Jump to content

Ησιμερινή σφήνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας παρήγγειλα από Γερμανία ένα bresser photo mount με ball head χωρίς το τρίποδο, καθώς το σετ με το τρίποδο και την ησιμερινή σφήνα δεν ήταν διαθέσιμο.

 

Η ερώτηση μου γίνεται η πολική ευθυγράμμιση στο τρίποδο που ήδη έχω η θα με δυσκολέψει πολύ?

Όσο και να έψαξα δεν βρήκα κάτι σε τρίποδο με σφήνα σε καλη τιμή παρά μόνο σκέτη κεφαλή omegon στα 70€?

Έχετε κάτι να μου προτείνετε?

Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

https://www.bresser.de/en/Astronomy/Accessories/BRESSER-Photo-Mount-w-o-tripod.html

Αυτό είναι το tracking mount το τρίποδό μου είναι απλό χωρίς ballhead[/img]

IMG_20201219_205346.thumb.jpg.77ced2616689cd5c48688b9977ebdf67.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν κατάλαβα καλά ο μηχανισμός περιστροφής-tracking είναι οριζόντιο. Επομένως χρειάζεσαι σφήνα για να κάνεις πολική ευθυγράμμιση. Μπορείς να φτιάξεις μια χειροποίητη όπως εδώ : http://robroy.dyndns.info/astropics/ETX-wedge/
Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για την απάντηση, αυτη εδώ κανει την ίδια δουλεια που θέλω?https://www.skyandweather.gr/%CE%91%CF%81%CF%87%CE%B9%CE%BA%CE%AE/942--omegon-polar-55mm-dovetail-bar.html
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω ναι. Σηκώνει και 5 κιλά. Βεβαιώσου μόνο ότι μπορεί να προσαρμοστεί στο τρίποδο και στο tracker που έχεις.
Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ, μια ακόμα ερώτηση, εαν καταλαβαίνω σωστά με ένα τετοιο τρίποδο μπορώ να κάνω ευθυγράμμηση χωρίς την σφήνα?

20181204105854_benro_tad28ahd2a_series_2_tripodo_fotografiko.jpeg.448a43fad44a0000614c85ec95dc8cf2.jpeg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι. Ούτε με αυτό μπορείς να κάνεις πολική ευθυγράμμιση. Απλώς έχει τη δυνατότητα να κινείται σε δύο άξονες. Το Ball head σου δίνει ακόμη μεγαλύτερη ελευθερία κινήσεων γιατί κινείς τη μηχανή σου προς οποία κατεύθυνση θέλεις. Για να πετύχεις πολική ευθυγράμμιση πρέπει ο άξονας περιστροφής του μοτέρ που κάνει το tracking να ειναι παράλληλος με τον άξονα περιστροφής της Γης, με άλλα λόγια να κοιτάει προς τον βόρειο ουράνιο πόλο. Δηλαδή το επίπεδο περιστροφής του μοτέρ να είναι υπερυψωμένο σε μία γωνία ίση με το γεωγραφικό πλάτος της περιοχής. Γιαυτό θέλουμε τη σφήνα ή κάποιο μηχανισμό ανύψωσης που να μετακινήσει όλο το μηχανισμό περιστροφής όχι μόνο τη μηχανή. Δες εδώ :
Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

https://www.bresser.de/en/Astronomy/Accessories/BRESSER-Photo-Mount-w-o-tripod.html

Αυτό είναι το tracking mount το τρίποδό μου είναι απλό χωρίς ballhead[/img]

 

Στο λινκ που εστειλες στη φωτο εχει το τρακερ χωρις σφηνα σε θεση πολικης ευθυγραμμισης. Τι σε προβληματιζει; Βαζεις το τρακερ στην κεφαλη σου και το γερνεις απο τη λαβη προς τον πολικο. Αρκει η κεφαλη που εχεις να αντεχει το συνολο του βαρους. Το πανω κομματι δε θα το εχεις σε κλιση, οπως το εχεις στη φωτο σου.

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταλαβαίνω οτι πρεπει το τρίποδο να είναι εντελώς κάθετο, οποτε το λύνω με ένα αλφάδι, μετα πρεπει να δώσω την κλίση του tracker με την κεφαλή που έχω, εκει προβληματίζομαι αν θα γινεται ευκολα και οπως εγραψε ο φιλος πιο πάνω οτι δέν γινεται, άν δώ οτι δέν με βολευει στο τέλος θα παρω εξτρα τον τριποδα συνοδευει το tracker.. (που δεν ηταν διαθεσιμο σαν σετ). το τρίποδό μου άντέχει την μηχανή με τον 300mm αλλά δεν ξερω με το tracker τι θα γίνει και αν θα ειναι σταθερό.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης