Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια τωρα με την καραντινα και την black friday βρηκα αυτην την καμερα https://www.public.gr/product/fotografia/dslr-cameras/dslr-canon-eos-2000d-kit-18-55mm-dc-mayro/prod10031175pp/ η canon eos 2000d. Θελω να μου πειτε την γνωμη σας. Δεν την θελω για φωτογραφιση με τηλεσκοιπο αλλα για να την βαλω πανω σε τριποδο και να παιρνω wide field εικονες.

Επισης μπορειται να μου πειτε καποιο καλο φακο f2,8. Ευχαριστω.

"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοίτα δέν θα στην πρότεινα σίγουρα αλλά άμα θέλεις μία μηχανή για wide field ή με 300 φακό είναι εντάξει απλά να ξέρεις το iso είναι καλό μόνο στο 100 200 μετά έχει πάρα πολύ κοκο η λήψη. Επίσης δέν έχει θύρα για controler που είναι ένα πρόβλημα
"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και άμα θές καλό φακό ψάξε ή seven artisans νομίζω έτσι λέγεται ή tamron
"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια χαρά τιμή. Καλή κάμερα για ξεκίνημα στη φωτογραφία. Για φακό σου προτείνω αυτό από το ίδιο κατάστημα. Είναι πολύ καλός , τον έχω κι εγώ.

 

https://www.public.gr/product/canon-lens-ef-24mm-f28-fotografikos-fakos/prod7480106pp/

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω παιδια. Μηπως ξερετε καμια αλλη καμερα καλυτερη ισως στα 300-400 ευρω. Γιατι στην αρχη δεν θα την βαλω στο τηλεσκοπιο αλλα μετα απο καιρο θα την βαλω και θελω να ειναι καλη και για εκει.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

https://www.skroutz.gr/s/11164428/Canon-EOS-800D-Kit-EF-S-18-135mm-f-3-5-5-6-IS-STM-Black.html?from=sku_spec_variations

 

 

 

https://www.skroutz.gr/s/4565041/Sony-%CE%B16000-Kit-16-50mm-PZ-OSS-Black.html?from=sku_spec_variations

 

μία από τις 2 πιστεύω είναι καλές και χρώματα ας πουν και τα παιδιά είναι λίγο πιο πάνω από το μπάτζετ σου γύρω στα 100 ευρώ πάνω η 1η

"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Tι διαφορα εχει αυτη https://www.public.gr/product/fotografia/dslr-cameras/dslr-canon-eos-2000d-kit-18-55mm-is-see-mayro/prod9020297pp/ απο αυτην που εστειλα.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω δέν έχουν κάποια διαφορά αλλά δεν είμαι και σίγουρος :cheesy:
"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η διαφορά είναι ότι στα 259 ευρώ ο φακός δεν έχει stabilizater σταθεροποιητή δλδ. Είναι ο απλός 18-55 .

 

Αν θέλεις καλύτερη κάμερα η 800D στα 350 ευρώ είναι ότι καλύτερο.

 

 

https://www.public.gr/product/fotografia/dslr-cameras/dslr-canon-eos-800d-and-fakos-18-55mm-is/prod8544141pp/

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα παρω την 800d. Την εχεις ο ιδιος την συγκεκριμενη. Επισης μια ερωτηση γινεται να βγαλω το νεφελωμα του ωριονα φωτο χωρις τηλεσκοιπο αλλα μονο με τριποδο. :?:
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ναι με το deepsky stacker που είναι app για pc βγάζεις 100-300 φωτογραφίες μικρής έκθεσης 1/13 - 1 δευτερόλεπτο και αφού βγάλεις τις φωτογραφίες την κάνεις stack sto deepskystacker και έχεις φωτογραφία απλά ρώτα και κάποιον άλλον για αυτήν την εφαρμογή γιατί δεν ξέρω πολλά
"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα παρω την 800d. Την εχεις ο ιδιος την συγκεκριμενη. Επισης μια ερωτηση γινεται να βγαλω το νεφελωμα του ωριονα φωτο χωρις τηλεσκοιπο αλλα μονο με τριποδο. :?:

 

Όχι δεν έχω την ίδια αλλά ο αισθητήρας που έχει είναι πολύ δοκιμασμένος. Τον Ωριώνα με φακό 18-55 που έχει δε θα βγει με σταθερό τρίποδο. Θέλεις μεγαλύτερο φακό.

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηρθε επιτελους η καμερα. Εμαθα λιγο τα κουμπια και εβγαλα καποιες φωτο. Το προβλημα ειναι οτι ειναι πολυ δυσκολο να εστιασω manual την νυχτα. Υπαρχει καποιος τροπος να εστιασω την νυχτα σωστα. Επισης στις φωτο ακομα και με 200 iso εβγαινε μια λευκη αλω παντου στην φωτο μαλλον απο την φωτορυπανση. Μπορειται να μου πειτε εαν φταιει οντως αυτο η κατι αλλο. Επισης κανενα δωρεαν software για επεξεργασια σχετικα ευκολο στην χρηση. Τελος με τον φακο που εχω 18-55μμ τι φωτο μπορω να βγαλω. Ευχαριστω.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να εστιάσεις και να κάνεις αστροφωτογραφία θα πρέπει να εστιάσεις στο άπειρο χειροκίνητα.

1.Μετακίνησε το κουμπάκι πάνω στο φακό από το af στο mf manual focus δλδ

2. Στόχευσε σε ένα φωτεινό αστέρι

3. Επέλεξε λήψη Μ (manual) και βάλε iso 400-800 ανάλογα με τη φωτορυπανση της περιοχής σου

4. Πάτα την επιλογή live view δλδ προεπισκόπηση βίντεο και ζουμαρε στο αστέρι.

5. Εστίασε χειροκίνητα μέχρι το άστρο να γίνει σημειακό.

 

Είσαι έτοιμος. Θα χρειαστείς και ιντερβαλλόμετρο για να βάζεις μεγαλύτερες εκθέσεις.

καλορίζικη! :D :D :D

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα παρω την 800d. Την εχεις ο ιδιος την συγκεκριμενη. Επισης μια ερωτηση γινεται να βγαλω το νεφελωμα του ωριονα φωτο χωρις τηλεσκοιπο αλλα μονο με τριποδο. :?:

 

Καλησπέρα ,

 

Φωτογράφισα το νεφέλωμα του ωριωνα με μια 750d και με τον canon 55-250 is stm στα 250mm f5,6 επάνω σε τρίποδο με ιντερβαλομετρο από τη ταράτσα του σπιτιού μου με φεγγάρι στη καραντίνα λογω βαρεμαρας . με τον ίδιο τρόπο μπορείς να βγάλεις πλειάδες και ανδρομεδα ακόμα....αλλά μέχρι εκεί..... Με τον 18-55 is stm f3.5 - 5.6 ( τον έχω και εγώ) φυσικά και μπορείς να τα βγάλεις με τη μέθοδο του stack άπλα στα 55 mm δεν θα έχεις αρκετά υποφερτά αποτελέσματα για τι τα 55 mm δεν θεωρούταν telephoto

 

εδώ η φώτο για τις λεπτομέρειες https://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=22555

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ παιδιά. Να ρωτήσω εκεί που λέει πως αποθηκευονται οι εικόνες σε raw raw+l εγω έβαλα το raw+L αλλά μήπως να βάλω το raw δεν ξέρω πείτε μου λίγο. Κατάφερα να εστιασω και την νύχτα τελικά. Επίσης τα dark bias flats τι είναι. Μήπως έχετε κάποιο λινκ για να τα καταλάβω. Επίσης ποια προγράμματα μπορώ να κατεβάσω για επεξεργασία. Και τι ειναι το stacking. Αν κατάλαβα καλά βγάζεις αρκετές φώτο ενός θέματος και τις βάζεις σε μια σωστά. Σορρυ που πρήζω με ερωτήσεις αλλά είναι καινούργιος και δεν ξέρω πράγματα.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ παιδιά. Να ρωτήσω εκεί που λέει πως αποθηκευονται οι εικόνες σε raw raw+l εγω έβαλα το raw+L αλλά μήπως να βάλω το raw δεν ξέρω πείτε μου λίγο. Κατάφερα να εστιασω και την νύχτα τελικά. Επίσης τα dark bias flats τι είναι. Μήπως έχετε κάποιο λινκ για να τα καταλάβω. Επίσης ποια προγράμματα μπορώ να κατεβάσω για επεξεργασία. Και τι ειναι το stacking. Αν κατάλαβα καλά βγάζεις αρκετές φώτο ενός θέματος και τις βάζεις σε μια σωστά. Σορρυ που πρήζω με ερωτήσεις αλλά είναι καινούργιος και δεν ξέρω πράγματα.

 

Όλες σου οι απορίες θα λυθούν με αυτό το video υπομονή να το δεις όλο είναι 2 ώρες είναι όμως ότι καλύτερο υπάρχει.είναι το πληρέστερο video για εμένα σε όλο το internet

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης