AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Γνώμες για τα παρακάτω power tanks...
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Γνώμες για τα παρακάτω power tanks...
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Λοιπά θέματα αστρονομικού εξοπλισμού
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
vagkafOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 20 Απρ 2020
Σύνολο δημοσιεύσεων: 55
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/04/2021, ημέρα Δευτέρα και ώρα 14:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

evansg έγραψε:
Τι εννοείς δεν είναι Κινεζία;
Όλα αυτά στη Κίνα φτιάχνονται και τα παίρνει ο κάθε κατασκευαστής και κόλλάει το logo του

Ναι έχεις δίκιο δε το έθεσα σωστά...Εννοω αξιόπιστη "κινεζια"
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
vagkafOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/04/2021, ημέρα Δευτέρα και ώρα 14:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

evansg έγραψε:
Πάντως να πω πως όλα αυτά τα Watthour που γράφουν είναι λίγο παραπλανητικά.

To Bresser γράφει 42000 mAh δηλαδή 42Αh και στα specs του πιο κάτω λέει

Powerful 155Wh 13Ah/12 Volt lithium ion battery

42Ah είναι στα 3.7V δηλαδή...

Μιας και οι αστρονομικές συσκευές μας θέλουν όλες 12V αυτό σημαίνει πως με 13Ah μπαταρία
αν βάλεις μια EQ6 και μία CCD (4 Amper / h) σε 3 ωρίτσες η μπαταρία είναι dead.

Το παρατήρησα και εγώ απλά το προοριζω για τροφοδοσία μόνο της βάσης GoTo. Τωρα αν τελειώνει σε 3-4 ώρες κλέβω μετά από του αυτοκινήτου απευθείας με προέκταση-καλώδιο αναπτήρα. Αν και νομίζω θα είναι υπεραρκετο. Δε νομίζω να έκλεινε deal η Bresser αν ήξερε ότι δε θα κρατάει για απλή χρήση έστω μια ολόκληρη βραδιά ειδάλλως δε θα το έπαιρνε κάνεις

Επίσης για αυτό το λόγο είναι και εξαιρετικά μικρό.

Εδώ της Celestron είναι μόνο 7Ah για 12V....
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
evansgOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 20 Ιούλ 2008
Σύνολο δημοσιεύσεων: 513
Τόπος: Αθήνα / Γύθειο Λακωνίας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/04/2021, ημέρα Δευτέρα και ώρα 15:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μην κοιτάς τι διαφημίζει η Bresser.
Κάνε τα μαθηματικά της κατανάλωσης. Μια απλή διέρεση είναι (πόσα αμπερ θα βάλεις επάνω δια πόσο είναι η χωρητικότητα του σε Amp/hours = σου δίνει πόσες ώρες θα τη παλέψει η μπαταρία)

Το Bresser είναι 13Ah.
Το μικρό Celestron είναι 7. To μεγάλο Celestron είναι 17. Αύτο το bresser είναι στη μέση με 13Ah.
Για να το συνδέσεις σε μια eq βάση μόνο, καλό είναι (θα σε βγάλει μια νύχτα).
Για οτιδήποτε άλλο δεν θα αντέξει πάνω απο 3-4 ώρες.

vagkafOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/04/2021, ημέρα Δευτέρα και ώρα 15:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

evansg έγραψε:
Μην κοιτάς τι θα έκανε η Bresser. Κάνε τα μαθηματικά της κατανάλωσης.

Είναι 13Ah.
Το μικρό Celestron είναι 7. To μεγάλο Celestron είναι 17. Αύτο το bresser είναι στη μέση με 13Ah.
Για να το συνδέσεις σε μια eq βάση μόνο, καλό είναι (θα σε βγάλει μια νύχτα).
Για οτιδήποτε άλλο δεν θα αντέξει πάνω απο 3-4 ώρες.

Συμφωνώ απόλυτα..Για αυτό ανέφερα απλή χρήση μόνο της βάσης. Λογικό είναι με εξτρα συσκευές όπως κάμερες κτλ να χρειάζεται μεγαλύτερης χωρητικότητας. Βλέποντας και αθροίζοντας τα Watt κάθε συσκευής ο καθένας μπορεί να υπολογίσει τι μέγεθος χρειάζεται.
Η αλήθεια είναι εμένα με προσέλκυσε και το μικρό του μέγεθος σε σχέση με την τιμή. Το μικρό λιθίου της celestron έχει 189 ευρώ...
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
xklsOffline
Νέος
Άβαταρ

Ένταξη: 15 Μαϊ 2020
Σύνολο δημοσιεύσεων: 15
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/04/2021, ημέρα Δευτέρα και ώρα 15:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το πόσο κρατάει μπορούν να το πουν πιστεύω καλύτερα αυτοί που το χρησιμοποιούν. Η κατανάλωση της βάσης προφανώς δε θα ναι η ίδια κατά το slewing και κατά την οδήγηση. Όπως και η κάμερα άλλη κατανάλωση θα χει μέχρι να φτάσει στη θερμοκρασία στόχο κι άλλη για να τη διατηρήσει.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
evansgOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 20 Ιούλ 2008
Σύνολο δημοσιεύσεων: 513
Τόπος: Αθήνα / Γύθειο Λακωνίας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/04/2021, ημέρα Δευτέρα και ώρα 15:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σωστά:

Μια EQ6 βάση σε slewing καίει 0.7Α και μια κάμερα περίπου 2.5Α (το καλοκαίρι που η ψύξη θα είναι σίγουρα σε μεγαλύτερα levels από το χειμώνα) Σύνολο 3Α πές (να το στρογγυλοποιήσω προς τα κάτω).
15Α / 3Α = 5ώρες.

Σίγουρα θα χρειαστείς να βάλεις και άλλες συσκευές όμως (usb hub/ οδηγητική κλπ )

Το πλεονέκτημα με τις μπαταρίες λιθίου είναι:

1) Είναι πολύ ελαφριές και compact
2) Δεν χρειάζονται φόρτιση κάθε λίγο. Διατηρούν τη φόρτιση τους για πολλούς μήνες, μπορεί και 2 χρόνια. (Αν αφήσεις τις παλίες μολύβδου αφόρτιστες για αρκετό καιρό θα τις βρείς πεθαμένες και δεν θα επαναφέρονται κιόλας στην αρχική τους κατάσταση. Όλοι την έχουμε πάθει με αυτοκίνητο που έχει καιρό να κινηθεί).

Τα μειονεκτήματα είναι πως είναι πανάκριβες και θα γίνουν ακόμα πιιο ακριβές μιας και η τιμή του λιθίου έχει πάει στο θεό.. και η Κίνα που εξάγει το 50% της παραγωγής λιθίου στο πλανήτη κάνει ότι θέλει Smile

vagkafOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/04/2021, ημέρα Δευτέρα και ώρα 16:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

DIMITRIS K. έγραψε:
Η πρίζα είναι 220V ή 120V αυτό μόνο θα με ανησυχούσε.

220V είναι το γράφει στον τίτλο του προϊόντος στο αποδεικτικό της παραγγελίας
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kostas kabalaOffline
Αστρομανιακός
Ένταξη: 25 Ιούλ 2017
Σύνολο δημοσιεύσεων: 105
Τόπος: ΚΑΒΑΛΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/04/2021, ημέρα Δευτέρα και ώρα 16:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επειδή πολύ καιρό ψάχνω να βρω μία λύση ( για αστροφωτογραφία ) , έχω ρωτήσει φίλους που κατέχουν το αντικείμενο της μπαταρίας , κατέληξα ότι για αστροφωτογραφία μάλλον 1000 watt απόδοση πρέπει να έχει η μπαταρία ( η γεννήτρια )
Για την στήριξη μόνο , με κινέζικες μπαταρίες ή παλιες μπαταρίες από λαπτοπ , μπορουμε να φτιάξουμε ένα pack 12v 3 A φθηνά και θα δουλεύει μια χαρά.

Batteries.xlsx
 Περιγραφή:
Στο αρχείο μπορείτε να δείτε και να υπολογίσετε τις ανάγκες σε ρεύμα.

Download
 Ονομα αρχείου:  Batteries.xlsx
 Μέγεθος αρχείου:  11.24 KB
 Κατεβάστηκε:  20 φορές

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
tryf_mathOffline
Αστρόφιλος
Ένταξη: 21 Μάρ 2019
Σύνολο δημοσιεύσεων: 25
Τόπος: Άνω Λιόσια
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 04/05/2021, ημέρα Τρίτη και ώρα 21:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα και Χρόνια πολλά σε όλους ..

Θα ήθελα να παραθέσω τα αποτελέσματα μια δοκιμής που έκανα σήμερα σε αυτό το τηλεσκόπιο ..

https://www.planitario.gr/gr/star-discovery-p150i-goto-wifi.html

Προφανώς αναφέρομαι μόνο σε αυτούς που εχουν βάση παρόμοια με την παραπάνω και θέλουν να συνδέσουν απλά την βάση και τιποτα αλλο...

Την συνέδεσα χρησιμοποιωντας ενα καλωδιο (usb απο την μια , το βυσματακι που θελει η βαση απο την αλλη) με ενα power bank ..Σαν αυτό περίπου..
https://www.skroutz.gr/s/21905110/Xiaomi-Mi-18W-Fast-Charge-PowerBank-3-10000mAh-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF.html

Λέω περίπου γιατί αυτό που έχω ειναι πιο παλιό ...

Είχα το τηλεσκόπιο δύο ώρες σε λειτουργία , κάνοντας εικονική ευθυγράμμιση αρχικα (η δοκιμη εγινε απόγευμα μέσα στο σπίτι ) και δίνοντας του εντολή καθε δέκα λεπτά να αλλάζει στόχο και να τον παρακολουθεί..Μάλιστα επέλεγα οι στόχοι να είναι απο την αντίθετη κατευθυνση για να κινείται πιο πολύ ώρα ..Οταν το power bank είναι τελείως φορτισμένο δειχνει 4 λαμπακια..Αφου εκλεισα την βαση και την αποσυνδεσα ήταν και τα τεσσερα λαμπακια ανοιχτά..Που σημαινει ότι είχε τουλαχιστον 5 ώρες ακόμα αυτονομιας..

Σύντομα θα γίνει και δοκιμή και σε κανονικές συνθήκες παρατήρησης...

Δεν ξερω αν καποιος εχει δοκιμασει κατι παρομοιο , η αν καποιο powerbank με περισσοτερα mah σηκώσει και πιο ΄΄βαρια΄΄ βαση ..

Πιστευω οτι αν καποιος εχει βαση σαν την δικη μου ειναι μια πολυ καλη , φθηνη , και φορητη λυση ..
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
rem54397Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 28 Ιούλ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 218
Τόπος: ΕΥΒΟΙΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 04/05/2021, ημέρα Τρίτη και ώρα 22:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

tryf_math έγραψε:
Καλησπέρα και Χρόνια πολλά σε όλους ..

Θα ήθελα να παραθέσω τα αποτελέσματα μια δοκιμής που έκανα σήμερα σε αυτό το τηλεσκόπιο ..

https://www.planitario.gr/gr/star-discovery-p150i-goto-wifi.html

Προφανώς αναφέρομαι μόνο σε αυτούς που εχουν βάση παρόμοια με την παραπάνω και θέλουν να συνδέσουν απλά την βάση και τιποτα αλλο...

Την συνέδεσα χρησιμοποιωντας ενα καλωδιο (usb απο την μια , το βυσματακι που θελει η βαση απο την αλλη) με ενα power bank ..Σαν αυτό περίπου..
https://www.skroutz.gr/s/21905110/Xiaomi-Mi-18W-Fast-Charge-PowerBank-3-10000mAh-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF.html

Λέω περίπου γιατί αυτό που έχω ειναι πιο παλιό ...

Είχα το τηλεσκόπιο δύο ώρες σε λειτουργία , κάνοντας εικονική ευθυγράμμιση αρχικα (η δοκιμη εγινε απόγευμα μέσα στο σπίτι ) και δίνοντας του εντολή καθε δέκα λεπτά να αλλάζει στόχο και να τον παρακολουθεί..Μάλιστα επέλεγα οι στόχοι να είναι απο την αντίθετη κατευθυνση για να κινείται πιο πολύ ώρα ..Οταν το power bank είναι τελείως φορτισμένο δειχνει 4 λαμπακια..Αφου εκλεισα την βαση και την αποσυνδεσα ήταν και τα τεσσερα λαμπακια ανοιχτά..Που σημαινει ότι είχε τουλαχιστον 5 ώρες ακόμα αυτονομιας..

Σύντομα θα γίνει και δοκιμή και σε κανονικές συνθήκες παρατήρησης...

Δεν ξερω αν καποιος εχει δοκιμασει κατι παρομοιο , η αν καποιο powerbank με περισσοτερα mah σηκώσει και πιο ΄΄βαρια΄΄ βαση ..

Πιστευω οτι αν καποιος εχει βαση σαν την δικη μου ειναι μια πολυ καλη , φθηνη , και φορητη λυση ..

Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα για τη βαση του nexstar, υποθέτω έχουν την ιδια κατανάλωση σε ρευμα.
Είδα οτι το xiaomi βγαζει απο usb 12v 1.5A .
Καλώδιο usb σε 12v για τη βάση το είχε μαζί το powerbank? η το πήρες ξεχωριστά? και αν έχεις καποιο λινκ για καλώδιο αν το πηρες ξεχωριστα.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
tryf_mathOffline
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 04/05/2021, ημέρα Τρίτη και ώρα 22:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το καλωδιο αυτό έτυχε να το έχει ο αδερφός μου για άλλη χρήση ...Θα τον ρωτήσω και θα ψάξω και εγω και θα στειλω το λινκ εδω , λογικα αυριο

Edit : Με μια προχειρη αναζητηση βρηκα αυτο..

https://www.banggood.com/el/3pcs-USB-Power-Boost-Line-DC-5V-to-DC-12V-Step-UP-Module-USB-Converter-Adapter-Cable-2_1x5_5mm-Plug-p-1622681.html?rmmds=detail-left-hotproducts&cur_warehouse=CN

Βεβαια λεει 5.5 Χ 2.1 ενω το βυσμα ενος τροφοδοτικου που εχω για το τηλεσκοπιο λεει 5.0 Χ 2.1
Δεν γνωριζω αν κανει ..
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
rem54397Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 28 Ιούλ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 218
Τόπος: ΕΥΒΟΙΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 04/05/2021, ημέρα Τρίτη και ώρα 22:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

tryf_math έγραψε:
Το καλωδιο αυτό έτυχε να το έχει ο αδερφός μου για άλλη χρήση ...Θα τον ρωτήσω και θα ψάξω και εγω και θα στειλω το λινκ εδω , λογικα αυριο

Edit : Με μια προχειρη αναζητηση βρηκα αυτο..

https://www.banggood.com/el/3pcs-USB-Power-Boost-Line-DC-5V-to-DC-12V-Step-UP-Module-USB-Converter-Adapter-Cable-2_1x5_5mm-Plug-p-1622681.html?rmmds=detail-left-hotproducts&cur_warehouse=CN

Βεβαια λεει 5.5 Χ 2.1 ενω το βυσμα ενος τροφοδοτικου που εχω για το τηλεσκοπιο λεει 5.0 Χ 2.1
Δεν γνωριζω αν κανει ..

Σε ευχαριστώ πολύ, το σκεφτομαι να το παρω για πολυ γρηγορη λυση να το τοποθετήσω με velcro για 2-3 ωρες παρατήρηση στην αυλή αντι να κουβαλάω το powertank 17...εχω αρχίσει και γίνομαι τεμπέλης με αυτά και θέλω εξοπλισμο οσο πιο λάιτ γίνεται....
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
tryf_mathOffline
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 04/05/2021, ημέρα Τρίτη και ώρα 22:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η αλήθεια είναι ότι για τέτοιες βάσεις είναι πολύ καλή λύση..
Ανυπομονώ συντομα να τεσταρω την αυτονομία του σε κανονικές συνθήκες παρατήρησης και ελπίζω να δουλέψει και στην δική σου..
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kostas kabalaOffline
Αστρομανιακός
Ένταξη: 25 Ιούλ 2017
Σύνολο δημοσιεύσεων: 105
Τόπος: ΚΑΒΑΛΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 05/05/2021, ημέρα Τετάρτη και ώρα 0:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

10000mah είναι 10Αh ( 10Α σε μία ώρα ) αλλά στα 3,7 βολτ . ΅΄Αρα 37Wh
Αν δουλεύει με 12 v τότε μέγιστη απόδοση βλέπω 3 ώρες. Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος .
Βέβαια στα 12v δίνιε 1,5 Α σύνολο 18W ( το λέει στις προδιαγραφές ) αλλά για πόση ώρα?
Σίγουρα η βάση έχει μέγιστο το 1,5 Α? τι λέει στα χαρτιά του?
σίγουρα παίζει ρόλο το βάρος και οι μεγάλες κινήσεις του τηλεσκοπίου , λογικά όταν παρακολουθει μπορεί να θέλει και 0,7Α
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
tryf_mathOffline
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 05/05/2021, ημέρα Τετάρτη και ώρα 0:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σίγουρα όλα αυτά παίζουν ρόλο.. Δεν μπορώ να στο επιβεβαιώσω τώρα αλλά νομίζω η δική μου είναι 1 Α γιατί το είχα ψάξει για να αγοράσω το τροφοδοτικό που εχω και χρησιμοποιώ όταν είμαι σπίτι που είναι 12V/1Α..
Εγώ πάντως που το είχα δύο ώρες δεν έπεσε ούτε μια γραμμή το powerbank..Μετά βαρέθηκα αφού ήμουν μέσα στο σπίτι και δεν παρατηρούσα κιόλας οπότε δεν ξέρω ποιο θα είναι το μέγιστο..
Αλλά είναι αρκετά φθηνό οπότε η μπορείς να πάρεις ένα με 20000mAh η δύο να πάρεις δύο των 10000mAh για να είσαι σίγουρος ότι θα πάει όλο το βράδυ..και είναι κάτι που μπορείς να χρησιμοποιήσεις και για το κινητό σου η κάποιο φορητό ηχειακι κτλ
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Λοιπά θέματα αστρονομικού εξοπλισμού Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενη
Σελίδα 3 από 4

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης