AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Ζημιά στην στήριξη EQ6 PRO
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Ζημιά στην στήριξη EQ6 PRO
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Στηρίξεις τηλεσκοπίων
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
giorgosgrOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Αύγ 2002
Σύνολο δημοσιεύσεων: 5131
Τόπος: Ampelogardens
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/12/2020, ημέρα Δευτέρα και ώρα 16:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παράθεση:
Giorgosgr πάντα εφάρμοζα την 1η σύνδεση που έχεις στην εικόνα
Είχα αγοράσει καλώδια από Αμερική πριν πολλά χρόνια.
Ε θέλησα να κάνω και πειράματα και ... την πάτησα.
Θα βγάλω εντελώς την πλακέτα και θα δω αν και από την άλλη μεριά
έχει τα ίδια χάλια.

Από όσο έχω δοκιμάσει με την EQ6 η πρώτη σύνδεση είναι η καλύτερη! Το EQDIR είναι πεταμένα λεφτά. Μόνη περίπτωση που δικαιολογείται αν δεν έχεις χειριστήριο γιατι χάλασε η το έχασες και δεν θέλεις να ξοδευτείς να πάρεις άλλο. Επίσης ούτε το EQmod μου αρέσει! Προτιμώ την απλούστερη μέθοδο με τους παλιούς Celestron drivers που κάνεις την ευθυγράμμιση με το χειριστήριο και δυο ή τρία άστρα και εν συνεχεία συνδέεις την στήριξη με τον υπολογιστή και την βλέπει εκεί που στοχεύει.
Έχω δοκιμάσει και την τελευταία με το ΒΤ της Pegasus Optics που είναι πολύ καλό και εύχρηστο εαν δεν θέλεις καλώδια. Επίσης δοκίμασα με wifi που είναι ό,τι χειρότερο καθότι ποτέ δεν κατόρθωσα να πετύχω απροβλημάτιστη σύνδεση με τις δύσκολες ρυθμίσεις και πέραν τούτου σου δεσμεύει την κάρτα δικτύου στον υπολογιστή και δεν μπορείς να εισαι ταυτόχρονα και στό ίντερνετ.
Επιστρέφοντας στο αρχικό μήν κάνεις πειράματα πάρε όλη την πλακέτα απο την αρχή και τέλος. Δεν μπορείς να ξέρεις τι έχει "ψήσει".

ΙάκωβοςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 23 Ιαν 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 318
Τόπος: Αθήνα-Νάξος-Λήμνος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/12/2020, ημέρα Δευτέρα και ώρα 19:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η πρώτη σύνδεση γίνεται με rj11 στο χειριστηριο; Στην άλλη μεριά αν έχουμε καινούριο λαπτοπ τι κανουμε;
Ψαχνω να δω πως θα συνδέσω και γω την az eq6 και δεν εχω καταλήξει ακομα
Για εμένα δε χάνεις κάτι να δοκιμάσεις την επισκευη.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
dyonikOffline
Αστρομανιακός
Ένταξη: 16 Νοέ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 140
Τόπος: kavala
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/12/2020, ημέρα Δευτέρα και ώρα 21:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

[img][/img]

_Viber_2020-12-28_21-02-41.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  244.91 KB
 Διαβάστηκε:  3 φορές

_Viber_2020-12-28_21-02-41.jpg

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
dyonikOffline
Αστρομανιακός
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/12/2020, ημέρα Δευτέρα και ώρα 21:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα
Την πρώτη σύνδεση εγώ την κάνω με τα δύο καλώδια της παραπάνω φωτογραφίας.
Το γκρι καλώδιο είναι db9 σε rj11 .
Το μαύρο καλώδιο είναι db9 σε usb 2.0 και νομίζω ότι είναι "ειδικό" και αυτό κάνει
όλη την δουλειά.
Το σετ αυτό των δύο καλωδίων τα είχα πάρει από Αμερική .
Θα δω αν διορθώνεται η πλακέτα και αν όχι θα την παραγγέλλω.
Φιλικά
Νίκος
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
giorgosgrOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Αύγ 2002
Σύνολο δημοσιεύσεων: 5131
Τόπος: Ampelogardens
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/12/2020, ημέρα Τρίτη και ώρα 13:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ιάκωβος έγραψε:
Η πρώτη σύνδεση γίνεται με rj11 στο χειριστηριο; Στην άλλη μεριά αν έχουμε καινούριο λαπτοπ τι κανουμε;
Ψαχνω να δω πως θα συνδέσω και γω την az eq6 και δεν εχω καταλήξει ακομα
Για εμένα δε χάνεις κάτι να δοκιμάσεις την επισκευη.

Στο έδειξε και ο Νίκος παραπάνω. Είναι αστείο αυτό βρε παιδιά ενα search στο google και το βρίσκεις σε δευτερόλεπτα. Ολοι γνωρίζουν πως υπάρχει καλώδιο απο USB se RS-232. Εκείνο που τονίζω είναι ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ EQDIR καθότι είναι πεταμένα λεφτά. Δεν καταλαβαίνω σε τί χρειάζεται αν χρησιμοποιήσεις έτσι κι αλλιώς καλώδιο. Το δεύτερο είναι πως ούτε το eqmod μου αρέσει με ασύρματο χειριστήριο. Είχα φάει ένα βράδυ για να τα ρυθμίσω όλα και στο τελος δεν κατόρθωσα να παρατηρήσω. Η ιδανική διάταξη για μένα είναι η εξής: καλώδιο με χειριστήριο (οπως στο 1), rtgui+s που δεν θελει ascom εχει πανάλαφρο δικό του driver το πρόγραμμα είναι 700k μισή δισκέτα δηλαδή για όσους τις θυμούνται ακόμα και cartes du ciel. Την EQ6 την διαβάζει σαν Celestron Nexstar. Το rtgui+s δεν έχει χάρτες αλλά τους τραβάει από το Cartes du Ciel με το οποίο συνεργάζεται άψογα. Ευθυγραμμίζεις το τηλεσκόπιο με το χειριστήριο και εν συνεχεία το συνδέεις με το rtgui+s. Απλά, κομψά, εύκολα και εύχρηστα! Ακόμα και με το αρχαίο μου λάπτοπ Dell P IV. Ascom + eqdir + eqmod RAUS! Mr. Green
Νίκο ΝΑ ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ με την επισκευή νέα πλακέτα από την αρχή και τέλος! Θα καταλήξεις και να παιδευτείς και την δουλειά να μην κάνεις και να σου παρουσιάσει προβλήματα που δεν τα περιμένεις... Εγώ θα έπαιρνα καινούργια από την αρχή.
ΥΓ το καλώδιο με DB9 σε RJ-11 φτιάχνεται με ένα κολλητήρι σε πέντε λεπτά (έφτιαξα μόνος μου ένα και ξέρω ελάχιστα από ηλεκτρονικά γιατί το μαμίσιο ήταν πολυ κοντό), το αλλο το πουλάνε σε όλα τα καταστήματα υπολογιστών. Και ναι δουλεύει και το παλιού τύπου στα Win10 υπάρχει τρόπος.
Και το τελευταίο: ΠΑΙΔΙΑ ΡΩΤΑΜΕ ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΑ ΟΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΜΑΘΕΙ ΠΟΤΕ ΟΛΑ!

ΙάκωβοςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/12/2020, ημέρα Τετάρτη και ώρα 21:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Νόμιζα επειδή είναι usb ήθελε ειδικό καλώδιο.Αφου ειναι έτσι λέω να δοκιμασω για σαρχη με ένα τέτοιο λοιπον
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
dyonikOffline
Αστρομανιακός
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 02/01/2021, ημέρα Σάββατο και ώρα 11:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημέρα.
Χρόνια πολλά .
Καλή χρονιά με υγεία .
Μόλις παρέλαβα αυτά που είχα παραγγείλει από Αμερική
στις 27/12/2020 .
Μου φαίνεται "θαύμα" που ήρθαν τόσο γρήγορα !!
Τώρα περιμένω να ανοίξει η αγορά και να πάω την πλακέτα στον ηλεκτρονικό !!
Επίσης εντύπωση μου έκανε (καθότι άσχετος από ηλεκτρονικά) το μέγεθος των 10
τεμαχίων που παράγγειλα γι αυτό και παραθέτω την φωτογραφία !!!
Φιλικά
Νίκος
[img][/img]

_Viber_2021-01-02_11-28-12.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  175.85 KB
 Διαβάστηκε:  10 φορές

_Viber_2021-01-02_11-28-12.jpg

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
dyonikOffline
Αστρομανιακός
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 05/01/2021, ημέρα Τρίτη και ώρα 19:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα
Ο φίλος μου ο ηλεκτρονικός τοποθέτησε το εξάρτημα Murata Electronics
BLM31PG500SN1L που είπε ο kookoo_gr.
Βέβαια η διαστάσεις αυτού που παρήγγειλα είναι τριπλάσιες από αυτό της πλακέτας.
Παρ όλα αυτά τοποθετήθηκε και προς το παρόν δουλεύει μια χαρά.
Ελπίζω να κρατήσει !!!
Φιλικά
Νίκος
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
dioripOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 03 Δεκ 2013
Σύνολο δημοσιεύσεων: 516
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 05/01/2021, ημέρα Τρίτη και ώρα 20:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επταψυχη, τωρα μπορείς να συνεχίσεις τις δοκιμές... Twisted Evil Twisted Evil
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
dyonikOffline
Αστρομανιακός
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 05/01/2021, ημέρα Τρίτη και ώρα 20:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Χα χα χα diorip λίγο δύσκολο να ξανακάνω ... πειράματα .
Από την άλλη το κέρδος είναι ότι υπάρχουν 9 ακόμη τέτοια "φίλτρα" που όποιος
χρειαστεί (εύχομαι κανείς) είναι για δωρεάν αποστολή !!!!
Παρακάτω τα 9 πλέον φίλτρα και το καμένο που έβγαλα.
Φιλικά
Νίκος

_Viber_2021-01-05_20-40-55.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  135.95 KB
 Διαβάστηκε:  4 φορές

_Viber_2021-01-05_20-40-55.jpg

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
coreosOffline
Αστρομανιακός
Ένταξη: 06 Σεπ 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 110
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 06/01/2021, ημέρα Τετάρτη και ώρα 18:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

"Σιδερένια" σου ευχομαι! φαινοταν μικρη ζημια απ την αρχη. να ξερεις οτι οπως σου ειπα πριν μπορεις απλα να βραχυκυλωσεις το σημειο και να βαλεις εξωτερικα στο καλώδιο ενα πυρηνα φεριτη (αν καποια στιγμη δεν εχεις τον φιλο σου ηλεκτρονικο προχειρο Cheesy Grin )
Εκανες πολυ καλα που εξαντλησες ολες τις δυνατοτητες επισκευης του εξοπλισμου σου απ οτι να τον αντικαταστησεις με το παραμικρο.
Για να δωσω ενα παραδειγμα του που μπορει να οδηγησει μια τετοια συμπεριφορα ευκολης αντικαταστασης. Στη δουλεια μου ειχαμε ενα μηχανημα αξιας καποιων εκατοντάδων χιλιαδων ευρω και σε καποια φαση στματησε να λειτουργεί. Μετα απο αλλεπαληλες επισκεψεις του μηχανικου της εταιρειας που τα κατασκευαζε μας ειπαν οτι πρεπει να αλλαχθει η πλακετα με κοστος 50 εως 60 χιλιαδες. Τοτε μου ζητησε ο μανατζερ των προμηθειων να του βαλω χερι για να δω αν φτιαχνεται. Ξερεις τι ειχε? Καποιος ειχε αφησει το emergency stop πατημενο.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
ΙάκωβοςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 06/01/2021, ημέρα Τετάρτη και ώρα 22:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πολύ χαίρομαι που επισκευαστηκε. Αυτό είναι το ωραίο με το όμορφο site μας. Η αλληλοβοηθεια.
Καλές παρατηρήσεις λοιπόν Smile
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Στηρίξεις τηλεσκοπίων Όλες οι Ώρες είναι UTC + 2
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Σελίδα 2 από 2

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης