Jump to content

Ανακατασκευή βάσης Dob 8 SW


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, πριν λίγους μήνες αγόρασα από εδώ το τηλεσκόπιο του τίτλου, λόγω έλλειψης γνώσεων δεν δοκίμασα ιδιαίτερα τις κινήσεις του, με αποτέλεσμα λίγο καιρό μετά να καταλάβω ότι υπάρχει θέμα στην κίνηση κατα το αζιμούθιο. Πρόσεξα λοιπόν πως το κάτω κομμάτι της στρογγυλής βάσης, έχει φουσκώσει σε κάποια σημεία(υποθέτω λόγω υγρασίας) και μου φρενάρει την κίνηση όταν το περιστρέφω.

Οπότε σκέφτηκα 2 εκδοχές, η πρώτη είναι να αντικαταστήσω μόνο την στρογγυλή βάση με κόντρα πλακέ θαλάσσης (ίδιου πάχους και διαστάσεων) και η δεύτερη εκδοχή να αντικαταστήσω ολόκληρη την βάση, επίσης με κόντρα πλακέ θαλάσσης, μιας και μου αρέσουν και τα μαστορέματα και με σκοπό να είναι πιο ανθεκτική στον χρόνο.. Εννοείτε όλο αυτό να γίνει στα πλαίσια της πλήρης αντιγραφής του αρχικού σχήματος της βάσης και να χρησιμοποιήσω σαν πατρόν την ήδη υπάρχουσα βάση.

Οπότε θέλω να ρωτήσω αν είχε ποτέ κανείς το ίδιο πρόβλημα και αν ναι πως το αντιμετώπισε..

Και επίσης αν ξέρετε τι πρόβλημα θα μπορούσε να προκύψει κατα την κατασκευή, η τι θα πρέπει να προσέξω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα

Νομίζω ότι αν κάνεις πιστή αντιγραφή δεν θα έχεις πρόβλημα. Το κόντρα πλακέ ίσως σου αυξήσει λίγο το βάρος. Μπορείς επίσης να το αναβαθμίσεις με ρουλεμάν lazy Susan : https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=18130&highlight=lazy

Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάντο κόντρα πλακέ και μείωσε τα πάχη στα 2/3 περίπου για να μην ανέβει το βάρος. Είναι πολύ πιο σταθερό. Βάλε και κάποια νεύρα σε σημεία. Δε θα έχεις πρόβλημα.

 

ΥΓ: Το τέρμα κάτω ξύλο της βάσης μπορείς να το κάνεις τρίγωνο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εναλλακτικά, είναι μια ευκαιρία να σκεφτείς εάν θα σε ενδιέφερε να αλλάξεις τη βάση με μια GOTO.

https://www.planitario.gr/dobsonian-8-goto-upgrade-kit.html

 

Υπάρχει και η ιδέα της χρήσης μιας ζάντας αλουμινίου με τα ρουλεμάν της για τον αζιμουθιακό μηχανισμό. Μην γελάς, έχει ήδη συμβεί και δουλεύει.

Από πάνω μπορείς να στήσεις χωροδικτύωμα (εάν έχεις ηλεκτροσυγκόλληση) ή κατασκευή με ναυτικό καπλαμά, όπως σχεδιάζεις.

 

Καλή επιτυχία.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα

Νομίζω ότι αν κάνεις πιστή αντιγραφή δεν θα έχεις πρόβλημα. Το κόντρα πλακέ ίσως σου αυξήσει λίγο το βάρος. Μπορείς επίσης να το αναβαθμίσεις με ρουλεμάν lazy Susan : https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=18130&highlight=lazy

 

Πολύ ενδιαφέρον το lazy Susan. Παρόλαυτα προς το παρόν λέω να προχωρήσω με την απλή εκδοχή του.

Και αν δω ότι με ζορίζει η δεν με καλύπτει η κίνηση θα προχωρήσω στην εφαρμογή του lazy Susan, φαίνεται πολύ ελκυστική η κίνηση του :D υπάρχει κάποιο κατάστημα η κάποιο site που μπορώ να το δω η να το αγοράσω;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάντο κόντρα πλακέ και μείωσε τα πάχη στα 2/3 περίπου για να μην ανέβει το βάρος. Είναι πολύ πιο σταθερό. Βάλε και κάποια νεύρα σε σημεία. Δε θα έχεις πρόβλημα.

 

ΥΓ: Το τέρμα κάτω ξύλο της βάσης μπορείς να το κάνεις τρίγωνο.

 

Το μόνο που φοβάμαι με την μείωση του πάχους στα 2/3 είναι μην αποτύχω στην εφαρμογή των βιδών και σπάσω η ραγίσω το ξύλο, αν και αυτή είναι η καλύτερη λύση. Σίγουρα θα προσθέσω και κάποια νεύρα, πόσο μάλλον αφού μειώσω και το πάχος.

Επίσης πολύ καλή ιδέα η τρίγωνη βάση, και φαντάζομαι θα γλιτώσει αρκετό βάρος με την ίδια σταθερότητα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εναλλακτικά, είναι μια ευκαιρία να σκεφτείς εάν θα σε ενδιέφερε να αλλάξεις τη βάση με μια GOTO.

https://www.planitario.gr/dobsonian-8-goto-upgrade-kit.html

 

Υπάρχει και η ιδέα της χρήσης μιας ζάντας αλουμινίου με τα ρουλεμάν της για τον αζιμουθιακό μηχανισμό. Μην γελάς, έχει ήδη συμβεί και δουλεύει.

Από πάνω μπορείς να στήσεις χωροδικτύωμα (εάν έχεις ηλεκτροσυγκόλληση) ή κατασκευή με ναυτικό καπλαμά, όπως σχεδιάζεις.

 

Καλή επιτυχία.

 

Η πρώτη μου σκέψη ήταν το goto, αλλά αυτήν τη στιγμή δεν μπορώ να διαθέσω τόσα, προτιμώ να τα δώσω σε άλλες αναβαθμίσεις που θέλω να κάνω, ο κύριος λόγος όμως είναι ότι ακόμα μαθαίνω τον ουρανό και δεν θέλω να μπω στον πειρασμό του goto και να χάσω αυτήν την ευχαρίστηση :D

Δεν έχω καταλάβει ακόμα τον μηχανισμό της ζάντας με το ρουλεμάν, αν υπάρχει όντως φωτογραφικό υλικό θα ήθελα πολύ και γω να το δω!! :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό με τη ζάντα αλουμινίου θα ήθελα να το δω :). Υπάρχουν φωτογραφίες;

 

Υπάρχει κάπου στο Mastrovox, από τα πρώτα χρόνια, αλλά δεν μπόρεσα να το βρω. Ίσως θυμούνται οι παλαιότεροι.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το βρήκα. Είναι το dob αριστερά. Dimitriskor ο κατασκευαστής.

 

Βρήκα και άλλες.

 

Η συγκεκριμένη ρόδα είναι από μοτοσυκλέτα Suzuki GS.

DSC09056.jpg.3ea2a84315719ac498d4ee0cf0fb3238.jpg

DSC09037_3.jpg.bd681058e0a8ca253c868b7b33b73fb0.jpg

Parnonas-250709-5.thumb.jpg.f3aad86cbfd28bb0d42b5fac86147954.jpg

129167661_FOTO_260610105.thumb.jpg.1ad35ad865866ebc022f26d0e80d5d4b.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και άλλες.

 

Ζητώ συγνώμη από τον συνάδελφο Dimitriskor που χρησιμοποιώ τις φωτογραφίες του, το κάνω για καλό πιστεύω.

 

Η κατασκευή: https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=6826

IMG_1330_1.JPG.af41d36faa4f56f315df2de7914cd6da.JPG

Parnonas-250709-6.thumb.jpg.dfcb5936ba7ed8b9f954ee8cb0fef234.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ εντυπωσιακό φαίνεται και πρωτότυπο!! Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να κατασκευάσω κάτι τέτοιο και δεν έχω και τα εργαλεία.. πολύ ωραίο όμως!!! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης