Jump to content

αγορά προσοφθαλμιων και barlow για dobsonian


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας πρόσφατα αγόρασα ενα GSO DOBSONIAN 6 INCH..το οποίο μου ήρθε μονο με ενα προσοφθάλμιο super plossl 25mm το οποίο απο τι καταλαβαίνω δεν αξίζει και πολλα ..

παρακαλω θέλω μια βοήθεια..

αρχικά σκέφτομαι να αγοράσω ενα σχετικά καλο προσοφθάλμιο και ενα barlow.. το μπατζετ μου μεχρι 220 ευρω ...

:cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

f/8, 1200mm και 1.25" εστιαστής. Τα πράγματα είναι απλά.

24mm SWA 68 μοιρών και ένα καλό 16mm. Με τον Barlow θα έχεις αντίστοιχα 12 και 8mm, μεγεθύνσεις 50, 75, 100 και 150x και το μέγιστο πεδίο 80' της μοίρας ή 1 μοίρα και 20'.

Λογω f/8 δεν χρειάζεσαι ακριβούς φακούς, σου κάνει και ο Hyperion ή Explore Scientific (ή αυτοί οι Auriga που όμως δεν έχω δοκιμάσει).

Εναλλακτικά, είσαι ακριβώς στο φάσμα του Hyperion Zoom, δίχως Barlow. Είναι μια χαρά μεταξύ 16 και 8mm και στα χρήματα σου. Αν τον πάρεις μεταχειρισμένο, σου μένουν και για ένα 24mm με 68 μοίρες πεδίο (ο Zoom έχει μόνο 48 εκεί).

 

Οι καλοί Barlow κοστίζουν και αυτοί, οπότε για το τηλεσκόπιο αυτό θα πρότεινα τον Hyperion Zoom.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε μου σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.. Μήπως σε παρακαλώ μπορείς να βάλεις κάποια λινκ από προϊόντα... :roll:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

f/8, 1200mm και 1.25" εστιαστής. Τα πράγματα είναι απλά.

24mm SWA 68 μοιρών και ένα καλό 16mm. Με τον Barlow θα έχεις αντίστοιχα 12 και 8mm, μεγεθύνσεις 50, 75, 100 και 150x και το μέγιστο πεδίο 80' της μοίρας ή 1 μοίρα και 20'.

Λογω f/8 δεν χρειάζεσαι ακριβούς φακούς, σου κάνει και ο Hyperion ή Explore Scientific (ή αυτοί οι Auriga που όμως δεν έχω δοκιμάσει).

Εναλλακτικά, είσαι ακριβώς στο φάσμα του Hyperion Zoom, δίχως Barlow. Είναι μια χαρά μεταξύ 16 και 8mm και στα χρήματα σου. Αν τον πάρεις μεταχειρισμένο, σου μένουν και για ένα 24mm με 68 μοίρες πεδίο (ο Zoom έχει μόνο 48 εκεί).

 

Οι καλοί Barlow κοστίζουν και αυτοί, οπότε για το τηλεσκόπιο αυτό θα πρότεινα τον Hyperion Zoom.

 

Να με συγχωρειτε που παρεκλινω απο το θεμα, αλλα επειδη εγινε λογος για προσοφθαλμιους explore scientific και επειδη ενδιαφερομαι για αγορα dob 10 inch με f/4.7 ,αν ξερει κανεις να μου πει, οι explore scientific 82' ειναι καλοι για λογο f/4.7 (χωρις διορθωτες κομης εννοειται) ή πρεπει κανεις να παει σε televue?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω το SW Dob 10",254/1200,f/4.7 και το SW 102/500,f/4.9.

Ο Explore Scientific 11mm είναι πολύ καλός φακός,αλλά έχει υπέρτερο αντίπαλο τον Nagler 11mm.

Οι Televue Nagler 82ο συμπεριφέρονται άψογα σε μικρού εστιακού λόγου τηλεσκόπια,όπως ο υπέροχος 11mm,και ο 7mm.

Επίσης και οι Pentax SMC XW όπως ο κορυφαίος 7mm.

Είναι εξαιρετικοί φακοί που αξίζει να έχουν κάτοχοι τέτοιων τηλεσκοπίων.

Πολύ καλός τόσο σε f/8 όσο και σε f/5,είναι ο Baader zoom Hyperion Mark IV,8-24mm!Συμπεριφέρεται ανέλπιστα καλά και σε μικρού f τηλεσκόπια,χωρίς να κάνει το χρωματικό σφάλμα που κάνουν οι απλοί Hyperion,και με πολύ καλή οξύτητα...

Και ο Baader Aspherical Hyperion 31mm για μεγάλα οπτικά πεδία.

Baader zoom και Aspherical και ένας καλός barlow 2x,(ή ο ταιριαστός του zoom Baader barlow for zoom Hyperion 2.25x),είναι πολύ καλό πακέτο για να ξεκινήσει κανείς.

Φιλικά-Κώστας :)

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

f/8, 1200mm και 1.25" εστιαστής. Τα πράγματα είναι απλά.

24mm SWA 68 μοιρών και ένα καλό 16mm. Με τον Barlow θα έχεις αντίστοιχα 12 και 8mm, μεγεθύνσεις 50, 75, 100 και 150x και το μέγιστο πεδίο 80' της μοίρας ή 1 μοίρα και 20'.

Λογω f/8 δεν χρειάζεσαι ακριβούς φακούς, σου κάνει και ο Hyperion ή Explore Scientific (ή αυτοί οι Auriga που όμως δεν έχω δοκιμάσει).

Εναλλακτικά, είσαι ακριβώς στο φάσμα του Hyperion Zoom, δίχως Barlow. Είναι μια χαρά μεταξύ 16 και 8mm και στα χρήματα σου. Αν τον πάρεις μεταχειρισμένο, σου μένουν και για ένα 24mm με 68 μοίρες πεδίο (ο Zoom έχει μόνο 48 εκεί).

 

Οι καλοί Barlow κοστίζουν και αυτοί, οπότε για το τηλεσκόπιο αυτό θα πρότεινα τον Hyperion Zoom.

 

Να με συγχωρειτε που παρεκλινω απο το θεμα, αλλα επειδη εγινε λογος για προσοφθαλμιους explore scientific και επειδη ενδιαφερομαι για αγορα dob 10 inch με f/4.7 ,αν ξερει κανεις να μου πει, οι explore scientific 82' ειναι καλοι για λογο f/4.7 (χωρις διορθωτες κομης εννοειται) ή πρεπει κανεις να παει σε televue?

 

Είναι πολύ καλοί. Έχω τους 6.7 και 4.7 και είχα και τον 14. Αστιγματισμό δεν έχουν σε βαθμό που να σε ενοχλήσει, θα δεις κόμη φυσικά, για την οποία ευθύνεται το κάτοπτρο και όχι ο φακός, θα την δεις και στον Ethos αυτήν. Τα 100ρια είναι ακόμη καλύτερα, αλλά βαρύτερα και ακριβότερα. Ο 11 και ο 4.7 είναι ό, τι πρέπει για το τηλεσκόπιο αυτό. Το eye relief απαιτεί να μην φοράς γυαλιά όμως.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγγνώμη αν θα χαλάω και γω το άρθρο

Μιας και εγώ νέος στον χώρο και το έχω πολύ απορία!

Έχω ένα f4.4 εγω

Πρόσφατα αγόρασα ένα baader hyperion 13mm στο οποίο βέβαια δεν βλέπω ούτε χρωματικά σφαλματα

Ούτε έχω προσέξει κάποιο κομα! (ίσως να έχει κομα αλλά το μάτι μου που δεν έχει ακόμα πείρα να μην το παρατείρει!)

Είναι τόσο σημαντικό για ένα γρήγορο τηλεσκοπιο να έχει τόσο καλά και ακριβά προσοφθαλμια

Ή έχει σημασία και το τι θες να παρατηρήσεις;

Πχ για πλανήτες πρέπει να έχεις προσοφθαλμια που φτάνουν την τιμή του τηλεσκοπίου μερικές φορές;

Ρωτάω γιατί θέλω να αγοράσω ένα για μεγάλες μεγενθυσεις πχ 5mm

Τι θα προτείνατε;

Λένε ότι όλα τα ΤV είναι προσεγμένα και μελετημένα για γρήγορα τηλεσκόπια! Αλλά οι τιμές ξεφεύγουν!

Τι άλλο θα μπορούσα να κοιτάξω;

ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε το τηλεσκοπιο σου ειναι γρηγορο που σημαινει οτι ειναι επιρεπες σε οπτικα σφαλματα. Για αυτο χρειαζεται προσοφθαλμια χωρις σφαλματα που συνεπαγεται ακριβα κυριως. Τα televue ειναι οντως πολυ καλη επιλογη αλλα ακριβα οπως ειπες. Υπαρχουν τα pentax xw, τα explore scientific ακομα και μερικα skywatcher χωρις σφαλματα σε πιο προσιτες τιμες. Τωρα καλο θα ηταν να μας πεις την διαμετρο του τηλεσκοπιου και την εστιακη του αποσταση καθως και το τι θελεις να παρατηρεις. Γιατι αν θελεις να παρατηρεις πλανητες η γαλαξιες και αρα χρειαζεσαι προσοφθαλμια μικρης εστιακης τοτε η ευρεση καποιου χωρις σφαλματα ειναι πολυ δυσκολη και ισως αδυνατη αν κανει πολλες μεγεθυνσεις. Αν θελεις να βλεπεις νεφελωματα και σμηνη τοτε ενα 12 με 25μμ σε καλυπτει. Αλλα αυτοι οι φακοι εχουν πιο λιγα σφαλματα λογω του οτι κανουν λιγες μεγεθυνσεις και αρα παμε σε πιο φθηνους.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Bresser 8" F900

Ευχαριστώ για την λεπτομερή και άμεση απάντηση

Κυρίως πλανήτες και φεγγάρι θα ήθελα!

Για νεφέλωματα κλπ από Αθήνα είναι δύσκολα τα πράγματα θα έλεγα! Άντε κανένα διπλό αστέρι νομιζω

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οποτε με 900 εστιακη και 5μμ που ελεγες να παρεις εχουμε 900/5=180 μεγεθυνσεις που ειναι αρκετα καλες για πλανητες. Με barlow παμε στις 180*2=360 μεγεθυνσεις. Τοσο μεγαλες μεγεθυνσεις τς πιανεις μονο σε σεληνη και πλανητες μια πολυ καλη νυχτα με καλο seeing και διαυγεια. Τετοιες νυχτες θα πιανεις περιπου μια αντε τρεις φορες τον χρονο στην αττικη αλλα λογω φωτορυπανσης το ανωτερο ειναι περιπου 200χ οποτε με 180 εισαι οκ. Θα σου ελεγα να επαιρνες τον televue plossl 8mm με 109 ευρω και εναν 2χ barlow για να εχεις 225 μεγεθυνσεις που θα σου δειξουν πολλα και τις πιανεις σε αρκετες νυχτες.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγγνώμη αν θα χαλάω και γω το άρθρο

Μιας και εγώ νέος στον χώρο και το έχω πολύ απορία!

Έχω ένα f4.4 εγω

Πρόσφατα αγόρασα ένα baader hyperion 13mm στο οποίο βέβαια δεν βλέπω ούτε χρωματικά σφαλματα

Ούτε έχω προσέξει κάποιο κομα! (ίσως να έχει κομα αλλά το μάτι μου που δεν έχει ακόμα πείρα να μην το παρατείρει!)

Είναι τόσο σημαντικό για ένα γρήγορο τηλεσκοπιο να έχει τόσο καλά και ακριβά προσοφθαλμια

Ή έχει σημασία και το τι θες να παρατηρήσεις;

Πχ για πλανήτες πρέπει να έχεις προσοφθαλμια που φτάνουν την τιμή του τηλεσκοπίου μερικές φορές;

Ρωτάω γιατί θέλω να αγοράσω ένα για μεγάλες μεγενθυσεις πχ 5mm

Τι θα προτείνατε;

Λένε ότι όλα τα ΤV είναι προσεγμένα και μελετημένα για γρήγορα τηλεσκόπια! Αλλά οι τιμές ξεφεύγουν!

Τι άλλο θα μπορούσα να κοιτάξω;

ευχαριστώ

Για να αναγνωρίζεις τα διάφορα οπτικά ελαττώματα,θα πρέπει να αποκτήσεις κάποιες βασικές γνώσεις και εμπειρία.Έτσι θα μάθεις να "βλέπεις" πράγματα που δεν τα εντόπιζες πριν.

Έχω τον Baader Hyperion 10mm και με το f/4.7 τηλεσκόπιό μου και πολύ καλή ευθυγράμμιση κατόπτρων,σε καλή ατμόσφαιρα και μεγάλες γωνίες θέασης (στις μικρές είναι πιο έντονο το φαινόμενο της ατμοσφαιρικής διασποράς,που εύκολα εκλαμβάνεται ως χρωματικό σφάλμα),βλέπω στα άκρα του οπτικού πεδίου χρωματικό σφάλμα...Οι φακοί αυτοί έχουν πολύ καλή οξύτητα και κοντράστ στην κεντρική περιοχή,αλλά χάνουν στα άκρα του πεδίου,τουλάχιστον σε τηλεσκόπια μικρού εστιακού λόγου.

 

Φυσικά και ΔΕΝ χρειάζονται ακριβοί φακοί για να έχει κανείς οξύτητα και κοντράστ,χρήσιμα ιδιαίτερα σε πλανητική παρατήρηση!

Οι Nagler και Pentax αναφέρθηκαν ως εξαιρετικοί ΕΥΡΥΓΩΝΙΟΙ κυρίως για την συμπεριφορά τους στο μεγαλύτερο μέρος του οπτικού πεδίου,σχεδόν μέχρι τα άκρα (αν και δεν έχουν την ίδια οπτική ποιότητα σε όλες τις εστιακές τους),σε αντιδιαστολή με άλλους ευρυγώνιους που χάνουν σε οξύτητα στα άκρα,κάνουν χρωματικό σφάλμα κλπ.

Επίσης πολύ καλοί ευρυγώνιοι φακοί και φθηνότεροι,είναι οι Explore Scientific όπως ο ES 11mm,82o.

 

Στην πλανητική παρατήρηση χρειάζονται φακοί με 3-4 οπτικά στοιχεία,όπως οι ορθοσκοπικοί και οι ποιοτικοί plossl.

Υπάρχουν φακοί στην αγορά με αξιοπρεπή οπτική συμπεριφορά,απο 30-40€ και πάνω.

Όμως προσοχή: κυκλοφορούν και απομιμήσεις φακών plossl και barlows με το ίδιο brand,τα ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά,αλλά υποδεέστερο οπτικό γυαλί και επιστρώσεις.

 

Αν μπορούσες να βρείς τους original plossl Celestron και barlow 2x στο βαλιτσάκι κιτ της Celestron,θα έλυνες το πρόβλημα της πλανητικής παρατήρησης,χωρίς να πας σε ακριβότερους ορθοσκοπικούς.Το έχω και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος απο την εξαιρετική τους οπτική ποιότητα πολλά χρόνια.

Ωστόσο αυτή η σειρά όπως και οι Celestron Omni,plossl και barlow,SW ULTRAWIDE,έχουν απομιμήσεις ή διαφορετική ποιότητα απο παρτίδα σε παρτίδα,οπότε η οπτική τους ποιότητα κυμαίνεται απο εξαιρετική έως μέτρια ή και κακή...

Αν μπορείς να τους ελέγξεις προσεκτικά ΠΡΙΝ τους αγοράσεις,τότε πάρε τους!

 

Οπότε φθηνοί φακοί για πλανητική παρατήρηση με αξιοπρεπή απόδοση και σταθερή ποιότητα (μέχρις αποδείξεως του εναντίου...),είναι μεταξύ άλλων:

 

-SkyWatcher (SW) Super Plossl (όχι βέβαια οι απλοί φτηνιάρικοι Super 10,25mm που συνοδεύουν τα καινούργια τηλεσκόπια SW).

-SW WA/Planetary ,AFOV=58o :

https://www.planitario.gr/plossl-9mm-wa-o-31-8mm.html

 

-Πολύ καλοί είναι και οι Meade της σειράς 4000 και 5000:

https://www.skyandweather.gr/16--

 

-Υπάρχει και η σειρά Omegon,σαν εταιρία έχει καλό όνομα,δεν γνωρίζω όμως περισσότερα για την φθηνή σειρά των plossl φακών της.

 

-Και απο τους καλύτερους οικονομικούς plossl οι Vixen NPL:

https://www.skyandweather.gr/836-vixen-npl-plossl-6mm-125.html

Προσοχή όμως γιατί οι μικρής εστιακής έχουν πολύ μικρό eye-relief (= η απόσταση που πρέπει να βρεθεί το μάτι απο τον φακό,ώστε να βλέπει ταυτόχρονα ολόκληρο το οπτικό πεδίο).

Αν φοράς γυαλιά αστιγματισμού,έχεις μεγάλες βλεφαρίδες,ενδεχόμενη ψυχολογική δυσκολία-δυσφορία να πλησιάσει το μάτι σου πολύ κοντά στον φακό,τότε δεν σου κάνουν...

Καλύτεροι αλλά ακριβότεροι είναι οι Vixen SLV με πολύ άνετο eye-relief:

https://www.skyandweather.gr/847-vixen-slv-10mm-125.html

 

Θα χρειαστείς και barlow 2x,όπως :

-ο Celestron X-Cel:

https://www.planitario.gr/celestron-barlow-x-cel-2x-o-31-8mm-ce93529.html

 

-ο Baader barlow 2.25x:

https://www.planitario.gr/barlow-gia-hyperion-zoom.html

 

-barlow Explore Scientific και Omegon που δεν τους γνωρίζω (λογικά πρέπει να είναι κάποιοι καλής οπτικής ποιότητας).

 

Αυτά σχετικά με οικονομικούς και επαρκούς οπτικής ποιότητας φακούς,για πλανητική παρατήρηση.

Φιλικά-Κώστας :)

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης