Jump to content

Αγορα 1ου τηλεσκοπιου!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας! Ονομάζομαι Παναγιώτης και επιθυμω μεσα στους επομενους 1-2 μηνες να αγορασω το 1ο μου τηλεσκοπιο. Εχω κανει την ερευνα μου και εχω καταληξει σε 3 τηλεσκόπια της skywatcher. Ειναι τα dob 6'' , 8'' και το dob heritage 150mm. Το budget μου φτανει εως και τα 350-400 ευρω. Ο σκοπος μου ειναι η παρατηρηση τοσο των πλανητικών σωμάτων οσο και βαθεως αντικειμενων πχ νεφελωματα, clusters και κοντινους γαλαξιες. Μενω επαρχια οποτε δεν υπαρχει πολυ μεγαλη φωτορυπανση. Θα εκτιμουσα πολυ την βοηθεια σας και τις αποψεις σας!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε καλωσηρθες. Απο τα τρια πολυ καλα τηλεσκοπια που βρηκες προφανως το καλυτερο ειναι το 8. Παντως και το 6 ειναι εξαιρετικο και θα μπορεις με τα χρηματα που θα σου μεινουν να αγορασεις προσοφθαλμια.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

στο 6-ίντσο ντομπσόνιαν της sky watcher έχει ανεβεί η τιμή από τα 334 στα 399. Μπορεί στο μέλλον όμως θα κατέβει. Θα σου πρότεινα αφού μένεις και σε επαρχία να πας στο 6-ίντσο το κανονικό όμως και όχι το heritage. Επίσης με 65 ευρώ ακόμα μπορείς να πάρεις έναν telrad ο οποίος είναι το βασικότερο όργανο που πρέπει να βάλεις σε ένα ντόμπσον.

"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και εγω το 6'' προτιμω επειδη δεν μπορω να διαθεσω 500 ευρω για το 8αρι. Ομως μπορει να μου εξηγησει καποιος την διαφορα f/5 του 8 με f/8 του 6 ;; Επισης η τιμη μπορει να πεσει μονο με προσφορα ή απλως θα κατεβει; Γιατι οταν ηταν στα 335 δεν ειχε προσφορα αν θυμαμαι καλα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η τιμή είναι ανεβασμένη λόγω της κατάστασης και της μικρής διαθεσιμότητας.
"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης