Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η οικογένεια APM μεγαλώνει με νεο μέλος 30mm UFF . Η επιλογή έγινε χωρις καμια εμπειρια απο τον συγκεκριμένο φακο, αλλα μονο απο της καλες κριτηκες που εχει! (γενικοτερα) Πρωτη εντυπωση πολυ καλη απο θεμα ποιοτητας κατασκευης και εργονομιας! Φαινεται οτι ισως (κατα τη γνωμη μου) ειδικα η σειρα UFF λογο τιμης , σε συνδιασμο με μια καλη ποιοτητα κατσκευης και αποδοσης , αλλα και η σειρα 100μοιρων να εχουν μια καλη πορεια ειδικα στην ελληνικη αγορα!! θα γραψω για την αποδοση με την πρωτη ευκαιρια δοκιμη!! (και σε F5 αλλα και σε F10)

IMG_9850.thumb.JPG.8bb8e45eaeecd4a3113f64b55fe6d211.JPG

IMG_9847.thumb.JPG.6132e0e68e8d409920c9c1cc611af680.JPG

IMG_9846.thumb.JPG.6c82112978c7da24b20a00221cfe5e54.JPG

IMG_9845.thumb.JPG.f2142db92c41113fd6cba651140c7677.JPG

IMG_9840.thumb.JPG.3ae696a9e6dd4501e74f1ca28b95dbd3.JPG

IMG_9842.thumb.JPG.59e96c1d2778fb4252ea8aa8451c16bf.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω πολυ!! Τον ειχα παραγγειλει πριν 2 μηνες γιατι εγραφε διαθεσημος σε 3 με 5 ημερες , ελα που ομως μετα απο 2 μερες αλλαξε η διαθεσημοτητα σε 1 με 2 εβδομαδες ! Ακριβως στις 2 εβδομαες εστειλαν μηνυμα οτι ο φακος θα ειναι ετοιμος για αποστολη 30/3/21. Ακομα 30/3/21 γραφει, αλλα ο φακος ηρθε χτες με ειδοποιηση αποστολης πρωτα! Αραγε λογικα ξανα αρχιζει η διαθεσημοτητα νωριτερα απο 30/3/ 21.. Ολα αυτα απο Astroshop στα 219 και 10 μεταφορικα 229! (Προβλεψει οτι ισωσ ακριβηνει) οπωσ ολα!! Μακαρι οχι!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σκεφτόμουν κι εγώ να τον πάρω αλλά με χαλάνε οι 70 μοίρες. Λένε ότι έχει πολύ καλό πεδίο πάντως.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν καταλαβαινω θελεις περισσοτερες μοιρες? Απο μια πρωτη ματια παντος δεν σου δινει την αισθηση 70 μοιρων..φαινεται 73 75 μοιρες χωρις να ειμαι συγουρος , θα το τσεκαρω καλητερα! Με καποια αλλη μαρκα που πωλειται ακριβωσ ο ιδιος τον δινουν 75 μοιρες, ισωσ η αληθεια ειναι καπου στη μεση! Στην αισθηση και προσληψη πεδιου σου δινει την εντηπωση μορφεα 76μοιρων. Ειναι μια χρυση τομη αυτες οι μοιρες.. για μενα τουλαχιστον..! 82μοιρες ακομα καλητερα.. με μεγαλητερο κοστος για καλητερη αποδοση! ( Για ΕS 30mm 82.. πιγενα αλλα τον 7o του 21 η διαθεσημοτητα, και ειπα γιατι οχι APM..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η APM διέθετε μόνο πανάκριβα πράγματα, σαν την Company7 περίπου. Αναρωτιέμαι από ποιο εργοστάσιο της Κίνας ψωνίζουν. Ακόμη και ο 12.5 UWA (Docter) πωλείται σε λογική τιμή, αδύνατο να κατασκευάζεται στη Γερμανία.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προφανος στην Κινα κατασκευαζονται Κωστα! Πιστευω οτι οι κινα πλεον θα κατασκευαζει (καλητερα προιοντα).. και οσο αφορα τους φακους! Και ισως πεσουν και η τιμες και σε φακους Nagler.. Υπαρχει μια ταση να ψαχνεται ολο και περισσοτερος κοσμος για καποιο νεο προιον με μια καλη αποδοση και λογικη τιμη! Ακομα και οι αμερικανοι μπορει να εχουν μπουχτησει χαχα απο τα ναγκλελ και να μη συνεχισουν σε τοσο μεγαλο ποσοστο να ξοδευουν μια περιουσια για να παρουν οτι ναγκλερ και εθος υπαρχει! Ποσο μαλιστα ευρωπη και ελλαδα που η τιμες τσουζουν! Θεωρω οτι ισως ειναι μεγαλητερη επιτυχια πλεον (με βαση το χαμηλοτερο κοστος κατασκευης της κινασ)για μια εταιρεια να μπορουν οι πελατες να παρουν οσους περισσοτερους φακους μπορουν απο τη σειρα που θα παραγει! Βεβαια θα υπαρχουν και αυτοι που θα μπορουν να εχουν ολη τη σειρα εθος ναγκλερ κλπ κλπ. Παντα θα υπαρχουν!!! [/url]
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Docter (τώρα Noblex) 12.5mm UWA 800 euros

 

DOCTER-12-5mm-1-25l-2l-Ultra-WA-eyepiece.jpg

 

APM 12.5mm UWA 300 euros

 

APM-Hi-FW125_totale.jpg

 

O Markus Ludes λέει πως είναι νέο σχέδιο του Mark Ackermann, αλλά... δεν ξέρω. Άλλαξε ο Μανωλιός;

 

Δεν πήρα το Docter επειδή ήταν ακριβότερο από τον Nagler 12 (και έχω και τον Ethos 13), αλλά στην τιμή αυτή θα έκανα άλλες επιλογές.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

800ευρο το Docter ? Μαλιστα.. Μαλλον το APM θα επερνα! Και γιατι το λεω? Ακομα και να μπορουσα να δικαιολογισω αυτη την τιμη στην τσεπι μου.. ωστε να το παρω, δεν μπορω να τη δικαιολογισω στο μυαλο μου! Συγουρα ο φακος ΘΑ, ειναι παααρα πολυ καλος , δεν ειναι τελειως ομως, οπως και κανενας ! Τα 800 ευρο θα τα εδινα αν ηταν τελειως χωρις κομη στα ακρα κλπ κλπ.. δεν ξερω γιατι να δωσω 1000 ευρω για εθος,, και μετα να δωσω και 400 για διωρθοτη κομης.. Θα επερνα εναν φτηνοτερο που θα εχει κομη και αυτος! Αυτα βεβαια δικες μου σκεψεις,, γιατι ωραια ειναι να μπορεις να παιρνει κανεις και ακριβους φακους και ποιοτικους , και μακαρι να μπορουν ολο και περισσοτεροι να το κανουν,, ( αν και δεν διαφενεται κατι τετειο) αν και η χαρα του χομπι υπαρχει ετσι κι αλλιως ειτε με πιο ακριβα ειτε με οικονομικοτερα προιοντα!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης