Jump to content

APM 20mm 100


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις έφτασε το καινούριο μέλος ( με διαφορά υψους και βάρους) απο τα άλλα μέλη της οικογένειας ! Απο άνεση ,εμφάνηση , εργονομία, ποιότητα κατασκευής, εξαιρετικές οι πρώτες εντυπώσεις!!! Τώρα μένει να δούμε τι μέλλει γενεσθαι με της όπτικες επιδόσεις, όταν φύγει η μαυρίλα απο τον ούρανο(και γιατι οχι , και απο τη γη ταυτόχρονα).... Υπομονή και καλή δύναμη σε όλους!!!!

IMG_9567.thumb.JPG.a6bd5403e5f740ed37faa4f77d2da091.JPG

IMG_9575.thumb.JPG.da61c0b2480a29dc30297ef0cf3a375b.JPG

IMG_9573.thumb.JPG.824080d299b6d68d03002e5725772666.JPG

IMG_9574.thumb.JPG.675cc19ccdd1b5865e2e98f7b2ab1adc.JPG

IMG_9572.thumb.JPG.1c1ff593243caef5ae9e37f86f0b8561.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω κλείσει από φακούς εδώ και πολλά χρόνια και δεν παρακολουθώ τις εξελίξεις έκτοτε. Αυτοί οι APM έχουν σχέση με τους ES100; Οι εστιακές είναι πολύ κοντά. Εάν είναι, τότε θα περάσεις πολύ καλά.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι 'εχουν σχεση αμεση, και ανταγωνηστική με τους ES ,αλλά και με τους ETHOS οσο αφορα την αποδόση σε σχεση με την τιμή ! (απο οσα εχω διαβασει).. Μερικοι τοποθετουν τον ΑPM σε καλητερη θεση απο τον ES οσο αφορα αποδοση και εργονομια! Δεν ξερω , δεν εχω προσωπικη εμπειρια ουτε συγκρηση! Τα μισα αν ισχυειουν απο αυτα που εχω διαβασει για την αποδοση , αν αναλογηστει κανεις και τα 299 ευρο.. ,πολυ λιγοτερο απο ES και ETHOS , τοτε μαλλον καλα θα περασω...! Θα δειξει στη δοκιμη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eυχαριστω πολυ planetman αν τον βολευτω μπορει να πρωτιμησω κι αλλους απο τη σειρα! Ευχαριστω πολυ και Koskom!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικος και καλές παρατηρήσεις! Εδώ και πολύ καιρό είναι το προσοφθάλμιο που χρησιμοποιώ για χαμηλές μεγεθύνσεις. Είναι πολύ καλός και πράγματι από μνήμης καλύτερος και πιο εργονομικός από τον αντίστοιχο ES.

Να τον χαρείς!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλύτεροι από τους ES ενώ κοστίζουν περίπου τα μισά;

Και έχουν και έναν 12.5 UWA ίδιον με τον περίφημο Docter, πάλι στη μισή τιμή.

Να υποθέσω πως ο UWA 5 στοιχείων στα 98 ευρώ δεν βρίσκεται στο ίδιο επίπεδο.

Εργονομικά καλύτεροι, τι εννοείτε; Το eye relief;

Το σπαστικό με τους ES είναι πως όλοι είναι μόνο 2", περιορίζοντας τη χρηστικότητά τους. Ο 9 δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί με barlow 1.25" ας πούμε, αλλά ευτυχώς ο Ethos 13 μπορεί και με τον Powermate 1.5x γίνεται 5.2mm. Ωστόσο, θα μπορούσα να δοκιμάσω τον APM100 5mm, αν και σπάνια χρειάζεται αυτή η εστιακή.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σ ευχαριστώ Ηλια να εισαι καλά!! Κώστα , το πιο εργονομικος , εντοπιζεται στο, ( ελαφρυτερος απο τον ΕS , 713 gr O APM και λιγο πιο χαμηλος.. αλλα το βασικοτερο που εκανε καποιους να εχουν τον ES και να τον αλλαξουν με τον APM ( απ οτι διαβασα) ειναι οτι ενω εχει 15mm eyerelief , ιδιο νομιζω με τον ES , O APM δεν εχει αυτη την εσοχη στον φακο , και τοποθετητε καλυτερα το ματι! Καποιοι μαλιστα καταφερναν να δουν σχεδον ολοκληρο το πεδιο, χωρισ να στριβουν ιδιαιτερα το ματι, Τον εβρισκαν επισης και λιγο πιο οξυ στον αξονα.. Τι να πω οπωσ ειπα δεν εχω συγκριτικο μετρο! Οσο για τα φτηνοτερα μοντελα 65 μοιρων μαλλον δεν ειναι στην ιδια κατηγορια σε αποδοση . Εκτος απο τον 30μμ APM FF 70 με 9 στοιχεια που επισης εχω παραγγειλει , αν τελικα ειναι τοσο καλοι.. θα επερνα και τον 12,5 84 μοιρες που λες ,στο 2/3 τησ τιμησ του NAGLER 12..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα κατά πρώτο λόγο ο ES είναι και βαρύτερος και πιο ...παχουλός. Επιπλέον, πάρα το γεγονός ότι έχουν τις ίδιες προδιαγραφές στο eye relief (15 μμ), ο APM επιτρέπει καλύτερη πρόσληψη του πεδίου καθώς το γυαλί του είναι τοποθετημένο πιο έξω στο σώμα του φακού σε σχέση με τον ES. Όλα αυτά βέβαια από μνήμης, μια και ο ES είχε περάσει από τα χέρια μου όταν είχε πρώτο εμφανιστεί στην αγορά - δεν έχω κάνει κάποια δοκιμή διπλα-διπλα.

 

Ο 12.5 έχει καλή φήμη αλλά δεν έχω εμπειρία και είμαι πολύ ευχαριστημένος από τον 13αρη ethos για να κάνω πειράματα :)

 

Για τον 5αρη, έχεις δίκιο αλλά όποτε χρειάζεται είμαι ευχαριστημένος από τον pentax τον οποίο αν άλλαζα, θα έβλεπα έναν Μορφέα 4.5 στη θέση του - οχι τον APM..

 

Καλές παρατηρήσεις και πάλι Παναγιώτη! Κώστα να είμαστε καλά να τα πούμε από κοντά ξανά σε κανένα Χελμό όταν ανοίξει ο καιρός! :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Xαχαχα... ναι ταυτοχρονα πραγματικα!!! Βλεπω τον Κωστα να εχει σοβαρο πλεονεκτημα.. δινοντας τον ES .. να παιρνει με τα ιδια χρηματα τον APM χωρις προσθετα εξοδα.. (μαλλον θα μεινουν και ρεστα )χαχα Αστειευομε φυσικα.. !! Τον καλο εβλεπα τον ES και περισσοτερο nagler 22.. Πολλα τα χρηματα ομως.. και εκανα το βημα σε APM σαν κατι διαφορετικο., με ολο το ρισκο βεβαια καθοτι δεν εχω καμια εμπειρια με 100 μοιρες φακους..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα τον χαρείς σίγουρα... Σε τι όργανο, να επιτρέπεται; εγώ χρησιμοποιώ σε νευτωνειο τον 9χιλ με πάρα πολύ καλή απόδοση. Πρόσφατα πήρα και τον 13αρη, ο οποίος θεωρώ ότι είναι λίγο καλύτερος.... Άφησα τον 20αρη για ερευνητικό σε επόμενη αγορά λόγω οικονομικών... Τον 30αρη uff επίσης τον έχω εδώ και καιρό στο μυαλό μου για τον ίδιο σκοπό, με αξιολογήσεις πολύ καλύτερες του 31 hyperion aspheric. Θα μπορούσες να γράψεις τις εντυπώσεις σου και από αυτόν, όταν έρθει. Το καλό επίσης με τους apm 100° εκτός του 20αρη είναι ότι είναι 1.25 και δίνεται μαζί και αντάπτορας σε διιντσο. Ζηλεύω είναι η αλήθεια γιατί το σετ είναι πολύ ελκυστική ιδέα :Ρ. Τέλος να σημειώσω ότι δεν είναι δυστυχώς parfocal μεταξύ τους. Ο 13αρης πρέπει να είναι λίγο πιο μέσα για να εστιάσει. Επίσης, σε πολύ υψηλές μεγεθύνσεις πιστεύω θα ήταν καλύτερος ένας πιο κοντινός σε ορθοσκοπικο φακός με λιγότερα στοιχεία. Όσο για τους ES, από δοκιμές δίπλα δίπλα όσοι έχω δει να γράφουν, τονίζουν ότι από κάθε άποψη οι apm είναι καλύτεροι.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλιστα. Οι Morpheus είναι άλλη μια σειρά που δεν έχω δει. Έχω Delos στα 6 και δεν θα τον άλλαζα και εγώ με κανέναν, στα 5 τον Radian και τον ES82 4/7, αλλά δεν ήθελα να δώσω πολλά χρήματα και για αυτή την εστιακή που είναι τόσο κοντά στον Delos. Εξάλλου τα 5 μπορώ να τα έχω με τους Barlow, Ethos 13 kai Nagler 12 με Powermate, Delos 10 με Orion Shorty, ES100 9 με Antares 1.6x (1.7 είναι).

Μόνο ένα 40-55mm θα είχε νόημα για καλή κόρη εξόδου με τα καταδιοπτρικά, και ίσως αντικατάσταση του Aspheric 31 με UWA, αλλά τον αγαπώ πολύ αυτόν.

 

Άρα να κάτσουμε φρόνιμα και θα τα δούμε σε καμμιά εξόρμηση να μας φύγει η περιέργεια.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο ΑPM 20mm θα χρησιμοποιηθει σε ενα LX200 10" F10 , nextstar 6 evo και 102 Apo.. ( Στο 6 ισως βινιεταρη.. ( ρωταω τον Κωστα εδω που εχει εμπειρια απο το 6 και τον ΕS 20) Oσο για τους μορφεφς , ειχα κι εγω την περιεργια. και πηρα εναν 14μμ . Ωραια εικονα ( στο F10 ) διαυγεια.. ,κοντραστ καλο..(αλλα μου θυμηζει υπεριωνα ,στα δικα μου ματια) . Αμεση προσληψη πεδιου 76 μοιρες ( δεν βλεπω διαφορα απο τις 72μοιρες) Ποιοτητα κατασκευης , θα περιμενα κατι καλητερο! Με λιγα λογια ωραιος ο φακος , αλλα δεν μου εβγαλε σε καμια περιπτωση , αυτο που λεμε .. αααα να παρω κι αλλον ενα της σειρας..! Πρωσοπικη αποψη. θεωρω τα 250 ευρο κοστιζει πολλα! (θα τον επερνα σε μεταχειρισμενο) Μου θυμηζει εναν υπεριωνα με μεγαλητερο πεδιο.. δεν ξερω αν ειναι καλητερα διορθομενος γιατι τον δουλευω σε F10.. Υ.Σ.Τ Ο APM 30mm UFF 2 δεν εχει διαθεσημοτητα και θα ερθει μετα της 30/3/21.. φαινεται καλη περιπτωση,, οταν ερθει η ωρα θα γραψω εντηπωσεις..!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο 6 δεν βινιετάρει ο ES. Οριακά δεν βινιετάρει και ο Hyperion Aspheric 31, ενώ βινιετάρει ο 36.

Αν πολλαπλασιάσεις την εστιακή με το πεδίο, λαμβάνεις το γινόμενο και εάν είναι κάτω από του Hyperion Aspheric 31 δεν θα βινιετάρει. Πχ, 31x68= 2108, αυτό περίπου είναι το όριο. 20x100=2000, άρα είσαι ΟΚ. Ενώ ο ES82 30mm δίνει 30x82=2460, άρα αναμένεται να βινιετάρει.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια που λέτε για προσοφθάλμια 100 για αυτό έχετε γνώμη ; https://www.astroshop.eu/eyepieces/omegon-panorama-ii-2-15mm-eyepiece/p,53684#tab_bar_1_select . Eye relief 20μμ φαίνεται καλό . Θα έπαιρνα τον ΑPM 13 για μεσαία μεγέθυνση αλλά μου δίνει 130 στο νέο τηλεσκόπιο και μου φαίνεται μεγάλη για μεσαία μεγέθυνση . Πάω για αυτό ή τον ES 14 100 (με πονάει και τα 140 ευρώ που κάνει παραπάνω) .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σ ευχαριστω πολυ Κωστα, καταλαβα! Δεν το υπολογιζα σωστα μεχρι τωρα , λογικα σε ενα 8 SCT αυξανονται τα περηθωρια , στης τιμες που δινει ο πολλαπλασιασμος της εστιακης με το πεδιο..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιωργο επειδη εριξα πολυ διαβασμα και ψαξιμο και για τα omegon panorama...2 To τελικο συμπερασμα , απο πολλες πηγες ηταν οτι.. , δεν ειναι κακο προσοφθαλμιο για την τιμη του.. ! Αλλα.. απο οτι ελεγαν συμφωνα με μετρησεις δεν ειναι 100 μοιρες που διαφημηζεται! Ειναι 88 με 90 μοιρες.. ! Δεν ειναι τοσο καλο σε γρηγορα τηλεσκοπια ,προφανος στην ακρη του πεδιου! Αν λαβεις υποψιν αυτα.. και εις γνωση σου με αυτα τα χρηματα (220 ευρο αν δεν κανω λαθος ) αγοραζεις 88 μοιρες αντι για 100 που διαφημηζεται , και με οποιες αλλες αδυναμιες μπορει να εχει σε πιο γρηγορα τηλεσκοπια, νομιζω για την τιμη ειναι τιμια αγορα! Ο Es 14 δεν συγκρινεται , ειναι καλυτερος,, για πολλους ο καλητερος τησ σειρας!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σ ευχαριστω πολυ Κωστα, καταλαβα! Δεν το υπολογιζα σωστα μεχρι τωρα , λογικα σε ενα 8 SCT αυξανονται τα περηθωρια , στης τιμες που δινει ο πολλαπλασιασμος της εστιακης με το πεδιο..

 

Έχει να κάνει με τη διάμετρο του κεντρικού σωλήνα. Αυτή μεγαλώνει ανάλογα με το δευτερεύον και άρα και το πρωτεύον κάτοπτρο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι Σωστα.. εγω μετραγα τη διαμετρο σε mm της εξοδου του σωληνα, (στο πισω μερος που μπαινει το διαγωνιο..) σε σχεση με το fieldstop του καθε φακου σε mm..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και από μένα,

Γνωρίζει κανείς σας ή έχει εμπειρία από τη σειρά 92° της Explore Scientific ? Έχω δει πολλά θετικά σχόλια σε ξένα forum αλλά γίνεται και μεγάλη αναφορά από ανθρώπους που φοράνε γυαλιά. Κάποιος που δε φορά γυαλιά θα έχει πρόβλημα-δυσκολία στο να βρίσκει τη σωστή τοποθέτηση του ματιού με αυτό το τεράστιο άνοιγμα που εχουν στο εξωτερικό γυαλί οι φακοί αυτοί και το μεγάλο (περίπου 20mm) eye relief?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και από μένα,

Γνωρίζει κανείς σας ή έχει εμπειρία από τη σειρά 92° της Explore Scientific ? Έχω δει πολλά θετικά σχόλια σε ξένα forum αλλά γίνεται και μεγάλη αναφορά από ανθρώπους που φοράνε γυαλιά. Κάποιος που δε φορά γυαλιά θα έχει πρόβλημα-δυσκολία στο να βρίσκει τη σωστή τοποθέτηση του ματιού με αυτό το τεράστιο άνοιγμα που εχουν στο εξωτερικό γυαλί οι φακοί αυτοί και το μεγάλο (περίπου 20mm) eye relief?

 

Καλημέρα,

 

Πραγματι ο φακός της "σειράς" αυτής (αν 2 προσοφθάλμια μπορούν να λέγονται σειρά) έχει διάμετρο μεγαλύτερη από κάθε άλλο προσοφθάλμιο που έχει πέσει στην αντίληψή μου.

Το θέμα με την τοποθέτηση του ματιού είναι κάτι που το συνηθίζεις γρήγορα. Αρκεί να ακουμπήσεις με την κώχη του ματιού (με το φρύδι δλδ) πάνω στο ελαστικό προέκταμα και πολύ γρήγορα βρίσκεις μια θέση που δε σου κάνει μαυρίσματα, ή αλλιώς kidney beans όπως τα λένε. Και επειδή το προσοφθάλμιο έχει πολύ ευρύ πεδίο, έχεις πραγματικά μεγάλο εύρος κίνησης του ματιού σου και παρόλα αυτά δεν έχεις μαυρίσματα. Αυτό και μόνο λέει ότι αφού μπορεί το μάτι σου να γυρίζει μέσα στο φακό (δλδ να αλλάζει θέση η κόρη του ματιού), δεν υπάρχει ουσιαστικό θέμα δυσκολίας να το κεντράρεις και να μην έχεις black outs. Πάντως κάποια εξοικείωση την χρειάζεσαι - εμένα μου πήρε λιγότερο από ένα βράδυ.

Τώρα όσον αφορά την απόδοση του προσοφθάλμιου, εγω ΜΙΑ φορά που το έβαλα δίπλα σε ethos 17mm (βάλε το ένακ βγάλε το άλλο δλδ), δεν βρήκα διαφορές ούτε σε κοντραστ ούτε σε ευκρίνεια, αλλά σχετικά με άλλους η εμπειρία μου στην πράξη είναι πολύ μικρή.

Το κυριότερο θέμα που έχει αυτή η σειρά (με κορυφαία ποιότητα κατασκευής να το πω κι αυτό) είναι το μεγάλο τους βάρος, αλλά βλέπω από άλλα σου ποστ ότι έχεις goto οπότε με αυτό δε θα έχεις κανένα θέμα. Όσοι έχουν dobson μέχρι τουλάχιστον 12 ίντσες χωρίς goto ή αστροστατη, είναι πρόβλημα η αλλαγή τόσο βαριού προσοφθάλμιου κατά την παρατήρηση : το τηλεσκόπιο πολύ δύσκολα θα κρατήσει τη θέση του. Στη θέση σου όμως με το goto, αν ήθελα κάτι με πολύ ευρύ πεδίο θα προβληματιζόμουν πολύ για να πάω σε κάτι ακριβότερο αφού η όποια διαφορά τιμής είναι πολύ δύσκολο να μεταφραστεί σε μεγαλύτερη απόλαυσή στην παρατήρηση. Υπάρχουν βέβαια και άλλα θέματα, όπως πχ το ότι αυτά τα προσοφθάλμια εστιάζουν πολύ "έξω", δλδ με τα μέχρι τώρα τηλεσκόπιά μου έπρεπε να έχω μονιμως προέκταση 5cm στον εστιαστή - τα προσοφθάλμια της σειράς δεν είναι parfocal με κανένα άλλο (ούτε καν μεταξύ τους αν δεν απατώμαι). Για μένα το ιδανικό είναι να κάνεις μερικές δοκιμές με προσοφθάλμια άλλων σε κάποια συνάντηση κ να καταλήξεις με τα δικά σου μάτια τι σου ταιριάζει. Καλά τα φόρουμ όταν μάλιστα μιλάμε για εκατοντάδες ευρώ σε ένα φακό, αλλά σαν τη ιδίοις όμμασι εμπειρία δεν υπάρχει. Και δεν είναι μόνο το να κοιτάξεις από μέσα, είναι να το φορέσεις στο τηλεσκόπιό σου, να εστιάσεις να το δουλέψεις δλδ. Για να μη στα πολυλογώ αν ξανάρχιζα από την αρχή να αγοράζω προσοφθάλμια για ένα dobson F5 - F4 θα έπαιρνα άλλα, με μικρότερο εύρος πεδίου και μικρότερο βάρος (nagler για μέχρι 12mm και delos ή pentax xw από εκεί και κάτω). Και θα κράταγα το 25mm 100ο της ES (FOV 1,67 μοίρες, exit pupil 5mm γιατι το nagler 31mm (FOV 1,69 μοίρες, exit pupil 6,2mm) βγάζει πολύ μεγάλο exit pupil και το nagler 26 (FOV 1,42 μοίρες, exit pupil 5,2mm) είναι πολύ δυσεύρετο και χάνει σημαντικά και σε εύρος πεδίου που είναι ο ν. 1 λόγος να αγοράσεις τέτοιο προσοφθάλμιο.

(Σημ: τα νούμερα FOV και exit pupil είναι για F5 τηλεσκόπιο)

 

Επειδή αρχίζω κ πλατειάζω σταματώ εδώ, πιστεύω να βοήθησα κάπως.

 

 

Φιλικά

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης