Jump to content

Πώς καταγράφηκε αστρονομικά το 2020 στη μνήμη σας; [Poll]


astrovox

Τι θα θυμάστε αστρονομικά από το 2020;  

92 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Τι θα θυμάστε αστρονομικά από το 2020;

    • Τον κομήτη C/2020 F3 (NEOWISE)
      44
    • Τη μεγάλη σύνοδο Δία-Κρόνου
      28
    • Τις σημαντικές απώλειες ανθρώπων της αστρονομικής κοινότητας
      9
    • Την αδυναμία εξάσκησης του χόμπι μας λόγω της καραντίνας
      9
    • Κάτι άλλο αρνητικό
      0
    • Κάτι άλλο θετικό
      2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τέλειωσε το 2020, ένα δύσκολο έτος για όλους που σημαδεύτηκε από τον κορονοϊό και την καραντίνα καθώς και απώλειες αξιόλογων ανθρώπων από την ευρύτερη κοινότητά μας.

 

Ταυτόχρονα, όμως, δύο αστρονομικά φαινόμενα του 2020 απασχόλησαν όχι μόνο τους ερασιτέχνες αστρονόμους αλλά και το ευρύτερο κοινό δίνοντας εξαιρετικό θέαμα στους παρατηρητές και τους φωτογράφους.

 

Για εσάς προσωπικά πώς καταγράφηκε αυτό το περίεργο 2020; Τι θα θυμάστε περισσότερο αστρονομικά από το έτος που έφυγε;

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τη σύνοδο όπως την παρατήρησα τη ημέρα των Χριστουγέννων, μαζί με άλλα αντικείμενα, καθώς τις υπόλοιπες ημέρες είτε είχαμε συννεφιά, είτε εργαζόμουν.

Επίσης τον θάνατο του κου Νικολιδάκη, αλλά βλέποντας πως η δημοσκόπηση χρησιμοποιεί πληθυντικό, αναρωτιέμαι ποιά άλλη απώλεια συνέβη;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Κορωναϊός και οι συνέπειες του, νομίζω ότι είναι τελικά αυτό που θα μου μείνει στην μνήμη μου, παρόλο τον θεαματικό κομήτη και την υπέροχη σύνοδο Δία Άρη αλλά και τον υπέροχο τηλεσκοπικά Άρη. Ή έμαθα επί τέλους μετά από 20 χρόνια να τον παρατηρώ κάπως σωστά, ή φέτος το seeing και οι συνθήκες της ατμόσφαιρας του Άρη ήταν πολύ ευνοϊκές για παρατήρηση. Ή λίγο απ’ όλα.

Όμως η εμπειρία του Κορωναϊού με τις καραντίνες τις απαγορεύσεις την ματαίωση της πανελλήνιας σύναξης, καθώς επίσης την απώλεια γνωστών μας ανθρώπων δεν είναι κάτι που περνά απαρατήρητο όσο κοντά κι αν βρέθηκε ο Δίας κι Κρόνος…

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ παιδιά.

 

Όλα τα καλά μου έμειναν, ο Neowise, η αντίθεση του Άρη κλπ. Όμως δυστυχώς, όσο καλά και να ήταν αυτά, επισκιάζονται απόλυτα από τις τεράστιες απώλειες που μας σημάδεψαν βαθιά, ειδικά του Γιώργου Νικολιδάκη που γνώριζα και προσωπικά από το 2008 αλλά και του συμπαθέστατου κυρίου Σειραδάκη που λίγο που του μίλησα από κοντά σε ένα συνέδριο μου φάνηκε υπερβολικά καλός και προσιτός άνθρωπος.

 

Σε κάθε παρατήρηση θα μας λείπει ο Γιώργος Νικολιδάκης αισθητά... ειδικά τώρα που βγήκαν τα πρώτα εμβόλια και κερδίζει έδαφος η ανθρωπότητα απέναντι στον ιό, αργά και σταθερά, εύχεσαι να ζούσε και να είχε προλάβει να εμβολιαστεί και εκείνος, να μην το είχε πάθει ποτέ αυτό και να τον είχαμε μαζί μας... :cry:

 

Τελικά το κυρίαρχο είδος δεν είμαστε εμείς πάνω στην Γη...αλλά ο μικρόκοσμος και η φαινομενικά αόρατή του δύναμη.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης