Jump to content

Προσοχή αγορά από Ηνωμένο Βασίλειο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προς γνώση σας, αγόρασα την ZWO ASI533 Pro από FIRST LIGHT OPTICS στις 7 Δεκεμβρίου 2020 και την ταχυδρόμησαν με DHL Express στις 5 Ιανουαρίου 2021. Η αποστολή περνάει ΚΑΝΟΝΙΚΑ τελωνείο σαν να την έφερα από Κίνα. Έχω ξεκινήσει διαδικασίες εκτελωνισμού και ήδη η λυπητερή είναι 60€ να του το εκτελωνίσουν από την DHL. Θα σας ενημερώσω και για τα υπόλοιπα ποσά, ΦΠΑ, έξοδα εκτελωνισμού κλπ αλλά βλέπω να την πληρώνω άλλο τόσο.... ](*,) ](*,) ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Προς γνώση σας, αγόρασα την ZWO ASI533 Pro από FIRST LIGHT OPTICS στις 7 Δεκεμβρίου 2020 και την ταχυδρόμησαν με DHL Express στις 5 Δεκεμβρίου 2021. Η αποστολή περνάει ΚΑΝΟΝΙΚΑ τελωνείο σαν να την έφερα από Κίνα. Έχω ξεκινήσει διαδικασίες εκτελωνισμού και ήδη η λυπητερή είναι 60€ να του το εκτελωνίσουν από την DHL. Θα σας ενημερώσω και για τα υπόλοιπα ποσά, ΦΠΑ, έξοδα εκτελωνισμού κλπ αλλά βλέπω να την πληρώνω άλλο τόσο.... ](*,) ](*,) ](*,)

 

5 Ιανουαρίου θα εννοείς...

 

Δυστυχώς ατύχησες, 31/12 έληξε η μεταβατική περίοδος του Brexit όπου συνέχιζαν να μην υπάρχουν τελωνεία....

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προς γνώση σας, αγόρασα την ZWO ASI533 Pro από FIRST LIGHT OPTICS στις 7 Δεκεμβρίου 2020 και την ταχυδρόμησαν με DHL Express στις 5 Δεκεμβρίου 2021. Η αποστολή περνάει ΚΑΝΟΝΙΚΑ τελωνείο σαν να την έφερα από Κίνα. Έχω ξεκινήσει διαδικασίες εκτελωνισμού και ήδη η λυπητερή είναι 60€ να του το εκτελωνίσουν από την DHL. Θα σας ενημερώσω και για τα υπόλοιπα ποσά, ΦΠΑ, έξοδα εκτελωνισμού κλπ αλλά βλέπω να την πληρώνω άλλο τόσο.... ](*,) ](*,) ](*,)

 

 

Καλημέρα Δημήτρη.

 

Διάβασα πρόσφατα σε ένα group στο facebook (με άσχετο θέμα με την αστρονομία) ότι αν η παραγγελία είχε γίνει νωρίτερα κι έχεις αποδεικτικό, ισχύει ότι ίσχυε.

 

Παραθέτω το print screen. Έχω σβήσει τα ονόματα μιας και δεν εχω πάρει κάποια άδεια για την αναδημοσίευση τους. Πάντως για λίγο περισσότερο context αυτός που γράφει, δουλεύει στο τελωνείο απ' όσο έχω καταλάβει.

 

Σου προτείνω να το κυνηγήσεις ώστε να μην πληρώσεις κάτι γιατί απ' ότι φαίνεται δεν οφείλεις να πληρώσεις κάτι.

Screenshot_20210104-163402__01.thumb.jpg.d4b4f27facc1cee7acb616f84b4182ed.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προς γνώση σας, αγόρασα την ZWO ASI533 Pro από FIRST LIGHT OPTICS στις 7 Δεκεμβρίου 2020 και την ταχυδρόμησαν με DHL Express στις 5 Δεκεμβρίου 2021. Η αποστολή περνάει ΚΑΝΟΝΙΚΑ τελωνείο σαν να την έφερα από Κίνα. Έχω ξεκινήσει διαδικασίες εκτελωνισμού και ήδη η λυπητερή είναι 60€ να του το εκτελωνίσουν από την DHL. Θα σας ενημερώσω και για τα υπόλοιπα ποσά, ΦΠΑ, έξοδα εκτελωνισμού κλπ αλλά βλέπω να την πληρώνω άλλο τόσο.... ](*,) ](*,) ](*,)

 

5 Ιανουαρίου θα εννοείς...

 

Δυστυχώς ατύχησες, 31/12 έληξε η μεταβατική περίοδος του Brexit όπου συνέχιζαν να μην υπάρχουν τελωνεία....

 

Ναι σωστά... 5 Ιανουαρίου. Υποτίθεται δεν υπέγραψαν συμφωνία να μην πληρώνεις δασμούς ή δεν έχω καταλάβει κάτι σωστά;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προς γνώση σας, αγόρασα την ZWO ASI533 Pro από FIRST LIGHT OPTICS στις 7 Δεκεμβρίου 2020 και την ταχυδρόμησαν με DHL Express στις 5 Δεκεμβρίου 2021. Η αποστολή περνάει ΚΑΝΟΝΙΚΑ τελωνείο σαν να την έφερα από Κίνα. Έχω ξεκινήσει διαδικασίες εκτελωνισμού και ήδη η λυπητερή είναι 60€ να του το εκτελωνίσουν από την DHL. Θα σας ενημερώσω και για τα υπόλοιπα ποσά, ΦΠΑ, έξοδα εκτελωνισμού κλπ αλλά βλέπω να την πληρώνω άλλο τόσο.... ](*,) ](*,) ](*,)

 

 

Καλημέρα Δημήτρη.

 

Διάβασα πρόσφατα σε ένα group στο facebook (με άσχετο θέμα με την αστρονομία) ότι αν η παραγγελία είχε γίνει νωρίτερα κι έχεις αποδεικτικό, ισχύει ότι ίσχυε.

 

Παραθέτω το print screen. Έχω σβήσει τα ονόματα μιας και δεν εχω πάρει κάποια άδεια για την αναδημοσίευση τους. Πάντως για λίγο περισσότερο context αυτός που γράφει, δουλεύει στο τελωνείο απ' όσο έχω καταλάβει.

 

Σου προτείνω να το κυνηγήσεις ώστε να μην πληρώσεις κάτι γιατί απ' ότι φαίνεται δεν οφείλεις να πληρώσεις κάτι.

 

Τους ρώτησα και μου είπαν ότι ισχύει η ημερομηνία που το έστειλαν, όχι πότε το παράγγειλα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατάλαβα.

 

Εγώ θα το έψαχνα λίγο παραπάνω γιατί ειδικά επειδή είναι ιδιαίτερη περίπτωση μπορεί να μην έχουν ασχοληθεί ιδιαίτερα με τις λεπτομέρειες.

 

Πάντως αν η καθυστέρηση οφείλεται στο FLO, δηλαδή φαίνονταν στην παραγγελία ότι θα το στείλουν νωρίτερα και δεν το έκαναν, σου προτείνω να μιλήσεις μαζί τους ώστε να σου πληρώσουν τα έξτρα έξοδα γιατί είναι δική τους ευθύνη.

 

 

Προς γνώση σας, αγόρασα την ZWO ASI533 Pro από FIRST LIGHT OPTICS στις 7 Δεκεμβρίου 2020 και την ταχυδρόμησαν με DHL Express στις 5 Δεκεμβρίου 2021. Η αποστολή περνάει ΚΑΝΟΝΙΚΑ τελωνείο σαν να την έφερα από Κίνα. Έχω ξεκινήσει διαδικασίες εκτελωνισμού και ήδη η λυπητερή είναι 60€ να του το εκτελωνίσουν από την DHL. Θα σας ενημερώσω και για τα υπόλοιπα ποσά, ΦΠΑ, έξοδα εκτελωνισμού κλπ αλλά βλέπω να την πληρώνω άλλο τόσο.... ](*,) ](*,) ](*,)

 

 

Καλημέρα Δημήτρη.

 

Διάβασα πρόσφατα σε ένα group στο facebook (με άσχετο θέμα με την αστρονομία) ότι αν η παραγγελία είχε γίνει νωρίτερα κι έχεις αποδεικτικό, ισχύει ότι ίσχυε.

 

Παραθέτω το print screen. Έχω σβήσει τα ονόματα μιας και δεν εχω πάρει κάποια άδεια για την αναδημοσίευση τους. Πάντως για λίγο περισσότερο context αυτός που γράφει, δουλεύει στο τελωνείο απ' όσο έχω καταλάβει.

 

Σου προτείνω να το κυνηγήσεις ώστε να μην πληρώσεις κάτι γιατί απ' ότι φαίνεται δεν οφείλεις να πληρώσεις κάτι.

 

Τους ρώτησα και μου είπαν ότι ισχύει η ημερομηνία που το έστειλαν, όχι πότε το παράγγειλα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Goods moving at the turn of the year

If Union goods arrive from the UK in the territory of the EU before 1 January 2021, 00:00 CET (1 January 2021, 01:00 Finnish time), they will keep their Union status.

If Union goods arrive in the customs territory of the EU after this time, and their transfer from the UK has started on 31 December 2020 by 00:00 CET (01:00 Finnish time), they will be treated as Union goods. Customs must be presented with proof of the starting time of the transfer of goods (for example, a transport contract). Read in more detail about differences between modes of transport here:

 

Βρήκα αυτό από τα φινλανδικά τελωνεία σχετικά με το τι γίνεται και λέει ότι μετράει το πότε άρχισε η μεταφορά των αγαθών.

 

https://tulli.fi/en/businesses/brexit

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άσχημα νέα δυστυχώς. Πάντως για την ώρα υπάρχουν καταστήματα εκτός από Αγγλία για να εξυπηρετηθεί κανείς. Το θέμα είναι με κάποιες υπηρεσίες πχ για επαλουμινώσεις στην Orion Optics που εδρεύει Αγγλία θα πληρώνεις κι εκεί τελωνεία; Δηλαδή όλοι όσοι έχουμε νευτώνεια την πατήσαμε;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενδεχομένως πολλές επιχειρήσεις σχεδιάζουν το άνοιγμα ευρωπαϊκών παραρτημάτων. Και η FLO να το έκανε, δεν νομίζω να μιλάμε πια για τις ίδιες τιμές...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το όμορφο της ολης ιστορίας είναι πως αν αγοράσεις κάτι πανω απο 25 EUR (και απο καλοκαίρι αν αγοράσεις οτιδήποτε ανεξαρτητου αξίας) θα πληρώσεις:

 

100 EUR + Φορο + ΦΠΑ (όλο το συνοθύλευμα των φόρων και το νταβατζιλίκι της DHL/UPS/Fedex κλπ)..

 

Εν κατακλείδι με λιγότερο από 150 EUR δεν έχει..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Περιμένω τη λυπητερή. Μέχρι στιγμής θεωρητικά είμαι στα 60€ το νταβατζικίλι της DHL + 220€ plus το ΦΠΑ κοντά ένα 300αρι. Και δεν ξέρω τι θα πληρώσω έξοδα εκτελωνισμού, δασμους κλπ... ](*,) ](*,)

Μιλάμε για Βρετανία. Ποιος θα το πίστευε

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Περιμένω τη λυπητερή. Μέχρι στιγμής θεωρητικά είμαι στα 60€ το νταβατζικίλι της DHL + 220€ plus το ΦΠΑ κοντά ένα 300αρι. Και δεν ξέρω τι θα πληρώσω έξοδα εκτελωνισμού, δασμους κλπ... ](*,) ](*,)

Μιλάμε για Βρετανία. Ποιος θα το πίστευε

 

Καλησπέρα φίλε Δημήτρη. Δεν μπορείς να αρνηθείς την παραλαβή και να ζητήσεις επιστροφή χρημάτων για να αγοράσεις από αλλού την κάμερα; Ή αφού πέρασε τελωνείο υποχρεούσε να το πληρώσεις και ας αρνηθείς παραλαβής; Ρωτάω για να έχω επίγνωση της κατάστασης.

 

Φιλικά,

Γιώργος.

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Περιμένω τη λυπητερή. Μέχρι στιγμής θεωρητικά είμαι στα 60€ το νταβατζικίλι της DHL + 220€ plus το ΦΠΑ κοντά ένα 300αρι. Και δεν ξέρω τι θα πληρώσω έξοδα εκτελωνισμού, δασμους κλπ... ](*,) ](*,)

Μιλάμε για Βρετανία. Ποιος θα το πίστευε

 

Καλησπέρα φίλε Δημήτρη. Δεν μπορείς να αρνηθείς την παραλαβή και να ζητήσεις επιστροφή χρημάτων για να αγοράσεις από αλλού την κάμερα; Ή αφού πέρασε τελωνείο υποχρεούσε να το πληρώσεις και ας αρνηθείς παραλαβής; Ρωτάω για να έχω επίγνωση της κατάστασης.

 

Φιλικά,

Γιώργος.

 

Μπορείς ναι. Εγώ τι προχώρησα γιατί έχω δώσει κοντά ένα χιλιάρικο για τη συγκεκριμένη και φοβήθηκα μην έχω τιποτα κρατήσεις, καθυστερήσεις κλπ. Το θέμα είναι δεν ξέρω πόσο θα κοστίσει συνολικά. Αλλά με αυτά που διαβάζω μάλλον θα την πληρώσω ακριβά. Το ρισκάρω και θα σας ενημερώσω για τις χρεώσεις για να έχετε εικόνα κι εσεις. Άσε που ένα μήνα περιμένω και έχει αρχίσει να εξαντλείται η υπομονή μου. Θέλω να φωτογραφήσω!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Περιμένω τη λυπητερή. Μέχρι στιγμής θεωρητικά είμαι στα 60€ το νταβατζικίλι της DHL + 220€ plus το ΦΠΑ κοντά ένα 300αρι. Και δεν ξέρω τι θα πληρώσω έξοδα εκτελωνισμού, δασμους κλπ... ](*,) ](*,)

Μιλάμε για Βρετανία. Ποιος θα το πίστευε

 

Καλησπέρα φίλε Δημήτρη. Δεν μπορείς να αρνηθείς την παραλαβή και να ζητήσεις επιστροφή χρημάτων για να αγοράσεις από αλλού την κάμερα; Ή αφού πέρασε τελωνείο υποχρεούσε να το πληρώσεις και ας αρνηθείς παραλαβής; Ρωτάω για να έχω επίγνωση της κατάστασης.

 

Φιλικά,

Γιώργος.

 

Μπορείς ναι. Εγώ τι προχώρησα γιατί έχω δώσει κοντά ένα χιλιάρικο για τη συγκεκριμένη και φοβήθηκα μην έχω τιποτα κρατήσεις, καθυστερήσεις κλπ. Το θέμα είναι δεν ξέρω πόσο θα κοστίσει συνολικά. Αλλά με αυτά που διαβάζω μάλλον θα την πληρώσω ακριβά. Το ρισκάρω και θα σας ενημερώσω για τις χρεώσεις για να έχετε εικόνα κι εσεις. Άσε που ένα μήνα περιμένω και έχει αρχίσει να εξαντλείται η υπομονή μου. Θέλω να φωτογραφήσω!!!

 

Κατάλαβα. Καλό κουράγιο και ας είναι μικρό το κακό. Ευχαριστούμε πολύ πάντως για την ενημέρωση. Πιστεύω έσωσες αρκετό κόσμο.

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μίλησα με μια ξαδελφη μου που δουλεύει στα τελωνεία και θα με ενημερώσει τι και πως. Αυτά που μου ειπε γενικα, και τα μεταφέρω με προφύλαξη, είναι ότι από τη στιγμή που πλήρωσα ΦΠΑ στη first light optics, εφόσον η αγορά εγινε προ brexit, εδώ θα πληρώσω μόνο τη διαφορά στο ΦΠΑ (4%) συν το μισθό του εκτελωνιστη. Δασμους θεωρητικά δεν υπάρχουν, αφού αυτό συμφωνήθηκε μεταξύ UK και EU. Θα ρωτήσει και θα με ενημερώσει.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ελάχιστο κόστος που μπορεί να χρεωθεί να ξέρεις για τον εκτελωνισμό είναι 15€για τον χρόνο που αφιέρωσε αυτός που το ανέλαβε
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ελάχιστο κόστος που μπορεί να χρεωθεί να ξέρεις για τον εκτελωνισμό είναι 15€για τον χώρο ο που εφαγε αυτός που το ανέλαβε

 

Ας μου έρθει κανα 100ευρω μόνο και θα τους πω κι ευχαριστώ!!! :lol: :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορείς να κάνεις άρνηση παραλαβής από ότι βλέπω, αν συνεννοηθείς πρώτα με το FLO και δέχονται να σου επιστρέψουν τα χρήματα.

 

Παραθέτω το σημερινό email που έλαβα από την DHL για παραγγελία 120GBP από FLO :

 

 

Καλημέρα σας,

 

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε σχετικά με την αποστολή σας μα αρ. Φορτωτικής DHL ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ, η οποία θα χρειαστεί εκτελωνισμό. Σχετικά με την διαδικασία εκτελωνισμού έχετε τις εξής επιλογές:

 

1) Ανάθεση της διαδικασίας εκτελωνισμού στην DHL, η εταιρεία μας αναλαμβάνει τον εκτελωνισμό και τη μεταφορά της αποστολής σε εσάς

 

· κόστος 45,00 Ευρώ (για αποστολές με αξία μέχρι 150,00 ευρώ συνολικής αξίας με τα μεταφορικά της αποστολής) + Έξοδα Τελωνείου όπου είναι οι φόροι και δασμοί για την αποστολή, τα οποία δεν μας γνωστοποιούνται.

 

· κόστος 60,00 Ευρώ (για αποστολές με αξία 150,01-800,00 ευρώ συνολικής αξίας με τα μεταφορικά της αποστολής) + Έξοδα Τελωνείου όπου είναι οι φόροι και δασμοί για την αποστολή, τα οποία δεν μας γνωστοποιούνται.

 

Είναι απαραίτητο να έχουμε από εσάς γραπτώς τα εξής προκειμένου να προχωρήσουμε στον εκτελωνισμό.

 

i) Το αποδεικτικό της πληρωμής σας ή PayPal, Western Union, καταθετήριο, order confirmation της παραγγελίας σας που στέλνει η εταιρεία, οτιδήποτε δηλαδή αναγράφει αναλυτικά τα προϊόντα και την τιμή τους χωρίς να είναι τιμολόγιο),

 

ii) Το ΑΦΜ σας,

 

iii) Τη ΔΟΥ σας

 

iv) Μια πλήρη περιγραφή του περιεχομένου στα Ελληνικά

 

v) Το όνοματεπώνυμο σας όπως αναγράφεται στην Αστυνομική σας ταυτότητα με ελληνικούς χαρακτήρες.

 

*Παρακαλώ ενημερώστε μας γραπτώς αν επιθυμείτε να προχωρήσουμε στον εκτελωνισμό της αποστολής σας και αποδέχεστε τα έξοδα. *

 

*Εφόσον συναινείτε να προχωρήσουμε σε εκτελωνισμό το κόστος που θα προκύψει θα πρέπει να πληρωθεί, και δεν μπορεί να γίνει άρνηση παραλαβής. *

 

 

 

Επισυνάπτεται ο τιμοκατάλογος της εταιρίας μας προς ενημέρωση σας.

 

· Στις τιμές του τιμοκαταλόγου δεν συμπεριλαμβάνονται οι φόροι και οι δασμοί του τελωνείου κόστη τα οποία μας γνωστοποιούνται μόνο μετά την ολοκλήρωση του εκτελωνισμού.

 

 

 

Αν επιθυμείτε να πληρώσετε με κατάθεση το τελικό ποσό του εκτελωνισμού παρακαλούμε όπως μας ενημερώσετε άμεσα, διαφορετικά η πληρωμή γίνεται με αντικαταβολή στον διανομέα όταν σας φέρει την αποστολή σας (μόνο σε ποσά έως των 500,00 ευρώ).

 

Σε κάθε περίπτωση, μπορείτε να ειδοποιήσετε δικό σας εκτελωνιστή για τον εκτελωνισμό σας ενώ πληρώνετε κανονικά τα έξοδα για τη διατακτική και τα εργατικά στη ρεσεψιόν μας.

 

· Ισχύουν αποθηκευτικά έξοδα ξεκινώντας από 10/01/2021, χρεώνοντας 9,00 ευρώ ανά αποστολή και 0,31 ευρώ ανά κιλό / ανά ημέρα (εκτός Κυριακής και επισήμων αργιών).

 

 

 

*Θα ήθελα μόνο να ενημερώσω πως αν δεν έχουμε ενημέρωση σας εντός 14 ημερολογιακών ημερών από την ημέρα της άφιξης της αποστολής στην χώρα, η αποστολή σας θα επιστραφεί πίσω χωρίς περαιτέρω ενημέρωση. *

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορείς να κάνεις άρνηση παραλαβής από ότι βλέπω, αν συνεννοηθείς πρώτα με το FLO και δέχονται να σου επιστρέψουν τα χρήματα.

 

Παραθέτω το σημερινό email που έλαβα από την DHL για παραγγελία 120GBP από FLO :

 

 

Καλημέρα σας,

 

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε σχετικά με την αποστολή σας μα αρ. Φορτωτικής DHL ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ, η οποία θα χρειαστεί εκτελωνισμό. Σχετικά με την διαδικασία εκτελωνισμού έχετε τις εξής επιλογές:

 

1) Ανάθεση της διαδικασίας εκτελωνισμού στην DHL, η εταιρεία μας αναλαμβάνει τον εκτελωνισμό και τη μεταφορά της αποστολής σε εσάς

 

· κόστος 45,00 Ευρώ (για αποστολές με αξία μέχρι 150,00 ευρώ συνολικής αξίας με τα μεταφορικά της αποστολής) + Έξοδα Τελωνείου όπου είναι οι φόροι και δασμοί για την αποστολή, τα οποία δεν μας γνωστοποιούνται.

 

· κόστος 60,00 Ευρώ (για αποστολές με αξία 150,01-800,00 ευρώ συνολικής αξίας με τα μεταφορικά της αποστολής) + Έξοδα Τελωνείου όπου είναι οι φόροι και δασμοί για την αποστολή, τα οποία δεν μας γνωστοποιούνται.

 

Είναι απαραίτητο να έχουμε από εσάς γραπτώς τα εξής προκειμένου να προχωρήσουμε στον εκτελωνισμό.

 

i) Το αποδεικτικό της πληρωμής σας ή PayPal, Western Union, καταθετήριο, order confirmation της παραγγελίας σας που στέλνει η εταιρεία, οτιδήποτε δηλαδή αναγράφει αναλυτικά τα προϊόντα και την τιμή τους χωρίς να είναι τιμολόγιο),

 

ii) Το ΑΦΜ σας,

 

iii) Τη ΔΟΥ σας

 

iv) Μια πλήρη περιγραφή του περιεχομένου στα Ελληνικά

 

v) Το όνοματεπώνυμο σας όπως αναγράφεται στην Αστυνομική σας ταυτότητα με ελληνικούς χαρακτήρες.

 

*Παρακαλώ ενημερώστε μας γραπτώς αν επιθυμείτε να προχωρήσουμε στον εκτελωνισμό της αποστολής σας και αποδέχεστε τα έξοδα. *

 

*Εφόσον συναινείτε να προχωρήσουμε σε εκτελωνισμό το κόστος που θα προκύψει θα πρέπει να πληρωθεί, και δεν μπορεί να γίνει άρνηση παραλαβής. *

 

 

 

Επισυνάπτεται ο τιμοκατάλογος της εταιρίας μας προς ενημέρωση σας.

 

· Στις τιμές του τιμοκαταλόγου δεν συμπεριλαμβάνονται οι φόροι και οι δασμοί του τελωνείου κόστη τα οποία μας γνωστοποιούνται μόνο μετά την ολοκλήρωση του εκτελωνισμού.

 

 

 

Αν επιθυμείτε να πληρώσετε με κατάθεση το τελικό ποσό του εκτελωνισμού παρακαλούμε όπως μας ενημερώσετε άμεσα, διαφορετικά η πληρωμή γίνεται με αντικαταβολή στον διανομέα όταν σας φέρει την αποστολή σας (μόνο σε ποσά έως των 500,00 ευρώ).

 

Σε κάθε περίπτωση, μπορείτε να ειδοποιήσετε δικό σας εκτελωνιστή για τον εκτελωνισμό σας ενώ πληρώνετε κανονικά τα έξοδα για τη διατακτική και τα εργατικά στη ρεσεψιόν μας.

 

· Ισχύουν αποθηκευτικά έξοδα ξεκινώντας από 10/01/2021, χρεώνοντας 9,00 ευρώ ανά αποστολή και 0,31 ευρώ ανά κιλό / ανά ημέρα (εκτός Κυριακής και επισήμων αργιών).

 

 

 

*Θα ήθελα μόνο να ενημερώσω πως αν δεν έχουμε ενημέρωση σας εντός 14 ημερολογιακών ημερών από την ημέρα της άφιξης της αποστολής στην χώρα, η αποστολή σας θα επιστραφεί πίσω χωρίς περαιτέρω ενημέρωση. *

 

Αυτό ακριβώς έλεγα κι εγώ. Ειπα να το ρισκάρω και να την παραλάβω. Αφενός γιατί περίμενα πολύ και θέλω να φωτογραφήσω, αφετέρου να δω τι και πως με Βρετανία από δω και στο εξής!! Σκέφτηκα ότι αν είναι χαμηλά τα τέλη εκτελωνισμου λόγω των συμφωνιών, και πάλι φτηνότερα μου βγαίνει από αλλού. Fingers crossed λοιπόν και σύντομα θα μάθουμε!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σύμφωνα με την ξαδέρφη μου που ρώτησε άνθρωπο που ασχολείται, πληρώνεις το ΦΠΑ επί του συνόλου. Δηλαδή μεταφορικά VAT και αξία προϊόντος. Συν τα έξοδα εκτελωνιστή. Στην περίπτωσή μου μιλάμε για 280€ περίπου. Ναι δεν συμφέρει πια δυστυχώς Ίδια και φτηνότερα αγοράζεις πια κι από astrophop ή teleskop-express και το δικό μας πλανητάριο. Βασικά μου βγαίνει ίδια τιμή με του πλανητάριου. Θα το επιβεβαιώσω όταν μου έρθει και η λυπητερή επίσημα!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης