Jump to content

Astronomik - UHC


Ozzy21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

έχουμε άποψη για το https://www.firstlightoptics.com/uhc-oiii-visual-filters/astronomik-uhc-filter.html ?

Το εχει χρησιμοποιήσει κανείς; Σκέφτομαι να πάρω ένα 2'' (για 12'' orion dob).

 

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα, έχω το συγκεκριμένο φίλτρο σε 1.25 αλλά το έχω χρησιμοποιήσει πολύ λίγο και κυρίως

για φωτογραφία. Σου ανεβάζω δύο φωτογραφίες χωρίς επεξεργασία για να το συγκρίνεις με το Baader

neodymium moon & skyglow και να δεις πως επηρεάζουν τα χρώματα και τι προσφέρει το καθένα.

Για οπτική είναι καλό να διαβάσεις το παρακάτω άρθρο.

https://www.prairieastronomyclub.org/filter-performance-comparisons-for-some-common-nebulae/

M42_Baader.thumb.jpg.8745b9c102370d6f75fae1bbba943a6c.jpg

M42_UHC.thumb.jpg.848117a38700e7afd38ceeb37bfd5ccb.jpg

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Tο έχω και το χρησιμοποιώ εδώ και αρκετό καιρό σε 10"f4.7 (το έχω σε 1.25 αλλά δεν παίζει κάποιο ρόλο). Πάρα πολύ ικανοποιημένος. Είναι ποιοτικό φίλτρο, λίγο πιο ευρύ στο φάσμα που αφήνει από ένα Ο3 πχ. Πολλές φορές έχω συγκρίνει τα 2 για να δω αν μπορώ να καταλήξω, αλλά δεν έχω καταφέρει ακόμα. Το Ο3 σκουραίνει πολύ περισσότερο την εικόνα, οπότε ίσως, ακόμα και στις 12" το uhc σου φανεί απολαυστικό. Γενικά στα νεφελώματα δίνει τρελη διαφορα και κοντράστ. Όλα αυτά εννοείται για το οπτικό κομμάτι. Δυστυχώς δεν το έχω συγκρίνει με κανένα άλλο uhc για να σου πω λεπτομέρειες, αλλά από όσα έχω διαβάσει, κάνει πολύ καλά τη δουλειά του.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης