας βγαίνει κυρίως από το πάνω μέρος του ανοίγματος του σωλήνα. Αυτό εμένα με καθυσηχάζει διότι βλέπω ότι η αδυναμία εστίασης δεν οφείλεται στο collimation. Μάλιστα, φαίνεται και ο θερμός αέρας που περιβάλει τη παλάμη. Γενικά η υγρασία και η άπνοια δε βοηθά στη γρήγορα απαγωγή του αέρα από το εσωτερικό.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλές πληροφορίες!

Ευχαριστούμε!

Θα μπορούσα να έχω μια απάντηση όμως παρακαλώ;

Πόσο κακό μπορεί να κάνει η μεγάλη διαφορά προσαρμογής θερμοκρασίας στους καθρέπτες;

Πχ αν βγάλεις το τηλεσκόπιο από τους 22 που μπορεί να είναι η θερμοκρασία δωματίου στους 7...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα. Από προσωπική εμπειρία πολλών χρόνων η διαφορά θερμοκρασίας από θερμοκρασία δωματίου σε χαμηλή θερμοκρασία,κοντά και στο μηδέν δεν επηρέασε καθόλου τα κάτοπτρα του τηλεσκοπίου (8 ίντσες τηλεσκόπιου) που λειτουργούσε άψογα ακόμα και 8 χρόνια μετά την αγορά του.

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πρόβλημα θα είναι αν βρεθεί από τους 7 βαθμούς στο ζεστό δωμάτιο και βάλεις καπάκι. Ποτέ καπάκι τον χειμώνα μετά από τη παρατήρηση.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε το τηλεσκοπιο δεν χαλαει αν αυτο εννοεις. Μονο τον χειμωνα αν βαλεις καπακι κατευθειαν νομιζω λογω υγρασιας μπορει να προκλειθει και μυκητας και μετα τα πραγματα ειναι ζορικα. Παιρνεις το τηλεσκοπιο απο εξω το βαζεις μεσα το αφηνεις να ερθει σε ισσοροπια με το σπιτι και μετα το κλεινεις. Το μονο που αλλαζει αν δεν το αφησεις να ερθει σε ισορροπια με το περιβαλλον ειναι να εχεις χειροτερη εικονα.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης