Jump to content

Άρθρο : Λέει η αστρολογία αλήθεια;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους! Πρόσφατα έγραψα ένα άρθρο με θέμα αν η

Την ισχύ της αστρολογίας. Θα χαιρομουν ιδιαίτερα αν το Δία αζατε μου λέγατε την γνώμη σας και το κπινοποιουσατε σε άλλους!

αστρολογια αληθεια ;.docx

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο. Πολύ ωραίο.

 

Στεναχωριέμαι κάθε φορά που διαβάζω τέτοια κείμενα με αυτονόητα επιχειρήματα και κάποιοι άνθρωποι ακόμα είναι κολλημένοι. Δεν μπορεί να το συλλάβει ο νους μου ότι είμαστε στον 21ο αιώνα και υπάρχει έστω ένας που πιστεύει την αστρολογία. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για εκατομμύρια. Το ίδιο μου συμβαίνει και με τις θρησκείες. Τελικά ο ανθρώπινος εγκέφαλος αν και είναι ό,τι πιο όμορφο και περίπλοκο έχει κατασκευάσει το Σύμπαν, θέλει ακόμα εξέλιξη.

Πολλές φορές αυτοαπατώμαστε σε πολλούς τομείς.

 

Μια διόρθωση μόνο σου επισημάνω. Εκεί που λες "2. Οι αστερισμοί δεν είναι αυθαίρετα σχήματα" πρέπει να βγάλεις το "δεν".

Still I Rise
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε μην παραμυθιάζεστε με την αστρονομία, δε χρειάζεται άλλο τα μάθαμε όλα, να δείτε εδώ:

https://cosmosmagazine.com/space/astronomy/astronomers-declare-no-further-research-required/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ μου Ανδρέα,

Χαίρομαι πάρα πολύ για το άρθρο σου, που συνοψίζει και τεκμηριώνει τις απόψεις σου.

Γνωρίζω πόσο σε παραξενεύει να ακούς συμμαθητές σου να συζητούν για ζώδια, αστρολογία και προσωπικότητες. Γνωρίζω ότι σε εκνευρίζει να βλέπεις όλα αυτά να προβάλλονται σε τηλεοπτικές εκπομπές και στα social media και να αποκτούν οπαδούς και φίλους.

Το άρθρο σου είναι μια προσπάθεια να διαβάσουμε (όσοι δεν ξέρουμε) την πραγματικότητα. Το αυτονόητο. Διάδωσέ το σε συμμαθητές, φίλους σου και καθηγητές σου και πρότρεψέ τους να κάνουν το ίδιο, μήπως και η γενιά σας κάνει ένα βήμα παραπάνω στο να εκλείψουν από την καθημερινή ενημέρωσή μας ειδήσεις του τύπου "τί προβλέπουν τα άστρα για την νέα χρονιά" ή "Πώς ο ανάδρομος Ερμής θα επηρεάσει τις επαγγελματικές σας κινήσεις αυτό τον μήνα". Ο δικός μου Ερμής πλέον, από ανάδρομος έχει γίνει ανάγωγος και δεν έχω την υπομονή να εξηγώ.

Τέλος, χαίρομαι περισσότερο για τον ορθολογικό τρόπο σκέψης που έχεις υιοθετήσει στην ζωή σου και πλέον ερευνάς και τεκμηριώνεις τις απόψεις σου.

=D> =D> =D> =D> =D>

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης