Jump to content

ΑΓΟΡΑ ΚΥΑΛΙΩΝ


manfles

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν μπορείς να αγοράσεις μόνο ανάμεσα σε αυτά, τότε τα 8x42 συνδυάζουν ικανότητες και για τα δύο χόμπι.

Βέβαια από ποιότητα, με πλαστικό σώμα, απλή επίστρωση, χωρίς διόρθωση φάσης, μην περιμένεις πολλά. Και το φαινόμενο πεδίο μόλις 50 μοίρες (τόσο έχουν συνήθως και τα Pentax πάντως).

 

Θα έχεις χρωματική εκτροπή και γεωμετρικές παραμορφώσεις. Το πρώτο ιδίως ενοχλεί στα πουλιά με λαμπερά χρώματα κόντρα σε φωτεινό ουρανό (ιδίως στα όρια του ράμφους και το περίγραμμα).

 

Οι πλανήτες θα είναι παχιές κουκκίδες, η Σελήνη όμως πολύ όμορφη. Τα αστρικά σμήνη είναι η δύναμη των κιαλιών στο μέγεθος αυτό.

 

Από την άλλη, δεν δίνεις και πολλά. Θέλεις περίπου 10πλασια χρήματα για κάτι αξιόλογο στο 8x42.

 

Τα 25ρια και τα Zoom ούτε γι αστείο. Τα 7x50 δεν βολεύουν στην ορνιθοπαρατήρηση, εκτός αν παρατηρήσεις νυχτοπούλια.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Τα 25-ρια δεν κάνουν ακόμη και αν πεις ότι δεν ενδιαφέραι για ουρανό αλλά μόνο για επίγεια?

Επίσης τα 7χ50 είναι πιο πολύ για ουρανό αν καταλαβαίνω σωστά?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα 7x50 είναι για την θάλασσα. Αλλά κάνουν και για ουράνια παρατήρηση.

Τα 25ρια είναι για το γήπεδο και το θέατρο. Είναι ανεπαρκή για τις χρήσεις που θέλεις. Ένα καλό 8x30 είναι το ελάχιστο, όχι μόνο λόγω διαμέτρου, αλλά και σχεδίασης. Είχα για 1-2 έτη Leica 8x20 και προτιμούσα τα Nikon 8x30 για κάθε χρήση. Εξαίρεση είναι τα Pentax 6.5x21 τα οποία έχουν πολύ κοντινή εστίαση και λειτουργούν σαν μακρο-μικροσκόπιο. Σε αυτή τη διάμετρο καλύτερα (πάντοτε κατά τη γνώμη μου) να χρησιμοποιήσει κάποιος ένα μονοκιάλι, το οποίο είναι ακόμη μικρότερο και ελαφρύτερο άλλωστε.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι κρίμα που πρέπει να περιοριστείς στα bresser, ωστόσο μόνο τα 8x42 και 7x50 μπορούν να καλύψουν τις χρήσεις που θέλεις. Θεωρητικά, τα 8x42 είναι καλύτερη "all round" επιλογή, αλλά αν πρέπει να επιλέξεις από συγκεκριμένα κομμάτια, δοκίμασέ τα και σύγκρινέ τα οπωσδήποτε. Στη φθηνή κατηγορία τιμών παραμονεύουν πολύ συχνά δυσάρεστες εκπλήξεις.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι κρίμα που πρέπει να περιοριστείς στα bresser, ωστόσο μόνο τα 8x42 και 7x50 μπορούν να καλύψουν τις χρήσεις που θέλεις. Θεωρητικά, τα 8x42 είναι καλύτερη "all round" επιλογή, αλλά αν πρέπει να επιλέξεις από συγκεκριμένα κομμάτια, δοκίμασέ τα και σύγκρινέ τα οπωσδήποτε. Στη φθηνή κατηγορία τιμών παραμονεύουν πολύ συχνά δυσάρεστες εκπλήξεις.

 

Δυστυχώς ή ευτυχώς έχω ένα κουπόνι από δουλειά που μου επιτρέπει να πάρω δωρεάν κάποια πράγματα ανάμεσα τους τα συγκεκριμένα μοντέλα οπότε είπα να αξιοποιήσω τα κουπόνια για αυτό το χόμπι. Όχι δεν μπορείς να προσθέσεις κάτι παραπάνω να πάρεις κάτι πιο καλό αν και υπάρχει διαθέσιμο.Απλά θες πιο βαρβάτο κουπόνι:)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλο το forum. Έχω διαβάσει-ψάξει στο διαδίκτυο (μεταξύ αυτών και στο astrovox.gr) αρκετά πράγματα περί κιαλιών. Η γνώμη όμως των πιο έμπειρων επί του θέματος είναι σημαντική. Ενδιαφέρομαι για ένα ζευγάρι, κατά κύριο λόγο, για επίγεια παρατήρηση, ίσως και λίγο ουρανό (η γυναίκα μου γνωρίζει μερικά πράγματα για ουρανό) . Τα διαθέσιμα χρήματα είναι γύρω στο 250-300 ευρώ (όχι περισσότερα). Φοράω γυαλιά μυωπίας 4 βαθμών (αυτό για την eye relief) και είμαι 47 ετών. Δεν έχω καταλήξει εάν θα είναι 8x42 ή 8x32. Θα ήθελα τη γνώμη σας επί αυτού. Επίσης, έχω ξεχωρίσει τα παρακάτω 3 μοντέλα:

 

1) https://www.astroshop.eu/instruments/vixen-binoculars-new-foresta-8x42-dcf/p,18966#tab_bar_1_select

2) https://www.planitario.gr/svii-8x42-dcf.html

3) https://www.planitario.gr/mistral-wp6-8x42-ed.html

 

Εάν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση καλοδεχούμενη.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είμαστε κοντά στις προδιαγραφές. Εγώ πήρα τα Nikon Monarch 7 ED 8x30 στην τιμή αυτή μετά από πολύ ψάξιμο, αφού ήδη είχα κιάλια στα 8x42. Τα 30ρια τα κουβαλάω μαζί μου κάθε ημέρα και παντού, χρόνια τώρα. Έχουν ποιότητα εικόνας κοντά στων Zeiss Conquest 8x42 ED και ανώτερη των Zeiss Terra 8x42 ED και Leica 8x20 Trinovid, με τα οποία τα συνεκρινα επί 1 έτος πριν καταλήξω ποιο θα κουβαλάω. Μόνο το Pentax Papilio είναι πιο φορητό, αλλά η ποιότητα στο άπειρο είναι μέτρια, στέρεο μικροσκόπιο είναι στην πραγματικότητα). Αλλά τα 42ρια είναι ακριβότερα και τα 30 έχουν παντού ~400 εκτός από το eshop που βρήκα στην Ολλανδία και τα είχε 250€.

 

Από αυτά που διάλεξες τώρα. Δεν έχω χρησιμοποιήσει κανένα (δοκίμασα σε κατάστημα ένα Kowa της ανώτερης κατηγορίας και Vixen 9x63). Θεωρητικά μιλώ.

Δύο προδιαγραφές που δεν βλέπω στα ιαπωνικά είναι το γυαλί ED και η διόρθωση φάσης.

Τα κινέζικα HELIOS ωστόσο διαθέτουν και τα δύο και έχουν το AFOV που προτιμώ, 60 μοίρες. Το παλαιότερο μοντέλο, χωρίς ED, θεωρείτο βέλτιστη αγορά στην κατηγορία και πήρε βραβείο το 2016. Έχει και όλα τα χαρακτηριστικά ενός οπτικού εξορμήσεων. Θα το αγόραζα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα Nikon Monarch 7 ED 8x30 δεν τα βρήκα πουθενα σε τιμή κάτω των 300 ευρώ.

 

κάτι σε τύπου porro prisms προτείνετε;

 

https://www.planitario.gr/kowa-yf-8x30-kw-yf30-8.html

 

και πάλι ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έψαξα το ιστορικό μου και βρήκα πως τα πήρα από το Astroshop, αφού τους έκανα best price inquiry. Τότε η ελάχιστη τιμή στην ΕΕ ήταν 246 ευρώ, σήμερα είναι 289.

 

https://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/4060391_-monarch-7-8x30-nikon.html

 

Κατά τη γνώμη μου αξίζουν 500-700. Το 2015 ήταν, άρα τα κουβαλώ 5+ έτη καθημερινά, τίποτε οπτικό δεν έχω χρησιμοποιήσει περισσότερο. Δεύτερα από πλευράς χρήσης, με διαφορά, είναι τα Zeiss Conquest και μετά τα Canons IS και το Papilio.

 

Δες το διάγραμμα τιμών, 6 Νοεμβρίου τα είχε ένα κατάστημα 262, όπως τότε ήταν 247. Αλλά είπες πως μπορείς μέχρι 300, είσαι μέσα.

 

Τα μικρά Kowa τα σκέφτηκα και εγώ κάποια στιγμή, αλλά δεν τα πήρα επειδή είχα ήδη καλύτερα. Ίσως είναι κατάλληλα για εξωτερική χρήση με τη στεγανοποίηση και τη θωράκιση που έχουν, αλλά η γέφυρα της εστίασης είναι εξωτερική, τα πρίσματα πιο ευάλωτα σε χτυπήματα και δεν έχουν καλό backfocus όπως τα Porro. Έχω ένα Pentax Porro 8x30 και, ενώ είναι μικρό, δεν συγκρίνεται σε ευκολία χρήσης με ένα Roof, το σχήμα W είναι πιο ιδιότροπο από το Η. Η τιμή βέβαια των Kowa είναι εξαιρετική.

 

Επειδή η αστρονομία μας κάνει να πεινάμε για διάμετρο, πολλοί υποτιμούν τα 30mm. Ωστόσο, στη διάμετρο αυτή έχεις 7.5 μοίρες πεδίο, κάτι που βοηθά να γνωρίσεις τον ουρανό. Στην επίγεια, τα 30 δείχνουν το ίδιο με τα 42ρια και τα 50ρια την ημέρα, όλη η διαφορά τους προκύπτει τη νύκτα. Έτσι οι ορνιθοπαρατηρητές προτιμούν τα 30ρια για ημέρα και τα 50-56 για νύχτα (κουκουβάγιες κλπ), με τα 42ρια να είναι ένας συμβιβασμός ανάμεσα στα δύο, γενικής χρήσης δηλαδή. Όταν βλέπεις ψηλά όμως, κάθε διαφορά στο βάρος είναι σημαντική ως προς το πόσο θα κουραστούν τα χέρια σου. Και τα 8x βοηθούν στη σταθερότητα της εικόνας. Ακόμη περισσότερο τα 6x30 που δίνουν κόρη εξόδου 5.

 

Είπες πως προτεραιότητα έχει η επίγεια, έτσι;

 

Το κύριο πλεονέκτημα που έχουν τα κιάλια είναι η φορητότητα. Εάν πρόκειται να πάρει κανείς Giant, τα οποία έχουν δυσκολία στην σωστή ανάρτηση σε τρίποδα, υπάρχει η εναλλακτική ενός τεράστιου τηλεσκοπίου με binoviewer, ακόμη και με Deep Immersion 3D της Denk. Ο συνδυασμός τηλεσκοπίου με μικρό κιάλι καλύπτει σχεδόν όλες τις ευκαιρίες αστροπαρατήρησης .

Monarch.thumb.jpg.660eef64d666e88414a8a3cefba811c8.jpg

1416052803_MonarchPrice.thumb.jpg.51ead930d1065e7314f18e5c7ae1e38c.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επανέρχομαι για να σου προτείνω άλλο ένα εξαιρετικό κιάλι, το Vanguard Endeavour 8x42 ED. Το έχω δοκιμάσει για πολύ καιρό, δανεικό από έναν φίλο.

 

https://www.astroshop.eu/binoculars/20/m,Vanguard

 

Η πρώτη έκδοση έχει 277 ευρώ, εγώ είχα δοκιμάσει τη ΙΙ (430), η IV έχει φθάσει τα 520.

 

Αλλά σε άλλα καταστήματα η IV έχει 340.

 

https://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/5363615_-endeavor-ed-iv-8x42-vanguard.html

 

30 Νοεμβρίου είχε πέσει στα 260! Φταίει και ο Κορωνοϊός ίσως για την άνοδο.

 

Μπορείς να παρακολουθείς τις τιμές και να χτυπήσεις όταν το βρεις χαμηλά.

 

Είναι πολύ καλό και εργονομικά, με τη διπλή γέφυρα.

 

Σου βάζω έναν πίνακα που έχω φτιάξει ο οποίος δείχνει αδρά την optimum χρήση κάθε κιαλιού σε συνάρτηση με την κόρη εξόδου, τη μεγέθυνση και τη διάμετρο.

967882304_TerrestrialOptics2021kkokkolis.thumb.jpg.e29a6deb374f7e27a72f4d290a022f5d.jpg

Endeavour.jpg.2260016b81858710b4571f86cbf854c1.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά του forum που είναι πάντα πρόθυμα να βοηθήσουν εμάς που γνωρίζουμε λιγότερα, ώστε να απολαύσουμε και μεις τις υπέροχες εικόνες της γης και του ουρανού αποκτώντας σταδιακά τον κατάλληλο εξοπλισμό.

 

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Για να γνωρίζεις για την ποιότητα θα πρέπει να τα κρατήσεις στα χέρια σου και να τα βάλεις στα μάτια σου.

Ωστόσο μπορώ να σου πως πως από τις προδιαγραφές μειονεκτούν για αστρονομική χρήση. Η μεγέθυνση είναι υψηλή και θα περιοριστείς σε χρήση τρίποδα, ενώ και η κόρη εξόδου είναι σχετικά μικρή, 4mm. Φυσικά μπορούν να χρησιμοποιηθούν και αστρονομικά, αλλά ένα 7x50 ή 10x50 θα ήταν καταλληλότερο, όπως και ένα 8x30 η 10x42 (με την ίδια κόρη εξόδου) για χρήση στο χέρι.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης