Jump to content

Παραεστιακοί δακτύλιοι.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και καλή χρονιά.

Κάνοντας ανασκαφές, ανάμεσα σε άλλα περίεργα πράγματα βρήκα αυτά τα 7 δακτυλίδια, με εσωτερική διάμετρο 1.25" και παξιμάδι σύσφιξης. Έχω και 7 εξάγωνα κλειδιά που σφίγγουν το παξιμάδι. Προφανώς προορίζονται για κάννη 1.25" και προσθέτουν απόσταση.

Γνωρίζει κανείς τι είναι; Χρησιμοποιούνται για να εστιάζεις σε περίπτωση που έχεις backfocus;

IMG_20201229_095402.thumb.jpg.6db8f2f64fc50dbd8204d737a9caffbd.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα Κώστα και χρόνια πολλά!

Parfocal rings;

Μάλλον προσαρμόζονται στην κάννη των 1.25" και κάνει τα προσοφθάλμια ομοεστιακά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα Κώστα και χρόνια πολλά!

Parfocal rings;

Μάλλον προσαρμόζονται στην κάνη των 1.25" και κάνει τα προσοφθάλμια ομοεστιακά.

 

Ευχαριστώ Ηλία.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να συμπληρώσω πως επισης βοηθουν σε περιπτωσεις που δεν υπαρχει εστιαστης (πχ καμερες σε OAG). Εκει χρησιμευουν αφανταστα, διοτι η 1,25'' "καννη" της οδηγητικης, οταν τοποθετειται στο OAG, μεσω της χρησης αυτων των προρυθμισμενων δακτυλίων, μας εξασφαλιζει μια εστιασμενη καμερα, (μεγαλη ευκολία στην αρχικη ευρεση οδηγητικου αστρου, διοτι υπαρχουν περιπτωσεις που δεν γνωριζουμε αν απουσιαζουν οδηγητικά αστρα απο το πεδίο, ή απλως δεν εχουμε εστιασει...).Εγω εχω ενα φτηνιαρικο προσοφθαλμιο, το οποιο μεσω τετοιων δακτυλιων εστιαζει στο OAG, και εχω εικονα υποψηφιων οδηγητικών αστρων, στην περιοχη.Εφ οσον εντοπισω ενα και το κεντραρω με μικροκινησεις, τοποθετω την ομοεστιακη DSI και το εχω κατ ευθειαν κεντραρισμένο και εστιασμενο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φαίνεται πως τα πήρα πολλά χρόνια πριν για να κάνω ομοεστιακούς τους φακούς της Televue με της Baader. Τώρα πολλοί φακοί μου είναι 2" και οι 1.25" είναι σε 3 σειρές ομοεστιακές μεταξύ τους. Θα δω τι θα τους κάνω.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επιτέλους, έκανα ομοεστιακούς τον ES24 με τον Hyperion Zoom. Με έναν δακτύλιο χρειάζεται λίγη ρύθμιση στον εστιαστή, με 2 καθόλου (zoom @16mm). Αλλά η κάννη του ES είναι ρηχή και δεν κάθεται με ασφάλεια στον εστιαστή. Αυτό είναι το setup επίγειας με το Zenithstar 66 και βασικό setup του Heritage 130.

Δεν θυμάμαι γιατί αγόρασα 7 δακτυλίδια. Για τους ES 6.7 και 4.7mm ίσως.

IMG_20201231_104108.thumb.jpg.88e224184a723fdc89309e8ee047bde2.jpg

IMG_20201231_111649.thumb.jpg.762e39094ddf395ed4bf3aab3cb738bc.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης