Jump to content

Αγορά Προσοφθαλμιου και φακου Barlow (Dobsonian 6")


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, και καλες γιορτές σε ολους. Έχοντας αγοράσει το Τηλεσκόπιο που επιθυμούσα συμπεριλαμβανομένων των φακών που περιείχε (εναν 25mm και εναν 10mm), θέλω να προβώ στην αγορά ενος ακομα φακού για μεγαλύτερη μεγέθυνση, και επιπροσθέτως ένα φακό Barlow x2, (λεω x2 διότι παρατήρησα οτι υπάρχουν και άλλοι φακοί Barlow με x3 x5 κλπ, τα οποία αδυνατεί να υποστηρίξει το συγκεκριμενο Τηλεσκόπιο, το εχω υπολογίσει) Αρα ψάχνω εναν φακό στα 7,5 mm πιθανολογώ, για να χρησιμοποιήσω την μέγιστη μεγέθυνση του τηλεσκοπίου μου. Μπορεί καποιος να μου εξηγήσει αν κανω καπου λάθος ή τί να προσέξω στην αγορά που θα κάνω. Ευχαριστώ εκ των πρότερον

 

Υ.Γ. Η αγορά που θα κάνω πιθανόν θα γίνει από το Πλανητάριο Θεσσαλονίκης (το αναφέρω για να υπάρχει και η ιδέα του τί μπορω να πάρω απο αυτα εκεί)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν μας είπες πόση είναι η διάμετρος του τηλεσκοπίου,και σε ποιά περιοχή θα παρατηρείς συνήθως!

Μόνο σε καθαρό και σταθερό ουρανό (δηλ.σπάνια) θα πιάσεις μέγιστη μεγέθυνση κοντά στο θεωρητικό όριο,και εφ' όσον αυτή είναι όσο το δυνατόν χαμηλότερη.

Δηλ.πιο εύκολα θα πιάσεις τα 100x,πιο δύσκολα τα 200x,ακόμα πιο δύσκολα τα 250x,ακόμα πιο δύσκολα και σπανιότερα τα 300x..κλπ.

 

Εκτός απο την διάμετρο του κατόπτρου/αντικειμενικού φακού,τα όρια τίθενται προς τα κάτω απο την διαύγεια και το seeing της ατμόσφαιρας,που ιδιαίτερα στις μεγάλες πόλεις είναι κάτω του μετρίου!

 

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω το Dobsonian 6" (D=150mm,F=1200mm). Μένω στην Αρτέμιδα Αττικής, και πιστεύω είναι καλό το επίπεδο που μπορω να δω στην περιοχή μου.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω το Dobsonian 6" (D=150mm,F=1200mm). Μένω στην Αρτέμιδα Αττικής, και πιστεύω είναι καλό το επίπεδο που μπορω να δω στην περιοχή μου.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για το 6ρι, λόγω και του εστιακού λόγου f/8 αλλά και του ότι είναι εισαγωγικό- οικονομικό όργανο, πιστεύω πως το ιδανικό είναι ένας φακός zoom 24-8. Πιάνει κόρες εξόδου 3-1mm, δηλαδή πρακτικά όλο το χρήσιμο εύρος και μεγεθύνσεις 50-150x, όλη τη χρήσιμη ζώνη.

Ο Baader Hyperion Zoom είναι η standard επιλογή.

Αργότερα και χωρίς βιασύνη, μπορείς να προσθέσεις έναν barlow και ένα ευρυγώνιο προσοφθάλμιο 24mm 68 μοιρών (δηλαδή ίδια μεγέθυνση με του zoom, αλλά με σχεδόν διπλάσιο πεδίο, καθώς το φαινομενικό πεδίο στον zoom ανοίγει με την αύξηση της μεγέθυνσης και στα 24 είναι κάπως στενό).

Και τελείωσες.

Εάν θέλεις ξεχωριστούς φακούς, τότε πάρε ευρυγωνίους (68 μοίρες και επάνω, αφού έτσι θα βρίσκεις πιο εύκολα το αντικείμενο και δεν θα σου φεύγει γρήγορα από το πεδίο) 24mm και 8mm και έναν barlow 2x (για 12mm και 4mm). Μεγεθύνσεις 50x, 100x, 150x, 300x, το τελευταίο για σπάνιες βραδιές σε πλανητική παρατήρηση. Τα Χριστούγεννα ήταν μια τέτοια σπάνια βραδιά.

O 10 σου είναι κοντά στα 8. Εάν η ιδέα για έναν zoom δεν σου κάνει και θέλεις να κρατήσεις τα δύο προσοφθάλμια που έχεις, τότε πάρε έναν καλό 6ρη φακό, για τα 200x. Ένας μεταχειρισμένος Radian είναι μια καλή ιδέα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ορίστε μία λίστα με τα βασικότερα κατα την γνώμη μου αξεσουάρ και τα λινκ τους.

.docx

"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω υπολογίσει τη μέγιστη απόδοση που μπορεί να έχει το τηλεσκοπιο μου και δεν μπορω να παρω μικροτερο απο 8 mm Προσοφθαλμιο γιατι μαλλον δεν θα αποδοσει, σωστα τα λεω; εννοω για εναν καλο 6αρι που μου ειπατε6, εγω σκοπευα να παρω 8αρι mm με Φαιν. πεδιο 60 μοίρες.

 

Μεγιστη αποδοση, εχω βαλει και εναν barlow που θα μου κανει χ2 τους 3 Προσοφθαλμιους που θα εχω.

25mm,10 mm και τον 8mm που θα παρω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μέχρι 4 χιλιστά που δίνει το μέγιστο της θεωρητικής σου μεγεθυνσης που είναι 300χ μπορεις μια χαρα να πας. Για διπλους αστέρες μπορείς να πας και παραπάνω ακόμα αφου εκείνο που παρατηρείς είναι οι (ψευδο)δίσκοι περίθλασης. Το πρόβλημα είναι πως σε τέτοιες μεγεθύνσεις δεν μπορεις να μετακινείς εύκολα το ντομπ με το χέρι. Εχω παρόμοιο τηλεσκόπιο αλλά σε ισημερινή στήριξη και χρησιμοποιώ συχνά και τον 4mm Ortho αλλά και τον Nagler zoom 3-6mm σε καλές βραδιές. Με το C8 παρατηρώντας τον λ Κύκνου (διπλός αστέρας με απόσταση των μελών του 0,9") έχω ανέβει σε απίστευτα μεγάλες μεγεθύνσεις και τον διέσπασα μια χαρά με αρκετό μαύρο ανάμεσα για να περνάει... φορτηγό!
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα 6mm σου δίνουν 200x με κόρη εξόδου 0.75.Τα έχεις άνετα και είναι χρήσιμα, όταν που θα κάνεις πλανητική με αυτό το f/8 τηλεσκόπιο. Μπορείς να πας και 240 ή 300x με 5 ή 4mm αλλά τα 200 εναι πιο συντηρητική προσέγγιση.

8ρι 60 μοιρών είναι ο Radian. Το έχω και είναι αγαπημένο, όπως και το 5mm. Τα χρησιμοποίησα στη Σελήνη με 6" τηλεσκόπιο αλλά f/12 και ήταν εκπληκτικά τα αποτελέσματα λόγω της εξαιρετικής βραδιάς. Και το δικό σου έχει αυτές τις δυνατότητες.

Γενικά, μπορείς να πάρεις ο, τιδηποτε ανάμεσα στο 40mm και το 4mm. Είναι θέμα προτίμησης.

Αν διαλέξεις 8mm, σκέψου και τον Zoom. Είναι πολλοί φακοί σε 1.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω το Dobsonian 6" (D=150mm,F=1200mm). Μένω στην Αρτέμιδα Αττικής, και πιστεύω είναι καλό το επίπεδο που μπορω να δω στην περιοχή μου.

Φίλε Παντελή δεν γνωρίζω τον ουρανό της περιοχής σου,γενικά στην Αττική λόγω μπετόν,ασφάλτου,καμινάδων κλπ.το seeing είναι τις περισσότερες φορές κακό ή μέτριο και πολύ σπάνια βελτιώνεται ώστε να πιάσεις μεγάλες μεγεθύνσεις.

Όμως θα πρέπει να μελετήσεις τον ουρανό σου,και αν μπορείς να βγαίνεις τακτικά στην ταράτσα του σπιτιού σου,αυξάνονται οι πιθανότητες να πετύχεις κάτι καλύτερο απο αυτό που θα έχεις συνήθως με λίγες εξόδους.

Κάποια απλά και πρακτικά για την ατμόσφαιρα δες εδώ:

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=25707&highlight=%D0%E1%F1%E1%F4%DE%F1%E7%F3%E7+%B6%F1%E7

 

Ένα εργαλείο για να βλέπεις οπτικά πεδία,exit-pupils κλπ.είναι το:

https://astronomy.tools/calculators/field_of_view/?fov_messier_object=&fov_solar_system_object=&fov_object_search=&fov_telescope_focal_length=600&fov_telescope_aperture=80

 

Το exit-pupil που σου δίνουν τηλεσκόπιο και φακοί θα πρέπει να βρίσκεται μεταξύ των ορίων : 0.5mm-7mm.

 

Χρειάζεσαι για αναζήτηση στόχων έναν φακό μεγάλης εστιακής και όσο γίνεται μεγαλύτερου πεδίου,επειδή το 150/1200 έχει σχετικά στενό πεδίο.

Μια καλή πρόταση είναι ο Baader Aspherical Hyperion 31mm,72o και ο αρκετά ακριβότερος Explore Scientific 30mm,82o.

https://www.skyandweather.gr/489-explore-scientific-82-30mm-2.html

 

Πολύ καλή η επιλογή του Baader Hyperion zoom Mark IV,8-24mm που αναφέρθηκε πιο πάνω,μπορείς να τον συνδυάσεις με τον ταιριαστό του Baader barlow for zoom Hyperion 2.25x,ή άλλον barlow 2x.

Θα έχεις έτσι πληθώρα φακών που θα σε καλύψουν στα περισσότερα αντικείμενα.

 

Αν τα χρήματα σου φαίνονται πολλά,κάποιες ποιοτικές και οικονομικές προτάσεις είναι:

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=273675#273675

 

Καλή Χρονιά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ ολους για την πολυτιμη βοήθεια σας και τις απαντησεις σας, εκανα την επιλογη μου, και πιστεύω πηγε καλα! Καλη χρονια σε ολους εύχομαι!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδη και εγω εχω το ιδιο τηλεσκοπιο, φίλτρα για νεφελώματα ποια θα προτείνατε; Δεν θέλω κάτι ακριβό, απλά επειδή ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω τις διαφορές μην δίνω τζάμπα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή η διάμετρος του τηλεσκοπίου σου είναι 6",δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις-ιδιαίτερα σε περιβάλλον φωτορύπανσης- κάποιο φίλτρο ΟΙΙΙ,το οποίο κόβει πολύ φως,οπότε θα περιοριστείς σε UHC,το οποίο είναι γενικό φίλτρο νεφελωμάτων με μεγαλύτερο εύρος διέλευσης συχνοτήτων φωτός.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδή να φανταστώ κάτι τέτοιο https://www.planitario.gr/uhc-s-filtro-nefelwmatwn-o-31-8mm-1-1-4.html η ας πούμε αυτό https://www.skyandweather.gr/Αρχική/445-omegon-uhc-125.html

Όταν λέει 2" αν καταλαβαίνω σωστά εννοεί ότι πρέπει να έχω φακό 2" ιντσών ετσι; Βασικά για να γίνω ποιο ακριβείς έχω ακόμα τους 2 φακούς 10 και 25 πως θα καταλαβαίνω ότι είναι συμβατά;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι αυτά και άλλες μάρκες.

Έχω το Baader UHC-S.Είναι πιο ευρυζωνικό σε σχέση με άλλα και κόβει λιγότερο φως σε σχέση με τα στενότερης ζώνης UHC.Το μειονέκτημά του είναι οτι δίνει διπλά είδωλα άστρων,οπότε δεν κάνει για γενική θέαση,μόνο για νεφελώματα.

Τα Astronomik θεωρούνται καλύτερα,όπως και τα παλαιότερα Lumicon.

Δεν τα έχω χρησιμοποιήσει,αλλά έχω ακούσει οτι ιδιαίτερα τα Lumicon κόβουν περισσότερο φως απο το Baader.Δεν γνωρίζω επίσης την ποιότητα των άλλων εταιριών και πόσο φως κόβουν πχ.Omegon,Orion,Explore Scientific κλπ.

Καλύτερα να πουν την γνώμη τους όσοι τα έχουν χρησιμοποιήσει.

 

Οι φακοί σου 25,10mm,όπως και οι περισσότεροι που θα αγοράσεις σε πρώτη φάση είναι 1.25".

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάτσε γιατί μπερδεύτηκα το uhc-s δίνει διπλα είδωλα; και δεύτερον επειδή μου είπες να κοιτάξω για uhc το uhc-s μπορεί να μπει στο οπλοστάσιο; η απλά το ανέφερες για να αποκτήσω γνωση;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είπα οτι το Baader UHC--S δίνει διπλά είδωλα άστρων ΟΧΙ νεφελωμάτων.

Για παρατήρηση νεφελωμάτων κάνει μια χαρά αλλά ΟΧΙ άστρων.

Το Baader UHC-S είναι πιο ευρυζωνικό σε σχέση με άλλα UHC άλλων εταιριών.

Αυτό σημαίνει οτι βλέπεις πιο ευρύ φάσμα στις συχνότητες φωτός των νεφελωμάτων,αλλά λιγότερο καλά,δηλ.με λιγότερο κοντράστ σε σχέση με άλλα πιο στενής ζώνης UHC.

Το άλλο θετικό (που είναι συνέπεια του παραπάνω),είναι οτι κόβει λιγότερο φως σε σχέση με τα πιο στενής δέσμης UHC,άρα ίσως είναι πιο κατάλληλο για το 6" τηλεσκόπιό σου.

Όμως καλό είναι να πουν και άλλοι την γνώμη τους που έχουν δοκιμάσει με 6" και άλλες μάρκες.

 

Κάποιες σχετικές συζητήσεις μπορείς να βρείς εδώ:

https://www.cloudynights.com/topic/691780-filter-question-uhc-vs-uhc-s-for-visual-vs-photography/

Και εδώ:

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=16924&postdays=0&postorder=asc&start=0

Σημείωση: η αναφορά στην ποιότητα των Lumicon αφορά τα παλαιότερα κορυφαία μοντέλα.

 

Σαν συμπέρασμα: 1) πιθανόν το Baader UHC-S επειδή κόβει λιγότερο φως σε σχέση με άλλα UHC να είναι πιο καλή επιλογή για το 6" τηλεσκόπιό σου.

Αυτό όμως το λέω με μεγάλη ε π ι φ ύ λ α ξ η,διότι ίσως και κάποια άλλα κάνουν εξίσου καλή δουλειά ή και καλύτερη και κόβουν το ίδιο σε φωτεινότητα με το Baader!

2) ΜΗΝ πάρεις φίλτρα στενής ζώνης διέλευσης όπως ΟΙΙΙ,Η-β κλπ.δηλ.καθαρόαιμα narrowband και line (που έχουν ακόμα πιο στενή ζώνη διέλευσης),γιατί κόβουν πολύ φως!

Περίμενε μέχρι να πάρεις τηλεσκόπιο μεγαλύτερης διαμέτρου.

 

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ok άργησα αλλά σε έπιασα, εντάξει ακόμα είναι πολύ νωρίς για να πάρω άλλο τηλεσκόπιο αλλά θα ήθελα να πάρω κάποια βασικά πράγματα να έχω και μια καλύτερη άποψη όταν έρθει η επόμενη αγορά να ξέρω ακριβώς που να κατευθυνθώ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή χρονιά

μια και αναφέρθηκε ο κώστας στο εύρος φάσματος κάθε φίλτρου ξεχωριστά, μπορείς να συγκρίνεις σε αυτή τη σελίδα σχεδόν όλα τα φίλτρα της αγοράς.

 

https://searchlight.semrock.com/?sid=a08a1af9-84ee-49d2-959d-153d7e7c0eb8#

 

δεν έχω προσωπική εμπειρία από διαφορετικά φίλτρα στην πράξη. Έχω το DGM-NPB και είμαι πολύ ικανοποιημένος (σε 8 ιντσες dob)

Ελπίζω να βοήθησα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ήθελα να πουν και άλλοι γνώστες την άποψη τους, σχετικά με τα φίλτρα αν και μέχρι στιγμής Κώστα ότι μου έχεις πει ισχύει.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως στα είπε. Υπάρχουν φίλτρα ευρέως φάσματος, στενού φάσματος, γραμμής και εξειδικευμένα.

Κάτω από 6" Broadband μέχρι Narrowband, δηλαδή Moon & Skyglow ή UHC-s, μέχρι UH, LP2 ή Deepsky. Από 7 και πάνω πας Narrowband έως γραμμής OIII (για λίγα αντικείμενα και Ηβ).

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα τα βαλω κατω να δω τι χρειαζομαι περισσοτερο, ισως θα ειταν καλυτερο να εψαχνα για ενα προσοφθαλμιο καλυτερο απο αυτα που ειχε το τηλεσκοπιο, για μενα το ιδανικο αν τελικα επιλεξω καποιο φιλτρο θα ειταν να εβλεπα τα νεφελωματα καλυτερα αλλα χωρις να χαλαει το γενικο συνολο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης