Jump to content

Γνώμες για τα παρακάτω power tanks...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αν δεν πας αυστηρά σε αυτά θα σου πρότεινα αυτό:

 

https://www.bresser.de/en/Astronomy/Accessories/Power-Supply/BRESSER-Portable-Power-Supply-100-Watt.html

 

Το έχω και το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Από κει και πέρα. Για "casual" go-to το Celestron Lithium θα σε καλύψει. Αν όμως παίζεις στο γήπεδο της αστροφωτογράφισης με heaters, κάμερες, οδηγήσεις κλπ, είναι ανεπαρκής. Προσωπικά δεν θα κοιτούσα με μπαταρία μόλυβδου τη σήμερον ημέρα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν δεν πας αυστηρά σε αυτά θα σου πρότεινα αυτό:

 

https://www.bresser.de/en/Astronomy/Accessories/Power-Supply/BRESSER-Portable-Power-Supply-100-Watt.html

 

Το έχω και το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Από κει και πέρα. Για "casual" go-to το Celestron Lithium θα σε καλύψει. Αν όμως παίζεις στο γήπεδο της αστροφωτογράφισης με heaters, κάμερες, οδηγήσεις κλπ, είναι ανεπαρκής. Προσωπικά δεν θα κοιτούσα με μπαταρία μόλυβδου τη σήμερον ημέρα!

 

Πολύ ωραίο, και πιο οικονομικο απο άλλα και γιαυτο που προσφέρει. Σηκώνει και ηλεκτρικές συσκευές. Για camping οτι πρέπει.

Εγω έχω αυτό https://www.planitario.gr/gr/power-tank-17am.html της celestron εδω και 11 χρόνια και πέρυσι χρειάστηκε να του αλλάξω μπαταρία αλλά είναι βαρίδι και εχει ελάχιστες επιλογές .

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω το δεύτερο μοντέλο και είμαι ευχαριστημένος . Χώραγε άνετα στη βάση του dob και δεν έμπλεκα με τα καλώδια . Για το goto είναι μια χαρά , για αστροφωτογράφιση δεν ξέρω . Πιστεύω ότι θα κρατήσει περισσότερο από το πρώτο μοντέλο μια και αντέχει πολλές παραπάνω φορτίσεις .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αναρωτιέμαι γιατί κάποιος να πληρώσει 150 ευρώ για να πάρει μια μπαταρία 17 αμπέρ όταν βρίσκει με πολύ λιγότερα χρήματα μπαταρία της αρεσκείας του με περισσότερα αμπερ και λιγότερα χρήματα. Μήπως έχει ανάγκη το ραδιόφωνο η τον φακό ή την σειρήνα;

Αντε πες το starter αυτοκινήτου χρειάζεται αλλά και αυτό είναι άχρηστο σε αστρονομική χρήση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ελα ντε..Με 150 ευρω αγοραζεις γεννητρια.

 

Δηλαδη τι λυση υπαρχει στα 150 ευρώ και κατω για καποιον που δε θέλει να κουβαλήσει γεννήτρια στο βουνο αν δεν τον παρουν με τις πετρες οι γυρω του και να είναι compact σαν το bresser.... να πάρει μια μπαταρια γυμνη αυτοκινήτου και να τη συνδεει με καλωδια???.....Το έχω δει και ευχαριστω δε θα παρω....

Το bresser ειδικα βολευει και σε camping και γενικα για οποιον θέλει μια μαζεμενη λυση

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάρε μια μπαταρία αυτοκινήτου. Είναι απο 44 αμπερώρια και πάνω και πηγαίνουν ενα ευρώ το αμπερώριο. Τα power tank είναι κοροιδία. Επίσης αν το παραγγείλεις απο το εξωτερικό λόγω βάρους θα εχουν και ακριβά ταχυδρομικά.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιωργο με τιποτα μπαταρία αυτοκινήτου...Προσωπικά μου αρεσουν οι ομορφες λυσεις που εχουν χρηση και σε αλλους τομεις οπως camping, μια εκτακτη αναγκη κλπ.....Γιατι να μη μπορεις να δωσεις ρευμα σε laptop, κινητο, ψυγειο, τηλεοραση σε μια αναγκη...Γυμνη μπαταρια με βαρος ποσα κιλα και γυμνα καλωδια, δαγκανες και δυσκολη φυλαξη εκτος σπιτιου δε μου αρεσει ....Ασε που ποσα χρονια ζωης να έχουν? στο τελος αν αλλαξεις 2-3 στα 10 χρονια ειτε απο λαθος ειτε που την ξεχασες αφορτιστη το εφτασες το 150αρι..

Με τις λιθιου εχεις ενα ομορφο πακετακι που εχει πολυ μεγαλυτερη διαρκεια ζωης, με οτι χρειαζεσαι και παραπάνω. Εχω το 17αρι το παλιό της celestron και μου φαινεται ηδη βαρυ και δυσκολο να το μεταφέρω, ποσο μαλλον γυμνη μπαταρία.

 

 

ΥΓ εκανα μια δοκιμη στο astroshop για το bresser και βγαζει 12,60 μεταφορικα.... και μια μικρή εκπτωση λογω προπληρωμής... κατω απο 160 ευρω ολα.Είναι 1,2κιλα. Πιο πολλα θα πληρωσεις Ελλαδα αν παραγγείλεις μπαταρία αυτοκινήτου σε μεταφορικα.

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με μια μπαταρία και έναν inverter σε 220V έχεις ένα σύστημα για ΟΛΑ! Τα δένεις με δύο δεματικά και έχεις μια λύση χωρίς καλώδια για camping, φως, φορτιστές, laptop, τηλεσκόπιο και ότι έχει μπρίζα 220V. Εγώ έχω βάλει δύο παράλληλα και τις έχω βιδώσει πάνω σε ένα κομμάτι ξύλο με χειρολαβή και δίπλα έχω τον inverter. Όμορφα, τακτοποιημένα και προπαντώς με το ένα τρίτο της τιμής.

 

Σκέψου το.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ενδιαφέρον το τελευταίο! Το μόνο μειονέκτημα που βρίσκω, τουλάχιστον για Dobsonian με Go to είναι ότι το πιθανότερο είναι αυτό να μη χωράει πάνω στη βάση. Η τοποθέτηση πάνω στη βάση βοηθάει πολύ γιατί δε μπλέκονται καλώδια κατά την περιστροφή της αλλά και εξαλείφεται το ενδεχόμενο μέσα στο σκοτάδι να τραβήξει το πόδι κατά λάθος το καλώδιο εκτός και αυτόματα να χαθούν όλες οι ρυθμίσεις της βάσης...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με μια μπαταρία και έναν inverter σε 220V έχεις ένα σύστημα για ΟΛΑ! Τα δένεις με δύο δεματικά και έχεις μια λύση χωρίς καλώδια για camping, φως, φορτιστές, laptop, τηλεσκόπιο και ότι έχει μπρίζα 220V. Εγώ έχω βάλει δύο παράλληλα και τις έχω βιδώσει πάνω σε ένα κομμάτι ξύλο με χειρολαβή και δίπλα έχω τον inverter. Όμορφα, τακτοποιημένα και προπαντώς με το ένα τρίτο της τιμής.

 

Σκέψου το.

 

Όποτε βρείς ευκαιρία βγαλε μια φώτο να τα δούμε σε μεγεθος και τι μπαταρία και inverter εχεις και πόσα κιλα παει το συστημα. Μπορεί όντως να συμφέρει οικονομικά αλλα για εμένα το μεγεθος και η ευκολία στη χρήση και μεταφορά είναι πολυ σημαντικος παραγοντας.

 

ΥΓ χρειάζεται και έξτρα φορτιστής για τις μπαταρίες αυτοκινήτου?

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως βλέπεις χωράει άνετα πάνω στο πάνελ της βάσης. Με κρατάει άνετα 3 ώρες.

IMG_20210422_211724.thumb.jpg.303a34b39aeb9d8cbfb8d49aa2b98284.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχεις κανει ωραία κατασκευή, αλλα είναι και η δουλεία σου και πιάνει και το χερι σου!!! Μπορεί για καποιους να συμφέρει ολο αυτό και να τους παρέχει και μεγάλη αυτονομία ανάλογα τη χρήση, αλλα για τύπους σαν και εμενα να βαλω μπαταρία, ινβερτερ, για το nexstar είναι υπερβολή και με φορτιστή για τις μπαταρίες κατω απο 100 ευρώ δεν παει σιγουρα το κοστος. Θες τουλαχιστον 40 +μεταφορικά για μια αξιοπρεπη μπαταρία, αλλα 30 +μεταφορικά ινβερτερ, τα πιο φθηνα απο σκρουτζ σου λέω και δεν ξερω για φορτιστη. Αρα για τοσο μικρη διαφορά θα προτιμήσω το πακετάκι της bresser μιας και σίγουρα πολύ μικρότερο και ελαφρύτερο.

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει και αυτή η λύση σε διάφορες χωρητικότητες.Αποθήκη Τσεχίας με σχεδόν 0 μεταφορικά και σε μία εβδομάδα σπίτι σου

 

 

https://bit.ly/3hGTLgw

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Και εγώ είμαι υπέρ του ωραίου ,μικρού και εύχρηστου οπότε παρήγγειλα το bresser στα 149 τελική τιμή με μεταφορικα
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Και εγώ είμαι υπέρ του ωραίου ,μικρού και εύχρηστου οπότε παρήγγειλα το bresser στα 149 τελική τιμή με μεταφορικα

 

Απο ποιο site το πηρες?

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Και εγώ είμαι υπέρ του ωραίου ,μικρού και εύχρηστου οπότε παρήγγειλα το bresser στα 149 τελική τιμή με μεταφορικα

 

Δεν θα το μετανιώσεις. Πέραν του αστοφωτογραφικού κομματιού, που για τις ανάγκες μου είναι επαρκέστατη, με τη διακοπή ρεύματος που έγινε το Φεβρουάριο στο Διόνυσο (σχεδόν μια βδομάδα χωρίς ρεύμα) με έσωσε όσον αφορά τις φορτίσεις κινητών, φως κλπ!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

¨Έρχονται μπαταρίες από το εξωτερικό ; Όποτε προσπαθούσα να παραγγείλω μου έβγαζε δεν αποστέλλεται στην Ελλάδα και αναφέρομαι σε site που έχω αγοράσει πολλά πράγματα .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

¨Έρχονται μπαταρίες από το εξωτερικό ; Όποτε προσπαθούσα να παραγγείλω μου έβγαζε δεν αποστέλλεται στην Ελλάδα και αναφέρομαι σε site που έχω αγοράσει πολλά πράγματα .

 

Το ίδιο πρόβλημα είχα με τις Tracer για κάποιο λόγο. Αντιθέτως και το BRESSER και το CELESTRON τα έστελναν κανονικά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχει να κανει με νομοθεσία στη μεταφορά μπαταριών, απαγορεύεται να έρθουν αεροπορικός και πιθανολογώ οτι της celestron και bresser τα φέρνουν ως αστρονομικό εξοπλισμο, ή κατι που δεν ειναι αμιγώς μπαταρια ή εχει να κανει και με την πιστοποίηση και τα στανταρντ που ζητούνται.

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προφανώς κάτι θα έχει αλλάξει γιατί μου έχει έρθει ήδη το αποδεικτικό και παρακολούθηση παραγγελίας.

 

Ναι τα bresser και τα celestron τα στελνουν για καποιο λόγο.

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με ψήσατε και εμένα και παρήγγειλα από Τσεχία με 90 ευρώ (μαζί με μεταφορικά EU Priority Line και ασφάλιση) ένα Power Station που φαίνεται ολόιδιο με της Bresser και εξωτερικά αλλά και στα χαρακτηριστικά. Το μόνο που αλλάζει είναι ότι η πρίζα 220v είναι USA plug αλλά με ένα αντάπτορα των 1 ευρώ αλλάζει σε EU εύκολα. Ελπίζω να βγει καλό φαίνεται πολύ καλή μαζεμένη επιλογή και με μπαταρία λιθίου χωρίς το άγχος να φορτίζεται τακτικά..

 

Screenshot_20210426-110054.thumb.png.3515b99a615665591c34479a8918c5a0.png

Bakeey

 

Screenshot_20210426-110045.thumb.png.14110541c37890e515a4839437e3d506.png

Bakeey

 

Screenshot_20210426-110313.thumb.png.c6ba616e2a3a4d17546e5b8c477133e4.png

Bresser

 

Screenshot_20210426-110323.thumb.png.7c6d24c7e553c9a55e108abf9450c17a.png

Bresser

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης