Jump to content

Χριστουγεννιάτικη.. φωτορύπανση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Μπορει να με χαρακτηρίσετε περίεργο/παράλογο/grinch, αλλά για μένα το παρακάτω θέμα με εκνευρίζει.

Δυστυχώς λόγω χρόνου, δεν μπορώ να φεύγω συχνά απ' την Αθήνα, οπότε οποιαδήποτε προσπάθεια αστρονομίας και αστροφωτογραφίας, γινεται κυρίως από το μπαλκόνι ή την ταράτσα του διαμερίσματος που μένω, στο Χαλάνδρι.

Έχοντας να παλέψω λοιπόν με την φωτορύπανση της πολης, την τζακίλα και την υγρασία, ένα πρόσθετο πρόβλημα εμφανίζεται την περίοδο των Χριστουγέννων.

Ο νυχτερινός ουρανός είναι κάπως έτσι (συννημενο αρχείο):

Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω, με αφορμή αυτήν την "χριστουγεννιάτικη" εικόνα, αν υπάρχει κάποιου είδους νομοθεσία όσον αφορά στο τι επιτρέπεται στα πλαίσια φωτιστικής διακόσμησης. Κι αν το πάμε κι ένα βήμα παραπέρα, τι παίζει όσον αφορά γενικά τη φωταγώγηση ενός κτιρίου. Υπάρχουν κανόνες, περιορισμοί, ή μπορεί ο καθένας να υλοποιήσει ότι θέλει;

Ευχαριστώ πολύ !

IMG_20201219_203015.thumb.jpg.3055e7a8af24702b969a0e8c1071b7af.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βλέπεις και εσύ τον Πύργο του Κάγκουρα στον Πειραιά;

 

Έψαξα για νοομοθεσία, αλλά δεν βρήκα τίποτε. Αντιθέτως βρήκα Υπουργικές Αποφάσεις και αποφάσεις Δημάρχων και Περιφερειαρχών ΓΙΑ φωταγώγηση. Κανονικά, εάν υπήρχε κάποιος νόμος, θα έπρεπε να αναφέρεται στα "λαμβάνοντας υπ' όψη", αλλά δεν είδα τέτοιο νόμο.

 

Βρήκα όμως μια τροπολογία και μια αναφορά στον νόμο 32/2000 της ΕΕ.

notification_draft_2017_369_I_EL (1).DOC

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ είμαι δέκτης αυτού του θεάματος:

 

Που πραγματικά αν φαίνεται στα 5 χιλιόμετρα που είμαι εγώ, απορώ πως δεν λειτουργεί και προβλήματα στην εναέρια κυκλοφορία. Για να μη συζητήσω και το οικολογικό του θέματος, από την άσκοπη κατανάλωση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί μου μην το ψάχνετε, στην ζούγκλα (τα άγρια θηρία) έχουν νόμους που δουλεύουν, εδώ είναι... μπάχαλο.

Είναι του "ότι δηλώσεις", "ξέρεις ποιος είμαι εγώ;", και πολλά άλλα.

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί μου μην το ψάχνετε, στην ζούγκλα (τα άγρια θηρία) έχουν νόμους που δουλεύουν, εδώ είναι... μπάχαλο.

Είναι του "ότι δηλώσεις", "ξέρεις ποιος είμαι εγώ;", και πολλά άλλα.

13b5e0deaf19b06816d21e67ad4e211c.thumb.jpg.e94457f6a0e0b66318f3214f3a932f47.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί μου μην το ψάχνετε, στην ζούγκλα (τα άγρια θηρία) έχουν νόμους που δουλεύουν, εδώ είναι... μπάχαλο.

Είναι του "ότι δηλώσεις", "ξέρεις ποιος είμαι εγώ;", και πολλά άλλα.

 

Πολύ καλό. =D>

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρε παιδιά τι ψάχνετε, εδώ ακόμα εκλέγονται δήμαρχοι σε περιφέρειες με συνθήματα του στυλ "Γέμισε ο τόπος φως" κλπ κλπ.

 

Να μη μιλήσουμε για κοινοτικά, δήθεν οικολογικά (my *$$) προγράμματα αντικατάστασης φωτισμού δημοσίων χώρων με led που (για προφανεί$ $κοπούς) αντί να κάνουν απλή αντικατάσταση κατακλύζουν ΚΑΘΕ ΤΡΑΧΑΝΟΠΛΑΓΙΑ με φως λες και θα κάνουν εγχείριση ανοικτής καρδιάς από κάτω ή θα πηγαίνουν με 140 στο δρόμο το αυτοκίνητα

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά το θέμα είναι χαμένο. Δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα και θα συνεχίζεται προς το χειρότερο. Βρήκαν τρόπο με την "πράσινη ενέργεια" να γεμίζουν τον τόπο φως με led με τα οποία δεν κάνουν καμία οικονομία απλά βάζουν περισσότερα και εκτός αυτού το φως τους δεν φιλτράρεται αποτελεσματικά με κανένα φίλτρο φωτορύπανσης. Κάθε βλαχοδήμαρχος (με πρώτον την Αθήνας) και κάθε τοπική βλαχοκοιωνία (χειρότερη αυτή των άξεστων βλαχοαθηναίων που ουρούν και πτύουν βαδίζοντες) θέλει φώτα. Μας κοιτάζουν σαν ούφο όταν μιλάμε για φωτορύπανση. Επίσης κάθε ένας στο εξοχικό του που πατάει 3 φορές το χρόνο θα βάζει ένα φωοτοβολταικό και ένα led που θα φωτίζει κάνοντας την νύχτα μέρα. Να μην πουμε για τα 5x5 και τα γήπεδα μπάσκετ στα χωριά που τα αφήνουν φωτισμένα όλη νύχτα. Δεν υπάρχει σωτηρία και δεν θα γίνει κανένας νόμος που ακομα και να γίνει δεν πρόκειται να εφαρμοστεί. Σε επόμενο στάδιο θα φωτιστούν και οι δρόμοι που οδηγούν στις ανεμογεννήτριες "που σωζουν τον πλανήτη" καθώς και άπλετος φωτισμός τους για να λέει ο κάθε "οικολόγος" το "τι όμορφες που είναι". Ο νυχτερινός ουρανός όπως και η ελληνική φύση έχουν τελειώσει. Δράσεις στο πλαίσιο της νομιμότητας που μπορούν να σταματήσουν την καταστροφή δεν υπάρχουν. ΥΓ σε τυχόν οπαδους του βλαμμένου "how dare you" εκ Σουηδίας, οικολόγους οπαδούς ΑΠΕ κλπ δεν θα απαντήσω απλώς θα τους στείλω στην λίστα αγνόησης.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάντως θα την κάνω παιδιά την προσπάθειά μου.

Ήδη πήρα στο δήμο Αμαρουσίου, και με παρέπεμψαν στη νομαρχία , μιας και το κτιριο είναι επί της Κηφισιάς, οπότε η δικαιοδοσία είναι της Νομαρχίας Αθηνών (οποίος έχει δει τους 12 άθλους του Αστερίξ, ας θυμηθεί τον άθλο με τη γραφειοκρατία :P).

Έστειλα κι ένα email στο darksky.gr, που υποτίθεται είναι το ελληνικό μέλος του international dark sky association, αλλά δεν έχω πάρει κάποια απάντηση, και δεν ξέρω αν όντως είναι δραστήριοι ή όχι.

Σε επόμενο βήμα σκέφτομαι να ταγκαρω την cosmote σε social, ρωτώντας τι επιτυγχάνεται από αυτή την ενέργεια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει η Ελληνική Επιτροπή Φωτισμού https://www.efe.gr/nea με πρόσφατη δραστηριότητα σχετικά με διεθνή πρότυπα & «παρασιτικό» φωτισμό.

 

Ουσιαστικά έχουμε να αντιμετωπίσουμε το φαντασιακό του νεοέλληνα όπως γράφει ο giorgosgr και όπως φαίνεται παρακάτω, στις φωτογραφίες του ίδιου υποκαταστήματος της Θεός ΑΕ.

Είναι 1 από τα 5-6 σε χωριό/αρχαιολογικό τόπο της Πελοπονήσου, «φύτρωσε» μετά το 2000 ανάμεσα σε χωράφια και λίγα σπίτια, με γηπεδο-προβολείς να φωτίζουν από ψηλά ψηφιδωτό δήθεν έργο τέχνης άγιας προσωπικότητας, όλες τις μέρες από τη δύση μέχρι την ανατολή, ίσως με απευθείας ηλεκτροδότηση από το δημόσιο δίκτυο φωτισμού, πρόσφατα δε φωτίστηκε και ο σταυρός –όλα εννοείται με φουλ μπλέ συνιστώσα. Επειδή πάντα υπάρχει ειρωνεία, το πιο κοντινό οίκημα χρησιμοποιείται από ικανότατο πεπειραμένο ερ.αστρονόμο…

](*,)

IMG_20200410_202646_cr_cmp.jpg.57de288b1481844042b5f9c28ef4bf55.jpg

IMG_20200410_214930_cropped_compressed.jpg.f8e9a4bda6618c8d906482bc8f467c63.jpg

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω ότι σιγά σιγά έχει αρχίσει να γίνεται αντιληπτό το μέγεθος της καταστροφής που έρχεται. Σήμερα διάβασα για μια ανάπλαση που επρόκειτο να γίνει στο πάρκο Γεωργιάδη στη Ηράκλειο με "ενίσχυση του φωτός προς το κοινό αίσθημα ασφάλειας" το οποίο μάλλον για να γίνει θα πρέπει να το εγκρίνει ορνιθολόγος λόγω του ότι επηρεάζει την πανίδα του πάρκου όπως τονίζει η τεχνική υπηρεσία. Ας ελπίσουμε να μην γίνει ή αν γίνει να είναι με το σωστό τρόπο και να ακολουθήσουν και άλλες τέτοιες παρεμβάσεις στο μέλλον.

 

https://www.cretalive.gr/eida-akoysa/o-epipleon-fotismos-sto-parko-georgiadi-kai-i-adeia-toy-ornithologoy

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

ΒΒΔ τα δίδυμα αντιαεροπορικά και το Disco Show του Πύργου Πειραιά. 

ΝΝΑ η στήλη φωτός του Ελληνικού. 

Α το φωτόργιο στο Πασαλιμάνι 

Από επάνω και γύρω γύρω ο Musk. 

Ελεος! 

IMG_20220107_193508.jpg

IMG_20220107_193433.jpg

IMG_20220107_193415.jpg

IMG_20220107_184702.jpg

  • Λυπημένος 2

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

12 minutes ago, kkokkolis said:

ΝΝΑ η στήλη φωτός του Ελληνικού. 

Κώστα, ειδικά αυτό του Ελληνικού, χτυπάει αρκετά ψηλά, μέχρι κ 50° και χαλάει τον ουρανό ακόμα κ από Σαλαμίνα & Αίγινα. Ευτυχώς που έχει συννεφιά...

Υ.Γ. Περιμένουμε τον Μπάτμαν από στιγμή σε στιγμή...

20220107_195523.thumb.jpg.ecdd99a77928f87649b16d1d961ea11b.jpg

  • Χαχα 2
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

13 minutes ago, kkokkolis said:

ΒΒΔ τα δίδυμα αντιαεροπορικά και το Disco Show του Πύργου Πειραιά. 

ΝΝΑ η στήλη φωτός του Ελληνικού. 

Α το φωτόργιο στο Πασαλιμάνι 

Από επάνω και γύρω γύρω ο Musk. 

Ελεος! 

Όσο και να φαίνεται περίεργο στην Αθήνα από τις "λιγότερο" φωτισμένες περιοχές-γειτονιές είναι στο Μεταξουργείο-Βοτανικός... Όχι ότι θα δει κανείς πολλά, αλλά δεν επικρατούν τέτοιες ακραίες καταστάσεις - αίσχη....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

3 hours ago, kkokkolis said:

 

IMG_20220107_184702.jpg

Τώρα που τα ξαναβλέπω αυτά τα πέντε αστέρια που πρέπει να είναι τουλάχιστον visual magnitude -10 μάλλον τα έβαλαν για να τρολαρουν 🤣

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης