Jump to content

Astroshop ένα γελοίο site


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω πάρει πολλά πράγματα από site του εξωτερικού (FLO - teleskop - Astroshop) αλλά αυτή τη γελοιότητα δεν την έχω δει πουθενά . Έστειλα ένα email να ρωτήσω για ένα τηλεσκόπιο που θέλω να αγοράσω και την επόμενη μέρα το τηλεσκόπιο από κει που ήταν διαθέσιμο έγινε ως δια μαγείας μη διαθέσιμο . Εντάξει λέω τυχαίο είναι έλεγξαν την αποθήκη και είδαν ότι δε το είχαν . Αμ δε . Την επόμενη μέρα έγινε πάλι ως δια μαγείας διαθέσιμο για αποστολή αλλά 500 ευρώ ακριβότερο .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα που μου είπες για το μοντέλο είδα ότι τα μπέρδεψα . Όχι τελείως όμως εξακολουθεί να μην είναι άμεσα διαθέσιμο αλλά το ακρίβυναν 300 ευρώ . Εντάξει ούτε αυτό είναι σωστό .

Το μοντέλο https://www.astroshop.eu/telescopes/taurus-dobson-telescope-n-353-1700-t350-standard-dob/p,61751 .Πριν το email έκανε γύρω στα 2300 .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω πως είναι αρκετά αξιοπιστο κατάστημα. Εγώ έχω μείνει ευχαριστημένος. Προφανώς αναπροσαρμόζουν τις τιμές μετά τις γιορτές. Επίσης υπάρχει μεγάλη έλλειψη τηλεσκοπίων . Νομίζω ότι θα έγινε κάποιο λάθος
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

300 και μάλλον 400 ευρώ (έκανε 22... κάτι) δε το λες και αναπροσαρμογή . Πάντως πράγματι δεν υπάρχουν τηλεσκόπια . Το es 16 που είχα πρώτη επιλογή μετά από 13 μήνες διαθέσιμο .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί δεν το παίρνεις απευθείας από τον κατασκευαστή; Είναι Πολωνία νομίζω..

 

https://www.taurustelescopes.com/en/product/taurus-t350-f-4-8-classic/

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω κάνει μόνο μια παραγγελία για 2 κυάλια μέχρι στιγμής και έμεινα γενικά ικανοποιημένος.

Οι τιμές είναι σε πολλά προϊόντα, οι καλύτερες στην Ευρώπη,

τα μεταφορικά δεν άργησαν ιδιαίτερα και το καλύτερο΄

όπως μπήκα στο site για να δω πως πάει η αποστολή μου είδα πως το ένα κυάλι που ήταν στο δρόμο έπεσε 20€ επειδή ήταν black friday, και τους είπα πως θέλω την διαφορά ( 20€ είναι 20€ ! ) και μου την επέστρεψαν!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από 1/1/2021 αυξήθηκε το ΦΠΑ στη Γερμανία και έγιναν κάποιες άλλες φορολογικές αλλαγές. Μήπως δεν πρόλαβαν να αναπροσαρμόσουν κατάλογο τιμών μετά την αλλαγή έτους;
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το site το δίνει 30ε πιο φθηνά από τον κατασκευαστή αυτήν την στιγμή που γράφω.

 

O κατασκευαστής άλλαξε την τιμή και το κατάστημα αναπροσαρμόζει -ίσως και εκ του πονηρού αν όντως έχει stock από την προηγούμενη τιμή - . (βλ συνημμένο)

 

Το ίδιο συμβαίνει με όλα σχεδόν τα είδη που αφορούν το χόμπι απο τον Νοέμβρη - μέσα Δεκέμβρη λόγω εξαιρετικής ανόδου της ζήτησης σε συνδυασμό με την αδυναμία κάλυψης λόγω χρόνων παραγωγής.

 

Τα φίλτρα της Chroma για παράδειγμα που τα κοιτούσα πρόσφατα διπλασιάστηκαν κυριολεκτικά σε τιμή σε μια νύχτα - π.χ για 2" ΗΑ από 438Ε πήγαν στα 991Ε .... - και φυσικά όλοι πέσαμε να φάμε τους retailers :)

 

Μια βδομάδα μετά βγήκε επίσημα ο εκπρόσωπος της Chroma και δήλωσε ότι η αύξηση στην τιμή προέρχεται από την εταιρία και όχι τους retailers.

 

Έχουμε να δούμε κ άλλα πολλά τέτοια ακομά.. ](*,)

taurus_times.thumb.jpg.a4ca37a436f256f12e05b58f79802e33.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι η Taurus είναι Πολωνική εταιρεία, κοντά στη Κρακοβία.

 

Από όσο θυμάμαι, από τη συμμετοχή μου στα Πολωνικά αστροφόρουμ, η εταιρεία ουσιαστικά είναι ένας έμπειρος ερασιτέχνης αστρονόμος. Πιθανόν αυτά τα τηλεσκόπια να μην είναι άμεσα διαθέσιμα, γιατί πρέπει πρώτα να τα σετάρει.

 

Θα έστελνα mail απευθείας στην taurus ρωτώντας για ένα χρονοδιάγραμμα.

Όπως ανέφερε κι ο Ανδρέας πολύ πιθανό να μην έχουν ανανεώσει τις τιμές τους (το βλέπω κι εγώ στη δουλεία μου με Γερμανούς πελάτες).

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το astroshop το είχε 200 ευρώ πιο φτηνό από τα 24... κάτι που φαίνεται στην εικόνα και διαθέσιμο άμεσα για αποστολή .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ έχω τη καλύτερη εμπειρία από το astroshop. Και από θέμα αμεσότητας σε κάθε ερώτηση μεσω μείνω και από άποψη τιμής. Πραγματικά στα περισσότερα προϊόντα οχι σε όλα είναι το φτηνότερο στην Ευρώπη. Τώρα εδώ κατι παίχτηκε. Πολυ πιθανόν όπως είπαν ευθύνεται η αναπροσαρμογη του ΦΠΑ η και της τιμής του εμπορου. Τώρα αν το ειχε στοκ και το έκανε ειναι αλλο θέμα. Είναι επιχειρηματίας και ψάχνει το κέρδος...οποτε λογικο
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πέρα από μικροπράγματα έκανα σοβαρή αγορά το καλοκαίρι εκμεταλλευόμενος προσφορά (500 αντί για 600€) την computerized στήριξη Meade LX65. Μου παρουσίασε μετά μια εβδομάδα πρόβλημα έστειλα email μου απάντησαν αμέσως με κουπόνι για επιστροφή χωρίς να επιβαρυνθώ και μου απέστειλαν όπως μου είχαν πει απο την αρχή νέα εντος 3 εβδομάδων. Έχω μείνει ευχαριστημένος και θα ξανααγοράσω από αυτούς.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα Αστροφίλοι μου.

 

Ήθελα να κάνω μια ερώτηση για το συγκεκριμένο κατάστημα (astroshop.eu) μίας και έχετε παραγγείλει από εκεί. Τα μεταφορικά που υπολογίζονται είναι τα μόνο που επιβαρυνόμαστε από εκεί ή χρεώνουν και τελωνείο εδώ στην Ελλάδα και τέτοια πράγματα;

Τέλος, έρχονται με courrier στο σπίτι ή ταχυδρομείο και γενικά αξίζει κανείς να αγοράσει από εκεί;

 

Σας ευχαριστώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γερμανικό μαγαζί είναι οπότε δεν έχει τελωνείο (εντός EU). Επίσης στένει με DHL (DHL packet) και συνήθως φτάνει ελλάδα μέσα σε μια εβδομαδα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αρκετά αξιόπιστο νομίζω,

 

τον τρόπο αποστολής τον επιλέγεις κατά την διάρκεια του check out (από DHL/UPS απλό σε 5 εργάσιμες ως τα πιο ακριβά UPS/DHL Express σε 1-2 ημέρες max).

 

Αυτές τις ημέρες έχω παραλάβει με DHL Express απροβλημάτιστα, όμως με DHL Parcel έχει μπουκώσει η DHL και έχουν σταματήσει προσωρινά οι αποστολές σε μερικές χώρες Ελλάδα, Αγγλία, Γαλλία, Ιταλία εαν θυμάμαι.

 

UPS το φέρνει η ίδια όπως και DHL Express, με DHL Parcel κατά πάσα πιθανότητα ΕΛΤΑ

 

Σημαντικό:

Αν έχεις βρει σε άλλο μαγαζί (πχ FLO προ BREXIT) κάτι πιο φτηνό τους στέλεις το λινκ και συνήθως σου κάνουν match την τιμή :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ευχαριστημένος. Σε μια περίπτωση πήγα να ακυρώσω ένα μονοκιάλι επειδή το βρήκα αλλού φθηνότερα, μου ζήτησαν να τους δώσω το link και μου επέστρεψαν χρήματα ώστε να πέσει στην ίδια τιμή. Χωρίς να το ζητήσω. Αυτό δεν μου έχει συμβεί πουθενά αλλού.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από εκεί πήρα και εγώ το τηλεσκόπιο μου,μάλιστα τους έδωσα το link από flo που το είχε φθηνότερο γύρω στα 80-90 ευρώ και μου έκαναν την ίδια τιμή.Το παρέλαβα Κέρκυρα σε τρεις μέρες,ούτε εγώ δεν το πίστευα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω αγοράσει κάθε είδους αξεσουάρ, από κάμερα μέχρι τηλεσκόπιο και στήριξη και η εμπειρία ήταν πάντα εξαιρετική. Γιώργο δυστυχώς είναι "περίεργη" εποχή και οι προμηθευτές αλλάζουν τις τιμές ανάλογα με το στοκ που έχουν, την παραγωγή και τη δυνατότητα διάθεσης.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης