Jump to content

Σπανια κοντα διας και κρονος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενώ ο μισός ουρανός είχε αρκετά κενά και έβλεπες μέσα από την αλαφριά νέφωση, ο Δυτικός ουρανός δεν άνοιξε καθόλου σε εμένα.

Εμείς εδώ στα νότια πεντακάθαρα,όλος ο δυτικός ουρανός ήταν καθαρός.Κατέβα ρε Βασίλη και λίγο νότια...........

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Αττικός ουρανός μας απογοήτευσε και σήμερα όπως και τις προηγούμενες μέρες. Και αύριο βλέπω να μη μας κάνει κανένα χατίρι.

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σύμφωνα με την ΕΜΥ θα έχει καθαρό ουρανό στην θεσσαλονίκη την πέμπτη τις ώρες 6μ.μ. με 9μ.μ.
"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καμία φωτογραφία βγάλατε να χαρούμε και μεις λίγο;;;

Μπράβο παιδιά!

 

[/img]

 

Από το κινητό μου πάνω στο προσοφθάλμιο,δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο βέβαια,αλλά απο το τίποτα.. :D

1608568422869.thumb.jpg.74df7c0681c11bfd764f7565f8040361.jpg

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως (δυστυχώς) προέβλεψα σωστά, από Νέα Μάκρη δε φαινόταν τίποτα

 

:frown: :frown:

 

Κατά τις 6παρά για ελάχιστα δευτερόλεπτα φάνηκε λίγο ο Δίας αλλά μέχρι να στρέψω το τηλεσκόπιο (κυριολεκτικά <5sec) ξαναέκλεισαν τα σύννεφα. Από εκεί και ύστερα τα ίδια και χειρότερα, κἀποια στιγμή από την πολλή νέφωση ούτε η σελήνη δε φαινόταν. Τον Ἁρη κατάφερα να δω 2-3 φορές για μέχρι ~30" τη φορά, αλλά ήταν σε προφανώς πολύ καλύτερη θέση (πιο κοντά στο ζενίθ)

 

Κάποια στιγμή κατά τις 7 το παράτησα, δεν άντεξα το κρύο/υγρασία (δεν είναι και η εποχή για πνευμονίες)

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην Πάτρα σταθήκαμε τυχεροί. Σταθερά καθαρή η δύση όλο το βράδυ, το χορτάσαμε στον προσοφθάλμιο και είχαμε και άνεση να δοκιμάσουμε με τις κάμερες.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όλως παραδόξως τα σύννεφα στην Αλεξανδρούπολη, μας έκαναν την χάρη... :) :) :)

Πρόλαβα μια afocal με το κινητό μου!

Τίποτα το σπουδαίο, λόγω βιασύνης. :-note

489910573_IMG_20201221_2211481.thumb.jpg.658250b4f494615fbac897027a8118df.jpg

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπέροχο θέαμα απόψε. Και η Σελήνη πανέμορφη. Θα το χάσω δυστυχώς στις 21, βγάλτε ωραίες φωτογραφίες.

45 μοίρες από την 1η φωτογραφία έβγαλα τη δεύτερη 🤬

 

Αυτοι ειναι οι #$^& προβολεις που βλεπω στο κεντρο καθε φορα που ειμαι αθηνα; που ειναι ακριβως και ποιος ο σκοπος τους πλην την ευρεση καποιου φανταστικου βομβαρδιστικου;

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλημερα σε ολα τα μελη.Ο καιρος μου εκανε την χαρη για λιγο και παρατηρησα απο 05-40μμ εως 06-00μμ απο Μεταμορφωση Λακωνιας πραγματικα πολυ ωραιο θεαμα.Μακαρι οι συνθηκες να ηταν καλυτερες δεν πειραζει και αυτο με αποζημειωσε.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπέροχο θέαμα απόψε. Και η Σελήνη πανέμορφη. Θα το χάσω δυστυχώς στις 21, βγάλτε ωραίες φωτογραφίες.

45 μοίρες από την 1η φωτογραφία έβγαλα τη δεύτερη 🤬

 

Αυτοι ειναι οι #$^& προβολεις που βλεπω στο κεντρο καθε φορα που ειμαι αθηνα; που ειναι ακριβως και ποιος ο σκοπος τους πλην την ευρεση καποιου φανταστικου βομβαρδιστικου;

 

Σκοποί τους είναι να εντυπωσιάσουν τους υπηκόους, να συναγωνιστούν εκείνες των βαρώνων της κόκας στα σκυλάδικα της παραλιακής, να κάνουν τη φιγούρα τους οι κλαρινοδημαρχαίοι και να μας συντρίψουν κάθε ελπίδα έστω για λίγη πλανητική.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σκοποί τους είναι να εντυπωσιάσουν τους υπηκόους, να συναγωνιστούν εκείνες των βαρώνων της κόκας στα σκυλάδικα της παραλιακής, να κάνουν τη φιγούρα τους οι κλαρινοδημαρχαίοι και να μας συντρίψουν κάθε ελπίδα έστω για λίγη πλανητική.

 

Καλύτερη διατύπωση δεν υπάρχει, εύγε σου . =D>

Γιαυτό και εγώ πήρα τα βουνά, για όσο αντέξω. [-o<

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Off topic

Στο αμόρφωτο πλήθος (και σε τοπικούς άρχοντες δημοσιογράφους κλπ) φαίνονται δυστυχώς "εντυπωσιακοί" οι στολισμοί σαν του Πειραιά... δύσκολο να εξηγήσεις για αστρονομία σε κάποιον που το πιο ποιοτικό πράγμα που είδε το τελευταίο έτος είναι το Bachelor ή το GNTM

 

Off topic 2

Σκοποί τους είναι να εντυπωσιάσουν τους υπηκόους, να συναγωνιστούν εκείνες των βαρώνων της κόκας στα σκυλάδικα της παραλιακής, να κάνουν τη φιγούρα τους οι κλαρινοδημαρχαίοι [..]

 

Εντάξει υποκλίνομαι =D> =D>

 

Αρκετά καλύτερη η κατάσταση σήμερα στην Ανατολική Αττική με αρκετά "κενά" ανάμεσα στα σύννεφα που επέτρεψαν τη θέαση του φαινομένου

:cheesy: :cheesy:

 

Το πιο εντυπωσιακό θεωρώ ήταν με γυμνό μάτι, σχεδόν δεν έβλεπες τον Κρόνο δίπλα στον λαμπρότατο Δία

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έφτασα την φωτογραφική μηχανή στα όριά της και κατάφερε αυτή την εικόνα. Εστίασε στο σχήμα του Κρόνου, "καμένοι" οι πληνητικοι δίσκοι, αλλά μια χαρά οι δορυφόροι.

IMG_20201222_211247.thumb.jpg.6aa2c9d8b7776db32ec111e56174c94d.jpg

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάποιο φίλτρο στο μισό πεδίο (όπως φτιάχνουμε μάσκα για να κρύψουμε τον Σείριο και άλλους λαμπρούς αστέρες) θα μπορούσε να δουλέψει εδώ; Να βλέπαμε τον Δία στο 50% του Moon & SKyglow και τον Κρόνο άφιλτρο; Κατόπιν εορτής η ερώτηση.

Το βέβαιο όσον αφορά εμένα είναι πως το φαινόμενο μου ξανάνοιξε την όρεξη για τα τηλεσκόπια, καθώς τα κιάλια δεν τα εγκατέλειψα ποτέ.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άνθρωποι, είναι υπέροχο θέαμα. 140x και στο ίδιο πεδίο (βραστοί στον ατμό βέβαια).

 

ΥΓ: Τα Χριστούγεννα ακόμη καλύτερα. 360x σηκώνει το φεγγάρι.

IMG_20201224_181942.thumb.jpg.801b5c39b00124f8102a7b5146c28c2c.jpg

IMG_20201225_174553.thumb.jpg.f11753d06f0a0461a5a8ee1ec0d76547.jpg

received_140824604471993.thumb.jpeg.5f6e9dfdbb29c9c923b3156ddf18ad2f.jpeg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης