Jump to content

παρουσίαση με θέμα την εκφυλλισμένη ύλη στα αστέρια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

:D Θέλω να ... παραγγείλω μια παρουσίαση με θέμα την εκφυλλισμένη ύλη στα αστέρια (από το helium flash ως τους λευκούς νάνους).

Μπορών να βοηθήσω όποιον ερασιτέχνη θέλει να ασχοληθεί.

 

 

 

 

 

--------------------

Διασπάστηκε από το θέμα για τα webinars, παρακαλώ να το κρατήσουμε για την ανακοίνωση των παρουσιάσεων για να τα βρίσκουμε εύκολα

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κύριε Παπασωτηρίου, η πίεση εκφυλισμού είναι ένα δύσκολο θέμα που απαιτεί γνώσεις που σχεδόν βέβαια δεν έχει ένας ερασιτέχνης αστρονόμος. Επίσης δεν είναι ένα θέμα που άπτεται της ερασιτεχνικής αστρονομίας. Φιλικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδή απαγορεύεται να το συζητάμε? Ελπίζω να μην φάω κανένα πρόστιμο!
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να το συζητάς όσο θέλεις και να παρουσιάζεις και ότι θέλεις. Αλλά ανέφερες ότι μπορείς να βοηθήσεις όποιον ερασιτέχνη θέλει να ασχοληθεί. Αμφισβητώ ότι μπορείς να βοηθήσεις.

 

Για να μην βγει αρνητικό το μήνυμα, η παρουσίαση σου για τους Blue Stragglers μου άρεσε, φάνηκε τεκμηριωμένη και ενδιαφέρουσα χωρίς να γνωρίζω κάτι ειδικό για το θέμα.

 

Αλλά η πίεση εκφυλισμού νομίζω είναι κάτι πολύ εξειδικευμένο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να το συζητάς όσο θέλεις και να παρουσιάζεις και ότι θέλεις. Αλλά ανέφερες ότι μπορείς να βοηθήσεις όποιον ερασιτέχνη θέλει να ασχοληθεί. Αμφισβητώ ότι μπορείς να βοηθήσεις.

...........................................................

 

Αγαπητέ Vensius οι εραστές έχουν μανία και πόθο. Ακόμη κι αν δεν τα λένε τέλεια, ο "έρωτας" που βιώνουν καθώς το εξηγούν υπερκαλύπτει τον όχι "απόλυτα" επιστημονικό λόγο. Άλλωστε εδώ μέσα όλοι βοηθηθήκαμε από εραστές της αστρονομίας και όχι από επαγγελματίες. Αν ο επαγγελματίας είναι και "ερασιτέχνης" τότε αγγίζει το τέλειο.

Σε επίπεδο εκλαϊκευσης νομίζω πως ένας καλά διαβασμένος ερασιτέχνης μπορεί να σταθεί επάξια. :D :D

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πάθος κι ο ενθουσιασμός οδηγούν συχνά σε υπερεκτίμηση των γνώσεων και των δυνατοτήτων μας με αποτέλεσμα να νομίζουμε ότι γνωρίζουμε κάτι εκτιμώντας εσφαλμένα ότι οι γνωστικές μας ικανότητες, είναι υψηλότερες από ό,τι πραγματικά είναι.

 

Κι εγώ έμαθα τον χειρισμό των τηλεσκοπίων και τις βασικές αρχές της αστροφωτογραφίας από "ερασιτέχνες" μεν αλλά ειδικούς σε αυτά τα θέματα δε. Η πίεση εκφυλισμού όμως δεν είναι κάτι πρακτικό κι εφαρμοσμένο, είναι θεωρητική φυσική.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαίρομαι που άρεσε η παρουσίαση για τους μπλε παράξενους. Με βοήθεια εννοώ πληροφορίες σχετικά με το θέμα, από έγκυρες πήγες. Είναι δύσκολο θέμα αλλά μια ωραία πρόκληση.
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης