Jump to content

Προσαρμογέας Bluetooth για στήριξη Nexstar


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό είναι πολύ κακό. Το τηλέφωνό μου χτυπάει συνέχεια. Άρα, ή το βάζουμε σε λειτουργία πτήσης, ανοίγοντας όμως το Bluetooth, ή χρησιμοποιούμε ένα άλλο κινητό (το παλιό μας ας πούμε, αλλά το δικό μου παλιό είναι iPhone). Σε Tablet δουλεύει; Το Tablet δεν δέχεται τηλέφωνα και έχει μεγάλη οθόνη. Έχεις να δοκιμάσεις;

 

Που βρήκες τη ροδέλα του εστιαστή;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ναι και για εμένα το ίδιο χτυπαει συχνά.

Δεν έχω αυτη τη στιγμή tablet να το δοκιμάσω αλλα θεωρώ πως δεν υπάρχει καποιος λόγος που να μη δουλέυει. Ιδιες λειτουργίες έχει.

Tο τελευταιο είχε ατύχημα κατα τη διαρκεια παρατηρησης χρησιμοποιώντας το skaysafari.

Το ακούμπησα πρόχειρα σε σημειο που δεν επρεπε και εφυγε στο τσιμεντο με αποτελεσμα να σπασει η οθόνη(το είχα και απροστάτευτο χωρις θήκη μονο εκείνη τη στιγμη).Ηταν το πεπρωμένο του φαίνεται.

Η ροδέλα φτιάχτηκε γιατι χρησιμοποιώντας την az4 μιάς και μπαίνει απο την αναποδη ο σωλήνας του c8 (η Αζ4 είναι δεξιόμπρατση) μου έβρισκε το διιντσο διαγώνιο με κοντό σπειρωμα sct στήν πλαστική εργοστασιακή ροδελα.

Η αλλαγή αυτή όμως επέφερε και πολύ καλή βελτίωση στην εστίαση και την αίσθηση καθώς το εργοστασιακό λαστιχένιο που έχει είναι απαράδεκτο.

Αν το ξανα έφτιαχνα τώρα θα το έκανα ισως λίγο μεγαλύτερο ακόμα σε διάμετρο παρόλο που είναι αρκετά καλό.

Μου το έφτιαξε ο Astrogeo Γιώργος Παυλου (https://www.facebook.com/cetustechnik)

Εγώ πρόσθεσα λαστιχάκι απο ένα παλιό προσοφθάλμιο για καλύτερη ακόμα αίσθηση.

47684821_2149597335090758_3882689936398221312_o.thumb.jpg.424b760c44c9574e122650a0ca4b4f22.jpg

47577938_2149596938424131_9216454029951893504_o.thumb.jpg.cb8328138121759cd5effcee0c0890f0.jpg

47347307_2149597461757412_2870936451963420672_o.thumb.jpg.568ecf1aed7dd08db6f84e0ac5a15461.jpg

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

έχω ένα παλιο ταμπλετ apple του είχα κατεβάσει τη δωρεάν έκδοση του skysafari θα το δοκιμάσω το βράδυ, απο τη στιγμή που έχει bluetooth και το iphone θα το δουλευεις και με αυτό.

Δεν ξερω αν η free εκδοση ομως στο ipad έχει συνδεση τηλεσκοπίου, θα το δω το βράδυ.

Γενικά το skysafari είναι πιό ανετο σε tablet με τους χάρτες.

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με συσκευες IOS δεν συνδέεται το λέει και στην ιστοσελίδα τους, το δοκίμασα δεν το αναγνώριζε το bt. Για IOS είναι η άλλη συσκευή το starfi wifi.

Αποψε το δουλεψα πιο προσεχτικά και κατάλαβα τι συμβαίνει. Δεν χάνει πάντα την ευθυγράμμιση και μάλλον έχει να κάνει με τη συσκευή κινητού και τις δυνατότητες του.

To 6pro που έχω είναι αρκετά βαρύ σαν εφαρμογή.

Εχθές που το πάλευα είχα πολλές εφαρμογές ανοιχτές να τρέχουν στο παρασκήνιο του κινητού και πιθανόν έτρωγαν αρκετή μνήμη με αποτέλεσμα να κρασάρει το skysafari μπαίνοντας κιαυτο στην προσωρινή μνημη μετα απο κληση ή χρηση αλλη του κινητου και οταν ξανα έμπαινα στην εφαρμογή του που έτρεχε έκανε επανεκκίνηση και έχανε την ευθυγράμμιση, το είχα παρατηρήσει και άλλες φορες αυτο και πριν τη συνδεση του bt να γίνεται επανεκκίνηση στην εφαρμογή του skysafari ενώ ήταν ήδη ανοιχτή.

Απόψε που το δούλεψα πιο προσεχτικά χωρίς άλλες εφαρμογές να τρέχουν στο παρασκήνιο και με κλήσεις δεν κράσαρε καθόλου ενω έμπαινα ξανα στο πρόγραμμα απο την προεπισκόπηση των εφαρμογών και όχι πατώντας την εφαρμογή απευθείας απο το logo της.

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με συσκευες IOS δεν συνδέεται το λέει και στην ιστοσελίδα τους, το δοκίμασα δεν το αναγνώριζε το bt. Για IOS είναι η άλλη συσκευή το starfi wifi.

Αποψε το δουλεψα πιο προσεχτικά και κατάλαβα τι συμβαίνει. Δεν χάνει πάντα την ευθυγράμμιση και μάλλον έχει να κάνει με τη συσκευή κινητού και τις δυνατότητες του.

To 6pro που έχω είναι αρκετά βαρύ σαν εφαρμογή.

Εχθές που το πάλευα είχα πολλές εφαρμογές ανοιχτές να τρέχουν στο παρασκήνιο του κινητού και πιθανόν έτρωγαν αρκετή μνήμη με αποτέλεσμα να κρασάρει το skysafari μπαίνοντας κιαυτο στην προσωρινή μνημη μετα απο κληση ή χρηση αλλη του κινητου και οταν ξανα έμπαινα στην εφαρμογή του που έτρεχε έκανε επανεκκίνηση και έχανε την ευθυγράμμιση, το είχα παρατηρήσει και άλλες φορες αυτο και πριν τη συνδεση του bt να γίνεται επανεκκίνηση στην εφαρμογή του skysafari ενώ ήταν ήδη ανοιχτή.

Απόψε που το δούλεψα πιο προσεχτικά χωρίς άλλες εφαρμογές να τρέχουν στο παρασκήνιο και με κλήσεις δεν κράσαρε καθόλου ενω έμπαινα ξανα στο πρόγραμμα απο την προεπισκόπηση των εφαρμογών που τρέχουν και όχι πατώντας την εφαρμογή απευθείας απο το logo της.

 

Είμαι πολύ ευχαριστημένος, ανοίγει άλλους ορίζοντες στη στηριξη και η απόκριση που έχει είναι άμεσότατη και πολύ πιο γρήγορη και απο το ίδιο το χειριστήριο.

Δοκίμασα και λίγο την αποσταση τουλάχιστον 10 μέτρα αποκρίνεται κανονικά στις εντολές...

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ήταν στο ταχυδρομείο από 22 Μαρτίου και κανείς δεν με ειδοποίησε. Μια σταλιά είναι.

IMG_20210329_143132.thumb.jpg.0d338d45ad08b9ed12f9f58f7735ad75.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια χαρά :cheesy: :cheesy: :cheesy: Νωρίτερα και απο εμένα.

Περιμένω εντυπώσεις....

Μια παρατήρηση, όταν το τηλεσκόπιο είναι ευθυγραμμισμένο και συνδεδεμένο λειτουργεί και σαν push to. δηλαδή μετακινείς το τηλεσκόπιο με τα βελάκια και ο στοχος κινείται στην εφαρμογή του skysafari.

Σε στηρίξεις δηλαδή με dual encoders το έχεις και σαν push to.

Ενδιαφέρον και αυτό.

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προχθές το βράδυ και οριακά πριν χαλάσει ο καιρός έκανα πραγματική δοκιμή στην αυλή...

Ειχα καιρό να χρησιμοποιήσω το goto σε παρατήρηση και να πώ την αλήθεια μου κακοφάνηκε λίγο όλη αυτή η εξάρτηση απο τα ηλεκτρονικά αλλά όλα έχουν την χρησιμοτητά τους και την ευχαριστησή τους.

Το bt δούλεψε άψογα και δίνει τη δυνατότητα να κάνεις διόρθωση στο στοχο μεσω align το οποίο βοηθάει γιατι όταν στρέφεις το τηλεσκόπιο σε διαφορετικό τμημα του ουρανου απο το οποίο έχεις κανει την ευθυγράμιση η ακριβεια του goto πεφτει και κανοντας align με το νεο στοχο βοηθάει.

Επίσης βοηθάει και να γίνει calibration στη στηριξη.

Εχει καποιες ρυθμισεις το skysafari για επικοινωνία με τη βαση readout rate απο μονο του είναι στις 4 φορες το δευτερόλεπτο. Εγω το πήγα στα 10 γιατι μου φάνηκε καλυτερο το tracking εκει.

Στις οδηγίες λεει οτι μεγαλύτερα νουμερα ισως επηρεάσουν αρνητικά την αποκριση.

Επίσης έχει επιλογή να στέλνει στη βάση τοποθεσία και ωρα χωρις να χρειάζεται να τα βαλεις μονος set time & location αλλα είδα οτι με πάει στην επιλογή τοποθεσίας Αθήνα στο χειριστήριο ενώ εγω στο skysafari βαζω τις ακριβείς συντεταγμένες της περιοχής μου και έτσι το ξεκλικαρισα.

Δεν ξέρω όμως αν είναι πραγματικό αυτό που δείχνει το χειριστήριο και αν κλικαριστει τελικα επηρεάζει προς το χειρότερο την ευθυγράμμιση. Περίμενα δηλαδή να στέλνει τις πραγματικες συντεταγμένες και οχι να πάει απο το database city athens.

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Σήμερα μπόρεσα να το δοκιμάσω. Πέρα από τη συννεφιά, δεν συνδέεται και το Skysafari. Οι επιλογές μου είναι σωστές, βλέπει το STARBT η συσκευή, συνδέεται, PIN σωστό, αλλά μένω στο connecting.... χωρίς φως. Τι να φταίει;

 

Σε νέα προσπάθεια ζεύξης πήρα το εξής μήνυμα.

Screenshot_20210417_140200_com.android.settings.thumb.jpg.fadeccbac337dd422b2c55a14068e53d.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επιτυχία. Ελπίζω να μην μου βγάζει την ψυχή κάθε φορά.

Δουλεύει όπως και το Skywire, μόνο που έχω περισσότερη ελευθερία κίνησης και μπορώ να ακουμπήσω το κινητό όπου θέλω ή να το βάλω στην τσέπη. Και έχω μεγαλύτερη οθόνη από του iPhone, απαραίτητο στην τωρινή μου ηλικία.

 

ΥΓ: Μετά από αποσύνδεση, πάλι τα ίδια.

Ευτυχώς η ταμπλέτα συνδέεται και αποσυνδέεται τάχιστα.

Screenshot_20210417_141041_com.simulationcurriculum.skysafari6plus.thumb.jpg.91564d4ac67d58f41f893430ed6a12d3.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε εμένα απο την πρώτη στιγμή έκανε αμέσως τη ζεύξη σε κινητό honor 9x και μέχρι σήμερα δεν εχει εμφανίσει το παραμικρό.

Μήπως είχες απασχολημένο το bt του κινητού με κάποια άλλη συσκευή τύπου ηχείο, ακουστικά handsfree όπως λέει και το μήνυμα; ότι βρει πρώτο ανοιχτό το bt του κινητού θα συνδεθεί.

Θέλει πρώτα να παίρνει ρεύμα η στήριξη του nexstar και μετά ανοίγεις το bt του κινητού μήπως σου ξεφεύγει αυτό;

Και μου φαίνεται παράξενο οτι στο ξανα κάνει εφόσον έχει γίνει η ζεύξη μια φορά....υποτίθεται οτι με το που ανοίγεις το bt του κινητού γίνεται άμεσα η σύνδεση απο το skysafari. Σε εμένα τουλάχιστον έτσι συμβαίνει.

Η μεγαλύτερη οθόνη όντως χρειάζεται στο skysafari, είναι απόλαυση να βλέπεις τα πάντα και να ζουμάρεις οπου θέλεις. Εγώ έτσι κανω και starhopping με την az4.

 

ΥΓ : μήπως μπερδεύεται με τις 2 συσκευές, tablet και κινητό ταυτόχρονα και παραμένει απασχολημένο με κάποια απο τις δύο; Πρέπει να θυμάσαι να κλείνεις το bt της κάθε συσκευής όταν δε τη χρησιμοποιείς.

 

ΥΓ2: Τωρα το είδα απο τη φώτο, εχεις και ακουστικά και smartwach συνδεδεμένα με το κινητό και μάλλον συνδέονται πρώτα...θα πρέπει να απενεργοποιείς το bt των συσκευών αυτών. Ενω στο tablet υποθέτω δεν έχεις κανει ζευξη με αυτά.

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω πολλά συνδεδεμένα. Το θέμα είναι ότι δουλεύει, τα άλλα θα τα φτιάξω. Και εύκολη αλλαγή ταχύτητας.

Το καλώδιο το πέρασα κάτω από τη βάση και όλα μια χαρά.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης