Jump to content

Εγκατάσταση Θερμαντικών Στοιχείων (DEW Heaters) σε Dobsonian


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

σκέφτομαι να προχωρήσω στην εγκατάσταση Θερμαντικών στοιχείων στο Dob SW 12". Αν το έχει κάνει κάποιος ήδη και έχει καλή εμπειρία θα ήθελα προτάσεις για αγορά, μάρκες, απαραίτητο εξοπλισμό και γενικά, οποιαδήποτε σύσταση σχετικά με αυτό. Εννοείται μόνο για χρήση σε συνθήκες deep sky παρατήρησης και όχι για εξοπλισμό Αστροφωτογραφίας, δεν έχω μαζί laptop και συναφή είδη. Πρόσφατα έβαλα το Argo Navis που έχει θερμαινόμενη οθόνη (με 12v μπαταρία εννοείται!) και η διαφορά στο πολύ κρύο με την θέρμανση είναι εντυπωσιακή! Η απεικόνιση στο κόκκινο display αποκτά την ταχύτητά που χάνει από το πολύ κρύο, αμέσως.

 

Ξέρω πως συνήθως μπαίνουν θερμαντικά με thermal strips στο προσοφθάλμιο και στο δευτερεύον μέσω κάποιου controller, μπορώ να βάλω και το Argo Navis στον ίδιο controller να παίρνει ρεύμα από εκεί;

Μπαίνουν και με κάποιον τρόπο στο πρωτεύον ή και που αλλού; Ποιες εταιρείες εξοπλισμού προτείνετε και ποιο είναι το καλύτερο setup για οπτική καθαρά παρατήρηση; Τι μπαταρία είναι καλό να έχει κάποιος για τα θερμαντικά μαζί με το Argo Navis; Τώρα έχω μια 9 Ah CSB μόνο για αυτό και άλλη μια ίδια για το fan του πρωτεύοντος.

 

Είδα πως o Βαγγέλης και ο Άγγελος έχουν ένα καταπληκτικό site για τέτοιο εξοπλισμό https://pegasusastro.com/dew-heater-controllers/ αλλά δεν ξέρω αν κάνουν και για οπτικούς παρατηρητές μόνο, τα πολύ ωραία πράγματα που πουλάνε..

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να υποθέσω πως κανείς δεν έχει εγκατεστημένα Θερμαντικά για παρατήρηση μόνο...

 

βρήκα και ένα παλιό άρθρο που λέει πολλά χρήσιμα για το θέμα, δεν προτείνει όμως συγκεκριμένο εξοπλισμό..

https://skyandtelescope.org/astronomy-equipment/equipment-diy/dealing-with-dew/

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το DewMaster της pegasus αυτή την στόχευση έχει. Το συζήταγα παλιά με τα παιδιά και οι 5 έξοδοι είναι υπολογισμένες για έναν τυπικό παρατηρητή που θέλει να βάλει σε σκόπευτρο, telrad, προσοφθάλμιο, δευτερεύον και έχει και εξόδους για να τροφοδοτεί και άλλες συσκευές. Μόνο ο υπολογισμός της μπαταρίας που χρειάζεται μένει να γίνει διότι τα θερμαντικά καταναλώνουν αρκετά.

 

Εγώ ήμουν στο τσακ να αγοράσω σετ αλλά τελικά δεν το έκανα διότι οι εξορμήσεις μου στο βουνό είχαν αραιώσει πολύ και στις πιο κοντινές δεν είχα θέματα υγρασίας συχνά.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ Ανδρέα, θα το δω και βάσει κόστους και σε σχέση με ανταγωνιστικά προϊόντα όπως DewBuster, Astrozap, Thousand Oaks, Astrosystems, Omegon. Τα ψάχνω όλα εξονυχιστικά τελευταία, έβαλα και εδώ όμως για να δω εμπειρίες και από άλλους που είχαν ήδη βάλει κάποιο από αυτά και εντυπώσεις.

 

Πάντως το κόστος διαπιστώνω δεν είναι και μικρό μαζί με τις θερμαντικές λωρίδες, τον controller κλπ. Στο σύνολο πας κατά μέσο όρο πάνω από 200 ευρώ. Αξίζει βέβαια...

 

Βρήκα και μια ακόμη ενδιαφέρουσα και κάπως πιο οικονομική λύση εδώ

https://r-sky.org/en/buy

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σας , άρχισα και γω με καθυστέρηση ένα χρόνο για τη θέρμανση του δικού μου ( 200 pds SW )

Έχω πάρει 2 θερμαντικά ( διπλά 5v κοντα 1 αμπέρ το κάθε ένα ) και σκέφτομαι να βάλω ένα κοντα στο πρωτεύων και ένα κοντά στο δευτερεύων . Ένα άλλο για τον ερευνητή και ένα για προσοφθάλμιο ή για τη κάμερα. Έχω βάλει ήδη προέκταση δρόσου και πίσω από το πρωτεύων έναν ανεμιστήρα . Θα κάνουν δουλειά? θα δημιουργήσουν μέσα στο σωλήνα ρεύματα με διαφορά θερμοκρασίας? Θα βοηθήσουν το δευτερεύων ?

Έχετε να μου προτείνετε κάποια καλύτερη λύση?

Έχω σκοπό με φίλο να φτιάξουμε αυτόματο προγραμματιζόμενο ελεγκτή.

 

Ευχαριστώ Κώστας Κ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης