AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Προσοφθάλμια Auriga
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Προσοφθάλμια Auriga

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Προσοφθάλμιοι φακοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
koskomOffline
Αστρόφιλος
Ένταξη: 25 Δεκ 2015
Σύνολο δημοσιεύσεων: 54
Τόπος: Αθήνα Ίλιον
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 23/02/2021, ημέρα Τρίτη και ώρα 11:12    Θέμα δημοσίευσης: Προσοφθάλμια Auriga Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βλέποντας την τελευταία σειρά των προσοφθαλμίων Auriga καθώς και την χαμηλή τιμή τους σε σχέση με το πεδίο των 70 μοιρών που προσφέρουν αναρωτιέμαι εαν αξίζει η αγορά τους. Αν κάποιος φίλος τα έχει στην κατοχή του και μπορεί να μας δώσει κάποια στοιχεία για την ποιότητα τους απόδοση τους κ.λ.π
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Οκτ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 15478
Τόπος: Μουνιχία & Παγαί
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 23/02/2021, ημέρα Τρίτη και ώρα 12:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η σειρά 70 μοιρών της Auriga προσφέρθηκε κατά καιρούς από διάφορους κατασκευαστές.

Προέρχονται από το ίδιο εργοστάσιο και η εσωτερική σχεδίαση είναι ίδια, αλλά δεν αποκλείεται να διαφέρουν στο τρόχισμα, τον ποιοτικό έλεγχο ή τις επιστρώσεις.

Τους είχα αγοράσει σαν πακέτο από την Agena εδώ και πολλά χρόνια.

https://agenaastro.com/agena-1-25-super-wide-angle-swa-eyepiece-set.html

Μου άρεσε ο 20mm καθώς ήταν πανάλαφρος και είχε καλό eye relief (αν και κατώτερος από τους φακούς που απέκτησα μετά, συμπεριλαμβανομένου του Hyperion) αλλά προοδευτικά το eye relief ελαττούται και ο 10mm δεν ήταν χρήσιμος σε εμένα.

Θα τον χρησιμοποιούσα σε >f/8 τηλεσκόπιο. Στην πράξη εγώ έβλεπα όλα τα ελαττώματά του, καθώς τον χρησιμοποιούσα σε f/4 και f/5 διοπτρικά.

Θα ξαναγόραζα τον 20mm, αλλά αυτή τη φορά θα τον συνδύαζα με τα 2 Goldlines, 9 & 6mm (Skywatcher UWA) 66 μοιρών, τα οποία είναι τα καλύτερα εκείνης της σειράς και έχουν καλό eye relief.

https://www.planitario.gr/catalogsearch/result/?q=ultrawide
https://agenaastro.com/agena-1-25-ewa-eyepiece-set.html

Θα έβαζα και ένα Super Plossl 32 mm (εάν το έχεις ανάγκη και ένα από τα 15ρια) και θα είχα μια πλήρη σειρά.

Για να δούμε όμως (από Πλανητάριο):
32mm 49 euros
20mm 49 euros
9mm 68 euros
6mm 68 euros

Σύνολο= 234 euros (με το 15 284 euros).

Με 255 αγοράζεις τον Baader Hyperion Zoom Mark IV.

https://www.planitario.gr/baader-hyperion-universal-zoom-mark-iv-8-24mm-eyepiece-1-2.html

Στενότερο εύρος μεγεθύνσεων αλλά καλύτερη ποιότητα και μεγαλύτερη ευελιξία. Στην πορεία προσθέτεις και τον Super Plossl 32mm (ή έναν 24mm SWA) και έναν barlow (Q Barlow που τον κάνει 18-6 και μέχρι 10.66-3.55) και με 100 ευρώ επιπλέον καλύπτεις φάσμα 9x σε μεγεθύνσεις, από 38 έως 338x με ένα 8" Νευτώνιο της SW.

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
koskomOffline
Αστρόφιλος
Ένταξη: 25 Δεκ 2015
Σύνολο δημοσιεύσεων: 54
Τόπος: Αθήνα Ίλιον
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 24/02/2021, ημέρα Τετάρτη και ώρα 7:35    Θέμα δημοσίευσης: Προσοφθάλμια Auriga Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τροφή για σκέψη το ποστάρισμα σου Κώστα (επίτρεψε μου τον ενικό καθότι συνομήλικη) , πιστεύω πως το 20mm όπως αναφέρεις και εσύ πρέπει να είναι μία σχετικά καλή επιλογή σε συνάρτηση με το κόστος του και μειώνοντας κατά πολύ τις πιθανόν ατέλειές του εφόσον χρησιμοποιηθεί σε τηλεσκόπιο f 10 και πάνω.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
sevaxOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 21 Μάρ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1242
Τόπος: Ελευσίνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 24/02/2021, ημέρα Τετάρτη και ώρα 12:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα συμφωνήσω και εγώ με την άποψη του Κώστα (kkokkolis) , έχω αγοράσει πριν λίγο καιρό το 12m.m.

https://www.planitario.gr/eurugwnio-prosofthalmio-wa-12mm.html

Στην σελήνη με F10 1000 m.m. διοπτρικό, μια χαρά έβλεπα στην διαχωρίζουσα, χωρίς έντονο σφάλμα χρώματος.
Για τα οπτικά μου και τα μάτια μου Embarassed είναι μια χαρά, και τα συνιστώ.

rem54397Offline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 28 Ιούλ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 128
Τόπος: ΕΥΒΟΙΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 24/02/2021, ημέρα Τετάρτη και ώρα 15:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Προσωπικά εχω βαρεθεί όλα αυτα τα τριτοδέυτερα και πολύ χειρότερα προσοφθάλμια που διαφημίζονται με γαλαξιακές επιστρώσεις και μεγάλο πεδίο.
Για τα συγκεκριμένα παρόλο που δεν τα εχω μου ξενίζει το γεγονός των 4αρων στοιχείων και πεδίου 65.
Με κάνει να σκέφτομαι οτι για να βγαζουν πεδίο 65 (που δεν το πιστεύω οτι είναι 65, εδώ κλέβουν στο πεδίο οι πανάκριβοι κατασκευαστες.....) καποιο λάκο έχει η φάβα.
Εχω καταλάβει και έχω δεί με τα χρόνια οτι αυτό που μετράει κατα κυριο λόγο σε ένα προσοφθάλμιο είναι η λείανση των οπτικών τους (αυτό κοστίζει) και όχι οι επιστρώσεις ή το πεδίο.(εννόείται να έχουν νορμάλ επιστρώσεις και εσωτερικό μαύρισμα για αποφυγή ανακλάσεων)
Τι να το κάνω το πεδίο αν το μισό προσοφθάλμιο θολώνει απομακρύνοντας το μάτι απο το κεντρο ή βγάζει κιτρινο χρωματικό σφάλμα στα άκρα του ή άλλα προβλήματα που όντας νέος παρατηρητής δέν τα αντιλαμβάνεσαι στην αρχή.
Προτιμώ λοιπόν 50 μοίρες και να είναι σωστή και ευκρινέστατη η εικόνα σε όλο το πεδιο παρά 60 και με προβλήματα εφόσον οικονομικά δεν μπορώ να πάω σε es 68 που τους θεωρώ κορυφή για αυτά που προσφέρουν και τα χρήματα που ζητούν.
Εννοείται πως ακόμα και σε 50 μοίρες να πάς σήμερα και σε διάσημο κατασκευαστή πάλι κανείς δεν σου εγγυάται οτι θα είναι καλό προσοφθάλμιο καθώς όλα έχουν γίνει μαζικής παραγωγής κλωνοι των κλωνων...
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
rem54397Offline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 24/02/2021, ημέρα Τετάρτη και ώρα 16:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τα τελευταια χρόνια δε έχω εκτιμήσει απίστευτα τα παλια κλασσικά προσοφθάλμια που φτιάχνονταν απο τους γνωστους κατασκευαστες στην Ιαπωνία και μου αρέσει η εικόνα και τα σημειακά αστρα που δίνουν σε σχέση και με τους es 68 που έχω και ας έχουν μικρότερο πεδίο.
Κατα περίεργο τρόπο με έλκουν περισσότερο και σε καμία περίπτωση δεν αισθάνομαι οτι βλέπω μεσα απο τουνελ σε σχέση με τους σημερινους plossl.

138117488_406809730434194_5767050786671035239_n (1).jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  119.33 KB
 Διαβάστηκε:  117 φορές

138117488_406809730434194_5767050786671035239_n (1).jpg

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Οκτ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 15478
Τόπος: Μουνιχία & Παγαί
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 24/02/2021, ημέρα Τετάρτη και ώρα 16:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Είναι θέμα γούστου, αλλά και τεχνικής. Οι φακοί αυτοί που έχουν καλό κέντρο και ασαφή περιφέρεια, λειτουργούν σαν τον φακό του ματιού μας (ο οποίος είναι ενός στοιχείου αλλά με adaptive optics) και σαν τον αμφιβληστροειδή μας. Μόνο σε μια περιορισμένη περιοχή έχουμε μεγάλη οπτική οξύτητα, την ωχρά κηλίδα. Στην περιφέρεια βλέπουμε κάτι σαν bokeh, είμαστε εκεί ευαίσθητοι στην αλλαγή, ώστε να στρέψουμε το οπτικό μας πεδίο εάν κάτι μας τραβήξει την προσοχή. Η διακριτική ικανότητα στην περιφέρεια του οπτικού μας πεδίου είναι φρικτή, κατώτερη από κάθε προσοφθαλμίου (εκτός των σφαιρικών φακών ενός στοιχείου).
Εάν το σεβαστείς αυτό, τόσο στον φακό των 40, όσο και των 120 μοιρών, φέρνεις το αντικείμενο στο κέντρο και το βλέπεις στη μέγιστη διακριτική ικανότητα φακού και οφθαλμού. Η περιφέρεια λειτουργεί σαν φόντο με bokeh, εάν κάτι δηλαδή σου τραβήξει την προσοχή εκεί, θα το κεντράρεις και θα το παρατηρήσεις σε ιδανικές συνθήκες. Έτσι η τελειότητα της περιφέρειας δεν είναι ζητούμενο εδώ, αρκεί να υπάρχει αξιοπρεπής απόδοση και να μην φαίνεται κάθε άστρο σαν μικρός fuzzy γαλαξίας.
Η δεύτερη τεχνική συνίσταται στο να κρατάς το πεδίο σταθερό και αντί να κεντράρεις το αντικείμενο να στρέφεις το μάτι σου εκεί που το αντικείμενο βρίσκεται. Τότε απαιτείται καλή απόδοση έως το όριο του φακού, ή σχεδόν έως εκεί.
Στην πράξη συνδυάζουμε τις δύο τεχνικές (εγώ τουλάχιστον). Τα μικρά αντικείμενα τα κεντράρουμε και τα εκτεταμένα (νεφελώματα και ανοικτά σμήνη) τα παρατηρούμε σε σταθερότερο πεδίο.
Στους φακούς 40-50 μοιρών η δεύτερη τεχνική δεν έχει πρακτικά νόημα, δεν υπάρχει αρκετό περιθώριο για να έχεις μεγάλο φόντο. Οπότε βλέπεις στο κέντρο και εκθειάζεις την απόδοση του φακού σου, μη λαμβάνοντας υπ' όψιν πως ένας ευρυγώνιος μπορεί να έχει ισάξια απόδοση με επιπλέον πλεονέκτημα το φόντο, το οποίο σε βοηθά να βλέπεις την αστρική γειτονιά, να κάνεις ευκολότερα τα αστροάλματα, να βάζεις το αντικείμενο σε διάβαση όταν δεν έχεις tracking κλπ.
Ως προς το θέμα γούστου, η ελεύθερη αγορά μας επιτρέπει να έχουμε όλες τις επιλογές διαθέσιμες. Εάν έχεις τα χρήματα, έχεις και τις επιλογές. Οι υπόλοιποι δεν πρέπει να αποθαρρύνονται. Αστρονομία και ας είναι και με Kellner.

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
rem54397Offline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 24/02/2021, ημέρα Τετάρτη και ώρα 16:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συμφωνώ απόλυτα σε όσα λές και το εξηγείς πολύ ωραία το φαινόμενο γούστου και τεχνικής οπως επίσης και το οτι καθε ένας αναλογα με την τσέπη του και τις δυνατότητες του, αρκεί όμως να το ξέρεις οτι παίρνεις kellner και όχι κατι αλλο που διαφημίζεται με ξωτικές επιδόσεις. Εννοείται πως αστρονομία με ότι μέσο μπορεί ο καθε ένας!!!
Εμεις όμως δεν την έχουμε πατήσει στην αρχή απο τις υποσχόμενες επιδόσεις και το αποτέλεσμα;
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
BillisOffline
Αστρόφιλος
Ένταξη: 08 Απρ 2017
Σύνολο δημοσιεύσεων: 48
Τόπος: Αθηνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 02/03/2021, ημέρα Τρίτη και ώρα 9:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ έχω τους 20mm super wide 70 μοίρες, είμαι πολύ ευχαριστημενος, έχω δύο γιατί τους χρησιμοποιώ σε auriga διοφθαλμιο επίσης πολύ καλό, χωρίς χρωματικό σφάλμα τίποτα. Παίζει ρόλο και τι τηλεσκόπιο έχεις οκ,πιο παλιά είχα και τους 7mm ultra wide 82μοίρες, γενικά έχω μείνει πολύ ευχαριστημενος!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Προσοφθάλμιοι φακοί Όλες οι Ώρες είναι UTC + 2
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης