Jump to content

Πρώτη φώτο ανδρομεδας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως είδατε και από τον τίτλο θέλω να βγάλω την πρώτη φώτο της Ανδρομέδας. Έχω την Canon eos 800d με τον εργοστασιακό φακό και θέλω να κάνω μια δοκιμή με αυτόν. Σκέφτομαι να βγάλω 200 φώτο συν τα darks, flats, bias να τα στακαρω στο dss και επεξεργασία με το photoshop. Γενικά έχω βρει περίπου τις ρυθμίσεις που θα βάλω και θα πάω σε σκοτεινό ουρανό απλά θέλω να μου δώσετε συμβουλές η πράγματα που πρέπει να προσέξω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα.

Με τον φακό της μηχανής δεν θα μπορέσεις να βγάλεις την Ανδρομέδα γιατί δεν θα έχεις αρκετή μεγέθυνση. Μπορείς να βγάλεις το γαλαξία με τη μηχανή πάνω σε τρίποδα. Επίσης η εποχή τώρα δεν είναι κατάλληλη γιατί η Ανδρομέδα δύει πολύ νωρίς, πριν καν νυχτώσει.

Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δώσε μας πληροφορίες για τον εξοπλισμό σου!

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω την Canon eos 800d με τον fix φακό 18-55mm. Έχω και ένα τρίποδα. Επίσης την φώτο θα ήθελα να την πάρω αργότερα Ιούνιο ίσως αργά το βράδυ. Τέλος σκέφτομαι να πάρω και ένα φακό Canon 55mm-250mm οπότε ίσως με αυτόν να μπορέσω να την βγάλω ευκολότερα.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω την Canon eos 800d με τον fix φακό 18-55mm. Έχω και ένα τρίποδα. Επίσης την φώτο θα ήθελα να την πάρω αργότερα Ιούνιο ίσως αργά το βράδυ. Τέλος σκέφτομαι να πάρω και ένα φακό Canon 55mm-250mm οπότε ίσως με αυτόν να μπορέσω να την βγάλω ευκολότερα.

 

Καλημερα. Λιγο δυσκολο αυτο που ζητας νμε αυτα που εχεις. Με τον 18-55 στα 55mm η ανδρομεδα θα φαινεται παρα πολυ μικρη. Θα μπορεις χωρις βαση με tracking να βγαλεις περιπου 5'' την καθε φωτογραφια χοντρικα για να μην εχεις trail, οποτε ισως με πολλες φωτο στακαρισμενες κατι να βγει. Αλλα και παλι ξαναλεω θα φαινεται πολυ μικρη.

 

Αν παρεις τον 55-250 φακο τοτε στα 250mm θα μπορεις να βγαζεις μονο 1'' φωτογραφιες για να μην εχεις trail οποτε ναι μεν θα ειναι μεγαλυτερη η ανδρομεδα στην καθε σου φωτο αλλα θελει περισσοτερη ωρα η καθε εκθεση.

 

Αν σκεφτεσαι να κανεις αστροφωτογραφια με την μηχανη σου τοτε μια μικρη βαση οπως η skywatcher star adventurer θα βοηθουσε πολυ.

 

Επισης αντι για τον φακο 55-250 καλο θα ηταν να εβρισκες ισως καποιον πιο παλιο αλλα πιο φωτεινο οπως τον jupiter 200 f4 με ανταπτορα για να κανει για την δικια σου. Θα εχεις καλυτερα αποτελεσματα.

 

Ελπιζω να βοηθησα.

 

Α και ιουνιο παλι δυσκολο ειναι να την βγαλεις. Θα ανατελει λιγο πριν βγει ο ηλιος!Κατεβασε το προγραμμα stellarium βαλε συντεταγμενες και δες τι ωρα ανατελει και τι ωρα δυει το καθε αντικειμενο που θελεις!

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μέχρι 200mm, το πολύ, φακό θα πρότεινα.

Βάλε τα στοιχεία του εξοπλισμού σου εδώ (φωτ. μηχανή και εστιακή φακού) για να δεις πώς φαίνονται τα αντικείμενα που θες να φωτογραφίσεις : https://www.skyatnightmagazine.com/astronomy-field-view-calculator/

Θα πρότεινα να δοκιμάσεις πρώτα σε τρίποδα με τη μικρότερη εστιακή που σου δίνει ο φακός σου, να βγάλεις σκοτεινό ουρανό σε όσο πιο ευρύ πεδίο γίνεται. Δοκίμασε να δεις μέχρι ποιο χρόνο έκθεσης παίρνεις σημειακά άστρα χωρίς trail. Γενικά ισχύει ο κανόνας των 500 : χρόνος έκθεσης = 500:εστιακή απόσταση (δες και εδώ : https://www.astrovox.gr/avat/pdf/startrails.pdf).

Δηλαδή αν έχεις εστιακή 18 χιλ. 500:18=27,7, οπότε μετά τα 27 δευτερόλεπτα περίπου θα έχεις trails. Ο κανόνας αυτός ισχύει για μηχανές full frame, αλλά βοηθάει σαν οδηγός. Για παραπάνω χρόνους έκθεσης χρειάζεσαι :

 

α. Ισημερινή στήριξη ή

 

β. Μικρή βάση όπως η skywatcher star adventurer που πρότεινε ο "murcielago650" ή

 

γ. Μία barn door που μπορείς να φτιάξεις εύκολα και μόνος σου χειροκίνητη ή ηλεκτροκίνητη

(δες εδώ https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=21361&highlight=barn+door, ή ψάξε στο διαδίκτυο - υπάρχουν πολλές αναφορές και ιδέες).

 

Ώρες να 'χεις να πειραματίζεσαι :D

Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Βασικά ήθελα να πω ότι δεν θα χρεισημοποιω στα 200μμ για αστροφωτογραφια. Το πρόβλημα είναι ότι φακοί στα 150 με 200 μμ σταθερής εστιακής είναι πολλοί ακριβοί. Επίσης να πω ότι την κάμερα την χρησιμοποιώ και για κανονική χρήση εκτός από αστροφωτογραφια. Όσο για τον μήνα μπερδεύτηκα και θυμήθηκα ότι η Ανδρομέδα είναι φθηνοπωρινος αστερισμός οπότε έχω χρόνο. Κάτι ακόμα είναι πιο εύκολο να βγάλω το νεφέλωμα του Ωρίωνα από την Ανδρομέδα σωστά?
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το νεφέλωμα του Ωρίωνα είναι πιο φωτεινό, αλλά και αυτός είναι χειμερινός αστερισμός. Για φτηνούς φακούς ψάξε μεταχειρισμένους στο ebay.
Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης