Jump to content

Γίνεται παρατήρηση ήλιου με Travelscope 70 + φίλτρο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Γνωρίζει ή έχει εμπειρία κανείς από παρατήρηση ήλιου με μικρό, φτηνό διοπτρικό;

Έχω ένα Celestron Travelscope 70 και σκέφτομαι αν αξίζει να πάρω το απαραίτητο φίλτρο (πχ https://www.celestron.com/products/eclipsmart-solar-filter-for-70mm-refractor).

Από όσο γκούγκλαρα, δε βρήκα σαφή απάντηση....

Τι να περιμένω να δω αφού φορέσω το φίλτρο μπροστά από το σωλήνα;

Θα είναι κατάλληλο για εκλείψεις; (...τον Ιούνιο θα είναι ορατή μια μικρή από Ελλάδα...).

Προσοφθάλμια έχω μόνο αυτά των 10mm και 20mm που υπήρχαν στη συσκευασία.

Από ότι καταλαβαίνω όμως η παρατήρηση του Ήλιου δε χρειάζεται μεγάλες μεγεθύνσεις. Κάνω λάθος;

Μήπως για κάποιο λόγο ένα τόσο απλό τηλεσκόπιο απλά ΔΕΝ είναι κατάλληλο;

 

Ευχαριστώ

/Θανάσης

 

Υ.Γ: Ξέρω ότι πολλοί θα μου πουν για το Travelscope "πέτα το κιόλας"... Πάντως, ως αρχάριος το αγάπησα, παρότι δεν έχει περγαμηνές για σοβαρή αστρονομική παρατήρηση... Το έχω μονίμως στο αμάξι, το στήνω παντού, πανεύκολα και έχω δει ωραίες εικόνες από Σελήνη, δορυφόρους Δία και μια ιδέα από δακτυλίους Κρόνου. Επίσης η ασταθής του στήριξη γίνεται μια χαρά αν απλώς την ακουμπήσεις σε τραπέζι, χωρίς να επεκτείνεις τα πόδια..

Η αγορά μεγαλύτερου τηλεσκοπίου είναι στα πλάνα, αλλά μάλλον θα αργήσει...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην απολογείσαι, για την τιμή του μια χαρά είναι το 70ρι.

Φυσικά και μπορείς να δεις έκλειψη με Baader Astrosolar. Ο ήλιος έχει διάμετρο μισή μοίρα, μια χαρά για 70mm f/5. Τα Coronado είναι 50mm. Από τότε που έσπασα το ωραίο φίλτρο του Maksutov, τον ήλιο τον βλέπω με 66ρι διοπτρικό (φωτογραφία). Το πρόβλημα είναι να τον βρεις χωρίς να τυφλωθείς. Εγώ έχω έναν ειδικό ερευνητή Heliopod που μπορείς να φτιάξεις και με χαρτόνι.

_______________________.thumb.jpg.bc47d7fb21a350cbc624e46ba9167f58.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πρόβλημα είναι να τον βρεις χωρίς να τυφλωθείς

Να μια παράμετρος που δεν είχα αντιληφθεί...

 

Είδα τώρα και λεπτομέρειες περί Heliopod στην παλιά αυτή ανάρτησή σου. Πολύ κατατοπιστική:

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=184022&sid=8ef9cc03dff52879fb5ad9b1aa97fe46

 

 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Στις 21 Ιουνίου στις επάλξεις! 8) :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον Ήλιο μπορείς να τον εντοπίσεις προσέχοντας η σκιά του τηλεσκοπίου σου να είναι στρογγυλή.
Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ ΜΕ ΦΙΛΤΡΟ ΗΛΙΟΥ BAADER ME TO ΠΡΟΣΟΦΘΑΛΜΙΟ ΤΩΝ 10mm ΚΑΙ ΑΝΤΑΠΤΟΡΑ ΓΙΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΕΧΩ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΠΟΥ ΦΑΙΝΟΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΗΛΙΑΚΕΣ ΚΗΛΙΔΕΣ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΕΡΕΥΝΗΤΗ ΕΧΩ ΦΤΙΑΞΕΙ ΜΕ ΥΛΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΝΑΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΠΕΡΙΦΗΜΑ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί να σας είναι χρήσιμα αυτά:

 

https://10minuteastronomy.wordpress.com/2013/10/15/revenge-of-the-celestron-travel-scope-70/

 

Έχει λύσει όλο το τηλεσκόπιο και έχει βάλει ηλιακό φίλτρο στον μειωτή διαμέτρου.

 

Επίσης:

 

https://www.cloudynights.com/articles/cat/user-reviews/celestron-70mm-travel-scope-review-r2486#:~:text=SUMMARY,has%20enough%20room%20for%20accessories.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

Γνωρίζει ή έχει εμπειρία κανείς από παρατήρηση ήλιου με μικρό, φτηνό διοπτρικό;

Έχω ένα Celestron Travelscope 70 και σκέφτομαι αν αξίζει να πάρω το απαραίτητο φίλτρο (πχ https://www.celestron.com/products/eclipsmart-solar-filter-for-70mm-refractor).

Από όσο γκούγκλαρα, δε βρήκα σαφή απάντηση....

Τι να περιμένω να δω αφού φορέσω το φίλτρο μπροστά από το σωλήνα;

Θα είναι κατάλληλο για εκλείψεις; (...τον Ιούνιο θα είναι ορατή μια μικρή από Ελλάδα...).

Προσοφθάλμια έχω μόνο αυτά των 10mm και 20mm που υπήρχαν στη συσκευασία.

Από ότι καταλαβαίνω όμως η παρατήρηση του Ήλιου δε χρειάζεται μεγάλες μεγεθύνσεις. Κάνω λάθος;

Μήπως για κάποιο λόγο ένα τόσο απλό τηλεσκόπιο απλά ΔΕΝ είναι κατάλληλο;

 

Ευχαριστώ

/Θανάσης

 

Υ.Γ: Ξέρω ότι πολλοί θα μου πουν για το Travelscope "πέτα το κιόλας"... Πάντως, ως αρχάριος το αγάπησα, παρότι δεν έχει περγαμηνές για σοβαρή αστρονομική παρατήρηση... Το έχω μονίμως στο αμάξι, το στήνω παντού, πανεύκολα και έχω δει ωραίες εικόνες από Σελήνη, δορυφόρους Δία και μια ιδέα από δακτυλίους Κρόνου. Επίσης η ασταθής του στήριξη γίνεται μια χαρά αν απλώς την ακουμπήσεις σε τραπέζι, χωρίς να επεκτείνεις τα πόδια..

Η αγορά μεγαλύτερου τηλεσκοπίου είναι στα πλάνα, αλλά μάλλον θα αργήσει...

Τα πάντα μπορείς να δεις φίλε Θανάση(κηλίδες,διάβαση ερμή,αφροδίτη,έκλειψη)είναι μία χαρά το μέγεθος για ηλιακή παρατήρηση)Ερευνητής δεν χρειάζεται,τσάμπα λεφτά,θα κάνεις το κόλπο με την σκιά που σου είπε κάποιος φίλος παραπάνω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτή η μέθοδος είναι αναποτελεσματική στις εστιακες των Maksutov, γιαυτό πήρα το Heliopod. Υποθέτω πως στα 400mm με 20mm φακό θα δουλέψει. 20x σημαίνει 2.5 μοίρες πεδίο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα,

Ευχαριστώ και πάλι για όλες τις απαντήσεις.

Λοιπόν αγόρασα το φίλτρο αυτό: https://www.planitario.gr/filtro-hliou-gia-thleskopia-70mm.html

....και έκανα την πρώτη μου απόπειρα ηλιακής παρατήρησης.

Μπααα, απογοητεύτηκα.

 

Βρήκα το σημείο όπου η σκιά γίνεται στρογγυλή.

Στο περίπου πέτυχα τον ήλιο (που περιέργως τον είδα κίτρινο και όχι λευκό όπως λέει το συγκεκριμένο φίλτρο...)

Προσπαθώντας να εστιάσω κουνιόταν αρκετά το τηλεσκόπιο και μετά δεν ήταν εύκολο να τον ξαναβρώ.

Επίσης το διαγώνιο 45 μοιρών δεν προσφέρεται καθόλου για ηλιακή παρατήρηση. Σε κάνει να στρίψεις το κεφάλι πιο ψηλά. Κουράζεται το κλειστό μάτι και φοβόμουν και για το ανοιχτό μην απομακρυνθεί από το προσοφθάλμιο και φάει ήλιο (...παρότι τα κάλυπτα την περισσότερη ώρα και με το χέρι - πάλι κάποιο φως περνάει).

Με διαγώνιο 90 μοιρών ίσως ήταν καλύτερα.

 

Βάλε και το γεγονός ότι ακόμα και η διαδικασία να βρεις τη στρογγυλή σκιά κλπ γίνεται εκ των πραγμάτων με ντάλα ήλιο, αντανακλάσεις από τα τζάμια των γύρω πολυκατοικιών κλπ.... η όλη φάση δεν ήταν ευχάριστη.

Άντεξα πολύ λίγα λεπτά, είδα ελάχιστα και έμεινα με κουρασμένα μάτια για κάμποση ώρα.

 

Θα έλεγα ότι χωρίς εμπειρία και με πενιχρό εξοπλισμό, καλύτερα να μη δοκιμάζει κανείς μόνος... Μην πάθουμε και καμιά ζημιά...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια βάση με γρανάζια σαν την Porta (ή και τη Bresser του Lidl) θα βοηθούσε. Εάν κρεμάσεις βάρη στη στήριξη ή τοποθετήσεις τα πόδια σε αποσβεστήρες, θα βελτιωθεί, όσο είναι εφικτό φυσικά.

Επίσης, αυτό το φίλτρο δεν είναι το Mylar της Baader. Έχω κάτι γυαλιά εκλειψεων που δείχνουν τον ήλιο πορτοκαλί, αλλά έχουν σκούρο χρώμα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

Ευχαριστώ και πάλι για όλες τις απαντήσεις.

Λοιπόν αγόρασα το φίλτρο αυτό: https://www.planitario.gr/filtro-hliou-gia-thleskopia-70mm.html

....και έκανα την πρώτη μου απόπειρα ηλιακής παρατήρησης.

Μπααα, απογοητεύτηκα.

 

Βρήκα το σημείο όπου η σκιά γίνεται στρογγυλή.

Στο περίπου πέτυχα τον ήλιο (που περιέργως τον είδα κίτρινο και όχι λευκό όπως λέει το συγκεκριμένο φίλτρο...)

Προσπαθώντας να εστιάσω κουνιόταν αρκετά το τηλεσκόπιο και μετά δεν ήταν εύκολο να τον ξαναβρώ.

Επίσης το διαγώνιο 45 μοιρών δεν προσφέρεται καθόλου για ηλιακή παρατήρηση. Σε κάνει να στρίψεις το κεφάλι πιο ψηλά. Κουράζεται το κλειστό μάτι και φοβόμουν και για το ανοιχτό μην απομακρυνθεί από το προσοφθάλμιο και φάει ήλιο (...παρότι τα κάλυπτα την περισσότερη ώρα και με το χέρι - πάλι κάποιο φως περνάει).

Με διαγώνιο 90 μοιρών ίσως ήταν καλύτερα.

 

Βάλε και το γεγονός ότι ακόμα και η διαδικασία να βρεις τη στρογγυλή σκιά κλπ γίνεται εκ των πραγμάτων με ντάλα ήλιο, αντανακλάσεις από τα τζάμια των γύρω πολυκατοικιών κλπ.... η όλη φάση δεν ήταν ευχάριστη.

Άντεξα πολύ λίγα λεπτά, είδα ελάχιστα και έμεινα με κουρασμένα μάτια για κάμποση ώρα.

 

Θα έλεγα ότι χωρίς εμπειρία και με πενιχρό εξοπλισμό, καλύτερα να μη δοκιμάζει κανείς μόνος... Μην πάθουμε και καμιά ζημιά...

 

Καλησπέρα φίλε Θανάση. ΠΡΙΝ ξανα δοκιμάσεις παρατήρηση με το φίλτρο που αγόρασεις,βεβαιώσου ότι καλύπτει όλη την διάμετρο του τηλεσκοπίου. Η εσωτερική διάμετρος είναι 70 mm αλλά αυτά τα διοπτρικά έχουν ένα "πέτασμα" να το πω που προσθέτουν αρκετά mm ακόμα και έτσι αναγκάζεσαι να βάλεις το φίλτρο εσωτερικά με μεγάλο φόβο να φύγει το φίλτρο από τη θέση του. Θα ανεβάσω σε λίγο μια πατέντα που έκανα εγώ για να σε βοηθήσω σε αυτό. Το συγκεκριμένο φίλτρο είναι για κατοπτρικά τηλεσκόπια και όχι για διοπτρικά. Τώρα όσον αφορά τη βάση. Οι περισσότερες στηρίξεις είναι ασταθής και θέλουν πολύ καλό σφίξιμο οι βίδες και μικρές κινήσεις. Για να βρεις τον Ήλιο μπορείς να δεις την σκιά του τηλεσκοπίου όπως αναφέρθηκε προηγουμένως και να παρατηρήσεις πρώτα χωρίς προσοφθάλμιο φακό. Όταν βρεις τον Ήλιο στο διαγώνιο,τότε βάζεις τον φακό και επέλεξε έναν φακό μικρής μεγέθυνσης,άρα με μεγάλο mm. Το πιο σημαντικό από όλα είναι να βεβαιωθείς ότι το φίλτρο εφαρμόζει τέλεια μπροστά στο τηλεσκόπιο και δεν παλαντζάρει καθόλου,μην πάθουμε και καμία ζημιά.

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η εσωτερική διάμετρος είναι 70 χιλιοστά αλλά το πέτασμα είναι 113 χιλιοστά. Άρα πήρα ένα φίλτρο 114 χιλιοστών για κατοπτρικά. Πήρα ένα χοντρό χαρτόνι και έκοψα ένα κύκλο διαμέτρου 113 χιλιοστών από μέσα για να μπει το πέτασμα και το κόλλησα εξωτερικά με πουλ δυνατή κόλλα για να μην φύγει. Άρα μπαίνει σαν καπάκι μπροστά στο τηλεσκόπιο και καλύπτει όλη τη διάμετρο. Τώρα εσύ για να μην χρειαστεί να αγοράσεις άλλο φίλτρο,μπορείς να βρεις ένα χοντρό χαρτόνι η κάτι παρόμοιο που δεν θα περνάει σίγουρα το φως του ήλιου,να μετρήσεις την εξωτερική διάμετρο (τη διάμετρο του πετάσματος) δηλαδή και να κολλήσεις στη μέση κάνοντας μια κυκλική τρύπα διαμέτρου 70 χιλιοστών το φίλτρο που έχεις. Αν θες να είσαι 100% σίγουρος για τη κατασκευή μπορείς να πάρεις κάποιο ειδικό φίλτρο για το τηλεσκόπιο λαμβάνοντας υπόψιν την εξωτερική διάμετρο του πετάσματος ή να αλλάξεις το φίλτρο που έχεις με ένα μεγαλύτερο φίλτρο για κατοπτρικά πληρώνοντας μόνο την διαφορά.

IMG_20210131_145853.thumb.jpg.845ddb4c744590cee5a08a9db35aad87.jpg

IMG_20210131_145847.thumb.jpg.ac8ca5dbde02007e0206f517c99f676e.jpg

IMG_20210131_145735.thumb.jpg.8d14c9ed93fd4739f38d880c193c18d2.jpg

IMG_20210131_145730.thumb.jpg.724d92623ce46eecd77c51b965585038.jpg

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης