Jump to content

dob 12 goto vs dob 16


filim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας.

Σκέφτομαι να προβώ στην αγορά ενός απο τα δυο τηλεσκόπια. Έχω δει πολούς να αναφέρουν οτι το dob 12 υπερτερεί σε φορητότητα. Εμένα δεν τίθετε θέμα φοριτότητας (10 μέτρα ευθεία θα το μετακινώ) αλλά δεν ξέρω αν θα μπορείς να δεις στο ζενιθ απο το προσοφθάλμιο και απο τον ερευνητή.

 

Θα ήθελα γενικά να μου πείτε τα + και τα - του dob 12 goto με το dob 16 (χωρίς goto) έτσι ώστε να κάνω την σωστή αγορά.

 

Ευχαριστώ Γιώργος

 

Υστερόγραφο: Μένο σε χωριό έξω απο την Δράμα. (ουρανός σχετικά καλός)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα! Στην θέση σου θα έπαιρνα το μεγαλύτερο που μπορούσα με κλειστά μάτια. Το goto δεν το χρειάζεσαι. Αργότερα μπορείς με μια ισημερινή πλατφόρμα πολύ οικονομικότερη από το goto να έχεις tracking σε μεγάλες μεγεθύνσεις που είναι και το πιο σημαντικό κομμάτι του goto σε dob κατά την γνώμη μου. Ότι και να επιλέξεις δεν θα το μετανιώσεις πάντως. Ακόμα και ένα 8 ή 10 έχει να σου δείξει πάρα πολλά σε σκοτεινό ουρανό. Πόσο μάλιστα το 12 ή το 16. Καθαρούς ουρανούς!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν ξερεις καλά να πλοηγείσαι στον ουρανό είσαι μια χαρά χωρίς το goto. Στο ζενίθ δεν παρατηρούμε με dobsonian έτσι κι αλλιώς αλλά μια ώρα μετά ή μια ώρα πριν το αντικείμενο δεν είναι στο ζενίθ οπότε δεν έχεις πρόβλημα. Το goto είναι καλύτερο από την πλατφόρμα που προσθέτει και λιγο ακόμα ύψος στο τηλεσκόπιο.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάρε το 16". Έχει πολύ μεγάλη διαφορά από το 12". Η πλοήγηση είναι ζήτημα εξάσκησης και όταν το μάθεις θα σου αρέσει κι όλας. Αργότερα του κουμπώνεις και ένα OnStep και έχεις και goto/tracking.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σας.

Σκέφτομαι να προβώ στην αγορά ενός απο τα δυο τηλεσκόπια. Έχω δει πολούς να αναφέρουν οτι το dob 12 υπερτερεί σε φορητότητα. Εμένα δεν τίθετε θέμα φοριτότητας (10 μέτρα ευθεία θα το μετακινώ) αλλά δεν ξέρω αν θα μπορείς να δεις στο ζενιθ απο το προσοφθάλμιο και απο τον ερευνητή.

 

Θα ήθελα γενικά να μου πείτε τα + και τα - του dob 12 goto με το dob 16 (χωρίς goto) έτσι ώστε να κάνω την σωστή αγορά.

 

Ευχαριστώ Γιώργος

 

Υστερόγραφο: Μένο σε χωριό έξω απο την Δράμα. (ουρανός σχετικά καλός)

 

Η παρατήρηση θέλει όσο μεγαλύτερο τηλεσκόπιο σηκώνει η τσέπη αλλά και η μέση σου!!!

Σίγουρα αυτά που θα δεις από το 16" θα έχουν μεγάλη διαφορά από το 12" εκεί που θα ζορίζεσαι να δεις κάτι με το 16 θα κάνει μπαμ!

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατέχω περίπου ένα χρόνο το 12" GoTo Synscan. Δε μπορώ να σου πω πολλά για το GoTo γιατί το έχω δουλέψει ελάχιστα σε αυτή τη λειτουργία μέχρι στιγμής καθώς παρατηρώ τον τελευταίο καιρό από την πόλη και με περιορίζει η θέα για πιο ευρεία ευθυγράμμιση 2 αστέρων (να απέχουν δηλαδή τα δύο επιλεγόμενα άστρα αρκετές μοίρες μεταξύ τους). Όμως τη λειτουργία tracking την χρησιμοποιώ συνέχεια και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Ρυθμίζεται πανεύκολα απλα στρέφοντας το τηλεσκόπιο προς το Βορρά σε οριζόντια θέση και έπειτα ενεργοποιώντας τη βαση. Και τις περισσότερες φορές το στρεφω προς το Βορρά τελείως εμπειρικά και στο περίπου θα έλεγα και το tracking έχει ελάχιστη απόκλιση.

Να σημειώσω πως έχουν αναφερθεί κατά καιρούς προβλήματα αποκλίσεων με το Goto σε ξένα φορουμ ( νομίζω και εδώ στο astrovox )και δε ξέρω αν επιλύθηκαν. Για το λόγο αυτό χωρίς να ξέρω αν παίζει ρόλο, για κάθε προσοφθάλμιο μου έχω υπολογίσει τη ροπη ως προς τον άξονα περιστροφής και ανάλογα το κάθε προσοφθάλμιο τοποθετώ προληπτικά στο πίσω μέρος του σωληνα και κάτω δυο μαγνητες βαρη που εχω φτιαξει στην εκαστοτε "σημαδεμένη" αποσταση ώστε να μηδενίζεται η συνολική ροπή (προσοφθάλμιο-μαγνήτες βαρη). Με αυτό τον τρόπο δε ζορίζεται το μοτέρ. Ελπίζω να μην αντιμετωπίσω και εγω μελλοντικά πρόβλημα στο Goto γιατί μεγάλο μέρος της τιμής πήγε στο GoTo....

 

Αυτά από εμένα όσων αφορά κάποια στοιχεία για το 12" GoTo.

Σαν ποιότητα οπτικών και υλικών δεν έχουν διαφορά μεταξύ τους όντας της ίδιας εταιρίας... Αν όπως είπαν οι φίλοι πάνω έχεις τη δυνατότητα να βάλεις tracking αργότερα εύκολα και δεδομένου όπως είπες ότι δε θα το μετακινεις πάρε το 16" καλύτερα για μεγαλύτερη φωτοσυλλεκτικη ικανότητα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί να το έχεις ήδη δει, αν όχι ίσως σε βοηθήσει το παρακάτω video:

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά το 16 Άρι το πήρε άλλος και εγώ κατέληξα στο 12αρι. Μου είπε το παιδί όμως που το έχει ότι έχει να χρησιμοποιηθεί δύο χρόνια και μάλλον θα χρειαστεί συντήρηση. (Λογικά να φύγει η σκόνη από καθρέπτες και ευθυγράμμιση).

Θα ήθελα να ρωτήσω αν καθαρίζουμε τους καθρέπτες και αν ναι αν υπάρχει κάποιος ειδικός που το αναλαμβάνει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Καλημέρα σας.

 

Σήμερα είναι να παραλάβω το dob 12 goto το οποίο όμως έρχεται χωρίς extra.

Μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε κάποια extra τα οποία είναι απαραίτητα.

Έχω διαβάσει ότι σίγουρα χρειάζεται φωτοχιτωνιο και αρκετοί του έχουν βάλει bob knobs (βέβαια δεν ξέρω αν του έβαλαν και στο πρωτεύον και στο δευτερεύον κάτοπτρο)

Επίσης έχω για ευθηγραμμιση το

https://www.firstlightoptics.com/other-collimation-tools/stellalyra-premium-cheshire-collimating-eyepiece.html

που νομίζω ότι κάνει.

 

Γενικά θα ήθελα για αρχή να πάρω μόνο τα πολύ απαραίτητα γιατί είδη τα χρήματα που έχω δώσει είναι αρκετά.

 

Ευχαριστώ πολύ Γιώργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και καλορίζικο το τηλεσκόπιο σας

Τα άκρως απαραίτητα είναι

 

Φωτοχιτωνιο

 

Προσοφθαλμιο ευθυγράμμισης

 

Πρόσβαση σε ρεύμα για το GoTo (μπαταρία η τροφοδοτικό πριζας)

 

Αντάπτορας προέκταση 2 ιντσων σε 1.25 ιντσών αν διαθέτετε προσοφθαλμια 1.25 (ό αντάπτορας αυτός καθώς και ο 2ιντσων έρχονται μαζί με το τηλεσκόπιο από το εργοστάσιο)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φωτοχιτώνιο αν είσαι σε σκοτεινό μέρος δεν είναι και τόσο απαραίτητο. Εγώ βασικά δεν πήρα καν ούτε και σκοπεύω να πάρω. Για την ευθυγράμμιση κάνει και πλαστικό κουτάκι απο φιλμ στο οποίο ανοίγεις τρύπα 2χιλ στο καπακι και κολλάς από μέσα ταινία επαλουμινωμένη. Εννοείται κόβεις τον πάτο του κουτιού. Μπαταρία 7Ah τουλάχιστον, που είναι μικρη και μπαίνει πάνω στη βάση του τηλεσκοπίου ώστε να μην τραβάς καλώδια το βράδυ. Αν είσαι από μέρος που έχεις ρεύμα 220V σταθεροποιημένο τροφοδοτικό 4-5 αμπέρ με το κατάλληλο βύσμα.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσον αφορά τώρα τα bob knobs. Είδα ότι έχει στο πρωτεύον κάτοπτρο αλλά δεν έχει στο δευτερεύον.

 

Γενικά το δευτερεύον χρειάζεται συχνά ρύθμιση; Το λέω αυτό γιατί υπάρχει ο κίνδυνος να πέσει το alen πάνω στο πρωτεύον.

 

Αξίζει η αγορά τους ή όχι;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσον αφορά τώρα τα bob knobs. Είδα ότι έχει στο πρωτεύον κάτοπτρο αλλά δεν έχει στο δευτερεύον.

 

Γενικά το δευτερεύον χρειάζεται συχνά ρύθμιση; Το λέω αυτό γιατί υπάρχει ο κίνδυνος να πέσει το allen πάνω στο πρωτεύον.

 

Αξίζει η αγορά τους ή όχι;

 

Πολλά πράγματα μπορείς να κάνεις για να βελτιώσεις το τηλεσκόπιο, αλλά αυτό που προέχει είναι να εξοικιωθείς με τη χρήση του, τη σωστή λειτουργία του (collimation, εύρεση στόχων με χάρτες ΠΡΩΤΑ) και τη φροντίδα του.

 

Όσον αφορά για τον κίνδυνο του άλεν να πέσει πάνω στον πρωτεύων, αν έχεις το τηλεσκόπιο γερμένο την ώρα που ρυθμίζεις τον δευτερύων, τότε δεν έχεις να φοβάσαι κάτι. Περισσότερο πρέπει να εξοικιωθείς με τη ρύθμιση (collimation) και αργότερα βάζεις bobs knobs.

 

Κατά πάσα πιθανότητα το τηλεσκόπιό σου χρειάζεται ρύθμιση (collimation) κάθε φορά που το βγάζεις έξω για παρατήρηση, δλδ είναι μια διαδικασία με την οποία πρέπει να εξοικειωθείς και να μην τη φοβάσαι. Για αυτό τον λόγο πρέπει να διαβάσεις πρώτα πώς γίνεται κ μετά βλέπεις κ ρωτάς τι βοηθήματα να πάρεις (από αυτοσχέδια home made collimators μέχρι πανάκριβα του πεντακοσάρικου και βάλε). Ο περισσότερος κοσμος αν δεν απατώμαι κάνει μια χαρά τη δουλειά του με ένα φτηνό chesire, μπορείς να πας και σε ένα απλό laser όπως το hotech.

 

Γενικά μια συμβουλή από μένα και πάλι: ασχολήσου με το τηλεσκόπιο και τη χρήση του πριν αρχίσεις να ξοδεύεις άλλα χρήματα. Όταν το μάθεις καλά και αρχίσεις να ευχαριστιέσαι την αστροπαρατήρηση μαζί του, τότε σκέψου για μετατροπές και βελτιώσεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σήμερα είναι να παραλάβω το dob 12 goto το οποίο όμως έρχεται χωρίς extra.

Μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε κάποια extra τα οποία είναι απαραίτητα.

Έχω διαβάσει ότι σίγουρα χρειάζεται φωτοχιτωνιο και αρκετοί του έχουν βάλει bob knobs

Φίλε Γιώργο καλορίζικο το νέο σου τηλεσκόπιο!

Πολύ καλή επιλογή!

Φωτοχιτώνιο να βάλεις οπωσδήποτε,διότι πρωτίστως προστατεύει το κυρίως κάτοπτρο απο την υπερβολική σκόνη που θα μαζευτεί...Έχουν αναφερθεί περιπτώσεις που καινούργιο τηλεσκόπιο χωρίς φωτοχιτώνιο,μάζεψε αρκετή σκόνη απο τον πρώτο κιόλας μήνα χρήσης...

Βέβαια το πόση σκόνη θα μαζέψει εξαρτάται απο την περιοχή που παρατηρείς.Αλλού έχει περισσότερο,αλλού λιγότερο.Επίσης εξαρτάται και απο το πόσο συχνά θα το βγάζεις για παρατήρηση.

Το φωτοχιτώνιο επίσης θα περιορίσει και μέρος της υγρασίας που θα εισέρχεται στο εσωτερικό,και θα συμπυκνώνεται υπο μορφή δρόσου στο κάτοπτρο.

Σκόνη+δρόσος στο κάτοπτρο σημαίνει μεγαλύτερο πρόβλημα,γιατί η σκόνη έτσι κολλάει πιο πολύ και θέλει πλύσιμο πιο τακτικά.

Όσο πιο τακτικά βγάζεις το τηλεσκόπιο για παρατήρηση,τόσο πιο γρήγορα και πιο πολύ θα μαζεύει σκόνη που θα κολλάει με την υγρασία στο κάτοπτρο.

 

Σε περιοχές με φωτορύπανση το φωτοχιτώνιο εμποδίζει και τον παρείσακτο φωτισμό να εισέλθει.

 

Φωτοχιτώνιο μπορείς να φτιάξεις με μαύρου ματ χρώματος υλικό,ανθεκτικό στην υγρασία που δεν την απορροφά.

Δεν είναι απαραίτητο να αγοραστεί,αν μπορείς εσύ ή κάποιος άλλος να το κατασκευάσει.

 

Χειρόβιδες (Bob's knobs) στο δευτερεύον κάτοπτρο δεν είναι απαραίτητες,αν και είναι πολύ χρήσιμες.Πάντα η ευθυγράμμιση του δευτερεύοντος θα πρέπει να γίνεται με τον σωλήνα ο ρ ι ζ ό ν τ ι ο,για να μην πέσουν βίδες και allen στο πρωτεύον...

Για το collimator που ήδη έχεις δεν έχω άποψη για την αξιοπιστία του.

 

Επειδή είναι μικρού εστιακού λόγου το τηλεσκόπιο,θα γίνει πιο εύκολη και ακριβής η ευθυγράμμιση του πρωτεύοντος κατόπτρου με χρήση α ξ ι ό π ι σ τ ο υ (ευθυγραμμισμένου) laser collimator+barlow 2x (barlowed collimation).

Έχε το υπ'όψιν σου για αργότερα.

Καλό εργαλείο κυρίως για την ευθυγράμμιση του δευτερεύοντος,είναι και το Concenter,θέλει όμως φως.

Λογικά ένα καινούργιο τηλεσκόπιο έρχεται ευθυγραμμισμένο,και αν το βγάζεις στην ταράτσα του σπιτιού σου,ή το έχεις μόνιμα σε κάποιο εξοχικό δεν θα θέλει τακτικά ευθυγράμμιση.

Αν όμως το μεταφέρεις με το αυτοκίνητο (πάντα στο πίσω κάθισμα δεμένο και ΠΟΤΕ στο πόρτ μπαγκάζ) σε κάθε παρατήρηση,τότε ανάλογα με τους κραδασμούς που θα έχει υποφέρει,θα χρειάζεται μάλλον ευθυγράμμιση...

 

Καλές παρατηρήσεις-Κώστας :)

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης