Jump to content

Coronado, Lunt, άλλο; Επιλογή ηλιακού τηλεσκοπίου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι του Ήλιου και του AstroVox,

Καλημέρα και Καλή εβδομάδα!

 

Γράφτηκα πριν από λίγο στο AstroVox αν και είχα ξεκινήσει να ασχολούμε με την αστροφωτογραφία από το 1990... στην Γαλλία, ως διδακτορικός φοιτητής τότε. Από την πρώτη στιγμή που είχα δει τι μπορεί να παρατηρήσεις κανείς στον Ήλιο με H-Alpha είχα ξετρελαθεί... Όμως αδιανόητο να έχω τότε τόσα χρήματα για να διαθέσω. Το όνειρο έμεινε ανεκπλήρωτο.

 

Επιστρέφοντας στην Ελλάδα είχα πια πολύ λίγες ευκαιρίες να ασχοληθώ με την αστροφωτογραφία και πριν λίγο καιρό ξανάβγαλα το τηλεσκόπιο (Celestron 8 ) με αφορμή την σύγκλιση Δία-Κρόνου. Οπότε ξαναζωντάνεψε ο παλιός έρωτας... Είδα πόσο έχουν εξελιχθεί τα πράγματα και ξετρελάθηκα... Σκεφτείτε τότε φωτογράφιζα με KODACHROME ώρες ατελείωτες λήψεων για βαθύ ουρανό... Και μετά περίμενα ένα μήνα να εμφανιστούν τα slides στην Ελβετία και να επσιτρέψουν... Όταν έφευγα από την Γαλλία άρχιζαν να υπάρχουν οι πρώτες (πολύ κακές) CCD κάμερες...

 

Πριν λίγες ημέρες παράγγειλα μια ASI290 και την περιμένω με ανυπομονησία. Είδα τι θαύματα μπορούν να γίνουν πια σε ερασιτεχνικό επίπεδο και θα ξεκινήσω με πλανητική φωτογραφία.

 

Ωστόσο το παλαιό όνειρο για H-Alpha είναι πολύ ζωντανό ξανά και τώρα έχω την δυνατότητα να πάρω κάτι καλό... Διαβάζω πάρα πολλές μέρες τώρα για τα καινούργια Coronado και Lunt (και άλλα) και έχω πια χαωθεί τελείως... Αλλού βλέπω ότι η καλύτερη λύση είναι να έχω ένα τηλσκόπιο με μεγάλο Aperture και να προσθέσω double stack φίλτρα. Ψάχνω απεγνωσμένα μια βοήθεια και γνώμη και ελπίζω ότι ίσως κάποιος/α εδώ με ηλιακή εμπειρία θα έχει την καλή διάθεση να με βοηθήσει.

 

Κάθε απάντηση πολύ ευπρόσδεκτη, αλλά ιδανικά θάθελα να μιλήσω και κάποια στιγμή ζωντανά με όποιον/αν έχει την καλή διάθεση να βοηθήσει για να με διαφωτίσει με την εμπειρία του/της για την επιλογή που θα πρέπει να κάνω. Γιατί οι λεπτομέρειες είναι πολλές και χρειάζεται αλληλεπίδραση.

 

Μακάρι να υπάρχουν κάποιοι ενεργοί στα ηλιακά εδώ.

 

Καλή συνέχεια σε όλους,

Αλέξανδρος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή δεν βλέπω να απαντά κανείς, σε ενημερώνω πως είχαμε σημαντικούς ηλιακούς αστροφωτογράφους που δεν συμμετέχουν τόσο ενεργά πλέον. Ένας εξ αυτών, από τους πλέον έμπειρους, διαθέτει παρατηρητήριο στη Σύρο, το νησί από όπου, κατά την παράδοση, ο Φερεκύδης μελετούσε τον Ήλιο με το Ηλιοτρόπιο. Προτείνω να ξεκινήσεις επικοινωνώντας μαζί του.

 

https://ceo-despet.blogspot.com/

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

+1 σε αυτό που προτείνει ο Κώστας, ο άνθρωπος που σου προτείνει λέγεται Πέτρος Δεσύπρης και δεν νομίζω πως υπάρχει πιο εξειδικευμένος, καταρτισμένος αλλά και εξοπλισμένος (!!) άνθρωπος στην χώρα από εκείνον, όσον αφορά την ηλιακή παρατήρηση και φωτογράφηση. Οι γνώσεις του βρίσκονται σε άλλο επίπεδο, πραγματικά.

 

Έχουμε καιρό να τον δούμε, εύχομαι να είναι καλά, μας λείπει το νήμα που είχαμε καθημερινή καταγραφή του ηλιακού δίσκου από εκείνον. Το περίφημο Δελτίο Ηλιακής Δραστηριότητας!

 

Όπου και να είσαι Πέτρο, εύχομαι τα καλύτερα και μακάρι να σε δούμε σύντομα ξανά.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή σου εβδομάδα και καλώς μας ήρθες.

Ότι πληροφορία αποκτήσεις αν θέλεις να τη μοιραστείς και μαζί μας μιας και με ενδιαφέρει και εμένα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω δουλέψει μόνο με lunt.

 

Αν αγόραζα κάτι τώρα, θα σκεφτόμουν για αυτά τα φίλτρα.

 

http://www.daystarfilters.com/Quark.shtml

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις άμεσες απαντήσεις και το καλωσόρισμα!

 

Είναι πανέμορφο να βλέπεις τόσο άμεση ανταπόκριση.

 

Κώστα και Τάσο σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες για τον Πέτρο Δεσύπρη. Μπήκα στο blog του και οι τελευταίες του φωτογραφίες είναι Μαίου 2020. Άρα ελπίζω να είναι καλά ο άνθρωπος και να συνεχίζει να είναι ενεργός. Ωστόσο, το blog δεν έχει τρόπο επικοινωνίας... Μήπως γνωρίζεται αν δέχεται μηνύματα εδώ? Ποιό είναι το username του? Ή αν έχετε οποιοδήποτε τρόπο επικοινωνίας μαζί του θα βοηθούσε πολύ.

 

Ιάκωβε ευχαρίστως. Μακάρι να μάθω κάτι και να το συζητήσουμε εδώ.

 

Βολιώτη, το Quark ήταν το πρώτο που είδα και μάλιστα θα ήταν για εμένα και η πιο "φτηνή" λύση, αφού υπάρχουν πια τρόποι (μεγάλο φίλτρο ERF) για να το προσαρμόσω στο Celestron 8 και να έχω ένα "τεράστιο" Aperture 8" για τηλεσκόπιο Ηλίου. Όμως με βάση όσα προσπαθώ να καταλάβω, μοιάζει να υπάρχουν 3 μειονεκτήματα...:

 

1) Το Quark έχει δύο ξεχωριστές εκδοχές: Prominence και Chromosphere. Οπότε ακόμη κι αν έπαιρνα και τα δύο, θα έπρεπε να αλλάζω κάθε φορά ανάλογα με το που θέλω να εστιάσω και φωτογραφίσω, πράγμα που το βρίσκω όχι βολικό. Βέβαια μάλλον δεν χρειάζεται Double Stack το Quark αν έχω καταλάβει? (οπότε γλυτώνει κανεί τα χρήματα του δεύτερου φίλτρου στην περίπτωση Lunt ή Coronado)

Πολύ θάθελα να δω όμως αρκετές φωτογραφίες με Quark. Όσες έχω δει δεν μου μοιάζουν τόσο καθαρές όσο με τις άλλες δύο εταιρίες, αλλά μπορεί απλώς να έτυχε.

 

2) και 3) Αν και δεν αφορά το Quark αυτό καθαυτό, από όσα διάβασα και πάλι, το Celestron 8 θα έχει μεγάλο πρόβλημα με την ορατότητα (σωστά μεταφράζω το seeing?) και γιατί είναι μαύρο και θα αποροφά θερμότητα μέσα στο σωλήνα, αλλά και γιατί το μεγάλο Aperture καταλήγει να είναι μειωνέκτημα αν η "ορατότητα" δεν είναι τέλεια.

 

Αυτά τα λίγα έχω καταλάβει (ίσως και λάθος) έως τώρα και είπα να κατευθυνθώ προς Coronado III 90 ή Lunt.

 

Καλή συνέχεια,

Αλέξανδρος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Του άφησα ένα μήνυμα στο Blog.

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Δυστυχώς δεν είχα νεώτερα. Μήπως υπάρχει κάποιο email ή τηλέφωνο του κ. Π. Δεσύπρη για απευθείας επικοινωνία?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο AstroVox.

 

Δοκίμασε στο fb, Peter Desypris είναι το όνομά του. Είναι σίγουρα ο καλύτερος στο είδος αυτό στην Ελλάδα!

“The Truth Is Out There”

 

"Stardust" Observatory - Chalkidiki

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα DimitrisV

 

Του έγραψα και εκεί μετά το μήνυμά σου και περιμένω/συνεχίζω να ελπίζω :-)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα DimitrisV

 

Του έγραψα και εκεί μετά το μήνυμά σου και περιμένω/συνεχίζω να ελπίζω :-)

 

Καλώς ήλθες, κοίταξε στα προσωπικά μηνύματά σου, π.μ. σου έχω επικοινωνία με έναν φίλο, πάρε τηλέφωνο, τον Πέτρο δεν τον βρίσκω.

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα DimitrisV

 

Του έγραψα και εκεί μετά το μήνυμά σου και περιμένω/συνεχίζω να ελπίζω :-)

 

Καλώς ήλθες, κοίταξε στα προσωπικά μηνύματά σου, π.μ. σου έχω επικοινωνία με έναν φίλο, πάρε τηλέφωνο, τον Πέτρο δεν τον βρίσκω.

 

 

Δημήτρη καλώς σε βρήκα και σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

 

Έλαβα το προσωπικό μήνυμα και θα επικοινωνήσω.

 

Μου απάντησε και ο Πέτρος στο Fb και περιμένω και από εκεί να γίνει επικοινωνία.

 

Μακάρι κάποια στιγμή να τα καταφέρω και να μοιράζομαι μαζί σας όμορφες ηλιακές φωτογραφίες και εμπειρίες.

 

Σας ευχαριστώ όλους όσους βοήθησατε.

 

Φιλικά,

Αλέξανδρος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης