Jump to content

Ξεκίνημα αστροφωτογράφισης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, μετά από σκέψη αρκετών μηνών έχω αποφασίσει να μπω στο hobby με dslr + star adventurer.

Έχω ήδη τον αστροστάτη αλλά δεν έχω ακόμα κάμερα!

Επειδή η φωτογραφία είναι κάτι που μου άρεσε έτσι κι αλλιώς αποφάσισα να μην παω σε μεταχειρισμένη παλιά mod, αλλά ν αγοράσω μια καινούργια με ένα όχι ακριβό σώμα, να την modάρω και ν αγοράσω ένα white balance για καθημερινή χρήση.

Πήγα στον Καλαβρέντζο να μου πει τη γνώμη του και μου πρότεινε

800d + Irix 15 f2.4 ( σταμάτησε να φέρνει Samyang και προτιμάει Irix ) + Tokina 400 f8

 

Η μηχανή μου φαίνεται σωστή σ' αυτό που ψάχνω, ο ευρυγώνιος καλός αλλά ακριβός και ο τηλεφακός με προβληματίζει πολύ το φ8.

 

Θέλω να μου πείτε την γνώμη σας γύρω απ' όλα αυτά!

 

Ευχαριστώ,

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το f8 είναι πρόβλημα σε μικρές εκθέσεις. Σε μεγαλύτερες του 1 λεπτού δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Κατά την γνώμη μου όμως καλύτερα να πας σε κάποιον φθηνό ευρυγώνιο και σε κάποιον "φωτεινότερο" 300άρι ή 400άρι φακό.
"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από 500€ και πάνω βρίσκεις αστρονομική κάμερα, που τρώει για πρωινό τις dslr κι ας έχει μικρότερο αισθητήρα. Άρα dslr μέχρι 350-400€, αν βρεις καινούργια + το κόστος του mod. Οπότε μάλλον πας για μεταχειρισμένη. Οι Canon από την 600d και μετά, δεν έχουν τρελά πλεονεκτήματα στην αστροφωτογραφια, ίσως να έχουν και μερικά μειονέκτηματα παραπάνω.

Όσο για τα οπτικά, η sa δεν είναι για πολλά πολλά. Ένας wide φακός για nightscapes (Tokina 11-16 είναι δοκιμασμένη επιλογή), και ένας samyang 135. Με μικρό τηλεσκόπιο θα τα βρει δύσκολα και για την εύρεση του στόχου, αλλά και λόγω της αδυναμίας οδήγησης και στους δύο άξονες. Για μικρή και φορητή, η az-gti έχει περισσότερες δυνατότητες.

 

Υ. Γ. Μην βασίζεται στις κατευθύνσεις των καταστημάτων φωτογραφικών ειδών για αστροφωτογραφια. Κι εγώ από το ίδιο κατάστημα ψωνίζω, αλλά δεν ξέρανε καλά καλά την είναι το ha modification. Οι απαιτήσεις της αστροφωτογραφιας είναι τελείως διαφορετικές από τα υπόλοιπα είδη φωτογραφίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το f8 είναι πρόβλημα σε μικρές εκθέσεις. Σε μεγαλύτερες του 1 λεπτού δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Κατά την γνώμη μου όμως καλύτερα να πας σε κάποιον φθηνό ευρυγώνιο και σε κάποιον "φωτεινότερο" 300άρι ή 400άρι φακό.

 

και στις 2 περιπτώσεις τι θα μου πρότεινες;

 

 

@diorip

εσυ τι συστημα εχεις; Την σκεφτηκα την az gti αλλα οσο κοιταζα στο internet την αντιλαμβανόμουνα σαν υποδεέστερη της SA για αστροφωτογράφιση, κυρίως λόγω az <> eq.

Αρα η γνωμη σου ειναι οτι το σωμα της μηχανης δεν παίζει ιδιαίτερο λόγο;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η azgti, σε σχέση με την sa πλεονεκτεί στο ότι έχει goto και μηχανισμό και στους δύο άξονες, άρα με ένα οδηγητικό μπορείς να κάνεις κανονική οδήγηση όπως σε οποιαδήποτε κανονική ισημερινη, και μάλιστα με αρκετά καλά αποτελέσματα, 1.3-1.7 arcsecs.

Εγώ έχω την azgti με wide φακούς και τον nikon 80-200 2.8, με σώματα 600d, D5300 και sxv-h9. Την έχω δοκιμάσει ακόμα κ με το ed80 (οριακά, αλλά και πάλι κάτω από 1.7 arcsecs)

 

Η sa είναι ακόμα πιο compact, έχει και ενσωματωμένη διόπτρα (ενώ στην az-gti το κάνεις μέσω software με υπολογιστή), αλλά θα σε πάει μέχρι το σημείο που η οδήγηση κάνει την διαφορά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα σου πρότεινα φακούς με τα χαρακτηριστικά που σου έγραψα. Μην σε πάρω και στον λαιμό μου, αλλά νομίζω αυτό είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις.
"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα, μετά από σκέψη αρκετών μηνών έχω αποφασίσει να μπω στο hobby με dslr + star adventurer.

Έχω ήδη τον αστροστάτη αλλά δεν έχω ακόμα κάμερα!

Επειδή η φωτογραφία είναι κάτι που μου άρεσε έτσι κι αλλιώς αποφάσισα να μην παω σε μεταχειρισμένη παλιά mod, αλλά ν αγοράσω μια καινούργια με ένα όχι ακριβό σώμα, να την modάρω και ν αγοράσω ένα white balance για καθημερινή χρήση.

Πήγα στον Καλαβρέντζο να μου πει τη γνώμη του και μου πρότεινε

800d + Irix 15 f2.4 ( σταμάτησε να φέρνει Samyang και προτιμάει Irix ) + Tokina 400 f8

 

Η μηχανή μου φαίνεται σωστή σ' αυτό που ψάχνω, ο ευρυγώνιος καλός αλλά ακριβός και ο τηλεφακός με προβληματίζει πολύ το φ8.

 

Θέλω να μου πείτε την γνώμη σας γύρω απ' όλα αυτά!

 

Ευχαριστώ,

Δημήτρης

 

Welcome to the club. Κοίτα πρέπει να κατασταλάξεις στο τι θέλεις να κάνεις. Αν θες φωτογραφία νυχτερινού τοποίου πάρε dslr. Αλλά αν νομίζεις ότι θα πας για deep η αστρονομική κάμερα είναι μονόδρομος. Τώρα για φακούς να διαλέξεις γρήγορους F2 ή F4 πχ.

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους κι ευχαριστώ για τις συμβουλές!

 

Η πρώτη μου επιλογή ήταν για αστρονομική κάμερα αλλά θέλω πολύ και μια slr για κανονική χρήση οπότε αφού λόγω budget πρέπει να επιλέξω, θα προτιμήσω slr. Εξ΄άλλου η αστρονομική είναι πιο μπελαλίδικη ( ρεύματα, λαπτοπ κ ιστορίες ) που θα χάσω την μπάλα χωρίς βοήθεια.

 

Θέλω γενικά και nightscapes και deep space, έχω δει σε αρκετά βίντεο ότι γίνεται. Οκ, δεν θα πάω για κάτι αμυδρό, αλλά κάποια κοντινά μας θεωρώ ότι με την SA θα έχω ωραία αποτελέσματα.

 

 

Ένας φίλος του astrovox πουλάει 550d με 24-105 f4, γνώμη; Σκεφτόμουν βέβαια, αν με τους τηλεφακούς έχετε δει πως δεν αξίζουν μήπως έπαιρνα μικρό ριφράκτορα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για εμένα καλύτερα ένας τηλεφακός, γιατί για ένα καλό τηλεσκόπιο θα πρέπει να δώσεις >600 ευρώ. Μπορείς να πάρεις έναν τηλεφακό μεγάλου εύρους από πολύ ευρύ μέχρι και πολύ ζούμ.

 

Ας πουν και τα άλλα μέλη την γνώμη τους για το διοπτρικό της svbony το οποίο είναι στα 400 ευρώ. Το λίνκ:https://www.svbony.com/sv503

"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης