AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Βάση EQ5 με celestron SC C8
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Βάση EQ5 με celestron SC C8

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Στηρίξεις τηλεσκοπίων
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
pk990Offline
Νέος
Άβαταρ

Ένταξη: 06 Φεβ 2021
Σύνολο δημοσιεύσεων: 10
Τόπος: Ολλανδία
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 15/02/2021, ημέρα Δευτέρα και ώρα 21:13    Θέμα δημοσίευσης: Βάση EQ5 με celestron SC C8 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γειά σας.

Θέλω να ρωτήσω αν κάποιος έχει τον συνδιασμό "Skywatcher Mount EQ5 Pro" (max add. weight: 10kg)
με το "Celestron Schmidt-Cassegrain telescope SC 203/2032 C8" (5.7 kg) για χρήση Imaging.
Αυτή τη στιγμή έχω ένα Skywatcher 130/900 με ένα οδηγητικό τηλεσκόπιο 500mm (1.3 kg) και έχω ήδη παραγγείλει την EQ5. Θέλω να ξέρω αν μπορώ να αναβαθμίσω το Newtonian με το SC8 στο μέλλον χωρίς προβλήματα στο tracking.
(γνωρίζω ότι η HEQ5 ή η Advanced VX AVX θα ήταν καλύτερη επιλογή…)

Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
(Quantum)Offline
Αστρόφιλος
Ένταξη: 13 Ιούν 2020
Σύνολο δημοσιεύσεων: 70
Τόπος: Θεσσαλονίκη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 15/02/2021, ημέρα Δευτέρα και ώρα 21:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε προσωπική μου άποψη και εμπειρία ότι το μαξ βάρος για φωτογράφιση είναι 2 μείον. Άρα 8 κιλά. Αν 6 κιλά είναι το τηλεσκόπιο τότε 2κιλα φωτογραφικές οδηγιτικα κτλ με τίποτα. Πάνε σε μεγαλύτερη στήριξη η μικρότερο τηλεσκόπιο.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kkoutrOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 26 Μάρ 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 164
Τόπος: Κορινθία
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 15/02/2021, ημέρα Δευτέρα και ώρα 22:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχω φωτογραφίσει στο παρελθόν με eq5, c8 sct και dslr με μέτρια αποτελέσματα. Γίνεται, αλλά καλύτερα να το αποφύγεις αν θες σίγουρα αποδοτικά αποτελέσματα. Ή θα πας σε heq5 ή σε μικρότερη εστιακή τηλεσκόπιο. Για παρατήρηση πάντως τα πάει μια χαρά.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
pk990Offline
Νέος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 16/02/2021, ημέρα Τρίτη και ώρα 0:48    Θέμα δημοσίευσης: Βάση EQ5 με celestron SC C8 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστώ kkoutr και (Quantum).

Κρίμα.. πίστευα ότι με καλή ισορρόπηση και ακριβές tracking (βασικά για αυτό πήρα οδηγητικό των 500mm) μπορούσα να έχω την εστιακή απόσταση των 2032 mm που δίνει το C8, ή έστω να πάω στα 1300mm με τον αντίστοιχο reducer.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
John..Offline
Αστρόφιλος
Ένταξη: 09 Οκτ 2020
Σύνολο δημοσιεύσεων: 81
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 16/02/2021, ημέρα Τρίτη και ώρα 18:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μιας και ανοίξατε το θεμα
Μπαίνω και γω στην συζήτηση
Έχω και γω μια eq5 με ένα 8" νευτωνιο πάνω!
Το έχω ζυγίσει και μόνο του είναι 11.5 κιλά!
Αυτή η βάση λένε αντέχει 10 σωστά;
Αν βάλω και dslr και προσοφθαλμιο θα φτάσω τα 12 με 13 κιλά σωστά;
Επειδή ήδη έχω μπει στον κόπο να το κάνω goto... Με την ιδέα να βγάζω καμία φωτογραφία με αυτό... (δε ζητάω τρελά αποτέλεσματα) είναι τσαμπα κόπος; να πάω σε καλύτερη βάση η να μείνω εδώ; μου κάνει εντύπωση αν το τηλεσκόπιο είναι 11.5κιλα να το δίνουν από το εργοστάσιο με μια βάση που αντέχει 10!
Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
(Quantum)Offline
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 16/02/2021, ημέρα Τρίτη και ώρα 20:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε δεν πρέπει να βάλεις φωτογραφικές ούτε τίποτα. Το σετ ήδη είναι πολύ για παρατήρηση. Πιο σετ είναι πες λίγο γιατί δύσκολα πουλάνε ανεπαρκείς στηρίξεις σε μεγάλα τηλεσκόπια άνω των 4 ιντσων
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
John..Offline
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 16/02/2021, ημέρα Τρίτη και ώρα 20:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Bresser messier nt203 F900
Δύσκολα το βρίσκεις στο ίντερνετ δυστυχώς

http://allmarkt.at/39/bresser-messier-n-203-8-203/900mm-teleskop-neu

Πάντως σελήνη έχω βγάλει πολύ καλα
Να μου πεις εκεί δε θες και τίποτα το ιδιαίτερο...
Αλλά και Μ42 που προσπαθησα
Και το κουνουσα με το χέρι για να το κρατήσω στο κέντρο (ναι είναι αστείο... Χαχαχαχα) το αποτέλεσμα μου αρκούσε! Για 3sec λήψης!
Βέβαια η bresser αυτη την βάση (eq mon2) την δίνει μέχρι 13 κιλα
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
(Quantum)Offline
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 16/02/2021, ημέρα Τρίτη και ώρα 21:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καταρχας 11,5 κιλα για ενα 8ιντσο ειναι πολλα. Δευτερον το καθε βαριδι ξεχωριστα ποσο ζυγιζει. Επισης εισαι σιγουρος οτι το μαξ βαρος της στηριξης ειναι 10 κιλα.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
John..Offline
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 16/02/2021, ημέρα Τρίτη και ώρα 21:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όπως έγραψα πιο πάνω η bresser την βάση αυτή την δίνει για 13! Ξέρω ότι η eq mon2 που έχω είναι ίδια με την eq5! Γι αυτό είπα 10kg
Νέος είμαι στον χώρο και μαθαίνω ακόμα και γι αυτό ρωτάω πολλά!
Να ξανά ζυγίσω το νευτωνιο 8" αλλά όταν το είχα ζυγίσει ήταν 11.5 μαζί με τον ερευνητή επάνω!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
(Quantum)Offline
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/02/2021, ημέρα Τετάρτη και ώρα 8:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καταρχας ζυγισε ενα βαριδιο ξεχωριστα. Αν λεει οτι ειναι για 13 μπορει και να ειναι. Μην επειδη φαινεται ιδια με την eq5 βγαζεις συμπερασματα. Μπορει να ειναι πιο στιβαρη ακομα και αν δεν φαινεται.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
John..Offline
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/02/2021, ημέρα Τετάρτη και ώρα 8:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

4.5kg το κάθε βαρίδι, όπως το δηλώνει και η bresser
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
(Quantum)Offline
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/02/2021, ημέρα Τετάρτη και ώρα 15:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν καθε βαριδι ειναι 4,5 κιλα και εχεις δυο τοτε το μαξ βαρος του τηλεσκοπιου θα επρεπε να ηταν 9 κιλα για να μπορει να ισσοροπει σωστα στο ζυγισμα. Απο την αλλη θα μπορουσες να τα βγαλεις πιο εξω. Αλλα και παλι θα ειχε προβλημα με το tracking αρα μην πας σε φωτογραφια αν δεν παρεις πιο μεγαλη στιριξη.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
John..Offline
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/02/2021, ημέρα Τετάρτη και ώρα 15:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το ένα είναι σχεδόν τέρμα εξω
Και το άλλο σχεδόν στην μεση
Και ισορροπεί μια χαρά! Τώρα που προσπαθώ να το κάνω goto
Ελπίζω να μην έχω θέματα λόγω βάρους... Και να δουλέψει σωστά!
Όσο για φωτογραφία... Έτσι και αλλιώς δεν ήθελα να το πάω επαγγελματικα... Μόνο και μόνο για την εμπειρία μιας και έχω dslr! Tιποτα παραπάνω!
Ευχαριστώ για τον χρόνο σου πάντως!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
pk990Offline
Νέος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/02/2021, ημέρα Τετάρτη και ώρα 21:36    Θέμα δημοσίευσης: Βάση EQ5 με celestron SC C8 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παρακολουθώντας και την περίπτωση του φίλου John.. λέω να μείνω αρχικά στο Skywatcher 130/900. Τον Μάιο λογικά θα έχω πάρει και την βάση και θα δω πόσο καλό tracking και Autoguiding μπορώ να κάνω. Έπειτα σκέφτομαι να προσθέσω επιπλέον βάρος (να πάω στο σύνολο 8kg) και να βάλω έναν barlow που έχω για να δω αν χειροτερεύει το tracking. Αν το πείραμα πετύχει θα πάω για C8, αλλιώς για C6. John.. αν έχεις νέα για το σύστημα σου πριν από εμένα γράψε τα αποτελέσματα σου στο thread.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
John..Offline
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/02/2021, ημέρα Τετάρτη και ώρα 21:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα γραψω
Αν και τα υλικά από Κίνα αργούν ακόμα να έρθουν!
Έχει δουλειά πολύ μπροστά! Και προγραμματισμό μετά! Ακολουθώ τα βήματα του coreos!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Στηρίξεις τηλεσκοπίων Όλες οι Ώρες είναι UTC + 2
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης