Jump to content

Είμαι ο μόνος που δεν γουστάρει...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί μου συγνώμη αλλά επειδή είμαι γέρος και ("το μάτι ποτέ δεν χορταίνει"), θέλω και με τα δυο μάτια να βλέπω, θα ήθελα αυτά. [-o<

 

https://www.astroshop.eu/instruments/fujinon-binoculars-lb-40x150-ed-sx/p,23649#tab_bar_1_select

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί μου συγνώμη αλλά επειδή είμαι γέρος και ("το μάτι ποτέ δεν χορταίνει"), θέλω και με τα δυο μάτια να βλέπω, θα ήθελα αυτά. [-o<

 

https://www.astroshop.eu/instruments/fujinon-binoculars-lb-40x150-ed-sx/p,23649#tab_bar_1_select

 

68 μοίρες πεδίο έχουν. Αλλά τον αυχένα σου τον σκέφτηκες; Δεν θα ήταν καλύτερα με διαγώνιο, όπως εκείνα που είχες παλιά;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί μου συγνώμη αλλά επειδή είμαι γέρος και ("το μάτι ποτέ δεν χορταίνει"), θέλω και με τα δυο μάτια να βλέπω, θα ήθελα αυτά. [-o<

 

https://www.astroshop.eu/instruments/fujinon-binoculars-lb-40x150-ed-sx/p,23649#tab_bar_1_select

 

Πολύ σωστή προσέγγιση! Ίσως καλύτερο θα ήταν αυτό 24" Bino-Dobson! :cheesy: :cheesy: :cheesy:

 

Πέρα από την πλάκα, εμένα με υπέρ-καλύπτουν οι 82 μοίρες των Nagler.

binodobson_5.jpg.db3462dedcf5f0ca36257b24e4db6094.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί μου συγνώμη αλλά επειδή είμαι γέρος και ("το μάτι ποτέ δεν χορταίνει"), θέλω και με τα δυο μάτια να βλέπω, θα ήθελα αυτά. [-o<

 

https://www.astroshop.eu/instruments/fujinon-binoculars-lb-40x150-ed-sx/p,23649#tab_bar_1_select

 

68 μοίρες πεδίο έχουν. Αλλά τον αυχένα σου τον σκέφτηκες; Δεν θα ήταν καλύτερα με διαγώνιο, όπως εκείνα που είχες παλιά;

 

Αχ Κώστα το Αλτσχάιμερ μου κτυπάει την πόρτα, ](*,)'

Πολύ σωστά λες, τον αδελφό είχα .

 

https://www.apm-telescopes.de/en/telescopes/bino-telescopes/apm-150-mm-45--ed-apo-bino-2-eyepieceset-uf30mm-case.html

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο, δεν μπορείς να φανταστείς πόσες φορές προσπαθώ να εξηγήσω σε νεοεισερχόμενους το ένα μοναδικό προτέρημα των φακών 2" και τα πολλά μειονεκτήματα χρήσης. Για κάποιο λόγο οι περισσότεροι νομίζουν στην αρχή ότι οι 2ιντσοι φακοί είναι καλύτερης ποιότητας από τους 1,25" ή ότι αυτόματα θα τους δώσουν μεγαλύτερο πεδίο με οποιοδήποτε τηλεσκόπιο. Δύσκολα πείθονται ότι στα "γρήγορα" τηλεσκόπια είναι σχεδόν άχρηστοι και ότι οφείλουν την ύπαρξή τους κυρίως στις ανάγκες κάποιων καταδιοπτρικών τηλεσκοπίων ή μεγάλων "αργών" διοπτρικών!

Στο 10ιντσο νευτώνειο f/4,7 ελάχιστα χρησιμοποιώ τον Panoptic 27mm (2"), παρότι είναι θαυμάσιος φακός. Όποτε τον βάζω στον εστιαστή, περνάω πολύ γρήγορα στον 22mm Vixen LVW. Όσο για τους φακούς με πεδίο 100° για κάποιο λόγο δεν με ενθουσιάζουν, πέρα από τον αρχικό εντυπωσιασμό.

Ωστόσο δεν θα αρνηθώ ότι είναι και θέμα γούστου - εμένα οι πολύ ογκώδεις προσοφθάλμοιοι δεν μ' αρέσουν.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί να μου εξηγήσει κανείς για πιο λόγο οι 2 ιντσών στα γρήγορα f4.7 είναι άχρηστοι ; Το μεγαλύτερο πεδίο που μπορείς να πάρεις από έναν 1.25 είναι με τον 24mm 68 μοιρών (μεγέθυνση 50 - πεδίο 1.36) . Με τον 30mm 82 μοιρών έχω μεγέθυνση 40 και πεδίο 2.125 (αντί για 81΄΄ παίρνω 127΄΄, μιάμιση φορές παραπάνω πεδίο) . Σαν ερευνητικό προσοφθάλμιο αυτό είναι μεγάλο πλεονέκτημα . Πολλές φορές ο στόχος με το goto άμα έχεις πεδίο 80΄΄ δεν είναι για λίγο μέσα στο προσοφθάλμιο και κάθεσαι και ψάχνεις . Με τα 2.125 είναι πάντα ο στόχος μέσα στο προσοφθάλμιο όπου και να σημαδέψεις . Επίσης η εικόνα που δίνει ο es 30 είναι πολύ καλή . Κυρίως οι μεγάλοι στόχοι όπως κάτι μεγάλα νεφελώματα είναι μαγεία . Το ότι δεν βλέπεις όλο το πεδίο αμέσως είναι αλήθεια . Όμως βλέπω άνετα 1.8 (μετρημένο με το aladin) χωρίς να στραβολαιμιάζω . Ειλικρινά θα ήθελα να μάθω πιο είναι το μειονέκτημα τους πέρα από την τιμή . Όσο για τον όγκο και το βάρος (είναι πολύ ογκώδης και βαρύς ) εμένα προσωπικά δε με ενοχλεί . Πάντως για μεσαίες και μεγάλες μεγεθύνσεις δεν έχω εμπειρία με 2 ίντσες και δεν λέω τίποτα .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί να μου εξηγήσει κανείς για πιο λόγο οι 2 ιντσών στα γρήγορα f4.7 είναι άχρηστοι ; Το μεγαλύτερο πεδίο που μπορείς να πάρεις από έναν 1.25 είναι με τον 24mm 68 μοιρών (μεγέθυνση 50 - πεδίο 1.36) . Με τον 30mm 82 μοιρών έχω μεγέθυνση 40 και πεδίο 2.125 (αντί για 81΄΄ παίρνω 127΄΄, μιάμιση φορές παραπάνω πεδίο) . Σαν ερευνητικό προσοφθάλμιο αυτό είναι μεγάλο πλεονέκτημα . Πολλές φορές ο στόχος με το goto άμα έχεις πεδίο 80΄΄ δεν είναι για λίγο μέσα στο προσοφθάλμιο και κάθεσαι και ψάχνεις . Με τα 2.125 είναι πάντα ο στόχος μέσα στο προσοφθάλμιο όπου και να σημαδέψεις . Επίσης η εικόνα που δίνει ο es 30 είναι πολύ καλή . Κυρίως οι μεγάλοι στόχοι όπως κάτι μεγάλα νεφελώματα είναι μαγεία . Το ότι δεν βλέπεις όλο το πεδίο αμέσως είναι αλήθεια . Όμως βλέπω άνετα 1.8 (μετρημένο με το aladin) χωρίς να στραβολαιμιάζω . Ειλικρινά θα ήθελα να μάθω πιο είναι το μειονέκτημα τους πέρα από την τιμή . Όσο για τον όγκο και το βάρος (είναι πολύ ογκώδης και βαρύς ) εμένα προσωπικά δε με ενοχλεί . Πάντως για μεσαίες και μεγάλες μεγεθύνσεις δεν έχω εμπειρία με 2 ίντσες και δεν λέω τίποτα .

 

Για να μην έχουμε παρανοήσεις, προηγουμένως έγραψα σχεδόν άχρηστοι στα γρήγορα τηλεσκόπια, κι όχι "άχρηστοι στα τηλεσκόπια f/4,7". Να εξηγήσω όμως γιατί το γράφω:

(Ομολογώ ταυτόχρονα ότι καμιά φορά χρειάζεται να διατυπώσει κάποιος λίγο υπερβολικά κάτι για να ξεκινήσει να γίνεται αντιληπτό.)

Ας πάρουμε ως παράδειγμα ένα νευτώνειο 10" f/4.7, το οποίο έχει εστιακή απόσταση περίπου 1200 mm. Για έναν παρατηρητή με ηλικία γύρω στα 40 η κόρη του ματιού δεν ανοίγει πια πάνω από 6mm, συνεπώς η ελάχιστη μεγέθυνση που δεν "μειώνει" το άνοιγμα και τη φωτεινότητα του τηλεσκοπίου (ρίχνοντας φως έξω από την κόρη) είναι περ. 42Χ. Αυτή η ελάχιστη ωφέλιμη μεγέθυνση επιτυγχάνεται με φακό 28mm. Κάθε φακός 28mm και μικρότερος αξιοποιεί πλήρως τη διάμετρο του τηλεσκοπίου, οπότε βρισκόμαστε εντελώς μέσα στην περιοχή των φακών 1,25". Φυσικά μπορεί κανείς να επιλέξει έναν ευρυγώνιο φακό 28 ή 27mm, ο οποίος θα είναι αναγκαστικά 2" (αφού θα έχει field-stop πάνω από περ. 30mm) αλλά θα είναι ο μοναδικός 2'' που θα χρειαστεί - αφού σε μικρότερα mm υπάρχουν ευρυγώνιοι στις 1,25" (πχ Panoptic 24mm).

Γράφω αυτά σαν αρχή και θα συνεχίσω άλλη στιγμή - έχουμε προγραμματίσει ταινιούλα απόψε!

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωστόσο δεν θα αρνηθώ ότι είναι και θέμα γούστου - εμένα οι πολύ ογκώδεις προσοφθάλμοιοι δεν μ' αρέσουν.

Και μόνο αυτό είναι επαρκής λόγος. Εγώ δεν αγοράζω κάτι αν δεν μου αρέσει και αισθητικα. Κατά τα αλλα με την ανάλυσή σου για το πεδιο συμφωνώ. Επίσης πολλοί αδυνατούν να καταλάβουν πως με τους ογκώδεις προσοφθάλμιους γεμάτους γυαλί δεν θα δείς ούτε καλύτερα από θέμα οξύτητας ούτε αμυδρότερα άστρα από ότι με έναν καλό 4 στοιχείων Plossl Orthoscopic άντε με εναν καλό 5 στοιχείων (κλώνο Masuyama οπως Ultima, Eudiascopic, Ultrascopic).

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχει να κάνει και με το στόχο που καποιος παρατηρεί και τα περισσότερα αντικείμενα είναι κατα πολύ κατω της μοίρας.

Ελάχιστα είναι που χρειάζονται μεγάλο πεδίο και για αυτά ειναι προτιμότερα άλλα τηλεσκόπια, αν αρέσουν δηλαδη σαρώσεις και μεγάλα νεφελώματα, τα οποία πόσα είναι και υπο ποιές συνθήκες μπορεί καποιος να τα δει....(κορη εξόδου, φίλτρα, διαμετρο τηλεσκοπίου και σκοτεινό ουρανό)

Ειδικα σε παρατήρηση γαλαξιών, νεφελωμάτων το να υπάρχουν γύρω φωτεινά αστρα πέρα απο αντιπερισπασμός κλέβουν και στην προσαρμογή του ματιού με την επιπλέον φωτεινότητα τους και εκεί χρειάζεσαι την οξύτητα και τη διαυγεια των ορθοσκοπικων για τα πιο αχνά.

Για εύρεση 1-1,5 μοίρες είναι υπερ αρκετο και πάλι έχει να κάνει με την εξοικείωση του καθε ενος σε αυτό το κομμάτι.

Και φυσικά προτιμώ σωστότερο πεδίο σε αυτο που βλέπω απο το μεγαλύτερο και καμπυλωμενο με φουσκωμενα και διογκωμένα αστρα, κομη και ότι αλλο βγάζουν τα υπερ ευρεως πεδίου...

 

Ολα αυτά οπως είπαμε παραπάνω είναι γουστα και ο καθε ενας με ότι βρίσκει χαρά, απλα εχω καταλήξει οτι για να βγάλεις το αποτέλεσμα ενος ποιοτικου plossl , ortho κλωνου masuyama σε ευρέως και να είναι σωστο σε όλο το πεδίο σχεδόν πρέπει να δώσεις ενα σκασμό χρημάτων και εν τέλει να μην αξίζει....

Επίσης οι νεότεροι οπως και εγώ στην αρχή και λόγω marketing τείνουν να αγοράζουν προσοφθάλμια με μόνο κανόνα το πεδίο νομίζοντας και οτι θα δείξουν και καλύτερα.

Κατα τα άλλα απόψεις γράφουμε και είναι όλες σεβαστές οπως και τα γουστα και όλοι με τα χρόνια γινόμαστε σοφότεροι.

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι 2ιντσοι προσοφθάλμιοι είναι σαν τα σκάφη αναψυχής:

 

Λίγοι τα έχουν, όλοι θέλουν να τα απολαμβάνουν.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι 2ιντσοι προσοφθάλμιοι είναι σαν τα σκάφη αναψυχής:

 

Λίγοι τα έχουν, όλοι θέλουν να τα απολαμβάνουν.

Αυτό κάνω και εγώ Δημητράκη.

 

<<Έχω και κότερο πάμε μια βόλτα; >> ...Στην Ζήρεια; \:D/

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης