Jump to content

Προσοφθάλμια ποιο από τα δυο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ Κώστα, ναι τα πρώτα που διαπίστωσα είναι το βάρος και η απαλότητα του ζουμ, που μου θύμισε τους φακούς φωτ. κάμερας.

Και για τις απαιτήσεις μου δεν θα χρειαστώ και κάποιον άλλον, έχοντας και τα προσοφθάλμια.

 

AURIGA ΕΥΡΥΓΩΝΙΟ ΠΡΟΣΟΦΘΑΛΜΙΟ WA 12mm

 

Q-BARLOW δύο διαμορφώσεων, 1.3x & 2.25x

 

Είμαι στα όρια του τηλεσκοπίου.

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με γεια κύριε Δημήτρη,καλές παρατηρήσεις!!!!!!!Όσο αφορά τις φωτογραφίες ,έτσι για να μην αγχώνεστε,στη δεύτερη φώτο δεν έχει κεντραριστεί σωστά το τηλέφωνο πάνω στο προσοφθάλμιο γι αυτό φαίνεται αυτή η μαυρίλα,θολούρα στη μία άκρη.Είπα και εγώ....... #-o #-o #-o #-o
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και αγόρασα τον Q Barlow, τον έδωσα στην κόρη μου χωρίς να τον δοκιμάσω. Σκέπτομαι να κάνω τον Hyperion Zoom 18-6mm με το 1.3x επειδή χρησιμοποιώ τον ES68 24mm και μετά τον Zoom από τα 16 και κάτω. Έτσι θα πιάσω ή θα πλησιάσω την κόρη εξόδου 1mm στα κοντά μου τηλεσκόπια. Οπότε, αφού το δοκιμάσεις, πες μας εάν ρίχνει την ποιότητα ή εάν βινιετάρει ο Zoom με τον Q 1.3x. Ευχαριστώ.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και αγόρασα τον Q Barlow, τον έδωσα στην κόρη μου χωρίς να τον δοκιμάσω. Σκέπτομαι να κάνω τον Hyperion Zoom 18-6mm με το 1.3x επειδή χρησιμοποιώ τον ES68 24mm και μετά τον Zoom από τα 16 και κάτω. Έτσι θα πιάσω ή θα πλησιάσω την κόρη εξόδου 1mm στα κοντά μου τηλεσκόπια. Οπότε, αφού το δοκιμάσεις, πες μας εάν ρίχνει την ποιότητα ή εάν βινιετάρει ο Zoom με τον Q 1.3x. Ευχαριστώ.

 

Καλησπέρα @kkokkolis, σχετικά με τον συνδυασμό q barlow και zoom, αυτό που αρχικά πρέπει να σημειωθεί είναι ότι το στοιχείο του q barlow αν αφαιρεθεί για να δώσει 1,3X δεν μπορεί να βιδώσει στον zoom λόγω έλλειψης απαιτούμενου βάθους στην κάνη 1,25 του zoom. Άρα θα πρέπει να βρεθεί λύση με κάποιου είδους αντάπτορα-επέκτασης. Η λύση που βρήκα και σου προτείνω, μιας και τον έχεις, ακούει στο όνομα aspheric 31mm!! Θα πρέπει λοιπόν να ξεβιδωσεις την 1,25 κάνη του zoom και να χρησιμοποιήσεις την κάνη 1, 25 από τον aspheric(είναι συμβατή με τον zoom) που λόγω μεγαλύτερου μήκους μας κάνει την δουλειά!!! Ούτως η άλλως δεν νομίζω να χρησιμοποιείς τον aspheric σαν 1,25 λόγω μικρότερου πεδίου. Τώρα στην ουσία της ερώτησης δεν θα σε βοηθήσω πολύ ,καθως είναι νέο απόκτημα και το seeing από Θεσσαλονίκη δεν με ενθαρρύνει να ανέβω πάνω από τα 150Χ που δίνει ο zoom με το 8αρι dob που εχω, οπότε παραμένει στο κουτάκι του. Ελπίζω να τον δοκιμάσω σε καλύτερες συνθήκες σύντομα. Πάντως δεν θυμάμαι να ρίχνει την ποιότητα πέραν του αναμενόμενου. Αυτό που θα πω με σιγουριά είναι ότι σαν 2,25Χ ναι έχει ένα ελαφρύ βινιεταρισμα.

Φιλικά,

Γιάννης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ. Αυτήν την κάνη του Aspheric την έψαχνα πρόσφατα και δεν την βρήκα. Πρέπει να κάνω βαθειές ανασκαφές, αλλά ενδέχεται και να την έχω χαρίσει σε κάποιον. Στον William Optics 24-8 ταίριαζε όπως θυμάμαι, επειδή το είχα δοκιμάσει. Υπήρχε και ο Barlow του κιτ της Celestron με το αφαιρούμενο στοιχείο, τον έχω διώξει και αυτόν εδώ και μια δεκαετία, αλλά θυμάμαι πως βίδωνε σαν φίλτρο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ. Αυτήν την κάνη του Aspheric την έψαχνα πρόσφατα και δεν την βρήκα. Πρέπει να κάνω βαθειές ανασκαφές, αλλά ενδέχεται και να την έχω χαρίσει σε κάποιον. Στον William Optics 24-8 ταίριαζε όπως θυμάμαι, επειδή το είχα δοκιμάσει. Υπήρχε και ο Barlow του κιτ της Celestron με το αφαιρούμενο στοιχείο, τον έχω διώξει και αυτόν εδώ και μια δεκαετία, αλλά θυμάμαι πως βίδωνε σαν φίλτρο.

 

Επίσης δες και αυτό:

http://hyperionzoomlover.blogspot.com/2013/04/baader-q-turret-22513x-barlow-mark-iii.html?m=1

Δεν το συνεχίζω για να μην ξεφεύγουμε από το αρχικό θέμα

Φιλικά,

Γιάννης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

θα βάλω εδώ μία φωτογραφία από ένα τεστ του William "Bill" Paolini για να δούμε το πραγματικό AFOV του Baader Hyperion Mark IV.Στο link από κάτω είναι όλο το test όποιος θέλει μπορεί να το διαβάσει.

 

https://astronomyconnect.com/forums/articles/the-baader-hyperion-mark-iv-zoom-eyepiece-a-performance-review-with-monoviewing-and-binoviewing.66/

1121866907_Screenshot2021-04-1221_35_25.thumb.png.450367c4cf87a2592a4beb3ee26fe4bf.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θα βάλω εδώ μία φωτογραφία από ένα τεστ του William "Bill" Paolini για να δούμε το πραγματικό AFOV του Baader Hyperion Mark IV.Στο link από κάτω είναι όλο το test όποιος θέλει μπορεί να το διαβάσει./

Εγώ πάντως αισθάνομαι "χορτάτος", με αυτήν την αγορά.:cheesy:

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θα βάλω εδώ μία φωτογραφία από ένα τεστ του William "Bill" Paolini για να δούμε το πραγματικό AFOV του Baader Hyperion Mark IV.Στο link από κάτω είναι όλο το test όποιος θέλει μπορεί να το διαβάσει./

Εγώ πάντως αισθάνομαι "χορτάτος", με αυτήν την αγορά.:cheesy:

 

Την έκανα και εγώ χαχα!!!Το περιμένω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θα βάλω εδώ μία φωτογραφία από ένα τεστ του William "Bill" Paolini για να δούμε το πραγματικό AFOV του Baader Hyperion Mark IV.Στο link από κάτω είναι όλο το test όποιος θέλει μπορεί να το διαβάσει./

Εγώ πάντως αισθάνομαι "χορτάτος", με αυτήν την αγορά.:cheesy:

 

Την έκανα και εγώ χαχα!!!Το περιμένω.

 

Ζηλιάρη :cheesy:

Καλός να έλθει.

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θα βάλω εδώ μία φωτογραφία από ένα τεστ του William "Bill" Paolini για να δούμε το πραγματικό AFOV του Baader Hyperion Mark IV.Στο link από κάτω είναι όλο το test όποιος θέλει μπορεί να το διαβάσει.

 

https://astronomyconnect.com/forums/articles/the-baader-hyperion-mark-iv-zoom-eyepiece-a-performance-review-with-monoviewing-and-binoviewing.66/

 

Του αρέσουν τα baader γενικά του billy....

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης