Jump to content

Νεο τηλεσκοπιο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια. Μετα απο ενα καλοκαιρι και φθηνοπωρο γεματο με φαινομενα αποφασισα να αφησω πισω το sw 130/900 και να ανεβω σε διαμετρο. Και λογω του οτι κερδισα σε ενα τυχερο παιχνιδι μπορω να παρω πολλα τηλεσκοπια στηριξεις και τα λοιπα αν και απο φακους ειμαι οκ. Θα ηθελα να μου πειτε καποιο καλο σετ απ με μεγαλη διαμετρο πανω απο 14 ιντσες και αν γινεται με ισημερινη. Επισης προσφατα μου καναν δωρο την canon eos 800d οποτε θελω λιγο τα φωτα σας πανω στην wide field φωτογραφια για την ωρα. Ευχαριστω εκ των προτερων. Νικος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παρε αυτη για φωτογραφια με την καμερα https://www.planitario.gr/star-adventurer-2i-wifi-pro-pack.html

και αυτο το φακο .. https://www.skroutz.gr/products/show/53684438

Για τηλεσκοπιο τωρα πρεπει να αναφερεις λεπτομερειες πχ αν θα το μετακινεις,τι χωρο εχει το αμαξι σου,ποσο που θελεις να διαθεσεις..κτλ.

Για παρατηριση μονο ενα ,Dob 16 ειναι οτι πρεπει ,αν και λιγο μεγαλο.. μεταφέρεται.

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε ευχαριστω για τις προτασεις στην καμερα. Εχω φορτηγο βανακι οποτε μεταφερω τα παντα. Ιδανικα θελω ενα τηλεσκοπιο με αρκετα μεγαλη διαμετρο για καλη παρατηρηση αλλα και για φωτιγραφια αργοτερα. Σκεφτομουν ενα μεγαλο sct πανω στην eq8 η την paramount. Εννοειτε οτι αργοτερα θα επενδυσω και σε μια ccd η cmos για καλυτερα αποτελεσματα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάνω απο 14 ίντσες με ισημερινή; :cheesy: :cheesy: :cheesy: τετοιο πράγμα δεν μεταφέρεται αλλα και η ισημερινή δεν έχει νοημα παρά μονο αν θέλεις αστροφωτογραφία και όχι παρατήρηση. 14+ πας αναγκαστικά σε dobsonian τυπου χωροδικτυώματος (truss) αν θελεις να ειναι (που πρέπει να ειναι) φορητό. Άλλη λύση τα Skywatcher flextube goto. Ενα τέτοιο θα σου κάνει αν εχεις μεγάλο αμάξι. Αν εχεις sedan το όριο ειναι οι 12". Πάντως τα flextube ειναι βαριά. Το 12" εγώ το εχω παροπλισμένο προς το παρον προτιμώ να παρατηρώ με το C8 και βιντεοπαρατήρηση με το ίδιο ή με το διοπτρικο 102/500. Η αστροφωτογραφία είναι αλλο κεφάλαιο και θέλεις μικρότερο τηλεσκόπιο με μεγαλύτερο πεδίο. Μην ασχοληθείς αυτή ειναι η γνώμη μου.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Γιωργο εχεις δικιο οτι μαλλον δεν συνδυαζονται φωτο και παρατηρηση σε ενα τηλεσκοπιο και επειδη θελω κυριως παρατηρηση θα παω σε dob. Λεω να παρω αυτο https://www.planitario.gr/dobsonian-16-anadiploumeno-truss-goto.html και αυτο για καλυμμα https://www.planitario.gr/kalumma-astrozap-gia-dobsonians-16-flex.html. Ενα καλο πιστευω σετ απ για παρατηρηση. Αστροφωτογραφια αργοτερα :D :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφου εχεις βαν εισαι κομπλε!16 dob goto ειναι οτι καλύτερο! Επισεις επιδη εχεις καμερα μην την αφησεις αδρανη,ασχολισου μονο με την ευκολη φωτογραφιση! μπορεις να φωτογραφιζεις οσο παρατηρεις.. συνδιαστικα με την DSLR με την ευκολη και ελαφρυα star adventurer widefield ,πολλες μικρες ληψεις και deep sky staker.Μολις αποκτισεις λιγο εμπειρία στο στήσιμο οσο παρατηρεις θα αφήνεις την DSLR να φωτογραφιζει!Πολυδιαστατος και γεματες βραδυες!

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σχετικά με το 16goto, σιγουρέψου ότι μπορείς και ότι είσαι διατεθειμένος να το σηκώνεις διότι είναι ΒΑΡΥ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω κανει μια πατεντα μια πλατια επιφανεια ξυλου με ροδακια. το βαζω εκει πανω. Επισης επειδη για παρατηρηση παω με ολη την οικογενεια 60 κιλα σηκονονται.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα σου πρότεινα να στραφείς σε truss dob αν σκέφτεσαι 16". O όγκος και τα βάρη των κομματιών ακόμη και του αναδιπλώμενου είναι μεγάλα και δύσκολα διαχειρίσιμα (ειδικά η βάση του είναι τέρας). Σκέψου ότι κάνεις μια αγορά μεγάλη και σε ένα μακροχρόνιο ορίζοντα 10ετίας+. Θα μπορείς να σηκώνεις τόσο βαριά και ογκώδη αντικείμενα στο μέλλον; Επίσης σκέψου ότι δεν θα κουβαλάς μόνο το τηλεσκόπιο αλλά και μια σειρά άλλων παρελκόμενων (καρέκλα, τραπεζάκι, βαλιτσάκι, χάρτες, βιβλία) που πολύ πιθανό να μην χωράνε σε άλλο αυτοκίνητο πέραν του βαν. Το truss είναι πολύ πιο ελαφριά κατασκευή και υπερτερεί και σε ποιότητα σε πολλά τεχνικά σημεία. Μεταφέρεται πολύ εύκολα, χωράει άνετα σε ένα συμβατικό αυτοκίνητο και δεν σε "κουράζει" στο στήσιμο. Είναι λίγο πιο ακριβό αλλά θεωρώ ότι αξίζει να επενδύσεις αφού σκέφτεσαι μια τέτοια αγορά. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι ίσως να χρειάζεσαι περισσότερο χρόνο στο στήσιμο του αφού το συναρμολογείς κάθε φορά. Εννοείται ότι σε αυτές τις ίντσες ξεχνάς την ισημερινή.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Μανουσο το λινκ που εβαλα επανω ειναι για το truss. Απο την αρχη ηξερα οτι θα παρω το truss. Το παιρνω και gotο γιατι λιγο δυσκολο να το γυρνας ολη την ωρα. Επισης ισως επενδυσω αργοτερα σε μια ισημερινη σφηνα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω κανει μια πατεντα μια πλατια επιφανεια ξυλου με ροδακια. το βαζω εκει πανω. Επισης επειδη για παρατηρηση παω με ολη την οικογενεια 60 κιλα σηκονονται.

 

Δεν ξέρω αν είναι μόνο 60, ψάξ' το λιγάκι περισσότερο. Δες πόσο είναι και το πιο βαρύ κομμάτι, νομίζω ο σωλήνας, κάπου είδα 38.

 

Σου μιλάει κάποιος που στήνει 16ιντσο τηλεσκόπιο τα τελευταία 10 χρόνια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Μανουσο το λινκ που εβαλα επανω ειναι για το truss. Απο την αρχη ηξερα οτι θα παρω το truss. Το παιρνω και gotο γιατι λιγο δυσκολο να το γυρνας ολη την ωρα. Επισης ισως επενδυσω αργοτερα σε μια ισημερινη σφηνα.

 

Βασικά δεν είναι ακριβώς truss αυτό, είναι αναδιπλούμενο και έχει μεγάλες διαφορές από το πραγματικό truss και αυτό πρέπει να το ξεκαθαρίσουμε. Το truss ή αλλιώς χωροδικτύωμα είναι μια διάταξη από ράβδους ή σωλήνες που κουμπώνουν διαγώνια και ενώνουν το κουτί του πρωτεύοντος κατόπτρου (mirror box) με τον άνω κλωβό (upper cage) που έχει το δευτερεύον, εστιαστή και αξεσουάρ. Είναι 3 ή πιο συνηθέστερα 4 ζεύγη σωλήνων τα οποία με τον τρόπο που κουμπώνουν σχηματίζουν ένα πολύ στιβαρό "σώμα". Το αναδιπλούμενο έχει 4 ράβδους σε παράλληλη διάταξη και όχι διαγώνια. Επίσης τα original truss έχουν μεγάλες καμπύλες κλίσης Alt και πολύ πιο χαμηλή βάση (και άρα πιο ελαφιά και στιβαρή).

 

Αν θέλεις απαραίτητα και το goto τότε πάρε το αναδιπλούμενο γιατί αν πάρεις truss θα πρέπει να κάνεις πατέντα για να εγκαταστήσεις μετά κάποιο goto kit.

 

Για να καταλάβεις καλύτερα ένα truss τηλεσκόπιο είναι αυτό:

https://explorescientificusa.com/collections/dobsonians/products/16-truss-tube-dobsonian

 

Πριν αποφασίσεις για αναδιπλούμενο πήγαινε από κοντά να δεις ένα (αν είναι αυτό εφικτό).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Μανουσο καταλαβα την διαφορα τον 2. Παρολα αυτα επειδη θελω το goto γιατι δεν παρατηρω παντα εκτος πολης θα ειναι δυσκολος ο εντοπισμος γαλαξιων και μακρινων σμηνων οποτε θα παρω αυτο απο το πλανηταριο. Επισης στο πλανηταριο στα χαρακτηριστικα λεει οτι ζυγιζει 60κιλα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kαλησπέρα,

 

ενδιαφέρεται ένας φίλος μου για το πρώτο του τηλεσκόπιο. μπορείτε να μου προτείνετε ένα καλό μέχρι 250 ευρώ ή αν έχει κάποιος κάτι που θέλει να το πουλήσει?? (κατα προτήμηση να είναι από θεσσαλονίκη και περίχωρα ακόμα και κιλκις)

"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε arsentsol ενα τηλεσκοπιο στα 250 καλο θα ειναι ενα απο τα επομενα 3. Το sky watcher 130/900 eq2 η το dobsonian truss 130 και το dob 6 της skywatcher. Θα προτεινα το 6ιντσο dob.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης