Jump to content

Ψύξη κάμερας


kostas kabala

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα , επειδή άρχισα τις δοκιμές για να ψύξω την ASI 178 MC θέλω πληροφορίες για δοκιμές και προβλήματα που συνάντησαν κάποιοι που έχουν δοκιμάσει.

χρησιμοποιώ ανεμιστήρα 50χ50χ15 12v 0.08 A περίπου 1 watt ( σκοπός μου ήταν να βάλω 0,20Α )

Mία ψήκτρα 40χ40χ15 και πλάκα πελτιερ 3Α ( μάλον θα βάλω 4Α )

Θέλω κυρίως να μάθω σε τι θερμοκρασίες πρέπει να κατεβάζω τον αισθητήρα? αν θα δω ταλαντώσεις λόγω ανεμιστήρα , πως θα στηρίξω το σύστημα ώστε να αποσβήσω τους κραδασμούς ?

Έχω βάλει μέσα στη κάμερα για την υγρασία ταμπλέτες ( 2 ) και σε πλαστικό μέσα λίγα silicon

 

 

Ευχαριστώ Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα σας

Απο ότι έχω δει υπάρχουν αρκετοί που το έχουν διαβάσει με καλά αποτελέσματα απο όσο διαβάζω

Ένα τυχαίο παράδειγμα

https://stargazerslounge.com/topic/344473-diy-peltier-on-asi178mm/

Βοηθάνε πολύ οι 4 τρύπες που έχει απο πίσω με σπείρωμα για τη στερέωση όλου του συστήματος.

Δε νομίζω και δε θυμάμαι να έχει βάλει κανείς σύστημα απόσβεσης κραδασμών για τον ανεμιστήρα.Αρκούν οι σχετικά χαμηλές στροφές.Οι δοκιμές θα δείξουν μόνο μιας και έχει να κάνει με το ύψος της κατασκευής υλικά και στροφές

Θεωρώ αν καταφέρετε να κατεβάσετε 10-15 βαθμούς απο την θερμοκρασία περιβάλλοντος θα είναι μια χαρά.Δε ξέρω κατα πόσο είναι εφικτό

Ανεβάστε καμία φωτογραφία απο τη κατασκευή αν θέλετε

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γράφτηκε δύο φορές και δε βρίσκω πως να το σβήσω :) :) και επειδή η ανάρτηση ήταν μεγάλη την έκανα ....... μικρή
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ και 10 μέρες με το φίλο dyonik κάνουμε δοκιμές διαβάζουμε και βλέπουμε video από μετατροπές άλλων εδώ και στο εξωτερικό. Δυστυχώς τα αγγλικά μας είναι σε χαμηλό επίπεδο και δυσκολευόμαστε.

Προς το παρών ψάχνουμε να βρούμε συνδιασμό ψήκτρας και ανεμιστήρα.

Υπάρχουν δύο σκέψεις και ίσως τις δουλέψουμε και τις δύο.

Στις παρακάτω φωτό θα δείτε δύο ψήκτρες , η μεγάλη και η λίγο μεγαλύτερη.

Με τη μικρότερη μάλλον θα συνδιάσουμε 60χ60 12v 1.6watt ( δούλεψε ικανοποιητικά με 0,2 Α αλλά με κραδασμούς). Η θερμοκρασία κατέβηκε από 26 βαθμούς χώρου 29 αισθητήρα σε 13 C

H μεγαλύτερη με ανεμιστήρα 80χ80χ2,5 ( φωτό ) 24 βαθμοί χώρου 27 αισθητήρα κατέβηκε μέχρι 8,5

Πάντα με peltier 3Α 40χ40

Σε εξωτερικό χώρο με θερμοκρασία 12-13 κατέβηκε με τη μικρή ψήκτρα και με μικρότερο ανεμιστήρα κοντά στους + 4

Η δυσκολία είναι όταν έχουμε εξωτερική θερμοκρασία μεγάλη.

Στους 8,5 βαθμούς τραβήξαμε dark ( στις παρακάτω φωτό θα δείτε τη διαφορα ) 420 sec 300 gain

80 offset και η θερμοκρασία στα 7 λεπτά σταθεροποιήθηκε στους 10,3 βαθμους.

Θα δείτε και τη βάση που σκεφτόμαστε να βάλουμε.

Θα ήθελα κάποιοι να μας που αν πρέπει να πατάει το peltier άμεσα στη κάμερα η να βάλουμε μία πλάκα 40χ40 αλουμίνο κάτω από το peltier η μία φ60 κάτω από τη βάση.

Θα χρησιμοποιήσουμε συνδιασμό πάστας και αυτοκόλλητης ταινίας μεταξύ κάμερας - ψήκτρας - peltier

Για τους κραδασμούς παραγγείλαμε αντικραδασμικές βίδες και με αυτες θα βάλουμε τον ανεμιστήρα πάνω στη βάση ( δε θα ακουμπάει πουθενά αλλού ) και σε κάθε βίδα θα βάλουμε αντικραδασμικό ελαστικό.

 

Μέσα στη κάμερα βάλαμε ένα μισό φακελάκι για την υγρασία και μισή ταμπλέτα για υγρασία απο ZWO ( δε χωράει ολόκληρη )

Η κάμερα θα τυλιχτεί με μονωτικό υλικό ( σφουγγάρι ) , χρειάζεται και ιμάντας θέρμανσης μπροστά ?

 

Φυσικά θα φτιάξουμε και σύστημα ελέγχου θερμοκρασίας είτε απλό ( υπάρχει ήδη ) είτε πιο σύνθετο με adruino .

 

Περιμένουμε από φίλους να μας πουν τι δε κάνουμε σωστά τι πρέπει να προσέξουμε .

 

Ελπίζω έστω και με καθυστέρηση να πάμε καλά. :)

DSC_6275.thumb.JPG.d9d853c7b5a3e7503f18cb35951c4f27.JPG

DSC_6276.thumb.JPG.403d5ded5ca1afa4b148b64a8c4ed843.JPG

DSC_6273.thumb.JPG.94191d9c6f25ed37f9a9ec039ae3a8d6.JPG

DSC_6271.thumb.JPG.ffe5320b594c896c3d680ddb3e285c2a.JPG

DSC_6270.thumb.JPG.0eebbe1441d099dae5751c885dc5c4a9.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φωτό από dark , ( μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι είναι εκείνο το φως κάτω δεξιά στις φωτό ? )

 

Single__2021-02-26_23-17-59.thumb.jpg.d65beac68389b84cba38d4c66b8e37fd.jpg

420 sec - 300 gain 27 βαθμοί αισθητήρας - 24 βαθμοί ο χώρος

 

Single__2.thumb.jpg.0f5168d6d5e49feea84151f987d84636.jpg

Στους + 8,5 βαθμούς C

( σταθεροποιημένη στους 10,3

σε 100 sec από το start )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άλλη μία δοκιμή χθες βραδάκι.

 

Στο αρχείο excel υπάρχουν τα νούμερα .

 

Εκτός από τα silicon μέσα στη κάμερα για την υγρασία έγινε και μία προσπάθεια μόνωσης της κάμερας .

 

Η δοκιμή είναι με ένα τετραγωνάκι αλουμινίου μέσα στο κενό χώρο κάτω από την πλάκα peltier ( δεν το έβαλα αρκετή πάστα )

Στη δεύτερη δοκιμή το αλουμίνιο το αντικαταστήσαμε με πλαίσιο χαλκού .

 

Η δεύτερη δοκιμή ξεκίνησε με + 1 βαθμό περισσότερο και στο 20 λεπτό η διαφορά ήταν 1 βαθμός ( όταν είχαμε το αλουμίνιο μέσα 9,5 ) 10,5 . Στα πεντάλεπτα είχαμε την ίδια συμπεριφορά .

Για να πέσει η θερμοκρασία άλλο ένα βαθμό χρειάστηκε άλλα 10 λεπτά. Ζορίστηκε πολύ και σταθεροποιήθηκε λίγο πάνω από 9,5 και φυσικά στην διάρκεια του dark δεν κατέβηκε καθόλου ( ενώ με το αλουμίνιο είχε κατεβεί λίγο ακόμα ). Η πάστα είχε απλωθεί καλύτερα και ήταν λίγο περισσότερη στη δεύτερη δοκιμή.

 

Περιμένουμε συμβουλές

 

Φιλικά Κώστα - Νίκος

 

.xls

Οι μετρήσεις από την δοκιμή

500.thumb.jpg.4462bef759e49b34528b4679f35dd7a2.jpg

2.thumb.jpg.4866f6f1c9645c339181cd4c8e861307.jpg

1.thumb.jpg.e33ef7338c82ddb93773b06e374d74a1.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Dark στους 23,8 βαθμούς χώρου 29,6 βαθμούς αισθητήρα 420 sec 400 gain

 

Στην δεύτερη φωτο dark στους 9 βαθμούς περίπου 420sec 400 gain

f1.thumb.jpg.4a529f587628c01294b05791cfb964bd.jpg

f2.thumb.jpg.309667147cde54fdf5289315d99168ab.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα, το πρόβλημα που υπάρχει με ανάλογες κατασκευές είναι ότι ψύχεις το περίβλημα της κάμερας και όχι τον αισθητήρα απευθείας. Αυτό δημιουργεί αρκετά προβλήματα. Οι ψυχόμενες κάμερες έχουν cold finger δηλαδή ένα κομμάτι μετάλλου που πατάει ακριβώς στην πλάτη του αισθητήρα και σε αυτό προσαρμόζεται το peltier. Επίσης ο χώρος του αισθητήρα είναι όσο καλύτερα γίνεται μονωμένος ώστε το σύστημα να αποδίδει καλύτερα αλλά να αποφευχθεί και η δημιουργία υγρασίας. Για να πετύχεις καλύτερη απόδοση μπορείς να δοκιμάσεις δύο πράγματα, το ένα το έκανες ,δηλαδή να μονώσεις εξωτερικά την κάμερα ώστε να μην χάνεις ψύξη από το αλουμινιένο περίβλημα και ένα δεύτερο να χρησιμοποιήσεις πυραμίδα από peltiers. Δηλαδή στο peltier που έχεις ήδη βάλει να προσθέσεις ένα μεγαλύτερο και στην πλάτη αυτού το heat sink και τον ανεμιστήρα. Οι υπολογισμοί πρέπει να γίνουν σωστά ώστε το 2ο peltier να μπορεί να απορροφά την θερμότητα του πρώτου.

Τώρα όσον αφορά στο φως που βλέπεις κάτω δεξιά, είναι amp glow, δηλαδή θερμότητα ή και IR εκπομπή από τα ηλεκτρονικά της κάμερας, αφαιρείται εύκολα στην επεξεργασία με σωστά darks, εξαρτάται η ένταση του από τον χρόνο έκθεσης.

Νομίζω ότι πιο σημαντικό είναι να καταφέρεις μία σταθερή θερμοκρασία ακόμα και αν αυτή δεν είναι πάρα πολύ χαμηλή ,γιατί αυτό θα σου δώσει την δυνατότητα να έχεις πολύ ταιριαστά darks και στο calibration να παίρνεις καθαρά fits κάτι που δεν είναι εφικτό χωρίς ψύξη,όπου πολύ δύσκολα θα πετύχουμε ίδιες συνθήκες στα lights μας με τα darks μας αφού έχουμε διαφορετική θερμοκρασία ακόμα και μεταξύ του κάθε frame.

Παρακολουθώ με ενδιαφέρον το εγχείρημα σας αφού θέλω να κάνω το ίδιο αλλά με την HQ camera του raspberry. Στην αναζήτηση μου, με είχε προβληματίσει πολύ η οδήγηση του peltier. Τα περισσότερα συστήματα χρησιμοποιούν παλμούς αλλά υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί γιατί υπάρχει περίπτωση η συχνότητα των παλμών να κάνει παρεμβολές στην κάμερα.

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω σκεφτει να μπω στο πισω μέρος της κάμερας και να έβαζα θερμοαγώγιμο υλικό ( κάτι σαν πλαστικα τετραγωνάκια ) ώστε να γλυτώνω ψύξη. Ισως όμως είναι ρίσκο.

 

Για την υγρασία έχω κόψει ενα φακελάκι με silicon και έβαλα μέσα το μισό. Έχω και απο την ZWO τα σακουλάκια τους αλλά είναι μεγάλα και δεν ξέρω αν πρεπει να τα βάλω μέσα χύμα.

Έβαλα και μισή ταμπλέτα για υγρασία μέσα ( ολόκληρη δε χωράει )

Αυτά πρέπει να τα αλλάζω συχνά ? η μετά από κάποιες φορές να τα ξεραίνω για να τα χρησιμοποιώ πάλι ?

Ο χώρος μέσα και πίσω από την κάμερα δεν είναι καλά μονωμένος στη δική μου.

 

Παρακολουθώ τις μετρήσεις για να δω τι γίνεται όταν φθάσουμε στη θερμοκρασία και αρχίσει η διαδικασία της φωτογράφισης πως μεταβάλλεται η θερμοκρασία του αισθητήρα.

Εννοείται θα κάνουμε και αυτόματο έλεγχο αισθητήρα. Ο σκοπός μας είναι να έχουμε μεταβολές στη διάρκεια της φωτογράφισης το πολύ 1 βαθμό ? είναι οκ? μπορούμε και λίγο περισσότερο?

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές

Η προσπάθεια συνεχίζεται

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για το δεύτερο peltier μας το σύστησε φίλος που έχει γνώσεις σε αυτά αλλα νομίζω θέλει καλό υπολογισμό για να μη χαλάμε τα peltier , αν κάποιος γνωρίζει ας μας προτείνει κάποια ιδέα .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που θα σου πω είναι δική μου σκέψη και δεν το έχω δοκιμάσει αλλά εγώ θα διακινδυνέψω την HQ που κάνει μόνο 50€. Σκεφτόμουν να μονώσω την πλακέτα με αδιαβροχοποιητικό υλικό. Να κολλήσω μετά από πίσω θερμοαγώγιμη ταινία και εκεί να πατήσει το peltier. Μετά το όλο σύστημα να μπει σε ένα κέλυφος που θα σχεδιάσω και θα τυπώσω στον 3dprinter το οποίο λόγω κατασκευής και επειδή αφήνει κενά αέρα ανάμεσα στις επιφάνεις έχει καλά χαρακτηριστικά θερμικής μόνωσης. Είναι όμως πολύ στην αρχή τα σχέδια και έχω πολλά θέματα να λύσω στα οποία δυστυχώς έχω και περιορισμένες γνώσεις.

https://www.mallincam.net/how-its-made.html

Δες και εδώ αν θες πως είναι σχεδιασμένη η πλακέτα ενός αισθητήρα που προορίζετα για ψύξη σε σχέση με της HQ και της 178 που έχουν την πλακέτα κολλημένη στο πίσω μέρος. Αρκετοί που δοκίμασαν ανάλογες κατασκευές με DSLR βρήκαν ότι το πιο αποδοτικό ήταν να βάλουν ένα έλασμα χαλκού ανάμεσα στον αισθητήρα και την πλακέτα και να ψύξουν αυτό (πάλι cold finger δηλαδή) στις περιπτώσεις βέβαια που υπήρχε επαρκές κενό.

Πάντως οι τιμές στις ψυχόμενες κάμερες έχουν πέσει πολύ, βγάινουν εδώ στις αγγελίες 183ΜΜ σαν την δική μου γύρω στα 600-700€ και είναι σίγουρα καλύτερη επιλογή μια τέτοια αγορά. Εγώ το κάνω πιο πολύ για το παιχνίδι και σαν challenge παρά για το αποτέλεσμα που περιμένω να έχω.

raspberry-pi-high-quality-camera_back.thumb.jpg.0a26cfd2a3674ce1ef37a7f3ba7c1e02.jpg

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άρα να μην ανοίξουμε περισσότερο την κάμερα για τοποθετήσουμε πίσω θερμοαγώγιμη ταινία και για αποφυγή βλαβης του αισθητήρα λόγω ψύξης καλύτερα να δουλεύουμε σε θερμοκρασία αισθητήρα 9 - 10 βαθμούς? ( μπορούμε μέχρι 5 ) ? Κινδυνεύει ο αισθητήρας? Με την υγρασία είμαστε οκ με τα silicon σφαιρίδια και την μόνωση της κάμερας? Φυσικά μπορούμε να βάλουμε όταν τραβάμε φωτο και θερμαντική ταινία γύρω από τον εστιαστή και τη κάμερα .

 

Όπως είπες βασικό η σταθερή θερμοκρασία την ώρα της φωτογράφισης .

πόση μεταβολή είναι αποδεκτή ?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσο πιο σταθερή τόσο πιο καλά. Νομίζω αν μπορεί να παίξει +- 2.5C θα είσαι καλά. Δεν υπάρχουν στοιχεία για την 178 επειδή δεν έχει ψύξη, οπότε δες της 183.

https://astronomy-imaging-camera.com/wp-content/uploads/DCvsT-183.jpg

Τώρα για τον αν θα έχεις πρόβλημα με την υγρασία εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Και από το dew point της βραδιάς και από τα αφυγραντικά που έχεις χρησιμοποιήσει και από το πόσο καλά έχεις μονώσει. Μην ξεχνάς ότι τα αφυγρανιτκά στις ψυχόμενες δουλεύουν σε ενα σύστημα το οποίο έχει σχεδιαστεί να είναι μονωμένο και θέλουν να ελαχιστοποιήσουν το όποιο πρόβλημα ενώ η 178 δεν έχει σχεδιαστεί για κάτι τέτοιο. Για την υγρασία περιμετρικά πιστεύω θα σε καλύψει η μόνωση που έχεις. Το θέμα είναι ότι αυτά τα οποία συζητάμε είναι λίγο στον αέρα και οι δοκιμές θα δείξουν.

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πίσω στο αισθητήρα τι θα γίνει με την υγρασία! Η μόνωση της κάμερας σε συνδιασμό με τα silicon gel και τη μισή ταμπλέτα νομίζω θα κρατήσουν. Μπορούν να δημιουργήσουν μόνιμο πρόβλημα στην κάμερα ( οξείδωση - ράγισμα ) ? αν είναι το θέμα μόνο η θολούρα στο γιαλί η στον αισθητήρα αυτό νομίζω διορθωνεται.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο αισθητήρας της 178 πατάει πάνω σε ένα κύκλωμα και η όλη κατασκευή είναι μέσα σε ένα αλουμινένιο δοχείο το οποίο δεν έχει σχεδιαστεί για να είναι μονωμένο όπως σε μία ψυχόμενη κάμερα, όπου ο αισθητήρας βρίσκεται σε άλλο χώρο και σε άλλο διαμέρισμα τα ηλεκτρονικά (πίσω από το heat sink και δίπλα στο ανεμιστηράκι). Αν εκεί μπει υγρασία περισσότερη από όση μπορούν να απορροφήσουν τα αφυγραντικά υπάρχει σοβαρή πιθανότητα η κάμερα να καεί. Τα αφυγρανιτκά έχουν σχεδιαστεί στις ψυχόμενες για να απορροφήσουν την όποια υγρασία υπάρχει στην κάμερα όταν κλείνει και σφραγίζεται, αν την ανοίξεις για καθάρισμα πχ, πρέπει να τα ζεστάνεις και να τα βάλεις αμέσως μέσα κλέινοντας το κουτί ώστε να απορροφήσουν την όποια υγρασία έχει ο αέρας ο οποίος μπήκε κατά την διαδικασία. Στο δικό σου σύστημα που δεν έχει σχεδιαστεί για τέτοιο σκοπό θα μπει υγρασία και ας πούμε ότι τα αφυγραντικά την απορροφούν, όταν η κάμερα θα ζεσταθεί πάλι θα την απελευθερώσουν στον χώρο. Όσο όμως χρησιμοποιείς την καμερα θα μπαίνει περισσότερη υγρασία αφού δεν είναι όπως είπαμε μονωμένη και κάποια στιγμή θα υπάρχει στο σύστημα αρκετή υγρασία ώστε να κάψει την κάμερα.

Σημειώνω ότι αυτές είναι δικές μου σκέψεις και προβληματισμοί, δεν ξέρω αν θα γίνει έτσι απλά τους παραθέτω για προβληματιστείς και εσύ.

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ λογικά αυτά που μας λες. Πως τα αντιμετωπίζουμε για να αποφύγουμε τα λάθη και τις ζημιές.

Αν μετα καθε χρήση ανοιγουμε και αφου ζεστένουμε τα silicon - ταμπλετες ta τοποθετούμε μέσα θα ήμασταν οκ? Προέχει να προσέξουμε την κάμερα άρα να έχουμε πλάνο που να ελαχιστοποιεί τη πιθανότητα ζημιάς.

Εδώ θέλουμε τις εμπειρίες φίλων γιατι πρώτα η κάμερα να είναι οκ και μετά η φωτο.

 

Δε ξέρω αν φαίνονται οι γραφικές που έβαλα , κάποιοι που ξέρουν ας μας πουν αν ψύχεται γρήγορα η οχι η κάμερα , αν είναι οκ εκεί που φθάνουμε αν αυτή η διαφορά μπορεί να χαλάσει τον αισθητήρα .....

 

Σίγουρα δεν θα γίνει ψυχόμενη κάμερα , απλά για να παιδευόμαστε , για να κάνουμε κάτι δικό μας προσπαθούμε να βελτιώσουμε την απόδοση αυτής που έχουμε μέχρι εκεί που μας πρέπει.

 

Έχω δει βιντεο που μετατρέπουν τις κάμερες σε ψύξη αλλά τα αγγλικά μου δεν μου επιτρέπουν να καταλάβω αν υπάρχουν προβλήματα.

 

gforce σημαντικές οι συμβουλές σου , σε ευχαριστούμε και θέλω να παρακολουθείς τη συζήτηση ωστε να μας διορθώνεις ή να μας βάζεις προβληματισμούς.

Η συζήτηση πάντα βοηθάει να αποφεύγονται λάθη.

 

Φιλικά Κώστας - Νίκος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα .

Απόψε προσπάθησα για παρατήρηση από τον υπολογιστή στο γραφείο μου και το

τηλεσκόπιο που είναι στημένο , σε μια απόσταση με καλώδια περίπου 10 μέτρα

μακριά από τον υπολογιστή.

Ο καιρός δεν βοήθησε. Τα ανοίγματα στον ουρανό ήταν πολύ σύντομα.

Είχα και τα δύο τηλεσκόπια επάνω στην στήριξη. Στο SC 6΄΄ είχα την παλιά κάμερα

την NexImage και στο 80ED την asi224 color με ψύξη

(ιδιοκατασκευή η ψύξη που εγινε μαζι με τον φίλο μου Kostas Kabala).

Λόγω υγρασίας 66% δεν άφησα να κατέβει η θερμοκρασία κάτω από 14.2 βαθμούς

κελσίου. Ξεκίνησε από 27 βαθμούς τους . Η θερμοκρασία στην κάμερα μεταβάλλονταν από 14.2 έως 16.5 βαθμούς αυτόματα .Μπορει να κατέβει μεσα σε 20 λεπτα περίπου 20 βαθμούς κελσίου.

Από τον υπολογιστή λοιπόν και μέσα από το πρόγραμμα CIEL γινόταν η μετακίνηση

της στήριξης στον στόχο που ήθελα και από τα χειριστήρια που είχα κοντά μου

γινόταν το ζουμ σε κάθε κάμερα.

Σίγουρα χρειάζονται βελτιώσεις (ο τζόγος στην στήριξη , να κάνω

οδήγηση με την NexImage κ.τ.λ.) άλλα σίγα σιγά νομίζω ότι θα γίνουν.

Είδα μέσα από το πρόγραμμα που συνοδεύει την κάμερα asi224 το νεφέλωμα του

Ωρίωνα με χρώμα

Φιλικά

Νίκος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριν μέρες έκανα τεστ την κατασκευή με θερμοκρασία σταθερά κοντά 4 c (Σ.Δ. 1,8 C ) ( ήμουν στο μπαλκόνι )

Η φωτογραφία που τράβηξα είναι με λίγη επεξεργασία και έκθεση 3 λεπτά στους 8 C με

Θερμοκρασία αέρα 12,5 C

Σιγά σιγά πάμε για μία διαφορά για φωτογράφιση 10 C για καιρό με χαμηλή θερμοκρασία και 15 - 20 C διαφορά με θερμοκρασίες καλοκαιριού .

f1.thumb.jpg.8793847f4b1c3839fab4f5b59dc6e57b.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης