Jump to content

Προσαρμογέας Bluetooth για στήριξη Nexstar


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδία για να μην αρχίσω καινούριο θέμα ξέρετε πότε θα έρθει η παράδοση με τα τηλεσκόπια της skywatcher στην ελλάδα??

Κι εγώ αυτό περιμένω. Σήμερα το μεσημέρι μίλησα με πλανητάριο και μου είπε ο υπάλληλος ότι υπάρχουν καθυστερήσεις στην παραγωγή στην Κίνα. Οι εργάτες εκεί είναι πιο λίγοι πλέον οπότε η παραγωγή αργεί περισσότερο. Και εκτός αυτού υπάρχουν καθυστερήσεις και στις μεταφορές. Πχ μου είπε χαρακτηριστικά ότι υπάρχει πλοίο στον Πειραιά από τέλη Νοεμβρίου και δεν έχει ξεφορτώσει ακόμα. Μου έδωσε μια εκτίμηση ότι την άνοιξη θα έχουν εμπόρευμα. Πληρώνουμε λέει ακόμα, το πρώτο κύμα του lockdown.

Άστα, είμαι έτοιμος να παραγγείλω από Πολωνία που είναι και 100€ φθηνότερα αλλά φοβάμαι το after sale support.

Gso, Bresser και Omegon βλέπω ότι παίζουν γενικά.

Εσύ τι ψάχνεις από SkyWatcher; Εγώ Dobson 10".

Still I Rise
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Το bt το παρηγγειλα και γω!!!

 

Έχεις νεότερα; Φαίνεται να μην το έστειλαν ακόμη.

 

Ναι, εχθές το έστειλαν στο ταχυδρομείο τους !!!

Το είχα παραγγείλει στις 04/01/21.

Φαντάζομαι θα αργήσει, έναν προσοφθάλμιο από classic telescopes (Γερμανία με ebay) το είχα παραγγείλει 26/11/20 και έφτασε 11/01/21 βέβαια έμεινε ΚΔ Αθηνών σχεδόν το μισό διαστημα... Υπομονή ειναι όλα υπερφορτωμένα λόγω κατάστασης γιαυτο πλέον βαζουν μεγάλο διάστημα παράδοσης ωστε να είναι καλυμμένοι. Αν το πήρες απο ebay δεν έχεις φόβο να χάσεις τα χρήματα.

 

Σου ήρθε κάποια ειδοποίηση υποθέτω.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το bt το παρηγγειλα και γω!!!

 

Έχεις νεότερα; Φαίνεται να μην το έστειλαν ακόμη.

 

Ναι, εχθές το έστειλαν στο ταχυδρομείο τους !!!

Το είχα παραγγείλει στις 04/01/21.

Φαντάζομαι θα αργήσει, έναν προσοφθάλμιο από classic telescopes (Γερμανία με ebay) το είχα παραγγείλει 26/11/20 και έφτασε 11/01/21 βέβαια έμεινε ΚΔ Αθηνών σχεδόν το μισό διαστημα... Υπομονή ειναι όλα υπερφορτωμένα λόγω κατάστασης γιαυτο πλέον βαζουν μεγάλο διάστημα παράδοσης ωστε να είναι καλυμμένοι. Αν το πήρες απο ebay δεν έχεις φόβο να χάσεις τα χρήματα.

 

Σου ήρθε κάποια ειδοποίηση υποθέτω.

 

Ναι , έδωσαν tracking number και αλλαξε η κατάσταση σε shipped και in transit!

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Σου ήρθε; Εμένα στον δρόμο είναι ακόμη, όπως και ένα NIKON T2.

Και σήμερα ένα Bausch & Lomb Stereozoom 3 που κέρδισα στο eBay (20 μόνο ευρώ η συσκευή, 40 μεταφορικά) δεν κατάφερα να το πληρώσω με τίποτε, μάλλον λόγω ενός International Buyers Program. Χαμένη τρομερή ευκαιρία.

Τα μεταφορικά έχουν μάλιστα εκτοξευτεί, ποτέ δεν τα θυμάμαι έτσι.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οχι ακόμα, τελευταία ενημέρωση απο ukraine post με το tracking number το δείχνει Λιθουανία :shock:

Υπομονή μάλλον κατα το Μάρτιο το βλέπω. Αν έρθει νωρίτερα θα ενημερώσω :D .

Εχουν αλλάξει όλα πιά.... Εγώ το τελευταίο προσοφθάλμιο (έναν eudiascopic 30mm) που πήρα απο Γερμανία μέσω ebay έκανε σχοδόν 2 μήνες ενώ συνήθως απο τον ίδιο που ειχα ξανα πάρει το πολύ σε 10 εργάσιμες ερχόταν. Μου είχε τύχει μάλιστα δευτέρα να παραγγείλω και παρασκευή να το έχω.

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φαντάζομαι το γνωρίζεις οτι με το skysafari (μεχρι να έρθει το μαραφέτι) μπορείς να βλέπεις στις πληροφορίες Ra Dec ενός αντικειμένου και να το κάνεις εισαγωγή στο χειριστήριο του nexstar . Το έχω δοκιμάσει για λόγους ευκολίας σε κάποια αντικείμενα και πήγαινε αρκετά καλά!!!

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τους έστειλα μην σήμερα και έλαβα την εξής απάντηση...Δέν ξερω κατα ποσο θα βοηθήσει.

message.JPG.3807f668bed97728b505d302a45ddee8.JPG

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τους ξανα έστειλα μήνυμα και μου επισύναψαν εικόνα απο απο quality control international mail system οπου απο 15/02/2021 έχει παραληφθεί απο ελτα και είναι προς επεξεργασια.

Εστειλα και στα Ελτα mail με τον κωδικό αναζήτησης αλλα δεν πιστεύω να δώσουν καποια σημασια....

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Jan 21, 2021

1:17am

DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

 

Που βρίσκεται, άγνωστο.

 

Ένα άλλο αντικείμενο που αγόρασα λίγες ημέρες μετά είναι στα ΕΛΤΑ έναν μήνα τώρα.

 

Περιμένω 5 πακέτα, ανάμεσά τους ένα dovetail, ένα T Ring Nikon και το StarBT.

 

Χειροκίνητα και το τριήμερο, να μπορούσαμε να πάμε στο εξοχικό τουλάχιστον, έχω το 8" Dob εκεί.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ετσι γραφει και εμενα στην αναζητηση αλλα αυτοι έχουν αλλη πληροφορηση απο εσωτερικά τους συστηματα που ειναι για δικιά τους χρήση. Οταν το επεξεργαστουν και αποφασισουν να το στειλουν παρα περα θα αλλαξει και η πληροφορηση για το κοινό.

Δεν πειράζει καλυτερα το χειροκίνητο ειδικα αν βρεθεις σε σκοτεινο ουρανό. Μακάρι να έχει καλό καιρό!

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το δικό μου μόλις έφτασε....

Τους έπρηξα λίγο στα email βεβαια... ευγενικά και υπομονετικά πάντα!!! :D :D :D

Η φωτο το αδικεί, είναι μικρούτσικο.

IMG_20210323_111856.thumb.jpg.c95ef3e7e120d9ad078f2739307cd2ea.jpg

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με γεια φίλε! Περιμένουμε εντυπώσεις! Με έβαλες στην πρίζα να παραγγείλω κι εγώ για την LX65!
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις το δοκίμασα με εικονική ευθυγράμμιση της βασης του nexstar για 10 λεπτά περίπου.

Νομίζω δε θα ξαναχρησιμοποιήσω το χειριστήριο.... παρα μόνο για την αρχική ευθυγράμμιση που απαιτείται.

(συνδέεται και κινεί το τηλεσκόπιο και χωρις ευθυγραμμιση)

Η απόκριση του κινητού είναι πλήρης και άμεση, δε νοιώθεις καμία μα καμία καθυστέρηση.

Η διαδικασία που το δοκίμασα είναι απλή ακολουθώντας τις οδηγίες:

1) συνδέεις τον αντάπτορα στις 2 πόρτες (μια aux της βασης και μια στο χειριστήριο)

2)κάνεις ευθυγράμμιση κλασικα οπως θα έκανες με οποιο τροπο σε βολεύει.

3)ανοιγεις bluetooth στο κοινητό και κάνεις συζευξη με τον αντάπτορα

4) στην φαρμογη skysafari επιλεγεις connect Εφoσoν εχεις επιλέξει αρχικά στις ρυθμίσεις τυπο τηλεσκοπιου και συνδεσης.

 

Φαινεται οπως το περιγράφω χρονοβόρο αλλα δεν είναι. Διαδικασία λεπτού εφοσον την ευθυγράμμιση την κανεις ετσι και αλλιως και τη συνδεση στις πορτες μια φορα οπως και τη ζευξη με το κινητό.

Αρα μετά ενα connect και wellcome to the 21 century!!!

Πραγματικά μετατρέπεται σε συγχρονη βαση με απιστευτες δυνατότητες λόγω του skysafari.

Εχω εντυπωσιαστει με την αποκριση και τις δυνατότητες που σου δίνει πλέον το κινητό μεσω του skysafari για το χειρισμό του τηλεσκοπίου.

Τελικά η βάση του nexstar ειναι απίθανη και συνεχίζει να με εκπλήσει μετά απο 10 χρόνια plus....!!!

Με το που φτιάξει ο καιρός και δοκιμαστεί σε πραγματικές συνθήκες παρατήρησης θα γράψω περισσότερα αν δε με προλάβετε εσεις!!!

Νομίζω το κόστος των 45 ευρώ εφόσον γλιτώσεις το φπα και το κοστος εκτελώνισης (15-20 ευρω αν σου τύχει) μιας και ο φίλος μας απο την Ουκρανία τα δηλώνει με 20usd δεν είναι τιποτα σε σχεση με αυτό που προσφέρει!!

Ακόμα και να τα πληρώσεις και πάλι αξιζει και με το παραπάνω!

164245755_3526694724124326_3893404752056330961_n.thumb.jpg.e5a236c6624ca07402ad11b3a672b195.jpg

164498599_2840057872980365_6776066928648697009_n.thumb.jpg.eaea141fe9ac829656a6e555ca64a49a.jpg

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα ίδια βήματα έχει και το Skywire, αλλά δεν μπορείς να απομακρυνθείς από τη βάση, λόγω καλωδίου.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορείς να το αφήσεις μόνιμα επάνω στη στήριξη να υποθέσω. Δεν απαιτείται να το αφαιρείς κατά την αποθήκευση, έτσι;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό εχω σκοπό να κάνω, μόνιμα να είναι συνδεδεμένο.

Αλώστε πρώτα το συνδέεις και μετά δίνεις ρεύμα στο τηλεσκόπιο.

Αλλιώς βαλε βγάλε οι επαφές θα υποστούν φθορά με το χρόνο. Θέλω μόνο να σκεφτώ με πιο τρόπο θα ήταν καλύτερα τα καλώδια και το κουτάκι να μην κρέμονται έτσι και συνάμα να μην είναι και αισθητικά άσχημο το αποτέλεσμα.

Μου αρέσει να είναι τακτοποιημένα όμορφα τα πράγματα....

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με Velcro η Blue Tack το κουτάκι μπορεί να κολλήσει όμορφα (αλλά όχι μόνιμα) επάνω στο μπράτσο, ενώ τα καλώδια μαζεύονται με τον κλασσικό τρόπο, με ένα σύρμα ή Velcro και πάλι. Που πάει το καλώδιο που κρέμεται στη φωτογραφία;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι αυτό έχω στο νου μου και εγώ με velcro και πιστεύω θα το κρατήσει γιατί το κουτάκι είναι παναλαφρο και έχω καλής ποιότητας velcro που δεν ξεκολάει.

Ηδη στα πόδια του τριπόδου κολλάω το κινητό η το tablet με velcro στην πλάτη της θηκης τους και του ποδιού όταν έκανα χρήση χαρτών απο skasafari.

Το καλώδιο που κρέμεται είναι του ρεύματος, το σύνδεσα στην πρίζα δε χρησιμοποίησα το κλασσικο power tank.

Επίσης και στο powertank θέλω να βρώ σύγχρονη λύση, έχω το κλασσικο 17amp και έπειτα απο 10 χρόνια χρήσης του άλλαξα μπαταρία πέρσι. Είναι ολοκληρωμένο πακέτο το συγκεκριμένο και γενικά σε διακοπες ρευματος είναι χρήσιμο και μπορεί να φορτίσει κινητά, σε camping κλπ θέλω να το κρατήσω αλλά θέλω επισης να βρω και πιο φορητή λύση μικρότερη να μπεί στη βάση μόνιμα με velcro και αυτό χωρίς όμως να δώσω μια περιουσία σαν το λιθίου της celestron.

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να μ 'αυτά και μ 'αυτά τα κουβαλητά και τα ψιψιψίνια θα παίξω λίγο με το κινητό και τη βάση και στο τέλος θα προτιμήσω την απλότητα και την ηρεμία της ΑΖ4 :D :D :D :D

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω καλύτερα δεν τοποθετείται.

Αυτο που παρατηρησα εχθες καθως το χρησιμοποιούσα είναι οτι αν για κάποιο λόγο βγεις απο την εφαρμογή (εννοώ οχι exit απλα να μπεί στο backround) και χρησιμοποιήσεις το κινητό για τηλ, ή κατι άλλο πρέπει να ξανα κανεις όλη τη διαδικασια ξανα καθως χάνει την ευθυγράμμιση ακόμα και αν έχει κρατησει τη συνδεση με το τηλεσκόπιο.

btadapter.thumb.jpg.20498dd492a6d882f2d00f84f7562c92.jpg

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης