Jump to content

Βοήθεια για προσοφθάλμια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

έχω το 8-ίντσο dobsonian της sw. Θα ήθελα κάποια προσοφθάλμια γιατί αυτά που έχει μαζί είναι μέτρια. Θα ήθελα 3 προσοφθάλμια τα οποία να μπορούν να με καλύψουν σε όλα τα είδη παρατήρησης. Σκεφτόμουν να πάρω μελλοντικά ένα 6mm ένα 25mm και ένα 40mm, και έναν 0.5χ reducer και ένα 2χ barlow. Αν μπορείτε θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια προσοφθάλμια και έναν καλό reducer και barlow.

 

 

Ευχαριστώ πολύ.

"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή σου μέρα

Το τηλεσκόπιο σου είναι αυτο;

https://www.planitario.gr/gr/dobsonian-8-pyrex.html

Εαν είναι εγώ θα σου πρότεινα:

1) barlow 2x (αν μπορεις τον TeleVue Powermate)

2) προσοφθάλμιο 6mm

3) προσοφθάλμιο 30mm

 

Νομίζω για αρχή θα είσαι αρκετά καλά. Reducer δε νομίζω θα χρειαστείς

Εγώ σαν Ιάκωβος προτιμώ μεγάλο eye relief.Δες κάποιον baader.Τι budget διαθέτεις;

Διαιρείς εστιακή απόσταση με mm προσοφθαλμίου και υπολογίζεις τη μεγέθυνση

Με το barlow διαιρείς την εστιακή του προσοφθαλμίου

Έτσι όπως στα υπολόγισα λοιπόν θα έχεις και τη μέγιστη μεγέθυνση που μπορείς να πάρεις υπο ιδανικές συνθήκες και αρκετά ευρύ πεδίο

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Reducer δεν δουλεύουν με νευτώνια. Ο 40mm είναι άχρηστος! Ίδιο πεδίο με τον 32mm σε μικρότερη μεγέθυνση. Επίσης με τον barlow μάλλον θα αυξάνει τόσο πολυ το eye relief που δεν θα μπορεις να τον χρησιμοποιήσεις. Προτείνω 25mm, 12mm και barlow 3x. Είναι σαν να έχεις 25, 12, 8 και 6 χονδρικά. Μην πετάξεις λεφτά σε barlow ή προσοφθάλμιους 2". Το καλά εξαρτάται από το πόσα διαθέτεις... Δεν εχει όριο προς τα πάνω.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο 40mm θα σου δώσει μεγέθυνση Χ30 . Δεν ξέρω αλλά νομίζω ότι η ελάχιστη ωφέλιμη μεγέθυνση πρέπει να είναι πάνω από Χ30 .

 

24mm 68 μοιρών - 12 η 11 mm 68 η 82 μοιρών (Ο 11 es των 82 μοιρών είναι φτηνός και καλός και ένα 7 ή 6.5 mm . Δεν προτείνω να πας πάνω Χ200 . Αν θες να πας πάρε barlow . Οπωσδήποτε φίλτρα νεφελωμάτων .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης