Jump to content

Αγορά από Αμερική


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα για την Αμερική.

Οι τιμές στα site της Αμερικής είναι πολύ πιο χαμηλές από Ευρώπη.

Ξέρετε αν στο ποσό που αναγράφεται υπάρχει κάποιος φόρος επιπλέον για αγορά από άτομο μιας πολιτείας από site άλλης πολιτείας;

Πληρώνει δλδ κάποιους φόρους επιπλέον ή είναι το ποσό αυτό και τυχόν μεταφορικά;

Κομνηνος Γιαννης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάποιες περιοχές έχουν φόρο πολιτείας (διαφορά φόρου) ή τοπικό, πχ η Νέα Υόρκη. Οι ακριβές πολιτείες είναι Tennessee, Louisiana, Arkansas, Washington, και Alabama (κοντά στο 10%). Ατέλεια έχουν η Alaska, Delaware, Montana, New Hampshire και Oregon. Όταν το προϊόν μετακινείται μεταξύ πολιτειών πληρώνεται η διαφορά, η οποία είναι το πολύ 10%.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Αν προβούμε σε αγορά μπορώ να την κάνω εγώ με visa από εδώ και να γράψω τα στοιχεία του ατόμου που θα πάει ή είναι καλύτερα να το αγοράσει εκεινος;

Ο φόρος θα ζητηθεί στην διάρκεια της αγοράς ή κατά την παραλαβή;

Επίσης, αν γίνετε να ξερετε, από νέα Υόρκη για Ντιτρόιτ πόσο περίπου κάνουν την παράδοση εφόσον υπάρχει ετοιμοπαραδοτο το προϊόν;

Ευχαριστω και πάλι!

Κομνηνος Γιαννης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Γιάννη βρήκες τελικά λύση

για να φέρεις τηλεσκόπιο απο Αμερική

Αν στο στείλουν συγγενείς από Αμερική σαν usde περνάει τελωνείο εδώ και πληρώνεις φόρους

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν στο στείλουν συγγενείς σαν μεταχειρισμένο πληρώνεις φόρους;;;;;;

 

Φυσικά και πληρώνεις φόρους, έχουν τελωνείο και οι συναλλαγες προς ιδιώτες.

Δείτε εδώ: https://www.elta.gr/el-gr/ιδιώτες/αλληλογραφίαδέματα/εκτελωνισμός.aspx

 

 

Ο μόνος τρόπος να φέρεις κατι χωρίς δασμούς ειναι να το κουβαλήσεις μαζί σου απο ταξίδι φαντάζομαι σαν προσωπικό αντικείμενο.

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα, τελικά μου έφερε ένας φίλος κάτι σχετικά μικρό 😁

Που μπήκε στην βαλίτσα χωρίς την συσκευασία. Έτυχε να του ανοίξουν την άλλη βαλίτσα και όχι αυτή που είχε αυτό που μου έφερε για έλεγχο. Δεν ξέρω τι θα γινόταν αν το έβλεπαν , εγώ του είχα πει να πει ότι είναι δικό του χρησιμοποιειμενο και το έφερε Ελλάδα να το δουλέψει.

Κομνηνος Γιαννης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης