Jump to content

Προτεινόμενη λύση sct focal reduser visual back clicklock 2


Poseidon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην ομάδα

Για τηλεσκόπιο nexstar 8 η 9.25

Για να έχω το μέγιστο πεδίο Πρέπει

1 )να πάω σε focal reduser 6.3 με προσοφθάλμια 1.25

Το baader clicklock Μπενει πριν το focal reduser ?? Η μετά και Πρέπει να είναι Clicklock 1.25

2) μπορώ να βάλω focal reduser μετά clicklock 2 με διαγώνιο 2 και προσοφθαλμια 2 η δεν έχει νόημα στα προσοφθαλμια 2 το reduser

3) χρειάζεται να βάλω κάπου ένα visual back αν ναι σε ποια σειρά και

4 )το διαγώνιο 2 εφαρμόζει κατευθείαν η θέλει ανταπτορα

 

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα σου πω για 8 sct που έχω αλλα πιστέυω τα ίδια ισχυουν και για 9,25 οπου στο 9,25 αυξάνεται περισσότερο η εστιακή και νομίζω οτι πρέπει να βγάζει στενότερο πεδίο.

Τα sct κατα κυριο λόγο είναι μετρίου πεδίου τηλεσκόπια και με το 8 το μέγιστο πεδίο χωρίς ορατά οπτικά προβλήματα που μπορείς να φτασεις είναι 1,30.

Ορισμένοι λένε οτι και με 1,5 πεδίο δεν τους ενοχλεί το οπτικο αποτέλεσμα και δεν βλέπουν βινιεταρισμα στα ακρα του πεδίου.

Τώρα για να επιτύχεις αυτό το αποτέλεσμα 2 τρόποι υπάρχουν, χρησιμοποιώ και τους 2 τρόπους ανάλογα τα προσοφθάλμια και τις ανάγκες αν και τελευταία μου αρέσει περισσότερο με το reducer γιατι είναι και διορθωτής και η εικόνα είναι ελαφρώς βελτιωμένη.

1) Με διιντσο διαγώνιο που έχει σπειρωμα sct και βιδώνει απευθείας στο πίσω μέρος του τηλεσκοπίου αφού αφαιρέσεις το κλασσικό visual back 1.25 που έρχεται με το τηλεσκόπιο.

2) Με reducer και κρατώντας το visualback του κλασσικού τηλεσκοπίου και βάζοντας πρώτα το reducer, μετά το visual back και μετά το διαγώνιο 1,25. Εδώ μπορείς να χρησιμοποιήσεις και 2ινστο διαγώνιο παλι με σπείρωμα sct που θα μπεί και αυτό μετά το reducer αλλα δεν θα μπορείς να πας σε προσοφθάλμια εστιακής που βγαζουν πεδίο πάνω απο 1,3 ή έστω 1,5 το οποίο μεταφράζεται σε 24/68 και 28/68 γιατι Θα σου βινιετάρει.

Στην ουσία το reducer μετατρέπει την εστιακή αποσταση του 8 που είναι 2032 σε 1280 άρα απο f10 γίνεται f6.3. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα σε f10 ο 24/68 να δίνει 85χ με 2,4 κορη εξόδου και πεδίο 0,80 της μοίρας ενω με reducer ο ίδιος προσοφθάλμιος δίνει 53x με 3,8 exit pupil και πεδίο 1,30.

Ο μονος λόγος δηλαδή κατ' εμέ αν πας στη λύση reducer να πάρεις 2 ιντσο διαγώνιο είναι καθαρά ψυχολογικός στο οτι είναι καλύτερα δεμένο το σύστημα.

Επίσης έχει να κανει και με τη στηριξη που θα παρεις ποια επιλογή θα κανεις γιατι αν πας σε στηριξη τυπου evo ή nexstar reducer και 2ιντσο διαγώνιο στην περίπτωση του nexstar βρίσκει στη βαση γιατι δεν υπάρχει αρκετος χωρος κατα την ανύψωση του τηλεσκοπίου πανω απο καποιες μοιρες. Στο evo για 8 δεν ξερω αν θα βρίσκει αλλα για 9,25 σιγουρα γιατι με το μάτι που βλεπω στις φωτο και αυτό δεν έχει πολύ χωρο απο κατω. Σιγουρα το evo εχει περισσότερο χώρο απο οτι το nexstar γιατι σηκώνει οριακά το 9,25 αλλα δεν ξερω ποσο.Θα πρέπει να το ψάξεις αναλογα με την επιλογή που θα κάνεις σε οποια στηριξη διαλέξεις.

Δες εδώ τη συνδεσμολογία :

https://agenaastro.com/articles/guides/diagonals/choosing-2inch-sct-diagonals.html

Και εδώ δοκίμασε πεδία και μεγεθύνσεις:

https://astronomy.tools/calculators/field_of_view/

 

ΥΓ δεν σου προτείνω λυση διιντσου διαγωνίου με κλασσικο nosepiece kai 2ιντσο visual back γιατι δενέχει νόημα να αγοράσεις επιπλεον εξαρτήματα και επίσης αυξάνει περισσότερο το μήκος του τηλεσκοπίου και την εστιακή του και προκαλεί αλλα θέματα.

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επισυνάπτω καποιες φωτο απο αυτες τις επιλογες:

1) Διιντσο διαγώνιο με κοντό σπείρωμα sct έχει καλή απόσταση.

2) Διιντσο διαγώνιο με σπειρωμα sct και reducer βρίσκει στη βάση απο τις 80 μοιρες ανυψωση περίπου

3) reducer, visualback 1.25, διαγώνιο 1,25 φτάνει οριακά 90 μοιρες ανύψωση αρκετό δε θα πάει ποτέ απο μόνο του σε αυτό το ύψος.

1844802417_reducer1.25diagonalandvisualback.thumb.jpg.a08273604f8c2fbc091d85752909bf25.jpg

1848215211_reducer2innchdiagonal.thumb.jpg.fa7215318b889fc089bf73e342240cdd.jpg

2097948362_2inchsctdiagonal.thumb.jpg.d3391603d0c1a11988eb6ba659aee5d5.jpg

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την είχα ξεχάσει τελείως αυτή την επιλογή, πρέπει να μου την είχες προτείνει και πιο παλιά Κώστα σε ανάλογη ερώτηση αλλά για κάποιο λόγο δεν προχώρησα σε τέτοια λύση.

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ Για τις συμβουλές σας

Και Γιάννη ευχαριστώ για τις πολύτιμες φωτογραφίες που είναι αναλυτικές και βλέπω όλες τις λύσεις που προτείνεις

Η λύση focal reduser 6.3 με προσοφθάλμια 1.25 φαίνεται να είναι η πιο καλή για εύρη πεδίο

Αυτό είδα και στο astronomy tools

 

Αλλά επειδή φοράω γυαλιά με αστιγματισμό τα προσοφθαλμια με καλό eye relief είναι τα 2 ρια θα πρέπει να πάω σε λύση

διαγώνιο 2 προσοφθαλμια 2 για εύρη πεδίο αν και νομίζω το

reduser ειναι καλύτερη επιλογή

τουλάχιστον να ξεκινήσω με αυτήν την λύση

Γιατί έχω στο μυαλό μου να πάρω και ένα dobsonian 12 solid tube και να το έχω μόνιμα στο εξοχικό

Και έτσι να έχω το nexstar σαν grab and go Για εξορμήσεις σε πιο σκοτεινούς ουρανούς μαζι με την οικογένειά που με dobsonian δεν θα χωράμε

και θα το χρησιμοποιήσω πιο πολύ να κοιτάνε και τα παιδιά

Κοιτάω και το 9.25 σε σχέση με το 8 αφού δεν είναι και μεγάλη η διαφορά στο κόστος από το ένα στο άλλο αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τελικά

Θα έχω και στο μυαλό μου την λύση του Κώστα για παρατηρήσεις στο zenith αν δεν μου βγάνει

Ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σας και τις συμβουλές σας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και Γιάννη ευχαριστώ για τις πολύτιμες φωτογραφίες που είναι αναλυτικές και βλέπω όλες τις λύσεις που προτείνεις

 

Να είσαι καλά, με το καλό να σου έρθουν όλες σου οι αγορές!!!

Μήτσος, Μίμης, Δημήτρης :cheesy: :cheesy: :cheesy:

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης