Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρήκα κάποιες ρυθμίσεις κλείστρου και ευαισθησίας και είδα φως (ήταν ISO 1200 και καμμένη φωτογραφία). Έβγαλα βαρκούλες αλλά ενώ στο στόχαστρο η εστίαση είναι οξυτατη, στην φώτο είναι φλου.

 

Η φωτογραφία του φίλου μας είναι στο χέρι με Hyperion Zoom 30x.

 

Ένα γρήγορο course ρυθμίσεων manual έχετε να μου προτείνετε;

IMG_20210328_145513.thumb.jpg.72834f470dd0259496dadfd59dc1c2ec.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ δε γνωρίζω να σε βοηθήσω σε αυτο το κομμάτι, δεν έχω κανει ημερήσια.

Θα χρειαστεις τη βοηθεια άλλων φίλων.

Απο τα ελάχιστα που γνωρίζω η κατασταση είναι trial and error.. και θα χρειαστει χρόνο να εντοπίσεις τις καλυτερες ρυθμίσεις.

Για φωτεινότητα παίζεις με iso

Εκθεση δεπτερολέπτων αυξάνει και τη φωτεινότητα αλλα και κανεις τις εικόνες να είναι θαμπες με κινηση αν είναι παραπάνω απο οσο χρειάζεται.

Στη δικιά μου βρισκεται δεξια πάνω μια ροδελα την πας δεξια -αριστερα.

Για μεγεθύνσεις χρειαζεσαι εστιακή το 102/500 δεν κάνει.

Υπάρχει τρόπος να τη συνδέσεις με υπολογιστη με το λογισμικό της ή καποιο άλλο digicam control πχ ωστε να βλέπεις καλυτερα το αποτέλεσμα της φωτογραφιας σου και να δοκιμάζεις αλλες ρυθμίσεις.

Για μένα η ημερήσια φωτο είναι πιο δυσκολη απο τη νυχτερινή.

Αυτά απο εμενα.

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ πολύ Δημήτρη. Βρήκα τη ροδέλα, θα βρω και τα άλλα. Μπορώ να βάλω Barlow, στέκονται γλάροι, καρακάξες και κιτρινοσουσουράδες στο σημείο με τον γλάρο. Αλλιώς μπορεί να δοκιμάσω και με το Mak, 1800 εστιακή έχω εκεί.

Σκέπτομαι πως η θολούρα οφείλεται στο διάφραγμα, μικροκινησεις της βάσης. Άρα φωτογράφηση με χρονοδιακόπτη μπορεί να βοηθήσει. Θα τα βρω, σιγά σιγά.

Η παρατήρηση του πτηνού να καθαρίζει τα φτερά του που αστράφτουν στον ήλιο, με τα πούπουλα να κινούνται στο αεράκι, δεν έχει καμία σχέση με την προσπάθεια αποτύπωσης μιας σταθερής εικόνας. Αλλά στην εποχή των πολυμέσων και του διαδικτύου χρειάζονται και οι εικόνες καμία φορά.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης