Jump to content

Eq mon2 (eq5)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω την βάση του τιτλου

Με ένα 8" πάνω! Την οποία των θεωρώ οριακή για το τηλεσκόπιο αυτό θα έλεγα!

Δεν έχει πάνω μοτέρ η goto

Και αν θέλω πχ να βγάλω κάποια φώτο με το κινητό και την βάση είναι αρκετά δύσκολο!

Υπάρχει κάποια οικονομική λύση έτοιμου κιτ η υπάρχει κάποιος που δίνει μοτέρ γι αυτή την βάση;

Επίσης για να χρησιμοποιήσεις goto πρέπει κάθε φορά πριν ξεκινήσεις παρατήρηση να στήσεις/ευθυγραμμισεις την βάση σου με τον πολικό αστέρα; (αν το λέω σωστά) η άλλο θέμα αυτό;

 

Ξέρω ότι ίσως οικονομικά να μην αξίζει η όλη κίνηση για να μπορώ να βγάλω φώτο με το κινητο

Αλλά είμαι σε σκέψεις!

 

Ευχαριστώ και αν έχω ανοίξει το θέμα σε λάθος ενότητα ζητώ συγνώμη!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και αν θέλω πχ να βγάλω κάποια φώτο με το κινητό και την βάση είναι αρκετά δύσκολο!

Υπάρχει κάποια οικονομική λύση έτοιμου κιτ η υπάρχει κάποιος που δίνει μοτέρ γι αυτή την βάση;

Επίσης για να χρησιμοποιήσεις goto πρέπει κάθε φορά πριν ξεκινήσεις παρατήρηση να στήσεις/ευθυγραμμισεις την βάση σου με τον πολικό αστέρα; (αν το λέω σωστά) η άλλο θέμα αυτό;

!

 

Καλά το άνοιξες το θέμα.

Με το κινητό έχεις πολύ περιορισμένες δυνατότητες αστροφωτογράφηση, την σελήνη μόνο, αλλά αυτό γίνετε και με ένα τέτοιο, και χωρίς οδήγηση.

https://www.planitario.gr/antaptoras-prosarmoghs-smartphone-levenhuk-a10.html

 

Και τώρα δεν κάνεις πολική ευθυγράμμιση; (Ναι αυτό είναι άλλο θέμα).

https://www.astronomia.gr/wiki/index.php?title=%CE%A0%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%95%CF%85%CE%B8%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βάση για το κινητό εχω

Σελήνη ναι βγαίνει εύκολα!

Πρόσφατα κατάφερα και έβγαλα με το κινητό το νεφέλωμα του Ωρίωνα! Δύσκολο πολύ μιας και κουνουσα το τηλεσκόπιο με το χέρι ώστε να μην φαίνονται όλα κουνημένα στην φωτογραφία μιας και θα είχε μεγάλη έκθεση!

Δε σκέφτομαι να πάω σε άστρο φωτογραφία με κάμερες κλπ

Απλα να μπορώ να παίξω με το κινητό λίγο παραπάνω!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι βεβαια

Απλα την παραπάνω βάση που έχω βάλει το λινκ την βρίσκω με 120€ συν μεταφορικα αλλά 15 περιπου

Σίγουρα και σε παρατήρηση ίσως βοηθάει

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και αν θα βάλω κάτι τέτοιο πρέπει πάντα να στήνω την βάση μου βάση του πολικου αστέρα;;

Γιατί τώρα από τον κήπο μου ξέρω τι θέλω να δω... Στήνω την βάση μου και απλά κοιτάω τον στόχο μου! Χώρις να έχω κάνει το οτιδήποτε με τον πολικό αστέρα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Υστερα από την πολύτιμη βοήθεια του παραπανω μέλους!

Που πραγματικά με την βοήθεια του τις συμβουλές του και λίγο διάβασμα! Οι παρατηρήσεις μου έγιναν πολύ πιο ευχάριστες και εύκολες! Και τον ευχαριστώ πολύ για άλλη μια φορά!

 

Συνεχίζω όμως να σκέφτομαι να το κάνω goto το τηλεσκόπιο

Διότι μερικές φορές πραγματικά λόγω μεγέθους, προκειμένου να κινήσεις το τηλεσκόπιο έρχεσαι αγκαλιά μαζί του!

 

Έχει μετατρέψει κανείς την eq5 σε goto;

Έχω βρει 2 κιτ από Ουκρανία! Με ταχύτητες χ800 και χ1000

Σε τιμές 240 με 280 ευρώ περίπου! Τα οποία τα ελέγχεις και με το κινητό! Είτε με το safari είτε με το stellarium

Έχετε κάποια άλλη πρόταση;

Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχει μετατρέψει κανείς την eq5 σε goto;

Έχω βρει 2 κιτ από Ουκρανία! Με ταχύτητες χ800 και χ1000

Σε τιμές 240 με 280 ευρώ περίπου! Τα οποία τα ελέγχεις και με το κινητό! Είτε με το safari είτε με το stellarium

Έχετε κάποια άλλη πρόταση;

Ευχαριστώ!

 

Αν σ αρεσουν οι κατασκευές μπορεις να το κανεις και μονος σου.

Δες εδω : https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=27323

Ο ουκρανος αυτο που πουλαει ειναι το onstep ετοιμο. Υπαρχει και ενας Ισπανος που δινει onstep κιτ νομιζω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Το πήρα απόφαση λοιπόν και έχω βάλει μπρος την υλοποίηση ενός onstep για το τηλεσκόπιο μου που τόσο αγαπώ!

Ύστερα από διάβασμα και την καθοδήγηση του coreos που πραγματικά δεν έχω λόγια!! Και το μόνο που μπορώ να πω είναι απλά ένα ΤΕΡΆΣΤΙΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ

Ή πλακέτα είναι κατά 80% έτοιμη! Περιμένω κάτι τελευταία πράγματα την άλλη εβδομάδα! Και το επόμενο Σαββατοκύριακο λογικά θα υπάρξει ο προγραμματισμός!

Τα υλικά έχουν γίνει παραγγελία και από Ελλάδα και από Κίνα! Όσο μπορούσα να τα βρω Ελλάδα σε λογικές τιμές τα πήρα! Για να μην έχω αυτή την άτιμη καθυστέρηση! Τα υλικά έχουν πάει περίπου όλα μαζί κοντα στα 100€

3d printer έχω στην δουλεια ευτυχώς για βάσεις και κουτί!

Κόλληση σπίτι και το παιχνίδι ξεκινάει!

Μεχρι στιγμής η υλοποίηση της ήταν αρκετά πιο εύκολη από ότι περίμενα, αλλά σε αυτό έχει βοηθήσει όπως είπα και πιο πάνω ο coreos όπου τις απορίες τις έλυνε άμεσα!

Βάζω μερικές φωτογραφίες

Και όταν με το καλό οδηγήσω μέσω του stellarium την 8" αγάπη μου θα σας ενημερώσω πάλι!

IMG-0892712ef03057a9a0b1f27ddb545e29-V.thumb.jpg.c138cff7c79bd9f617f70a836164435d.jpg

IMG_20210312_182445.thumb.jpg.396be16594d78a11940401d73cf493f0.jpg

IMG_20210312_182620.thumb.jpg.803d426690273598c115743631cca5d5.jpg

IMG_20210312_182645.thumb.jpg.79c01693d89a712c70c028c56af04065.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μιας και η βάση όλη θα γίνει αυτόματη.

Έχω μπει στον πειρασμό να την λύσω όλη να την καθαρίσω και να την γρασσαρω πάλι! Ώστε να γίνει ακόμα πιο απαλή η κίνηση της!

Είδα κάποια βίντεο όπου θέλει ένα ειδικό εργαλείο το οποίο θα το φτιάξω! Και ελπίζω να μην αντιμετωπίσω πρόβλημα μετά με το πόσο σφίξιμο θέλουν τα σώματα!

Είδα όμως ότι βάζουν άλλο γρασσο για στα γραναζια και άλλο γρασσο στα χυτωνια!

Γνωρίζει κανείς τι γρασσα είναι; είδα ότι έχουν βάση το τεφλον και ότι διαφέρουν σε χρώμα και σε θερμοκρασία λειτουργίας!

(-25 με +40 και - 15 με +55)

Επισης παρατήρησα ότι αυτό το γρασσο που έχει τώρα η βάση μου (ναι έχω ήδη λύσει μερικά κομμάτια της...) είναι αρκετά κολλοδες!

Κάποιες συμβουλές;

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η βάση λύθηκε όλη! Καθαριστηκε από την αρχή και μπήκε γρασο στα σημεία που έπρεπε!

Πλέον δουλεύει πολύ πιο γλυκά!

 

Στην αναμονή είναι και η πολική διόπτρα με το νέο σχέδιο τύπου ρολόι για την πιο εύκολη πολική ευθυγράμμιση!

 

Μπήκαν πάνω τα μοτέρ και όλα δείχνουν να δουλεύουν εντάξει μέσω κινητού onstep και skysafari!

Με δοκιμές μέσα από το σπίτι, δυστυχώς, γιατί ο καιρός δεν έχει βοηθήσει για καθαρό ουρανό και έλεγχο πραγματικού στόχου! Που θα πάει όμως... Θα μας κάνει την χάρη!

 

Ευχαριστω για άλλη μια φορά τον Γιώργο για την βοήθεια και την επίτευξη του στόχου μου!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια πρόχειρη και δοκιμαστική κατασκευή για το όσο πιο σωστό αλφαδιασμα της βάσης..

Αλουμινακια με άδειασμα από κάτω για να δουλεύει το ποδι

Και αλφαδακια μικρά φ12

Δεν με τρέλανε σαν ποιότητα και ίσως το αλλαξω

IMG_20210407_174351.thumb.jpg.24245f5f70b54829c00946bd20023265.jpg

IMG_20210407_174320.thumb.jpg.8b2a95c80582e95fdfbb196e6f921235.jpg

IMG_20210407_174309.thumb.jpg.96a81acf7a18d4451ca9c74146b489e4.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έγινε άλλη μια μικρή αλλαγή για το αλφαδιασμα της βάσης!

Η οποία είναι πολύ πιο εύκολη και σωστή στην διαδικασία!

 

Επίσης μπήκε και το νέο τζαμακι στην πολική διόπτρα για πιο εύκολη ευθυγράμμιση! Και έγινε από την αρχή ή διαδικασία της για να είναι σωστα κεντραρισμενη αν χρειαστεί να στρέψει!

 

Το μείον με το νέο τζαμακι είναι ότι στο παλιό ήταν χαραγμένο το σχέδιο, με αποτέλεσμα όταν ανοίγει το led να φωτίζεται και να είναι εύκολη η διαδικασία!

Ενώ δυστυχώς στο νέο είναι απλά τυπωμένο και δεν ανταποκρίνεται στο κόκκινο φως του led! Θα το δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία και όλο κάποια λύση θα βρει αν δεν μπορώ να δω σωστά το σχέδιο το βράδυ και να βάλω στην σωστή θέση τον πολικό!

 

Λύθηκαν και κάποια θέματακια που υπήρχαν στην πλακέτα του onstep με την βοήθεια για άλλη μια φορά του coreos!

Να είναι καλά!

 

Και μένει η τελική δοκιμή! (ελπίζω να μην βγει κάποιο καινούριο θέμα όπου θα με πάει πίσω)

Δυστυχώς ο καιρός δεν βοηθάει για παρατήρηση αλλά που θα πάει...

received_3941850452517259.thumb.jpeg.a49739153c204f6a71438a532799c053.jpeg

received_1131392363954951.jpeg.f93dd959f08ef242662c63b6550337e4.jpeg

IMG_20210416_192613.thumb.jpg.608e09269e2bc3cfcd33b716989fb9f5.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σήμερα έγινε το πρώτο τεστ!

Με πολύ ευχάριστα αποτέλεσμα θα έλεγα!

Έγινε εύκολα η πολική ευθυγράμμιση

Όπου και μετά από μια ώρα και κάτι ο πολικός είχε πάει στο σωστό επόμενο σημείο στο σχέδιο! Και ήμουν πολύ χαρούμενος που κατάφερα κάτι τέτοιο!

Όσο για το onstep τα πρώτα αποτελέσματα ήταν αρκετά ενθαρρυντικά!

Έγινε alignment με 2 αστέρια

Επαιξα από στόχο σε στόχο για καμιά ώρα περίπου! Μόνο δοκιμές!

Απλα πάταγα τυχαια αστέρια στο sky safari ώστε να δω πόσο θα χάσει με την ωρα σε βήματα!

Παρατήρησα ότι το ζύγισμα παίζει πάρα μα πάρα πολύ σημαντικό ρόλο! Μιας και είναι 8αρι και οριακό για την βάση! Όπου η bresser την δίνει για 13 κιλά!

Όπως επίσης και ότι θέλει προσοχή στο να αλλάζεις προσοφθαλμια ώστε να μην χάνει βήματα λογω του ότι το ψιλό κουνάς και του κάνεις μικροαντιστασεις!

Σε γενικές γραμμές αρκετά ευχαριστημένος!

Θα έλεγα ένα 80%

Έκανα μια προσπάθεια να δω Μ101 και whirlpool galaxy αλλά μάταια από Αθήνα και με φεγγάρι!

Και γενικά δε ξέρω αν φαίνονται από bortle 7-8

Αυτα για σήμερα που παίξαμε σε σύνολο 1 με 1.5 ώρα ώστε να δούμε αν άξιζε ο κόπος μου!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Σε γενικές γραμμές αρκετά ευχαριστημένος!

Θα έλεγα ένα 80%

!

 

Άντε να τα ...εκατοστήσεις.. \:D/

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σήμερα έγινε το πρώτο τεστ!

Με πολύ ευχάριστα αποτέλεσμα θα έλεγα!

Έγινε εύκολα η πολική ευθυγράμμιση

Όπου και μετά από μια ώρα και κάτι ο πολικός είχε πάει στο σωστό επόμενο σημείο στο σχέδιο! Και ήμουν πολύ χαρούμενος που κατάφερα κάτι τέτοιο!

Όσο για το onstep τα πρώτα αποτελέσματα ήταν αρκετά ενθαρρυντικά!

Έγινε alignment με 2 αστέρια

Επαιξα από στόχο σε στόχο για καμιά ώρα περίπου! Μόνο δοκιμές!

Απλα πάταγα τυχαια αστέρια στο sky safari ώστε να δω πόσο θα χάσει με την ωρα σε βήματα!

Παρατήρησα ότι το ζύγισμα παίζει πάρα μα πάρα πολύ σημαντικό ρόλο! Μιας και είναι 8αρι και οριακό για την βάση! Όπου η bresser την δίνει για 13 κιλά!

Όπως επίσης και ότι θέλει προσοχή στο να αλλάζεις προσοφθαλμια ώστε να μην χάνει βήματα λογω του ότι το ψιλό κουνάς και του κάνεις μικροαντιστασεις!

Σε γενικές γραμμές αρκετά ευχαριστημένος!

Θα έλεγα ένα 80%

Έκανα μια προσπάθεια να δω Μ101 και whirlpool galaxy αλλά μάταια από Αθήνα και με φεγγάρι!

Και γενικά δε ξέρω αν φαίνονται από bortle 7-8

Αυτα για σήμερα που παίξαμε σε σύνολο 1 με 1.5 ώρα ώστε να δούμε αν άξιζε ο κόπος μου!

 

Βρε είσαι τρελός?????????Θέλεις να δεις Μ101 από Αθήνα,εδώ με δυσκολία τον βλέπεις από σκοτεινούς ουρανούς.Μ81 είπαμε θα προσπαθήσεις!!!!!!!!! #-o #-o #-o #-o #-o #-o #-o

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρε είσαι τρελός?????????Θέλεις να δεις Μ101 από Αθήνα,εδώ με δυσκολία τον βλέπεις από σκοτεινούς ουρανούς.Μ81 είπαμε θα προσπαθήσεις!!!!!!!!! #-o #-o #-o #-o #-o #-o #-o

 

Αμ...Γιώργη, και εγώ το έχω πει, αλλά 45 Γιάννηδες..μπλα-μπλα.. :cheesy:

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης