Jump to content

Προβλήματα στο guiding και άλλα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

 

θα ήθελα τα φώτα σας παρακαλώ. Ο εξοπλισμός μου που φωτογραφίζω είναι ο εξής:

SW 200/1000 pds πάνω σε AZ-EQ6 με Nikon D5600 και για guiding Zwo asi 120mm-s κουμπωμένο στο finder του τηλεσκοπίου . Παράλληλα χρησιμοποιώ το PHD 2. Έχω την έκδοση όπου στην επιλογή του άστρου μπορείς να έχεις multiple stars. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής :

 

1) Χτες συγκεκριμένα δε μπορούσα με τίποτα να φωτογραφήσω σωστα. Είχα trails στα 200 seconds, το πήγα 150 seconds, ακόμα και στα 120. Τελικά φωτογράφησα στα 50 sec αλλά με αυξημένο ISO αρκετά και βγήκε θόρυβος αρκετός. Δεν καταλαβαίνω τι πρέπει να κοιτάξω. Πχ το total στο PHD 2 εκεί στο RMS ήταν στο 0,40 , κάτω δηλαδή από το 0,64 που πρέπει να είναι όπως το έχω βρει στο astronomy tools (επισυνάπτω φωτό όπου φαίνεται στο resolution 0.8'' * 0.8'' per pixel). Το διαγραμμα φαινόταν ομαλό, δεν είχε ακραίες μετατοπίσεις.

Επίσης έκανα force calibration. Ανοιξα ακόμα και το guiding assistant και το άφησα να κάνει τις μετρήσεις και δοκίμασα αυτά που προτείνει. Τι άλλο μπορώ να κοιτάξω ; Επίσης είχε άπνοια και είχα κάνει όσο μπορούσα καλό focus στο finder που έχω την Guiding camera

 

2) Γενικότερα όταν φωτογραφίζετε, πόσες περίπου λήψεις απορρίπτετε λόγω των Trails ; Πχ εγω όταν φωτογράφιζα χωρίς οδήγηση , πετούσα τις μισές. Τώρα με την οδήγηση, κάπου το 1/3 των λήψεων, ίσως και κάπως λιγότερες. Το θεωρώ πολύ.

 

3) Μπορώ να φωτογραφίσω το ίδιο θέμα για δεύτερη ή τρίτη βραδιά με διαφορετικό ISO ; Δηλαδή επειδή μου βγήκε πολύς θόρυβος χτες να συνεχίσω σήμερα με μικρότερο ISO σήμερα και μεγαλύτερη έκθεση ; αν δεν έχω trails... Πρέπει να αλλάξω κάτι στο DSS πέρα από το γεγονός που πρέπει να χωρίσω τις βραδιές σε διαφορετικά groups ;

 

4) Είναι κάποιες φορές που η εικόνα του αντικειμένου που έχω κεντράρει αρχίζει σταδιακά κατα τη διάρκεια της νύχτας να φεύγει. Δεν εννοώ το dithering, το οποίο και κάνω. Όπως όταν φωτογραφίζουμε χωρίς guiding, που το σώμα φευγει προς μια πλευρά συνεχόμενα. Αυτό μου συμβαίνει λίγες φορές βέβαια και σταματάω το Guiding, ξανακεντράρω και αρχίζω πάλι. Που μπορεί να οφείλεται αυτό ;

 

Είναι πολλά όλα αυτά που έγραψα, αν δεν σας κάνει κόπο, απαντήστε μου σε ότι μπορείτε. Ευχαριστώ για τον χρόνο

Untitled-1.thumb.jpg.07e9e9201a4013fe85d2935dd0d8f8bf.jpg

Ad astra per aspera !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν δικαιολογείται να έχεις trails στα 120sec με 0.40" rms. Ακόμα, το 0.40 είναι εξαιρετικά χαμηλό και μάλλον πρέπει να σε προβληματίζει, παρά να σε χαροποιεί. Μήπως οδηγούσες σε hot pixels?

Η εστίαση του οδηγητικού ήταν σίγουρα οκ? Τι χρόνο έκθεσης είχες στην asi120?

Έχεις πάρει darks ή hot pixel map για την οδηγητική μέσα απο το phd?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν δικαιολογείται να έχεις trails στα 120sec με 0.40" rms. Ακόμα, το 0.40 είναι εξαιρετικά χαμηλό και μάλλον πρέπει να σε προβληματίζει, παρά να σε χαροποιεί. Μήπως οδηγούσες σε hot pixels?

Η εστίαση του οδηγητικού ήταν σίγουρα οκ? Τι χρόνο έκθεσης είχες στην asi120?

Έχεις πάρει darks ή hot pixel map για την οδηγητική μέσα απο το phd?

 

Το 0,40 όντως είναι χαμηλό, βέβαια τις προηγούμενες φορές είχα γύρω στο 0,5. Η νέα δοκιμαστική έκδοση του PHD 2 με το multiple stars το έχει κατεβάσει το RMS. Γενικά, είναι λίγο ότι να ναι. Αλλες φορές μπορεί να έχω 0,8 και να είναι σημειακά τα αστέρια.

Έφτιαξα dark library στο phd και του έχω πει να κάνει use dark library. Τι εννοείς μήπως οδηγούσα σε hot pixel ? την ASI την έβαζα με δοκιμές από 1 sec έως 2,5 νομίζω

 

Iso 400 maximum ? Tόσο λίγο ? Εκεί από 800-1600 παίζω εγώ. Είναι και το θέμα που περιγράφω παραπάνω. Αν μπορώ να έχω μακρές εκθέσεις χωρίς trails φυσικά και θα βάλω χαμηλό ISO. Σήμερα τώρα πχ αν πάω πάλι μπορεί να είναι οκ, αλλά όταν δεν είναι οκ δεν ξέρω τι να ψάξω και είναι απογοήτευση να κάθεσαι στο κρύο και να μη βγάζεις άκρη............ ](*,) ](*,) ](*,)

Ad astra per aspera !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοίτα, δεν είμαι σίγουρος πως τα εννοείς τα trails (γραμμές, κανονικά; ), αλλά έχω φωτογραφίσει στα 900mm με χάλια πολική και 3-5" rms και 600sec λήψεις και trails δεν είχα, απλά τα αστέρια ήταν οβάλ. Αν έχεις όντως trail σημαίνει πως δεν οδηγείς ή δεν έχεις στερεωσει καλά το οδηγητικό και έχεις πολύ flexure.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοίτα, δεν είμαι σίγουρος πως τα εννοείς τα trails (γραμμές, κανονικά; ), αλλά έχω φωτογραφίσει στα 900mm με χάλια πολική και 3-5" rms και 600sec λήψεις και trails δεν είχα, απλά τα αστέρια ήταν οβάλ. Αν έχεις όντως trail σημαίνει πως δεν οδηγείς ή δεν έχεις στερεωσει καλά το οδηγητικό και έχεις πολύ flexure.

 

Σου στέλνω δυο frames

 

DSC_0133.thumb.jpg.bfcf3608e960d1f531ab6650edb7011d.jpg

Στα 150 sec

 

DSC_0123.thumb.jpg.65b0ed6a807d01a1acec1f7c7231873a.jpg

Στα 120 sec

Ad astra per aspera !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η δεύτερη είναι πιο αποκαλυπτική. Δείχνει 4-5 πηδηματάκια και μάλιστα στον ίδιο άξονα, όχι τυχαία όπως θα ήταν από αέρα. Σου ολοκληρώνει το dither κανονικά, ή συνεχίζει μετά από λίγο χωρίς να έχει σταθεροποιηθει;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η δεύτερη είναι πιο αποκαλυπτική. Δείχνει 4-5 πηδηματάκια και μάλιστα στον ίδιο άξονα, όχι τυχαία όπως θα ήταν από αέρα. Σου ολοκληρώνει το dither κανονικά, ή συνεχίζει μετά από λίγο χωρίς να έχει σταθεροποιηθει;

 

Δεν είμαι σίγουρος τώρα εκεί να σου απαντήσω...νομίζω το ολοκληρώνει. Ίσως να μην γίνεται σωστά και η πολική ευθυγράμμιση. Με sharpcap την κάνω. Αλλά είναι και αυτό το Finder της skywatcher που έχει απάνω την οδηγητική που κουνάει με το παραμικρό, δεν ξέρω. Εσύ πόσες απορρίπτεις από trails αν έχεις ; Μια αναλογία πες μου. Έχεις πάντα σημειακά αστέρια ή βάζεις και τα οβάλ όπως είπες πριν ;;

Ad astra per aspera !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πιο σημαντικό είναι να είναι σταθερό το οδηγητικό, οπότε θα ξεκινούσα από εκεί. Τώρα, αν η οδήγηση είναι εντάξει, κανονικά δεν πετάς frame, παρά μόνο από ριπες αέρα ή σύννεφα, οπότε θα έλεγα 2-3%.

 

Προσπαθώ να μην βάζω τα άσχημα frames, εκτός κι αν είναι όλα ψιλοχαλια :D ... σου είπα έχω φωτογραφίσει και με 5"rms :mrgreen: ](*,)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πιο σημαντικό είναι να είναι σταθερό το οδηγητικό, οπότε θα ξεκινούσα από εκεί. Τώρα, αν η οδήγηση είναι εντάξει, κανονικά δεν πετάς frame, παρά μόνο από ριπες αέρα ή σύννεφα, οπότε θα έλεγα 2-3%.

 

Προσπαθώ να μην βάζω τα άσχημα frames, εκτός κι αν είναι όλα ψιλοχαλια :D ... σου είπα έχω φωτογραφίσει και με 5"rms :mrgreen: ](*,)

 

Μμμμμ, άρα εγώ πετάω κάμποσες...Ευχαριστώ για το χρόνο φίλε Diorip :) Μπορώ άραγε να συνδυάσω λήψεις από δύο νύχτες με διαφορετικά ISO στο ίδιο σώμα ;

Ad astra per aspera !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα σου πρότεινα να δώσεις βάση

1. στην εστίαση και στο εστιαστή

2. στο σωστό ζύγισμα του συστήματος σου

3. μπορεί μια ριπή ανέμου να προκαλέσει το πρόβλημα ειδικά στη δεύτερη φώτο

4. κάποια στιγμή να αναβαθμήσεις τη στήριξη σου με ιμάντα για καλύτερα αποτελέσματα

5. επίσης δες αν έχεις flexure επειδή πχ δεν έχεις σφίξει καλά την κάμερα

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

SW 200/1000 pds πάνω σε AZ-EQ6 με Nikon D5600 και για guiding Zwo asi 120mm-s κουμπωμένο στο finder του τηλεσκοπίου

 

Επειδή έχω χρησιμοποιήσει αρκετά χρόνια το 8ιντσο της skywatcher πάνω στην κλασική eq6 με άριστα αποτελέσματα στην οδήγηση, θεωρώ ότι η αιτία των προβλημάτων σου είναι ο τρόπος που έχεις επιλέξει να οδηγείς: Χρησιμοποιώντας τον finder πάνω στην εργοστασιακή του στήριξη δίπλα από τον εστιαστή είναι ότι πρέπει για να δημιουργήσεις flexure και φυσικά ροπές στο όλο σύστημα. Ο ιδανικότερος τρόπος για οδήγηση σε νευτώνεια είναι ο OAG, δυστυχώς όμως αν επιλέξεις αυτό το δρόμο θα πρέπει να αλλάξεις και την οδηγητική μιας και η 120mm θα σε βασανίσει αφού είναι σχετικά ...αναίσθητη στο πρίσμα του OAG (η 290 ή κάποια ccd ειναι πιο κατάλληλη λύση).

 

Αυτό που μπορείς να δοκιμάσεις σε πρώτη φάση είναι να βγάλεις τον finder από την εργοστασιακή του βάση και να τον σταθεροποιήσεις - ίσως με τη βοήθεια δύο δαχτυλιδιών - σε κάποιο σημείο κοντά στο κέντρο βάρους του 8ιντσου σωλήνα και να τον ευθυγραμμίσεις ώστε να βλέπει περίπου στο ίδιο πεδίο. Μόνο με αυτή την επέμβαση λογικά θα έχεις καλύτερη απόδοση στην οδήγηση.

 

Καλή συνέχεια!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα, είμαι σχεδόν βέβαιος ότι έχεις flexure. Όταν έχεις τόσο καλή οδήγηση (0.4 RMS) και βλέπεις trails στα άστρα και μάλιστα όπως αυτά στις δικές σου εικόνες και επίσης όταν βάλεις όλα τα frames σε χρονική σειρά και βλέπει ότι ώρα με την ώρα ο στόχος κάνει μια μικρή μετακίνηση προς την ίδια κατεύθυνση, είναι ακριβώς αυτό. Πρέπει να βρεις τρόπο να σταθεροποιήσεις το οδηγητικό σου πολύ καλά ή όπως σου είπαν και οι υπόλοιποι να πας σε OAG. Σιγουρέψου επίσης ότι δεν έχεις κάποια καλώδιο το οποίο "τραβάει" το σύστημα. Η δεύτερη εικόνα σου δείχνει ότι για το μεγαλύτερο μέρος της έκθεσης ήσουν ακριβώς στον στόχο και για ένα μικρό κομμάτι μετακινήθηκε το κάδρο και μάλιστα αυτό έχει γίνει σε 5 περίπου μικρά βήματα. Προφανώς έδινε εντολές το phd2 αλλά επειδή το οδηγητικό έχει περιθώριο κίνησης η διόρθωση δεν "έφτανε" πίσω σωστά και την επαναλάμβανε μέχρι που κάποια στιγμή έμενε σταθερό το οδηγητικό τυχαία και εκεί οδηγούσε για λίγο καλά μέχρι να ξαναγίνει κάποιο λάθος. Είναι εντωμεταξύ σε αυτό το focal length τόσο αμελητέα η κίνηση που μπορεί να τα πιάνεις με το χέρι σου και να φαίνονται όλα εντάξει και όμως να μην είναι.
Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το σημαντικότερο όλων είναι η στήριξη σου να κάνει σωστό tracking.

Οπότε για να το ελέγξεις αν όλα πάνε σωστά κάνε λήψεις χωρίς οδήγηση (χωρίς αέρα) ώστε να βγάλεις εκτός όλα τα σενάρια που είπαν τα παιδιά πιο πάνω που έχουν να κάνουν με flexures των μεταλλικών κομματιών του τηλεσκοπίου (εστιαστής,δαχτυλίδια κάμερας,δαχτυλίδια τηλεσκοπίου,σωλήνας,mirror holders κλπ) αλλά και του οδηγητικού αλλά και του seeing που μπορεί να ξεγελάσει.

Οπότε κάνε όσο μπορείς καλή πολική και βάρα πολλές εκθέσεις τουλάχιστον 10 δευτερολέπτων (30-50 λήψεις). Μια σωστά ρυθμισμένη στήριξη με καλή πολική μπορεί να κάνει unguided πάνω από λεπτό.

Άνοιξε τα καρέ σε κάποιο πρόγραμμα (Pix ή ccdstack) και τρέξε τα καρέ το μετά το άλλο και πες μας τι βλέπεις. Αν η στήριξη δεν κάνει σωστό tracking το guiding δεν θα σε βοηθήσει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά σας ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές σας. Την επόμενη βραδιά άρχισα πάλι να τραβαω και είχα την καλύτερη απόδοση από ποτέ. Τράβηξα γύρω στα 40+ καρέ στα 220 seconds και απέρριψα μόνο 2. Έτσι όπως το λέτε το πιο πιθανό είναι το flexure της οδήγησης. Κουνάει απίστευτα εύκολα γενικότερα, οπότε το παραμικρό θα την επηρρεάζει. Άγγελε, πολύ λογικό αυτό που λες. Περυσι που δεν χρησιμοποιούσα οδήγηση ακόμα νομίζω μεχρι τα 20-30 sec δεν είχα θέμα. Τότε έκανα πολική ευθυγράμμιση με τον κλασσικό τρόπο με το μάτι, μέσα απο τη διόπτρα. Τώρα κάνω με το sharp cap. Βεβαια πιστεύω πως αν η κάμερα της οδήγησης κουνάει τόσο εύκολα, όταν κάνω rotation 90 μοίρες στην ευθυγράμμιση με το sharp cap σίγουρα θα κουνάει. Χρησιμοποιώ για ευθυγράμμιση δηλαδή την κάμερα της οδηγητικής με το sharp cap. Οπότε ναι, θα κάνω αυτό το τεστ διαφορετικά θα πρεπει να έχω σταθερή οδηγητική !!
Ad astra per aspera !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης μόλις κάνεις πολική με το sharpcap και είσαι στην 2η θέση. Πάτα restart και κάνε την διαδικασία αναποδα, δηλαδή ξεκινώντας από την 2η θέση και επιστρέφοντας στο home. Δες τι αποτέλεσμα θα σου βγάλει και αν αυτό συμπίπτει με το προηγούμενο.
Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης μόλις κάνεις πολική με το sharpcap και είσαι στην 2η θέση. Πάτα restart και κάνε την διαδικασία αναποδα, δηλαδή ξεκινώντας από την 2η θέση και επιστρέφοντας στο home. Δες τι αποτέλεσμα θα σου βγάλει και αν αυτό συμπίπτει με το προηγούμενο.

 

Σωστά θα μπορούσε να γίνει και έτσι, δεν το είχα σκεφτεί...

Ad astra per aspera !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα....

 

1) Καλό ζύγισμα προσοχή σε καλώδια και κακή στήριξη του εξοπλισμού. Όσο λιγότερα τόσο το καλύτερο επάνω στην βάση πράγματα. Πολλές φορές θεωρούμαι ότι όλα είναι "μπετό" αλλά τρίχες!

 

2)Καλή πολική ευθυγράμμιση μην την υποτιμάς ευθύνεται τις περισσότερες φορές!

 

3)Σωστές ρυθμίσεις phd

 

4)Μηχανικά προβλήματα στην βάση.

 

Δώσε και εικόνα από τις ρυθμίσεις του PHD. Επίσης να τρέξεις το Guiding Assistance επειδή βρίσκει μερικές ρυθμίσεις μόνο του και φτιάχνει αρκετά το πράγμα!

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οπότε κάνε όσο μπορείς καλή πολική και βάρα πολλές εκθέσεις τουλάχιστον 10 δευτερολέπτων (30-50 λήψεις). Μια σωστά ρυθμισμένη στήριξη με καλή πολική μπορεί να κάνει unguided πάνω από λεπτό.

Άνοιξε τα καρέ σε κάποιο πρόγραμμα (Pix ή ccdstack) και τρέξε τα καρέ το μετά το άλλο και πες μας τι βλέπεις. Αν η στήριξη δεν κάνει σωστό tracking το guiding δεν θα σε βοηθήσει.

 

Ποια είναι η ιδανική εικόνα που πρέπει να πάρεις από το στακάρισμα των καρέ;

Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο στόχος είναι καθώς εναλλάσεις τα καρέ (blink) και εστιάζοντας σε ένα άστρο να μη παρατηρείς μετακίνηση του άστρου στα καρέ σου. Και όταν στακάρεις όλα τα καρέ να έχεις στρογγυλά άστρα μετά...βέβαια αν δεις στα καρέ σου κάποια άστρα να έχουν ξεφύγει να μην είναι οβάλ δηλαδή για καλύτερο τελικό αποτέλεσμα μπορείς να απορίψεις τα καρέ αυτά πριν το στακάρισμα.

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης