Jump to content

Έσπασε η στήριξη !


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

 

ανέβηκα χτες στην ταράτσα μου μιας που είχε καθαρό ουρανό και το φεγγάρι δεν ενοχλούσε για λιγο παρατήρηση και να βγάλω καμιά φωτογραφία. Όλα καλά. Αρκετό το κρύο όμως και τα χέρια μου είχαν παγώσει οπότε λέω να τα μαζέψω να πάω σπίτι.

Βγάζω τον σωλήνα,

βγάζω τα αντίβαρα,

ξεβιδώνω την στήριξη και όπως την κρατάω μέχρι να νιώσω ότι ελευθερώνεται από την βίδα- μου μένει στο χέρι!

Το κοιτάω, το ξανακοιτάω και δεν μπορώ να το πιστέψω!

Πώς γίνεται να ξεκόλλησε αυτό το πράγμα, ούτε κινέζικο να ήταν! Δεν έχει φάει καμιά σαβούρα και πάντα τα πρόσεχα και τα κουβαλούσα ευλαβικά με φρου φρου και φούσκες προστασίας.

 

Το τηλεσκόπιο είναι αγορασμένο ούτε χρόνο πριν, ίσως να με καλύπτει η εγγύηση, αλλά επειδή είναι από μεταπωλητή του planitariou, σκεφτόμουν μήπως είναι κάτι πιο απλό απ΄ό,τι φαίνεται και μπορώ να το φτιάξω και μόνος μου.

 

Ευχαριστώ για οποιαδήποτε βοήθεια!

44.thumb.jpg.acfa21b0e3cb7ac0e8754f02d3219248.jpg

333.thumb.jpg.f220c986ca9f75fe475809ca6400009b.jpg

22210105_115619.thumb.jpg.9dd22dfa4c4ae380243bf870bb60339b.jpg

1.thumb.jpg.469e299cdf449212e3656e68123aabc8.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν καταλαβα καλα ειναι σαν την eq2 η δικη σου οποτε εχουμε την ιδια. Απο οτι βλεπω νομιζω οτι σου βγηκε ενα πραγμα που γυρναει στον αξονα της ορθης αναφορας. Αν ειναι εκεινο δεν μπορω να σε βοηθησω αν και δεν εχω καταλαβει τι κανει. Μετα βλεπω οτι η στηριξη κοπηκε στα δυο. Νομιζω οτι ειναι βιδωτο και οτι ξαναμπαινει γιατι ειναι κομματι που γυναει. Δοκιμασε να βαλεις το πραγμα που σου βγηκε το πορτοκαλι στην μακρια βιδα απο οπου βγηκε και δοκιμασε να το βιδωσεις. Λογικα θα μπει.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα από την 1η φωτογραφία φαίνεται ότι μάλλον έχει σπάσει και δεν μπορεί να ξαναβιδώσει. το πλανητάριο είναι αντιπρόσωπος της celestron που είναι και η στήρηξή σου. Οπότε πάρτους ένα τηλέφωνο και ίσως να μπορέσουν να σε βοηθήσουν αυτοί.
"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

SOLVED!

 

panr05 σ' ευχαριστώ πολύ για την παρατήρηση!

Η ράβδος της 2ης φώτο βυθιζόταν με αποτέλεσμα όταν κούμπωνα τους τροχούς να μην εφαρμόζει καλά και η ράβδος να μην είναι αρκετά έξω για να βιδώσει στο κομμάτι της 1ης φωτό.

Οπότε κράτησα την ράβδο με μια πένσα σταθερή και τεντωμένη και οι δίσκοι κούμπωσαν, έβαλα τα O rings γύρω απ' το σπείρωμα και βίδωσα το υπόλοιπο.

Σαν καινούργιο!

 

Μου κακοφαίνεται που καινούργια στήριξη αποσυναρμολογήθηκε σαν να ήταν "μάρκα μ' έκαψες",

αλλά τουλάχιστον it will live to fight another day!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης